Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απαντήσεις του Μάρτιν σε Καυτές Ερωτήσεις
#1
Σήμερα ξυπνήσαμε με δηλώσεις του Μάρτιν από μια εκδήλωση (δεν έχω μάθει ακόμη τι είδους εκδήλωση ήταν αυτή, κάτι για AMA (Ask Me Anything) άκουσα, αλλά όποιος γνωρίζει περισσότερα θα ήμασταν ευγνώμονες αν μας ενημέρωνε). Τις δηλώσεις τις κοινοποίησε ο AngryGoTFan στο tweeter του https://twitter.com/AngryGoTFan


Με λίγα λόγια τι μάθαμε:

  • "Δεν είναι στοιχείο κάθε λεπτομέρεια (των βιβλίων). Οι περισσότερες θεωρίες σας είναι λανθασμένες. Δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από λέξεις (για την κάθε λεπτομέρεια, νομίζω, μιλάει εδώ)."
  • Ο Μάρτιν γράφει τα δύο τελευταία βιβλία αυτή τη στιγμή
  • Χαρακτήρες που είναι νεκροί στην τηλεοπτική σειρά θα είναι ζωντανοί μέχρι το τέλος των βιβλίων
  • Δεν υπάρχει σύστημα μαγείας στο Γουέστερος
  • Δεν υπάρχει αστρονομικό σύστημα στον κόσμο του
  • Το ΗΒΟ πιέζει τον Μάρτιν να πάει στα Emmy
  • Υπάρχουν δεινόσαυροι στον κόσμο του ASoIaF
  • "Υπάρχει αρκετό κομμένο υλικό που έχει γραφτεί ώστε να μπορούσε να γραφτεί ένα ολόκληρο βιβλίο"
  • "Ξέρω ποιος πρόκειται να καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο στο τέλος"
  • Ο Μάρτιν ποτέ δεν θα γυρίσει να διορθώσει κάποια πράγματα στον κόσμο του ASoIaF
  • Φαντάζεται τους χαρακτήρες των βιβλίων όταν γράφει κι όχι τους χαρακτήρες της τηλεοπτικής σειράς
  • "Ο Τύριον του Πίτερ Ντίνκλεϊτζ δεν έχει καμιά σχέση με τον Τύριον των βιβλίων"
  • Ο Μάρτιν δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την τηλεοπτική σειρά
Τέλος, ο Μάρτιν ανέγνωσε το κεφάλαιο της Μάχης του Μηρήν, το οποίο περιλαμβάνει μια ομιλία του Σερ Μπάρρισταν.


Νομίζω πως το γεγονός ότι γράφει τα δύο βιβλία μαζί είναι η είδηση της ημέρας ή και της χρονιάς ή και της πενταετίας. Υποθέτω ότι δεν γράφει ακριβώς και τα δύο συγχρόνως αλλά ότι γράφει κεφάλαια και από το τελευταίο για να μη χάσει το μπούσουλα με τη χρονολόγηση και τους χαρακτήρες κλπ. Ή μήπως οι ιστορίες τους είναι και πάλι παράλληλες όπως έγινε με το Βορά Ορνίων και το Χορό των Δράκων;


Χαρακτήρες που έχουν πεθάνει στη σειρά, θα είναι ζωντανοί μέχρι το τέλος των βιβλίων. Πόσο χαίρομαι γι' αυτό! Μάλλον θα πρέπει ακόμη λιγότερο να βασιζόμαστε στη σειρά για να βγάζουμε τα συμπεράσματά μας αναφορικά με την ιστορία των βιβλίων.


Υπάρχει γραμμένο υλικό που αποκλείστηκε από τα βιβλία. Ελπίζω κάποτε να εκδοθεί κι αυτό. Σίγουρα θα περιέχει πάρα πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον κόσμο του Ασοιαφ.


Θεωρώ ότι η δήλωσή του πως ξέρει ποιος θα καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο σημαίνει πως θα υπάρχει Σιδερένιος Θρόνος στο τέλος. Δεν είναι σίγουρο, μπορεί η δήλωσή του να εκληφθεί και διαφορετικά, αλλά κατά τη δική μου άποψη, σημαίνει αυτό ακριβώς.


Ο Μάρτιν δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την τηλεοπτική σειρά. Το γεγονός ότι μετά από πέντε χρόνια κάλυψης που της πρόσφερε, αποφάσισε να κάνει αυτή τη δήλωση, για μένα είναι ενδεικτικό της κατάστασης της σειράς.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Ενδιαφέρον!
Η αλήθεια είναι ότι γίνεται ένας χαμός με τις θεωρίες. Επίσης υπάρχουν αρκετές που δεν στέκουν (όπως πχ ότι οι μισοί χαρακτήρες είναι Ταργκάρυεν)  Tongue
Άμα γράφει ταυτόχρονα τα 2 βιβλία, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι  το τελευταίο βιβλίο θα κυκλοφορήσει σε λιγότερο χρόνο από τους ΑτΧ!
Τι εννοεί με το σύστημα μαγείας και αστρονομίας;
Δεινόσαυροι;;  :|  Δε πιστεύω να πολεμήσουν και αυτοί τους Άλλους...;
Όταν λέει χαρακτήρες που είναι νεκρή στη τηλεοπτική σειρά, εννοείς όλους ή τους περισσότερους; Αυτό σημαίνει ότι ο Στάννις, ο Σερ Μπάρρισταν θα ζήσουν... άρα και ο Τζον;;


Περίπου τι λέει το κεφάλαιο που διάβασε;

-------------
Κάτι άλλο που είδα στο blog του Μάρτιν σχετικά με τον Στάννις:


http://grrm.livejournal.com/438596.html?...#t22329668


[Image: SjjV4bk.png]
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#3
Η αλήθεια είναι ότι οι πληροφορίες που δόθηκαν στη δημοσιότητα, δόθηκαν "τηλεγραφικά". Δηλαδή, το άτομο που της έδωσε, βρισκόταν μέσα στην εκδήλωση και σε όποια ερώτηση απαντούσε ο Μάρτιν, εκείνο τουίταρε την απάντηση κατευθείαν στο τουίτερ του. Άρα προς το παρόν δεν έχουμε περισσότερες πληροφορίες πέρα από αυτές που παραθέτω από πάνω.


Τώρα, πώς αντιλαμβάνομαι εγώ κάποια πράγματα:


Όσον αφορά την αστρονομία, υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το πώς ακριβώς λειτουργούν οι εποχές στο ασοιαφ και πολλοί αναγνώστες προσπαθούν όλο αυτό να το εξηγήσουν επιστημονικά. Με την απάντηση αυτή ο Μάρτιν μας λέει να μην το ψάχνουμε τόσο πολύ γιατί δεν έχει σκεφτεί τόσο πολύ πάνω στην αστρονομία του κόσμου του και δεν έχει δημιουργήσει συγκεκριμένο σύστημα κατά το οποίο κινούνται και αλληλεπιδρούν οι πλανήτες.


Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τη μαγεία, μόνο που εδώ δεν έχω πλήρη εικόνα της κατάστασης. Έχω ακούσει ότι κάποιοι "θεωρητικοί" έχουν φτιάξει ολόκληρες θεωρίες και συστήματα για το πώς λειτουργεί η μαγεία, από πού εκπορεύεται, τι σχέση έχουν μεταξύ τους όλα τα μαγικά φαινόμενα που συναντάμε στα βιβλία κλπ κλπ. Ο Μάρτιν εδώ μας λέει να μην κάνουμε τόσο κόπο, τα μαγικά φαινόμενά του είναι αυτό που φαίνονται και τίποτα άλλο.


Όσον αφορά τους δεινόσαυρους, δεν γνωρίζω τι εννοεί. Υποθέτω ότι ίσως να εννοεί ότι, όπως και στη Γη, έτσι και στον κόσμο του, κάποτε υπήρχαν δεινόσαυροι. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος λεπτομέρειες γι' αυτό, ας μας ενημερώσει.


Για τους νεκρούς χαρακτήρες, νομίζω ότι δεν διευκρίνισε για πόσους και ποιους μιλάει. Θεωρώ ότι εννοεί ότι κάποιους από τους χαρακτήρες που έχει "σκοτώσει" η σειρά, εκείνος πρόκειται να τους πάει μέχρι το τέλος.


Και βέβαια, δυστυχώς, δεν ξέρουμε προς το παρόν τι λέει το κεφάλαιο που διάβασε, πέρα από το ότι περιγράφει τη Μάχη του Μηρήν. Κάπου πήρε το μάτι μου για το ποιος επικράτησε, αλλά δεν θα το αποκαλύψω, γιατί η πηγή δεν ήταν καθόλου αξιόπιστη. Αν το διασταυρώσω, θα ενημερώσω το θρεντ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Ευχαριστούμε nirne για την ενημέρωση!

  1. Ο Μάρτιν γράφει τα δύο τελευταία βιβλία αυτή τη στιγμή- άρα αυτό σημαίνει ότι θα περάσει λίγο χρονικό διάστημα μέχρι να εκδοθεί το 8ο?
  2. Χαρακτήρες που είναι νεκροί στην τηλεοπτική σειρά θα είναι ζωντανοί μέχρι το τέλος των βιβλίων-  Θυμάμαι πως όταν σκότωσαν τον Μαγκο νομίζω, ο Μάρτιν είπε ότι θα έχει σημαντικό ρόλο στα βιβλία.
  3. Δεν υπάρχει σύστημα μαγείας στο Γουέστερος-οκ
  4. Δεν υπάρχει αστρονομικό σύστημα στον κόσμο του-οκ
  5. Το ΗΒΟ πιέζει τον Μάρτιν να πάει στα Emmy-άσπλαχνοι
  6. Υπάρχουν δεινόσαυροι στον κόσμο του ASoIaF-στο Έσσος νομίζω ότι υπάρχει βελοσιράπτορας
  7. "Υπάρχει αρκετό κομμένο υλικό που έχει γραφτεί ώστε να μπορούσε να γραφτεί ένα ολόκληρο βιβλίο"-Ήδη από το 2007 γνωρίζαμε ότι έχει αφαιρέσει κεφάλαια, όπως την συνάντηση Τύριον με τον Σαβανωμένο Άρχοντα
  8. "Ξέρω ποιος πρόκειται να καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο στο τέλος"-Ο Τζέιμυ? ]Smile
  9. Ο Μάρτιν ποτέ δεν θα γυρίσει να διορθώσει κάποια πράγματα στον κόσμο του ASoIaF-αρκεί να μην επαναλάβει τα παλαιά λάθη
  10. Φαντάζεται τους χαρακτήρες των βιβλίων όταν γράφει κι όχι τους χαρακτήρες της τηλεοπτικής σειράς-προφανώς
  11. "Ο Τύριον του Πίτερ Ντίνκλεϊτζ δεν έχει καμιά σχέση με τον Τύριον των βιβλίων"-προφανώς (wasntme)
  12. Ο Μάρτιν δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος με την τηλεοπτική σειρά-εαν έλεγε το αντίθετο θα με απογοήτευε
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Quote:[color=rgb(51, 51, 51)]Χαρακτήρες που είναι νεκροί στην τηλεοπτική σειρά θα είναι ζωντανοί μέχρι το τέλος των βιβλίων[/color]



Ωχ, τελικά φαίνεται στη σειρά είναι πιο πολεμοχαρείς από τον Μάρτιν...άλλος είχε το όνομα και τελικά άλλοι έχουν την χάρη.
Reply
#6
[member=194]nirne[/member]

Ευχαριστούμε για την καταγραφή της πολύ ενδιαφέρουσας αυτής πληροφορίας. Επίσης, η τελευταία επίσκεψή μου στο forum έλαβε χώρα μερικές εβδομάδες πιο πριν, οπότε μόλις τώρα είχα την ευκαιρία να παρατηρήσω το πρόσφατο layout που δημιουργήθηκε εν τη απουσία μου, αλλά είναι οπωσδήποτε θαυμαστό.

Αναφορικά με τις απαντήσεις του συγγραφέα, οφείλω να ομολογήσω ότι εστιάζω την προσοχή μου στη δήλωσή του ότι χαρακτήρες που απεβίωσαν πρόσφατα στη σειρά θα παραμείνουν ζωντανοί στα βιβλία μέχρι το τέλος. Αν και θα ήθελα να πρόκειται για τη Shireen, υποψίαζομαι ότι ο George αναφέρεται μάλλον στο Mance.
Show Content

Ασφαλώς, βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο να αναφέρεται στο Ser Barristan,
Show Content

Σε ένα από τα λογοτεχνικά συνέδρια που καθιστούν ευπρόσδεκτο το αναγνωστικό κοινό, ο Martin δήλωσε ότι υπάρχει κάποια "μέθοδος στην τρέλα" του αυτή να ονοματίζει τα κεφάλαια των διαφόρων χαρακτήρων άλλοτε με φράση δηλωτική κάποιας ιδιότητάς τους, κι άλλοτε ταυτοποιώντας τους με το αρχικό όνομά τους, αλλά αρνήθηκε να προβεί σε περαιτέρω δηλώσεις:

Quote:I asked whether he would comment on his choice to call these chapters "Ser Barristan" instead of continuing with the titles from ADWD, and he replied that he has "a method to his madness" for promoting characters with descriptors to named characters but that he didn’t want to say more.

http://asoiaf.westeros.org/index.php/top...barristan/

Πολλοί φαν είναι υπέρμαχοι της άποψης ότι ο Barristan ενδέχεται να βιώσει την ύστατη στιγμή δόξας στη διάρκεια της επικείμενης μάχης προτού τη σιγή του κύκνειου άσματός του, αλλά υπάρχει περίπτωση, εν αντιθέσει με αυτήν τη θεωρία, ο συγκεκριμένος ήρωας να επιβιώσει και να επιστρέψει με τη Dany στη Westeros, οπού ο δρόμος του ίσως να διασταυρωθεί με εκείνους άλλων χαρακτήρων, όπως είναι ο Jon ή ο Jaime ;
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply
#7
Ευχαριστούμε [member=194]nirne[/member],  ήταν αρκετά ενθαρρυντικά αυτά που αποκαλύφθηκαν.

Ας ρωτήσω τώρα τη [member=157]Σιέρα[/member]  σχετικά με αυτά που έγραψε:
-
Quote:  Θυμάμαι πως όταν σκότωσαν τον Μαγκο νομίζω, ο Μάρτιν είπε ότι θα έχει σημαντικό ρόλο στα βιβλία. 
Ποιος είναι αυτός; γιατί δεν τον θυμάμαι; (άντε απαντήστε στη 2η ερώτηση )

-
Quote:  στο Έσσος νομίζω ότι υπάρχει βελοσιράπτορας
Πώς το γνωρίζεις ή νομίζεις;

Quote: "Ξέρω ποιος πρόκειται να καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο στο τέλος"-Ο Τζέιμυ? 
Αυτό κολλούσε (και για μένα) στο τόπικ  "Πόσο θα ήθελα" , αλλά φυσικά δεν το έγραψα  γιατί θα στεναχωρούσα πολλούς!!

A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Ο martin δήλωσε ότι ο stannis είναι ζωντανός στα βιβλία.Αυτό σημαίνει ότι το ροζ γράμμα ή δεν το έστειλε ο ramsay ή δεν έλεγε αλήθεια.




Βγαίνω λίγο εκτός θέματος αλλά ο ramsay πως ήξερε ότι ήταν ο mance θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε.
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#9
(30-08-2015, 06:38 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Ευχαριστούμε [member=194]nirne[/member],  ήταν αρκετά ενθαρρυντικά αυτά που αποκαλύφθηκαν.

Ας ρωτήσω τώρα τη [member=157]Σιέρα[/member]  σχετικά με αυτά που έγραψε:
-
Quote:  Θυμάμαι πως όταν σκότωσαν τον Μαγκο νομίζω, ο Μάρτιν είπε ότι θα έχει σημαντικό ρόλο στα βιβλία. 
Ποιος είναι αυτός; γιατί δεν τον θυμάμαι; (άντε απαντήστε στη 2η ερώτηση )

-
Quote:  στο Έσσος νομίζω ότι υπάρχει βελοσιράπτορας
Πώς το γνωρίζεις ή νομίζεις;

Quote: "Ξέρω ποιος πρόκειται να καθίσει στο Σιδερένιο Θρόνο στο τέλος"-Ο Τζέιμυ? 
Αυτό κολλούσε (και για μένα) στο τόπικ  "Πόσο θα ήθελα" , αλλά φυσικά δεν το έγραψα  γιατί θα στεναχωρούσα πολλούς!!
Ο Μάγκο είναι ένας από τους Ντοθράκι του Ντρόγκο.Στην σειρά, ο Ντρόγκο τον σκοτώνει.
Στα βιβλία είναι από τους πρώτους εχθρούς που κάνει η Ντάνυ. Ο Μάγκο βίασε μια αιχμάλωτη, όμως η Ντάνυ τον διέταξε να σταματήσει. Όταν ο Ντρόγκο ήταν ετοιμοθάνατος, ο Μάγκο μαζί με τον Τζάκο βιάζουν την κοπέλα, την Έροε, και την σκοτώνουν. Μετά ο Τζάκο αυτοανακυρήσσεται Καλ και τραβάει σε νέες περιπέτειες και ο Μάγκο μαζι του. Η Ντάνυ όταν τον μαθαίνει τσαντίζεται και λέει
Quote:[table][tr][td][color=rgb(37, 37, 37)]Η μοίρα της ήταν σκληρή, όχι όμως όσο σκληρή θα είναι η μοίρα του Μάγκο. Το ορκίζομαι στους παλιούς και τους νέους θεούς, το ορκίζομαι στο όνομα του θεού των προβάτων και του θεού των αλόγων και όλων των θεών που υπάρχουν. Το ορκίζομαι στην Μητέρα των Βουνών και στην Μήτρα του Κόσμου. Όταν θα πέσουν στα χέρια μου, ο Μάγκο και ο Κο Τζάκο θα εύχονταν να είχαν τη μοίρα της Ερόε.[/color][/td][/tr][/table]

Ο Μάρτιν σε συνέντευξη είχε πει πως ο Μάγκο



Show Content





[size=1em]Ο Θαλασσάρχοντας του Μπράαβος έχει σαύρες που περπατάνε και έχουν νύχια τεράστια σαν δρεπάνια, τα περιγράφει ο Σύριο στην Άρυα. [/size]
[Image: Velociraptor-detail-header.png]


Eπειδή το βιβλίο εκδόθηκε λίγα χρόνια μετά την προβολή του Τζουράσικ Παρκ, λένε πως είναι πιθανή επιρροή.


Όσο για τον Τζέιμυ, θα ήταν πολύ ειρωνικό η ιστορία να τελειώσει με εκείνον να έχει ξανά σκοτώσει τον βασιλιά, όποιος/α και είναι, και να καθίσει ξανά στον ΣΘ και να περιμένει κάποιον να έρθει και να διεκδικήσει το βασίλειο :o .
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#10
[member=157]Σιέρα[/member] ,
ευχαριστώ,  ήσουν πολύ κατατοπιστική  και σε θαυμάζω για τη μνήμη σου που κοντράρει τον "Deep Blue" (ή καλύτερα,  θα κόντραρε) .

ΥΓ: έπρεπε να φανταστώ ότι το "Μάγκο" ήταν όνομα Ντοθράκι , αλλά για κάποιο λόγο  αδυνατώ να θυμηθώ και συγκρατήσω τα ονόματα Ντοθράκι (αν και είναι εύκολα)  και τα του Κόλπου των Δουλεμπόρων.

ΥΓ: 
Quote: 


Eπειδή το βιβλίο εκδόθηκε λίγα χρόνια μετά την προβολή του Τζουράσικ Παρκ, λένε πως είναι πιθανή επιρροή.
 
Όταν πρωτοείδα το " Τζουράσικ Παρκ"  , τα χρειάστηκα  απ' την αγωνία  γιατί  το περίμενα κοντά σε παιδικό.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)