Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τοποθεσίες γυρισμάτων
#1
Βρήκα αυτό σημερα και... δεν  ξέρω άμα με ενθουσίασε ή με ξενέρωσε. Τι κάνουνε τα ειδικά εφφε!


Τοποθεσίες των γυρισμάτων όπως τις βρήκανε φαν.


Πάντως γνωστοί μου που έχουνε πάει στο Ντουμπρόβνικ, ειπανε οτι ειναι πανεμορφο και.. πανακριβο.


Smile
Promise me, Ned...
Reply
#2
Εμένα μου άρεσε πολύ για να είμαι ειλικρινής. Και με εξέπληξε. Δεν το περίμενα ότι οι τοποθεσίες θα χρειάζονταν τόσο λίγες παρεμβάσεις για να προσαρμοστούν στις ανάγκες της σειράς. Είναι τόσο "επικές" από μόνες τους που σε πολλές περιπτώσεις λίγα πράγματα χρειάστηκε να αλλάξουν ή να προσθέσουν. Το μόνο που διαφέρει σε όλες είναι το φίλτρο που χρησιμοποιεί η σειρά (είναι πιο κίτρινα όλα). Ωραίο το Ντουμπρόβνικ τελικά!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Κι εμένα με ενθουσίασε... Όταν περνάω από αντίστοιχα μέρη στην περιοχή μου κλείνω τα μάτια και φαντάζομαι πως θα ήταν αν γυριζόταν εδώ κάποιες σκηνές...


Τα κελιά στο Έυρι
[Image: ioiii_10.jpg]

The fight between Jaime and Brienne


[Image: ekso.jpg]



Queenscrown


[Image: ιμαρετ%2Bαρτας.jpg]




Storm's End
[Image: kastro_F21023.jpg]
Dracarys
Reply
#4
The Wall


[Image: 1.jpg]


Long Bridge of Volantis


[Image: mnc707_1032.jpg]


Weirwood


[Image: 199_1420659492_8993-1620x1080.jpg]
Dracarys
Reply
#5
[member=2941]dervil13[/member]

Τέλεια! Άνετα θα μπορούσαν να γυριστούν εκεί οι αντίστοιχες σκηνές των βιβλίων! Μόνο που θα ήταν ακόμη πιο ωραίο να έβαζες και τα ονόματα των πραγματικών τοποθεσιών. Αν τα έχεις διαθέσιμα, φυσικά!  Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
Έυρι είναι η μονή Κηπίνας στους Καλαρρύτες, μάχη Μπριέν με Τζέιμι στο γεφύρι της Πλάκας που δυστυχώς έπεσε πριν μερικούς μήνες , Queenscrown το[color=rgb(37, 37, 37)] Ιμαρέτ ή Τζαμί του Φαίκ Πασά ( παρεπιμπτόντως προτείνω σε όλους να διαβάσετε το βιβλίο του Γιάννη Καλπούζου Ιμαρετ-Στη σκιά του ρολογιού) , Storm's End το κάστρο της Άρτας , The Wall ένα μέρος του κάστρου επίσης , Long Bridge of Volantis το θρυλικό γεφύρι μας και τέλος Weirwood ο πλάτανος του Αλή Πασά[/color]
Dracarys
Reply
#7
Ευχαριστούμε πολύ!

Είναι η απόδειξη ότι θα μπορούσε κάλλιστα να γυριστεί στην Ελλάδα το GoT!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
(16-10-2015, 08:39 PM)nirne link Wrote: Ευχαριστούμε πολύ!

Είναι η απόδειξη ότι θα μπορούσε κάλλιστα να γυριστεί στην Ελλάδα το GoT!


Νομιζω οτι καποια μερη στην Ελλαδα, πχ τα Μετεωρα, κινηματογραφηθηκαν και χρησιμοποιηθηκαν ως προσθηκες με ειδικα εφφε στη σειρα. Οσο για μερη για κανονικα γυρισματα... ειχα διαβασει οτι η παραγωγη ηθελε να κανει φουλ γυρισματα σε καποια νησια (τους τρεχανε τα σαλια σε κατι βραχους στην Ικαρια), αλλά η αθανατη ελληνικη γραφειοκρατεια δεν τους ελυνε τα χερια και ετσι... φυγανε προς Μαλτα, Ιταλια και Κροατια.


Εχουμε υπεροχα μερη. Υπεροχο κράτος δεν εχουμε για να διευκολυνει την επικοδομητικη αξιοποιηση τους.


(think)
Promise me, Ned...
Reply
#9
Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα!


[member=396]arwyn[/member]


Θεωρώ ότι μεγάλη σημασία παίζει ο φωτισμός και τα σκηνικά και ασφαλώς και τα οπτικά εφέ που προσθέτουν.
Πάντως εαν πήγαινα στις τιποθεσίες των γυρισμάτων με δυσκολία θα τις αναγνώριζα από την σειρά.




@dervil


Σε ευχαριστώ για τις εικόνες! Όντως θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στην σειρά αλλά το βασικό πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η γραφειοκρατία.
Πρόσφατα σκηνές της νέας ταινίας του Τζέησον Μπορν που εκτυλλίσσονται στην Αθήνα γυρίστηκαν στην Τενερίφη....


Πολύ όμορφες οι τοποθεσίες που προτείνεις.
Ειδικά το Γεφύρι της Πλάκας, άνετα μπορώ να φανταστώ την μονομαχία εκεί!
Νομίζω ότι το Κάστρο των Ιπποτών στην Ρόδο θα μπορούσε επίσης να χρησιμοποιηθεί στην σειρά ως Κόκκινο Φρούριο.
Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#10
Μην ξεχνάμε  και το Λάννισπορτ  - Κάστερλυ Ροκ  με τη θέα από ψηλά (που είχα από "ντοκουμέντο" δείξει)  !
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)