Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απολογισμός GAME OF THRONES-2015
#1
Τί σας άρεσε περισσότερο στην σειρά φέτος?
Τί σας απογοήτευσε?
Τί περιμένετε με ανυπομονησία του χρόνου?




Προσωπικά στην σειρά μου άρεσαν τα σκηνικά. Και η μουσική. Και τα ρούχα, ειδικά τα ρούχα.
Η Ντάνυ καβάλα στον Ντρόγκον και η τελευταία σκηνή του Τζον ήταν καλοπαιγμένες-ο Κιτ έχει ταλέντο στο
να παίζει τον νεκρό Tongue .
Με απογοήτευσε όλη η πλοκή, ειδικότερα
  • το τέλος του Στάννις
  • η απουσία των Μαρτέλ(όχι δεν θεωρώ τα Φίδια πραγματικούς Μαρτέλ)
  • Η Σάνσα στον Βορρά, κυρίως επειδή είναι μια απλοϊκή εξέλιξη στην πλοκή και δεν προσφέρει τίποτα στην εξέλιξη των χαρακτήρων.


Για το 2016 περιμένω
  • να βγει το 6ο βιβλίο
  • να δω τον Έουρον
  • να βγει το 6ο βιβλίο
  • να δω το σόι του Σαμ
  • να βγει το 6ο βιβλίο
  • να δω εαν η Άρυα κάνει κάτι ενδιαφέρον
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Σιέρα πώς και δεν έγραψες ότι περιμένεις το 6ο βιβλίο;! Tongue

- Μου άρεσε η μουσική και εμένα αρκετά, όπως και πολλά artwork επίσημα αλλά και μη.
- Μου άρεσε το τραγούδι του Μπρον πίσω από της φυλακής τα σίδερα και ο υφέρπον ερωτισμός με το ένα "φίδι".
- Μου άρεσε πάρα πολύ η σκηνή του Τζον στην μάχη με τους Άλλους.
- Μου άρεσε απίστευτα το τελευταίο επεισόδιο της σεζόν.

- Δεν μου άρεσε ο θάνατος του Στάννις.
- Δεν μου αρέσει η υπόνοια ότι οι Μπόλτον και οι Φρέϋ την βγάζουν καθαρή.

Για το 2016 περιμένω:

- Λαίδη Σκληρόκαρδη να κόψει κ*λους.
- Να δω τι κάνει αυτό το παλλικάρι ο Μπραν.
- Τον Τύριον να κάνει τα κουμάντα του, γιατί όπως έχω ξαναγράψει "ο κοντός γ*μ*ει αλλιώς".
- Την Σάνσα να κάνει τίποτα σοβαρό.
- Τους Μπόλτον, Φρέϋ και Σιδερογέννητους να τους παίρνουν οι Άλλοι.
- Τον Τζον να κάνει comeback και να μοιράζει φάπες.
- Την Νταινέρυς καβάλα στον Ντρόγκον να ξεκινάει για ΝΤράγκονστοουν.
- Και τον κυρ Γιώργο να πούμε, να βγάζει το 6ο βιβλίο επιτέλους!!!

Και εις άλλα με υγεία!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#3
Μου άρεσε

  • Τα σκηνικά.
  • Το τραγούδι του Μπρον, (ναι ήταν f****** awesome).
  • Το Μπράαβος (αλλά γιατί όχι Γάτα των Καναλιών;;; Γιατί;;;Wink
  • Το σάουντρακ.
Τι δεν μου άρεσε
  • Το Ντορν. Σεξιστική, κακογραμμένη ιστορία. Δεν ήταν Αμμόφιδα αυτά, δεν ήταν, δεν.
  • Ο Βορράς και το ηλίθιο σχέδιο του Μικροτσούτσουνου. Τον Ράμσυ Σου ιδιαίτερα. Σοβαρά; Είκοσι καλοί άνδρες;
  • Ο Τζον δεν έκανε απολύτως τίποτα.
  • Το white-wash του Τύριον. Από δω και στο εξής θα το φωνάζουμε Άγιο Τύριον. Γιορτάζει την άνοιξη.
  • Την Ομάδα του Ντράγκονστοουν. Δεν έχω αποφασίσει αν το μίσος των D$D για τον Στάννις πηγάζει από την αγάπη τους για το Ρένλυ ή το ανάποδο.
Περιμένω
  • Τον κυρ-Γιώργη να γράψει το έκτο βιβλίο.
  • Να ΜΗΝ εμφανιστούν ΑΣ, Γκριφ και Νεαρός Γκριφ, Κουέντ και Αριάν, γιατί οι D$D φοβάμαι δεν θα κάνουν καλή δουλειά.
Αγαπημένα ships


Μικροδάχτυλος x Φεγγαρόπορτα
Εγώ x Άνεμοι του Χειμώνα
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#4
[member=157]Σιέρα[/member] ,
Quote: να δω το σόι του Σαμ 
  (rofl) (rofl)  *

ΥΓ: Θα ανασυγκροτήσω τις σκέψεις μου  (γιατί είμαι πολύ OFF απο GoT)  κι αργότερα θα προσθέσω τα δικά μου ,
αλλά γενικά με καλύψατε,  μόνο ήθελα να ρωτήσω : τι το ιδιαίτερο είχε η μουσική; γιατί είδα τη σειρά μια φορά μόνο  κι αυτό όταν παιζόταν
και δε θυμάμαι ...

* συμφωνώ κι εγώ  αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο  - σα να περιμένουμε να γνωρίσουμε τα συμπεθέρια!
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Μου άρεσε:

Τα τελευταία είκοσι λεπτά του επεισοδίου Hardhome. Με λίγα λόγια, η σφαγή στο Χάρντχοουμ.
Τα τελευταία δευτερόλεπτα του τελευταίου επεισοδίου της σεζόν. Με λίγα λόγια η στιγμή που ο Τζον κείτεται στο χιόνι.
Ο θάνατος του Μέιστερ Αίμον.
Η μουσική της σεζόν.

Δεν μου άρεσε/Με απογοήτευσε:

Η πέμπτη σεζόν.

Περιμένω/ελπίζω:

Πύργος της Χαράς
Χάρρενχαλ
Αποκάλυψη της καταγωγής του Τζον
"Ανάσταση" Τζον
(Το υπόλοιπο φάνφίκσιον των D$D δεν με ενδιαφέρει καθόλου.)
Το έκτο βιβλίο. Τζορτζ, κάνε κάτι γιατί λίγο ακόμη και το φάντομ θα... αυτοκαταστραφεί!

[member=157]SANDOR CLEGANE[/member]

Η μουσική της σειράς γενικά είναι από τις αγαπημένες μου. Θα ανέφερα τη μουσική που ακούγεται την ώρα που ο Όλλυ βγάζει έξω τον Τζον για την παγίδα θανάτου που του έχουν στήσει. Φέρνει δάκρυα στα μάτια μου κάθε φορά που παρακολουθώ τη σκηνή.

[member=3233]Alysanne Targaryen[/member]

Quote:Το white-wash του Τύριον. Από δω και στο εξής θα το φωνάζουμε Άγιο Τύριον. Γιορτάζει την άνοιξη.

Είσαι θεά!  (rofl) (rofl) (rofl)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#6
[member=194]nirne[/member] ,   
Quote:Φέρνει δάκρυα στα μάτια μου κάθε φορά που βλέπω τη σκηνή 
( απορία)  δηλ. πόσες φορές την έχεις δει ή ξαναείδες τη σειρά ή μεμονωμένα  βλέπεις τη σκηνή; (ρωτάω με απορία συνοδευόμενη από χαμόγελο κι όχι από ειρωνεία)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#7
(29-12-2015, 01:03 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: [member=194]nirne[/member] ,   
Quote:Φέρνει δάκρυα στα μάτια μου κάθε φορά που βλέπω τη σκηνή 
( απορία)  δηλ. πόσες φορές την έχεις δει ή ξαναείδες τη σειρά ή μεμονωμένα  βλέπεις τη σκηνή; (ρωτάω με απορία συνοδευόμενη από χαμόγελο κι όχι από ειρωνεία)

Μόνο τη συγκεκριμένη σκηνή είδα και ξαναείδα. Αυτήν και το εικοσάλεπτο της μάχης στο Χάρντχοουμ. Δεν ξέρω πόσες φορές τα έχω δεί. Καμιά δεκαριά;;;;;;  Big Grin
Η μόνη άλλη σκηνή της σειράς που έχω παρακολουθήσει καμιά εικοσαριά φορές είναι το Ντρακάρυς με τον εμπρησμό του Ασταπόρ. Έπικ!

(Όχι, από τότε που πρωτοείδα την πέμπτη σεζόν όταν παιζόταν, δεν την ξαναείδα. Είναι η μόνη σεζόν που δεν έβαλα να την παρακολουθήσω ξανά.)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#8
Οκ,  τ'ωρα που άρχισα να "ψήνομαι"  στο μυαλό μου ήρθε ( η πρώτη σκέψη μετράει κυρίως και άρα  είναι: )
η πορεία εξιλέωσης της Σέρσεϊ  και πιστεύω ότι είναι ό,τι πιο ποιοτικό σε αυτή τη σειρά.

Κι απογοήτευση :  ήθελα παραπάνω από  Αίμον

(από τροπ/ση) Και θα 'θελα να δω,  εκτός απ' τα πολυαναμενόμενα που είτε έρθουν είτε όχι,  τον ηθοποιό του Σερ Ίλυν Πέιν (αν ζει, δεν το 'ψαξα)
να επιστρέφει  και να 'ναι όπως στο βιβλίο : στο πλάι του Τζέιμι,.  (και συνέχεια αυτού ως καινούρια σκέψη  αλλά προς τον Martin) Να μην τον δούμε-διαβάσουμε  ξανά σε "πτώση" (τον Τζέιμι).
Για "Τζον" : my best ...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#9
(29-12-2015, 12:58 PM)nirne link Wrote: Πύργος της Χαράς
Χάρρενχαλ
Μα πώς τα ξέχασα αυτά!
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#10
Λοιπόν στο τι μου άρεσε: ......... (think) ................ (think) ......................... (think) ....................μάλλον το Μράαβος και το Χαρντχομ.


Στο τι με απογοήτευσε: πολλά και χιλιοειπωμένα, αλλά περισσότερα από όλα ότι θα μάθω τα σημαντικά γεγονότα, όπως το τι έγινε στο tower of joy, τη πατρότητα του John κτλ. από τη σειρά και όχι από τα βιβλία :[member=2123][/member] .


Στο τι περιμένω: την ανακοίνωση του HBO ότι η σειρά δε θα παιχτεί το 2016 για να προλάβει ο γιωργάκης να γράψει τα βιβλία (party)
the man who passes the sentence should swing the sword
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)