Poll: Σε ποιό Κάστρο του Γουέστερος θα θέλατε να ζήσετε?
You do not have permission to vote in this poll.
Στο Γουίντερφελ
30.43%
7 30.43%
Στο Κάστερλυ Ροκ
4.35%
1 4.35%
Στο Ρίβερραν
8.70%
2 8.70%
Στο Χάρρενχαλ
4.35%
1 4.35%
Στο Μαύρο Κάστρο
4.35%
1 4.35%
Στο Κόκκινο Φρούριο
0%
0 0%
Στο Χάιγκαρντεν
8.70%
2 8.70%
Στο Σανσπήαρ
13.04%
3 13.04%
Στο Πάικ
0%
0 0%
Στο Έυρι
4.35%
1 4.35%
Σε Άλλο
21.74%
5 21.74%
Total 23 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σε ποιό Κάστρο του Γουέστερος θα θέλατε να ζήσετε?
#1
Σε ποιό Κάστρο του Γουέστερος θα θέλατε να ζήσετε?
Από τον χιονισμένο Βορρά ως το ηλιόλουστο Ντορν οι επιλογές είναι πολλές!


Θα θέλατε το Γουίντερφελλ, με το δάσος, τα χιόνια του και τις θερμές πηγές? Τα ήσυχα βράδυα μπορείτε να πηγαίνετε βόλτα στις κρύπτες και να μελαγχολείτε.
Το Κάστερλυ Ροκ, μετά το Χάρρενχαλ, είναι το μεγαλύτερο κάστρο στην ήπειρο, εκεί πέρασαν ανέμελα παιδικά χρόνια οι Λάννιστερ. Έχουν ένα Πέτρινο Κήπο και αν είστε τυχεροί μπορεί να πετύχετε κάπου και το φάντασμα του Λανν, του γενάρχη των Λάννιστερ.
Το Ρίβερραν είναι ιδανικό για ξέγνοιαστα μεσημέρια ψαρεύοντας στα ποτάμια και για δύσκολες πολιορκίες. Αν μάλιστα διώξετε τα άχρηστα στόματα, μπορείτε να είστε ασφαλής για χρόνια.
Χάρρενχαλ. Είναι πελώριο, τεράστιο, γκροτέσκο. Αν ζείτε εκεί, υπάρχει και μια κατάρα. Όλα τα καλά και τα κακά πράγματα εκεί συνέβησαν. Είναι καταφύγιο νυχτεριδών και οι πύργοι του έχουν χαριτωμένα ονόματα, όπως πχ Πύργος του Τρόμου. Τα λουτρά είναι ευρύχωρα και ιδανικός τόπος για εξομολογήσεις.
Μαύρο Κάστρο. Δίπλα στο Τείχος. Αν πιστεύετε στους 7 υπάρχει και σεπτ. Αν ακολουθείτε τους παλιούς θεούς, τότε για να προσευχηθείτε πρέπει να πάτε σε ένα στοιχειωμένο δάσος. Γείτονες σας θα είναι οι Άγριοι, κάποιοι γίγαντες και τώρα τελευταία οι Λευκοί Οδοιπόροι.
Κόκκινο Φρούριο, η πηγή της διαπλοκής και της ίντριγκας. Μπόνους οι ανεξερεύνητες σύραγγες. Ότι και να κάνετε παρακολουθείται από τον Βάρυς. Μπορείτε να δείτε από κοντά τον Σιδερένιο Θρόνο και τα κρανία των δράκων.
Χάιγκαρντε. Έχει ελαιώνες, συντριβάνια,κήπους και μουσικούς.
Σάνσπηαρ. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα οικισμό. Ορισμένα κτήρια είναι κατασκευασμένα από λασπότουβλα. Έχει ζέστη, ήλιο και καυτερό φαγητό. Οι Υδάτινοι Κήποι είναι ένα από τα λίγα αξιοθέατα.
Πάικ. Χτισμένο σε βράχια. Μετακινήσεις ΄χαρη σε γέφυρες από σχοινί. Έχει υγρασία.
Έυρι. Ακατάλληλο για όσους πάσχουν από υψοφοβία. Έχει ωραία θέα. Είναι απόρθητο και τον χειμώνα ακατάλληλο για διαμονή.




Οι λίστες από το γουίκι με περισσότερες πληροφορίες, εδώ.


http://wiki.westeros.gr/index.php?title=...F%81%CE%B1

http://wiki.westeros.gr/index.php?title=...E%B9%CE%B1

edit: Προστέθηκε και ο σύνδεσμος με τα φρούρια για να είναι πιο πλήρης η λίστα από την οποία θα γίνει η επιλογή. Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα αυτό.  Smile - mod

[member=2123][/member]κανένα πρόβλημα! (nod)
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Παραποτάμιες περιοχές για μένα.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#3
Ψηφίζω "Σε Άλλο" και εξηγούμαι:

Στις "καλές" μέρες μου θα ήθελα να μένω στο Στάρφωλ, την έδρα του Οίκου Ντέυν, ( στον πύργο που λέγεται Σπαθί της Λευκόπετρας, ό, τι πύργος κι αν είναι αυτός, το όνομά του μου αρκεί!!!!).

[Image: 332433__sea-city-fantasy_p.jpg]


Στις "κακές" μέρες μου θα ήθελα να μένω στο gloomy Ντράγκονστοουν, την αλλοτινή έδρα των διαδόχων των Ταργκάρυεν βασιλέων!

[Image: 4XICuED.png]
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
(08-10-2015, 11:14 PM)nirne link Wrote: Ψηφίζω "Σε Άλλο" και εξηγούμαι:

Στις "καλές" μέρες μου θα ήθελα να μένω στο Στάρφωλ, την έδρα του Οίκου Ντέυν, ( στον πύργο που λέγεται Σπαθί της Λευκόπετρας, ό, τι πύργος κι αν είναι αυτός, το όνομά του μου αρκεί!!!!).

[Image: 332433__sea-city-fantasy_p.jpg]


Στις "κακές" μέρες μου θα ήθελα να μένω στο gloomy Ντράγκονστοουν, την αλλοτινή έδρα των διαδόχων των Ταργκάρυεν βασιλέων!

[Image: 4XICuED.png]

Μέσα στο μυαλό μου είσαι [member=194]nirne[/member]! Πραγματικά όμως. Και οι δύο πρώτες επιλογές σου συμπίπτουν με τις δικές μου.

Όσον αφορά το Στάρφωλ, νομίζω ότι η εικόνα μιλά από μόνη της. Πανέμορφο μέρος. Δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω εξήγηση.

Όσον αφορά το Ντράγκονστοουν, αυτή θα ήταν πιθανότατα και η πρώτη επιλογή μου αν είχα να επιλέξω αναγκαστικά μόνο ένα κάστρο. Ένα σκοτεινό, μοναχικό, μυστηριώδες (και άλλες φορές ανατριχιαστικό) μέρος, το οποίο συνδέεται άμεσα με τους δράκους, τη μαγεία και τους Ταργκάρυεν βασιλείς. Ακαταμάχητος συνδυασμός (προσωπική άποψη πάντα).


[Image: 468px-DrgonStone03.jpg]




[Image: 7be93770cf0e170928811e7d23c1a9c5.jpg]





[Image: 1500px-Dragonstone.jpg]
(περίπου ίδια εικόνα με παραπάνω, απλά σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος που καταφέρνει να "πιάσει" το Ντράγκονστοουν σε όλο του το μεγαλείο.)
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#5
Παιδιά μα φυσικά και ΑΛΛΟ,
το New Castle (τραγικο όνομα) του οίκου Manderly!

Είναι (αν το δειτε στο χάρτη) περίπου γεωπολιτικά όπως ειναι η Θεσσαλονίκη (στο Βορρά, μέσα στον κόλπο αριστερά απο τα Δάχτυλα Big Grin), θαλασσίτσα δίπλα, ωραίες πιτες, μια χαρουλα!
Reply
#6
Σταρφωλ. Και μόνο.


Εξηγουμαι.


Θελω θαλασσα. Νερά, πώς το λένε.


Ριβερραν όχι, δεν χωνευω τους Τάλλυ.
Χάιγκάρντεν... πολύ λουλούδι ρε παιδί.
Κόκκινο Φρουριο... όχι.
Σανσπήαρ... πολύ ανατολίτικο, όχι.
Ντράγκονστοουν... πολυ ζοφερό οχι, θα κόψω φλεβες.


Αρα... Σταρφωλλ... Ειναι γλύκες και οι Ντέυν.  :o


Σε τσακίρ χειμωνιατικα κεφια, θα πηγαινα και Γουϊντερφελ να κάνω χιονανθρωπους και να παιξω με το χιονι.
Promise me, Ned...
Reply
#7
Sunspear
γιατί σαν το Ντορν δεν έχει....
[Image: latest?cb=20141119054040]
Ασε που εχει τις πιο όμορφες κουκλοθεατροπαίκτριες...
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends Big Grin
Reply
#8
Ψηφίζω  "Κάστερλυ Ροκ" ,
γιατί είναι σε καλό γεωγραφικό πλάτος, δίπλα η θάλασσα  - εννοείται ότι θα διαμένω στο Λάννισπορτ *  -  ,
Show Content

φαίνεται άπαρτο κάστρο  κι έχει ωραία κι επιβλητική θέα  είτε από χαμηλά  :

Show Content

ειτε από ψηλά : 

Show Content

Άλλοι λόγοι:
-  είναι η πόλη του Τύριον που αγάπησε και θέλει να είναι εκεί  -  οπότε θα 'χει και γλέντια
-  πετάγομαι όποτε θέλω και στο Σύσκιο
-  έχει τέλειο αποχετευτικό σύστημα  :o    : 

Show Content
-  και καμιά δεκαριά άλλους


Τροπ/ση  λόγω ότι η εικόνα από "θέα από ψηλά"  εξαφανίστηκε κι αντικαταστάθηκε.


A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#9
Σάντορ, η θέα του "Κάστερλυ Ροκ" από ψηλά από τα κάστρα η καλύτερη!!!!  Tongue (giggle) Big Grin
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
(09-10-2015, 06:21 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: έχει τέλειο αποχετευτικό σύστημα
"Το Αποχετευτικό Σύστημα στο Κάστερλυ Ροκ" του Τύριον Λάννιστερ, κυκλοφορεί σύντομα σε όλα τα βιβλιοπωλεία. :o
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)