Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εντυπώσεις
#1
Μόλις παρέλαβα το Κόσμο της Φωτιάς και του Πάγου (ελληνική έκδοση)!

Λίγο το ξεφύλλισα, εντυπώσεις μέχρι στιγμής:

Οι εικόνες είναι πανέμορφες, φοβόμουν ότι δεν θα τις περιελάμβαναν.

Έχει κρατηθεί η ορθογραφία των βιβλίων (αν και οι Ανατολικές Περιοχές έγιναν Περιοχές της Θύελλας, και ο Μπαίλορ ο Ευσεβής είναι Μπαίλορ ο Ευλογημένος, ο Άλυν Όκενφιστ έγινε Άλυν Δρυόχειρας, κτλ κτλ).

Μου φαίνεται ή η μετάφραση δύο τριών ονομάτων είναι σαν αυτής του Μεταίχμιου, αντί της παλιάς το Άνουβι; Ο Daeron the Drunken έχει μεταφραστεί ως Νταίρον ο Μέθυσος (Μεταίχμιο) αντί για Νταίρον ο Μεθύστακας (Άνουβις), η Rhae Ράι αντί του Ρέι, Επίσης η Ραέλ Μπαράθηον τώρα είναι Ραιλ Μπαράθηον.

Το εξώφυλλο είναι μαλακό, αλλά δεν πειράζει. Σκοπεύει κανείς άλλος να το πάρει;


She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#2
Τυχερή! Σε ζηλεύω!
Καλοδιάβαστο!  (clap)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Αν και το έχω σε pdf στα Αγγλικά, θα μπιστολιάσω ΕΝΦΙΑ και θα το παραγγείλω!!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#4
[member=3233]Alysanne Targaryen[/member] ,

Και μια selfie!!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Μερικά teaser (τη δευτερή εικόνα τη τράβηξα αποκλειστικά για σας, nirne και arwyn)[Image: image.jpg][Image: image.jpg][Image: image.jpg]Σοβαρά δεν ξέρω γιατί οι δύο πρώτες βγήκαν πλάγιες. Στον υπολογιστή μου είναι μια χαρά.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#6
Υπέροχο είναι! Με γεια σου! Και ευχαριστούμε για τον Ραιγκαρούλη!  (happy)

edit: Μόλις είδα στην πρώτη εικόνα πίσω από το βιβλίο! Έχεις κασετόφωνο! Πόσο τέλειο είναι αυτό!  (clap) (clap) (clap) (clap) (happy) (happy) (happy)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
Quote: Μόλις είδα στην πρώτη εικόνα πίσω από το βιβλίο! Έχεις κασετόφωνο! Πόσο τέλειο είναι αυτό! 
Κι εγώ!
Κι αυτό που βλέπω με νοσταλγία είναι ότι έχει μέσα και κασέτα!
Το αντίστοιχο δικό μου  που το έχω ως μέλους "πύργου" (δηλ. ενισχυτής, εκουαλάιζερ, κασετόφωνο, cd player και πικ απ) στο σαλόνι μου,
εδώ και 2 χρόνια  δεν γυρίζει τις κασέτες . Η΄κασέτες φταίνε ή το κασετόφωνο.
Να φανταστείτε ότι το 2001 όταν παρήγγειλα το "νέο" μου αυτ/το  παραλίγο θα χαλούσα την παραγγελία  γιατί ήθελα κασετόφωνο  κι όχι cd !!
Ο επόμενος φόβος μου είναι το πικ απ.
Αυτά  με τα εκτός τόπικ.
Ον Τόπικ,  ήθελα να ρωτήσω για τη φωτο (επίσης [member=3233]Alysanne Targaryen[/member] , για μένα  δεν είχε αφιέρωση!  ;(    * )  α'  ο "Ραίγκαρ" είναι εδώ μοντέλο φωτο **  ή ηθοποιός;  και β'  οι "Ραίγκαρ Φαν"  είναι ικανοποιημένοι  ως προς το πρόσωπό του; ( γιατί στο αντίστοιχο τόπικ,  ο ένας [η μια]  πρότεινε τον τάδε ο άλλος τον τάδε  και δεν υπήρχε συνολική αποδοχή για το πώς  τον σκέφτονταν ο καθένας  - εμένα προσωπικά μου θυμίζει ξωτικο απ' το Λοθλόριεν!  )

* οκ,  παίρνω έμμεσα το κασετόφωνο

** ( ρε, μπας κι είναι μόνο ζωγραφιά;! )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Ευχαριστούμε για τις φωτό!  (hug)


Η φωτό του Ραιγκαρ είναι ζωγραφιά και συμφωνουμε Νιρνε κι εγω οτι δεν ειναι ο,τι καλυτερο θα μπορουσανε να δωσουνε για Ραιγκαρ. Εχουνε πορτραίτο ενός προγόνου του, δεν θυμαμαι ποιου, που ειναι πολύ πιο όμορφα ζωγραφισμένος. Τελωσπάντων...


Το φουλ "ακυρο" πορτραιτο ειναι αυτό:


[Image: 320px-Rhaegar_twoiaf.jpg]


Μουτρωμένο να τον πω, κατσουφη να τον πω, αλλά πανεμορφο και μελαγχολικό δεν τον λέω.



Promise me, Ned...
Reply
#9
Όχι, δεν είναι καν όμορφος αυτός, ασχημούλη θα τον έλεγα. Για μένα δεν είναι Ραίγκαρ. Υπάρχουν πολύ καλύτερες απεικονίσεις του πρίγκιπα.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#10
(04-11-2015, 09:16 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Ον Τόπικ,  ήθελα να ρωτήσω για τη φωτο (επίσης [member=3233]Alysanne Targaryen[/member] , για μένα  δεν είχε αφιέρωση!  ;(    * )
Να Σάντορ: το αφεντικό σου σε μικρή ηλικία[Image: 20151104_151001_2.jpg]Εγώ, ο αγαπημένος μου Τζαι και τα μωράκια μας έχουμε δικιά μας σελίδα[Image: 20151104_151037_2.jpg]ΚΚαι μιλώντας περί hot Targaryen ancestor... ο Βισέρυς Β' ήταν μανάρι μπορώ να πω[Image: 20151104_151125_2.jpg]
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)