Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μερικές παρανοήσεις
#1
Κατά καιρούς έχουν υπάρξει διάφορες παρανοήσεις, και εδώ θα αναφερθώ στις δύο μεγαλύτερες παρερμηνείες σχετικά με τον Οίκο των Ταργκάρυεν.


"Η Φωτιά δεν Μπορεί να Σκοτώσει το Δράκοντα".

Κάτι που μας λέει η Νταινέρυς από το πρώτο βιβλίο. Αρχικά τη βλέπουμε να απολαμβάνει ζεστά μπάνια, και όταν βγαίνει από τη νεκρική πυρά του Ντρόγκο με τα δρακουλίνια, δεν έπαθε τίποτα.


Οι Ταργκάρυεν δεν είναι άκαυτοι. Ούτε η Νταινέρυς ούτε κάποιος πρόγονός της. Αυτό που συνέβη ήταν αποτέλεσμα της μαγείας, και δεν θα το επαναλάβει.


Εξάλλου, κι άλλοι Ταργκάρυεν κάηκαν, με πιο σημαντικό τον ίδιο το Βισέρυς. Και παρόλο που θα μπορούσε κανείς να πει "σιγά τα αυγά, δεν ήταν Δράκος" έχουμε παραδείγματα Ταργκάρυεν που έχουν καεί, και ήταν μια χαρά άτομα.

  • Μπαίλα Ταργκάρυεν (δρακοφωτιά: επέζησε).
  • Αίγκον Β' Ταργκάρυεν (δρακοφωτιά: επέζησε).
  • Ραίνυς Ταργκάρυεν (δρακοφωτιά: πέθανε).
  • Ραινύρα Ταργκάρυεν (δρακοφωτιά: πέθανε).
  • Αίριον Ταργκάρυεν (υγρό πυρ: πέθανε).
  • Αίγκον Ε' Ταργκάρυεν (φωτιά: πέθανε).
  • Ντάνκαν Ταργκάρυεν (φωτιά: πέθανε).
Η ίδια η Νταινέρυς καίγεται στο τέλος του Χορού των Δράκων. Από την ανάσα του Ντρόγκον.


"Το δέρμα της ήταν ροδαλό και πονούσε, και ένα γαλακτώδες υγρό κυλούσε από τις γδαρμένες παλάμες της" και "Ο Ντρόγκον βρυχήθηκε μπροστά στο πρόσωπό της, η ανάσα του καυτή για να φουσκαλιάσει δέρμα".


Επίσης, όταν τον ρώτησαν αν οι Ταργκάρυεν γίνονται άκαυτοι μόλις δεθούν με τους δράκους τους, ο Τζ.Μ απάντησε "Ευχαριστώ που με ρώτησες, γιατί μου δίνει την ευκαιρία να λύσω μια κοινή παρεξήγηση. ΟΙ ΤΑΡΓΚΑΡΥΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΥΤΟΙ! Η γέννηση των δράκων της Ντανυ ήταν κάτι μοναδικό, μαγικό, εκπληκτικό, ένα θαύμα. Την λένε Άκαυτη γιατί περπάτησε στις φλόγες και έζησε. Αλλά ο αδερφός της σίγουρα δεν ήταν, με το λιωμένο χρυσό".


Έχεις δει ποτέ δράκο άρρωστο;

Ο Βισέρυς (τι αξιόπιστη πηγή) είπε πως οι Ταργκ δεν αρρωσταίνουν, και η Νταινέρυς φαίνεται να το πιστεύει. Θυμάται τον εαυτό της να κρυώνει, να πεινά, αλλά όχι άρρωστο. Μάλιστα πολλοί λένε "ο Τύριον δεν κόλλησε Οστρακιά γιατί είναι Ταργκάρυεν", αλλά οι Ταργκάρυεν δεν είναι άνοσοι.
  • Ο Βασιλιάς Νταίρον Β' Ταργκάρυεν και οι Βάλαρ και Ματάρυς Ταργκάρυεν πέθαναν στο Μεγάλο Ανοιξιάτικο Λοιμό.
  • Η Μαιγκέλ Ταργκάρυεν κόλλησε και πέθανε από Οστρακιά.
  • Η Σιρήν Μπαράθηον κόλλησε Οστρακιά, αλλά επέζησε (η Οστρακιά δεν είναι θανατηφόρα για τα παιδιά).
  • Ο Βασιλιάς Αίγκον Γ' Ταργκάρυεν πέθανε από φυματίωση σε ηλικία 37 χρόνων.
  • Ο Νταίρον Ταργκάρυεν (αδερφός του Εγκ) πέθανε από σύφιλη που κόλλησε από κάποια πόρνη.
  • Ο Μαίγκαρ Ταργκάρυεν κόλλησε ευλογιά κάποια στιγμή, αλλά επέζησε.
  • Ο Βασιλιάς Αίγκον Δ' Ταργκάρυεν κόλλησε σύφιλη από μια πόρνη, και ο θάνατός του 6 χρόνια μετά ήταν ιδιαίτερα άσχημος.
Η ίδια η Ντάνυ αρρωσταίνει στο τέλος του ΟΧΤΔ. Από διάρροια.


"Το ηλιοβασίλεμα τη βρήκε να κάθεται ανακούρκουδα στο χορτάρι, βογκώντας. Κάθε κένωση ήταν πιο νερουλή από την προηγούμενη και μύριζε πιο άσχημα. Μέχρι την ανατολή του φεγγαριού έβγαζε καφετί υγρό. Όσο περισσότερο έπινε τόσο περισσότερο αφόδευε, αλλά όσο περισσότερο αφόδευε τόσο περισσότερο διψούσε, και η δίψα της την έστελνε να σέρνεται στο ρυάκι για να πιει κι άλλο νερό".


Οπότε όχι, οι Ταργκάρυεν δεν είναι άνοσοι. Αυτά.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#2
+  για την έρευνά σου
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#3
(08-09-2015, 03:46 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: +  για την έρευνά σου
Danke, Σάντορ.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#4
Ωραίο άρθρο. Αυτό που μου προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση είναι οτι το κομμάτι με την διάρροια της Ντανέρυς δεν το θυμάμαι να το διαβάζω. Μάλλον απο την φούρια μου να αλλάξω κεφάλαιο δεν το προσεξα :-P
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#5
+1 κι από εμένα!!!

Θα ήθελα να σταθώ λίγο στην Ντάνυ, γιατί αυτή πλέον επιζεί από το "σόι" της. Στο τέλος λοιπόν του ΟΧΤΔ παθαίνει κάτι σαν τροφική δηλητιριάση (αυτό κατάλαβα εγώ), ενώ όπως πάρα πολύ σωστά αναφέρθηκε, όντως έπαθε εγκαύματα.

Και δυο σημειώσεις ακόμη για το ότι δεν "αρρωσταίνουν":
- Η Ντάνυ απέβαλε τον Ραίγκο...
- Ο Σερ Τζόρα την "σώζει" από το δηλητιριασμένο κρασί του εμπόρου στην αγορά της Βεες Ντόθρακ... γιατί να μην το έπινε αν υπήρχε περίπτωση να μην αρρωστήσει;! (ο ίδιος θα πω ότι το επιχείρημά μου "μπάζει", όμως όταν η βάση της κουβέντας είναι το αν αρρωσταίνουν, κάνω αυτήν την υπόθεση).

Επιτρέψτε μου ένα βηματάκι παρακάτω με τούτο το ερώτημα: Οι Δράκοι αρρωσταίνουν ψυχικά...;! ;-)
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#6
Οι κανονικοί δράκοι; Δεν έχω ιδέα Smile
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
Υπάρχει κανένας τόσο αδαής, αφελής και γενικά τα περισσότερα επίθετα με α στερητικό ο οποίος αφού έχει διαβάσει τα βιβλία πιστεύει ότι οι Targ δεν καίγονται αλλά και δεν αρρωσταίνουν?
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#8
Γιατί όχι;! Εδώ ανασταίνονται οι πεθαμένοι, έχουν γαλάζια μάτια και σκοτώνονται μόνο με δρακόγυαλο... δράκοι και ξέρω 'γω...
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#9
Υπαρχει ενα βιντεο στο youtube  του Preston Jacobs που αναφερεται στην εκκολαψη και στην εκπαιδευση των δρακων πιανοντας γενεαλογικα τους Ταργκαρυεν απο την αρχη και κανοντας αναλυση με τα γονιδια.
Δεν εχει σχεση με το αν καιγονται η αρρωσταινουν αλλα δινει μια ιδεα για το πως μπορει καποιες ιδιοτητες του Οικου (αν υπαρχουν) να περνανε στους απογονους.
Reply
#10
Ο Preston Jacobs έχει ομολογουμένως ρίξει πολλή δουλειά όσον αφορά τα βιβλία, αλλά δεν θεωρείται καθόλου αξιόπιστος, δυστυχώς. Οι θεωρίες του είναι τραβηγμένες από τα μαλλιά και τα επιχειρήματά του δεν ευσταθούν, καθώς διαστρέφει πράγματα, χρησιμοποιεί το κείμενο εκτός θέματος πολύ συχνά και βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς να νιώθει την ανάγκη να τα στηρίξει μέσα από τα βιβλία. Όσοι μελετούν χρόνια το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου έχουν απορρίψει εδώ και καιρό την "μέθοδο" με την οποία "δουλεύει" και τις θεωρίες/συμπεράσματα που βγάζει μ' αυτόν τον τρόπο.

[member=2998]Seviren[/member] , αυτό δεν το λέω ως επίκριση για σένα που τον ανέφερες, προς Θεού. Έκανες καλά που τον ανέφερες μιας και τα βίντεό του κυκλοφορούν ευρέως. Όμως ήταν μια ευκαιρία να αναφερθεί το θέμα αυτού του τύπου, γιατί έχει συζητηθεί κατά κόρον στα φόρα του εξωτερικού και καλό θα ήταν να ενημερώσουμε και τη δική μας κοινότητα. Ο Jacobs γνωρίζει τόσο καλά τα βιβλία που ξεγελάει κάποιον που βλέπει τα βίντεό του και δεν έχει επαρκή ενημέρωση. Είναι πειστικός για το ευρύ κοινό, αλλά δεν είναι καθόλου φερέγγυος. Οπότε, όταν βλέπουμε βίντεό του, καλό είναι να... κρατάμε μικρό καλάθι.

Αυτά ενημερωτικά.  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)