Poll: Ποιό είναι καλύτερο; Τα βιβλία ή η τηλεοπτική διασκευή; Ο Μάρτιν, λέει ότι τα βιβλία είναι πάντα καλύτερα, συμφωνείτε;
You do not have permission to vote in this poll.
Η σειρά
4.17%
1 4.17%
Τα βιβλία
66.67%
16 66.67%
Το ένα συμπληρώνει το άλλο
29.17%
7 29.17%
Total 24 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σειρά ή Βιβλία;
#1
Με αφορμή αυτό
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Πιστεύω πως μια τηλεοπτική μεταφορά μπορεί να αφηγηθεί επαρκώς, μερικές φορές να βελτιώσει, ένα βιβλίο, αν οι παραγωγοί έχουν κατανοήσει το όραμα του συγγραφέα και τα ηθικά διδάγματα που θέλει να περάσει. Σαν φαν-φίξιον ένα πράγμα. Αν την γράφει κάποιος που καταλαβαίνει τους υπάρχοντες χαρακτήρες, τις προσωπικότητες, τα πάθη και τα ελαττώματά τους, μπορεί να φτιάξει μια πιστευτή ιστορία για αυτούς, χωρίς να τους βάζουν να κάνουν πράγματα εκτός χαρακτήρα. Πέρα από βαθιά ανάλυση του γραμμένου κειμένου, εδώ χρειάζεται και κάποιο συγγραφικό ταλέντο. Οι D&D στερούνται και των δύο, και γι' αυτό το Game of Thrones είναι μια παρωδία του Τραγουδιού της Φωτιάς και του Πάγου. Όχι μόνο βάζουν χαρακτήρες να κάνουν πράγματα που δεν θα έκαναν ποτέ, αλλά οι ιστορίες είναι χωρίς αλληλουχία και περιεχόμενο· απλά συμβαίνουν, και πολλές φορές έρχονται σε αντίθεση με γεγονότα που προηγήθηκαν ή ακολουθούν. Οι χαρακτήρες είναι επιφανειακοί, χωρίς στρώσεις, και δεν υπάρχει εξέλιξη χαρακτήρα. Όπως ήταν στην πρώτη σεζόν είναι και τώρα. Δεν μαθαίνουν τίποτα, και ζουν σε έναν απαίσιο κόσμο όπου απαίσια πράγματα συμβαίνουν σε απαίσιους χαρακτήρες. Είναι εντυπωσιακό πόσο λίγα καλά γίνονται εκεί, που σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί δεν αυτοκτονούν όλοι εκεί πέρα. Το ASOIAF είναι, νομίζω, φιλοειρηνικό στο χαρακτήρα του. Το GoT έχει κολλήσει σε δύο σημεία· εκδίκηση και όλοι πεθαίνουν, που δεν είναι το μήνυμα που περνάει το ASoIaF. Βάλε σε αυτό το μισογυνισμό και την ομοφοβία και έχεις μια φτωχή προσαρμογή. Ούτε καν προσαρμογή. Εμπνευσμένο, όχι βασισμένο στο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου θα έπρεπε να λέει.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#3
Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που να έχει διαβάσει τα βιβλία και να του αρέσει περισσότερο η τηλεοπτική μεταφορά.
Όπως επίσης δε μου έρχεται κάποια σειρά ή ταινία που να ήταν καλύτερη από τα βιβλία, οι τηλεοπτικές ή κινηματογραφικές παραγωγές είναι σχεδόν πάντα χειρότερες από τα βιβλία. (εντάξει υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις π.χ. η λάμψη άντε και το lord of the rings).
Πάντως για το  ASOIF δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει σύκριση.
the man who passes the sentence should swing the sword
Reply
#4
Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να συμπληρώσω κάτι περισσότερο σ' όσα είπαν οι προλαλήσαντες, με κάλυψαν πλήρως. Δεν υπάρχει καν σύγκριση των βιβλίων με τη σειρά τώρα πια που η ποιότητα της γραφής της έχει πέσει δραματικά ή εν πάση περιπτώσει έγινε περισσότερο φανερό το ποιόν της γραφής της τώρα που έπαψε να βασίζεται στο κείμενο του συγγραφέα.

Πέρα από αυτό, θα συμφωνήσω με το Μάρτιν γενικότερα: Τα βιβλία είναι πάντα καλύτερα!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Τα βιβλια βεβαια ειναι πολυ καλύτερα.
Φυσικά αναφέρομαι στα υπαρκτά βιβλία (δηλαδή αυτά με σελίδες, παραγράφους κείμενα κλπ)
και οχι στα βιβλια που ΑΝ, ΟΤΑΝ, ΘΑ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ, ΜΠΟΡΕΙ, ΙΣΩΣ,ΠΙΘΑΝΟΝ, ΚΑΠΟΤΕ, ΜΑΚΑΡΙ, ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ, ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΕΦΟΣΟΝ, ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ, κλπ βγουν .
Τοτε μια χαρα είναι η σειρά.
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends Big Grin
Reply
#6
[Image: ASOIAF.png]
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
Την έριξα την ψήφο μου, φυσικά υπέρ των βιβλίων.

Η τηλεοπτική μεταφορά (πάντα σε σχέση με την πλοκή και την διάρθρωση των βιβλίων) είναι αδύνατο πλέον να προσεγγίσει τους χαρακτήρες, τις αντιδράσεις και την προσωπικότητά τους, καθώς έχει μεταβληθεί σε ένα προϊόν μαζικής κατανάλωσης, χωρίς βάθος.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#8
Βιβλία. Σιγά μην πούλαγε τη Σάνσα ο μικροδάχτυλος στους Μπόλτον, πάει για μεγαλύτερα πράγματα
Reply
#9
Ψήφισα υπέρ της σειράς με το σκεπτικό μου πως αν είχα μπροστά μου όλα τα βιβλία και όλα τα DVD, θα βούταγα τα τελευταία και δεν θα σήκωνα τα τηλέφωνα για πέντε μέρες... (cool) ασυζητητί...


Με τα βιβλία θα ήμουν...οκ κάτσε να βρω χρόνο  (think)  και βλέπουμε....
Reply
#10
Τροπ/ση:  Βάζω το κείμενο σε sp  γιατί απ' τη μια δεν ψήφισα  κι απ' την άλλη  βγήκε μεγαλούτσικο,  οπότε να μην πιάνει άδικα χώρο :
Show Content
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)