Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 1ο - The Red Woman
#1
Συζήτηση για το πρώτο επεισόδιο του έκτου κύκλου για όσους επιθυμούν να μιλήσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Μου άρεσε


-Ο Ghost να και οι αδερφοί να προστατεύουν το πτώμα του Jon
-Τα πλάνα και τα εφε...Τεράστια διαφορά με τους προηγούμενους κύκλους
-Ο Davos να τρολάρει τον Thorne
-Η μάχη ήταν ωραία  αν και θα την βάλω και στα "Δεν μου άρεσε" για άλλους λόγους
-Που επιτέλους ανέφεραν το Rhoynar
-Η σκηνή που κάηκε ο στόλος ήταν ωραία
-Η Cersei όταν έμαθε για την Myrcella..Εκεί που ήταν χαρούμενη που θα την έβλεπε μαθαίνει ότι είναι νεκρή...


Δεν μου άρεσε


-Το Dorne...Φάνηκε ότι και οι ίδιοι ήθελαν να τελειώνουν με αυτή την παρωδία
-Ο Jaimie να ενδιαφέρεται για την περιουσία
-Η μάχη που ο Podric κατάφερε και σκότωσε έναν στρατιώτη και μάλιστα πάνω σε άλογο...
-Η Brienne που την είδε Rambo....Ναι οκ είναι καλή πολεμίστρια το καταλάβαμε αλλά το παράκαναν
-Εδώ μπορεί να κάνω λάθος...Επειδή το είδα στα αγγλικά μπορεί να κατάλαβα λάθος αλλά για ποιο λόγο ζητάνε την Margary να ομολογήσει? Την συνέλαβαν επειδή ήξερε για τον Loras...Αυτό δεν υποτίθεται ότι το ξεκαθάρισαν?
- Ο τρόπος που χειρίστηκαν τον Stannis...Ήταν η μεγαλύτερη απειλή που είχαν οι Bolton....Και επίσης χάρης τον Roose Bolton οι Lanniser νίκησαν τους Stark


Απορίες-Παρατηρήσεις


-Βλέπουμε την Melisandre να βγάζει το περιδέραιο και να γίνεται γριά ενώ στο S04E07 την είδαμε στην μπανιέρα χωρίς το περιδέραιο και ήταν μια χαρά
-Η Night Watch για ποιο λόγο προστατεύουν το πτώμα του Jon? Συνήθως έτσι δεν γίνεται...όταν πεθαίνει κάποιος αδερφός τον καίνε...Ναι οκ θα αναστηθεί αργότερα αλλά και πάλι....Υποτίθεται ότι δεν ξέρουν τίποτα περί ανάστασης
-Ο Alister Thorne κατηγορεί τον Snow άφησε τους Wildings να περάσουν το τείχος ενώ στην πραγματικότητα ο ίδιος άνοιξε τις πύλες...Και οι αδερφοί απλά το δέχτηκαν
-Ο Dario και ο Jorah πως ακριβώς βρέθηκαν στο σημείο που η Dany έριξε το δαχτυλίδι? Ανέβηκε στον δράκο και πέταξε μακριά...Η Vaes Dothrak είναι τεράστια σε έκταση....Απλά βρέθηκαν τυχαία στο σωστό σημείο?Και επίσης από το Meereen στην Vaes Dothrak είναι τεράστια απόσταση και πολλές μέρες ταξίδι....όλες αυτές τις μέρες κανείς άλλος δεν έτυχε να το βρει
-Η Brienne πρέπει να έχει ένα είδος μαγικής ικανότιτας...Με κάποιο τρόπο έμαθε ότι η Sansa και ο Theon δραπέτευσαν και ήξερε ακριβώς που να τους βρει όπως και τον Stannis[color=rgb(34, 34, 34)]Αποτελέσματα αναζήτησης





[/color]
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#3
Καλημέρα, μόλις είδα το επεισόδειο και θα καταθέσω κάποιες από τις σκέψεις μου.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι επικεντρώθηκαν πολύ στους γυναικείους χαρακτήρες και το πώς αυτές θα πάρουν τα ηνία σε πολλούς τομείς. Βλέπουμε δηλαδή την υποσχόμενη αναγέννηση της Σανσα, Αρυα, Ελλάρια Σαντ, Μελ, Νταινέρυς και την εκπλήρωση άλλης μιας υπόσχεσης της Μπριεν. Απο κει και πέρα το πως βγάλαν από τη μέση τον Αρηο Χοτα, τον Τρυσταν και τον Ντόραν το θεωρώ τραγικό. Μιλάμε τι ξεπέτα ήταν αυτή. Τους παρουσίασαν χάλια στον προηγούμενο κύκλο, ε ας τους βγάλουμε από τη μέση στο πρώτο επισόδειο να ασχοληθούμε με άλλα.
Για το λόγο ότι επικεντρώθηκαν στους γυναικείους χαρακτήρες( Η Ελλάρια λέει σκοτώνοντας τον Ντόραν ότι ποτέ ξανά δεν θα διοικήσουν αδύναμοι άντρες το Ντορν, αυτό πιστεύω ισχύει γενικά για τη σεζόν) πιστεύω ότι τον Τζον θα τον δούμε ζωντανό πάλι στη μέση της σεζόν. Γιατί αν το έκαναν από την αρχή θα έχανε τη δυναμική της η Σάνσα. Μπορεί να είναι Σταρκ η Σάνσα αλλά υπάρχει και το θέμα της πατρότητας του Τζον καθώς και η διαθήκη του Ρομπ.
Εχω την αίσθηση ότι σε γενικές γραμμές ήταν καλό επεισόδειο και σίγουρα η σεζόν δεν θα μας χαλάσει την ανάγνωση του WoW γιατί μπορεί να φτάσουν στο ίδιο αποτέλεσμα αλλά ουσία για μένα έχει το πως.
winter is coming
Reply
#4
Είναι άλλο πράγμα να μην ακολουθείς τα βιβλία και είναι άλλο πράγμα να πηγαίνεις κόντρα στα βιβλία. Σε κάθε περίπτωση όμως εδώ το ξευτιλίσαμε. Ακόμη και μία καλή ιδέα την κάνουν σκουπίδι. Παράδειγμα 1ο, η Σάνσα. Αν κοιτάξει τον χάρτη κάποιος θα δει ότι η μόνη περίπτωση να βρεις μπροστά σου ποτάμι μέσα στο δάσος είναι να κινείσαι δυτικά ή νότιοδυτικά, διασχίζοντας το δάσος των Λύκων με κατέθυνση Deepwood Motte ή Torren's Square (!!!) οπότε θα βρεις μπροστά σου τον Acorn Water. Ε, κάπου εκεί, πέρα από τον Acorn, όλως τυχαίως, η Μπριέν η οποία προ το πολύ 2 ωρών έχει βρει στις παρυφές ενός δάσους (προς την ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση και έχει εκτελέσει τον Stannis, τυχαίνει να βρίσκεται 'κει γύρω και όλα καλά... Παράδειγμα 2ο, η Μελισάντρα. Δεν είναι ότι τίποτα από το POV της δεν συνηγορεί στην μεταμόρφωση. Είναι ότι όλο αυτό είναι γελοίο. Για τα καραγκιοζιλίκια στο Ντόρν, δεν θέλω να πω τίποτα... To meme του GRRM στην περίληψη του Durzo τα λέει όλα.
Reply
#5
[member=3000]Dragonlord[/member]
Αν και συμφωνώ με τα περισσότερα που λες, στο μοναδικό κεφάλαιο της Μελ υπάρχει η υπόνοια ότι κάτι περίεργο παίζει με την εμφάνιση της.


Γενικά υπήρχε η θεωρία ότι μπορεί να είναι πιο μεγάλη από όσο δείχνει.
Ορισμένοι την θέλουν να είναι η Σιέρα Σήσταρ ή η κόρη της.
Η σειρά αν μη τι άλλο επιβεβαιώνει εν μέρει τις υποψίες.


Τα αποσπάσματα που υπονοούν την πραγματική της ηλικία είναι τα παρακάτω:

Quote:H Mελισάντρα είχε εξασκηθεί στην τέχνη της αμέτρητα χρόνια και είχε πληρώσει το τίμημα [color=rgb(51, 51, 51)].[/color]
Quote:Φαγητό. Ναι, πρέπει να φάω. Ορισμένες μέρες ξεχνούσε. Ο R'hllor της παρείχε όλη την τροφή που ζητούσε το κορμί της , αλλά αυτό ήταν κάτι που καλύτερα να έμενε κρυφό από τους θνητούς .
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#6
[member=157]Σιέρα[/member]


Το ζήτημα δεν είναι αυτό. Όντως ο GRRM στο POV της αφήνει υπόνοιες για πολλά πράγματα, τα οποία υπάρχουν στα βιβλία, είναι εκεί και αν τα προσέξεις, τα πρόσεξες, (όχι όμως για μεταμόρφωση). Το απόσπασμα λ.χ. που αναφέρεις μπορείς να το διαβάσεις τελείως ανάποδα, ότι δηλαδή είναι ο Κόκκινος Θεός που της δίνει δύναμη, όχι το ρουμπίνι (και που να θυμούνται οι D&D ότι στα βιβλία κάποιοι κάπου ψάχνουν ακόμη ... ρουμπίνια από την πανοπλία του πατέρα του Jon). Στην σειρά, όλα αυτά είναι ξεκάρφωτα και ανάθεμα αν συναρμόζονται με τα βιβλία εκτός από ... τα ονόματα. Είναι τόσο κωμικοτραγικά όλα αυτά που ενώ ο Jon είναι νεκρός ήδη από το προηγούμενο βράδυ, ο Ντάβος, ο Εdd και οι υπόλοιποι ετοιμάζουν αντάρτικο ενώ πολιορκούνται από τον Marsh, ο Ghost ... ομίλησε και αλυχτάει (!!!!!) κι η άλλη τελικώς αποφασίζει να πάει να πάρει ...έναν υπνάκο!!!
Reply
#7
Αααααα. Ξέχασα. Το αποκορύφωμα είναι η σκηνή με τους Ντοθράκι:


Quote:[color=rgb(51, 51, 51)]Αφού λοιπόν ο αρκούδος καταλαβαίνει ότι οι Ντοθράκι αιχμαλώτησαν την Ντάνυ, βλέπουμε την ίδια την Ντάνυ να το παίζει υπεράνω, ενώ οι Ντοθράκι δίπλα σκέφτονται πως θα την πηδήξουν από πίσω, το οποίο και θα έκαναν, αν η Ντάνυ δεν τους έλεγε πως ήταν η γυναίκα του Καλ Ντρόγκο, οπότε και είναι απαγορευμένο να την πηδήξει άλλος Καλ. Οσκαρική στιγμή.[/color][color=rgb(51, 51, 51)][/color]
Ο διάλογος μεταξύ των Ντοθράκι για το ποιό είναι το ωραιότερο πράγμα στον κόσμο είναι τόσο αστείος που κανονικά θα έπρεπε να ολόκληρος ο Essos να έχει μεταβληθεί σε land of always winter. Το δε καλύτερο είναι ότι μόλις η άλλη λέει ότι είναι χήρα του Καλ Ντρόγκο, ο ... κλαρινογαμπρός βαράει προσοχή και αναφέρεται. Νόμιζα ότι στο επόμενο καρέ θα δω τους Monty Python...
Reply
#8
Κάποιες υπόνοιες και για το ρουμπίνι υπήρχανε, αραιές βέβαια και συζητήσεις και για την σειρά,
στον 2ο κύκλο ορισμένοι παρατήρησαν ότι το διάδημα της Μελ έχει παρόμοιο σχήμα με την μάσκα της Quaithe.


Ο Κρέσσεν επίσης  παρατηρεί το πόσο λάμπει το ρουμπίνι στο λαιμό της στον πρόλογο του 2ου βιβλίου, αλλά συμφωνώ ότι στην σειρά όλα αυτά παρουσιάζονται χωρίς συνοχή.


Για την σκηνή με Τζον συμφωνώ αλλά και πάλι σε σχέση με τις υπόλοιπες του επεισοδίου ήταν πολύ καλύτερο.


Για εμένα το πιο περίεργο κομμάτι ήταν το Ντορν...
Τί εννοούσε η Ελλάρια με το ότι αδύναμοι άντρες δεν θα κυβερνήσουν ξανά το Ντορν?
Ήταν οργανωμένο σχέδιο?
Γιατί τότε η Ελλάρια δεν φίλησε και τον Τρίσταν και τον Ντόραν και τον Άρηο?
Πιο γρήγορα θα ξεμπέρδευε έτσι.
Στα βιβλία, οι γυναίκες στο Ντορν μπορούν να κληρονομήσουν τον τίτλο του πατέρα τους.
Όχι όμως οι νόθες κόρες, εκτός και εαν ο βασιλιάς τους δώσει το δικαίωμα.
Εφόσον ο Τόμμεν δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψει στις νόθες κόρες του Όμπερυν Μαρτέλ να διαδεχτούν τον θείο τους, τότε ποιο είναι το σχέδιο της Ελλάρια?
Πώς θα κυβερνήσει?
Ή μήπως έχει βρει κάποιον άλλο?
Show Content


[member=3289]Athina Stark[/member]
Και εγώ νομίζω ότι ο Τζον θα αναστηθεί στο 5 ή 6 επεισόδιο
Show Content




[member=3008]WardenOfTheNorth1[/member]
Ο Ντάβος παραμένει από τα πιο δυνατά σημεία της σειράς
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#9
Ας πω κι εγώ μια που τα έχω φρέσκα  (δε νομίζω να ξαναδώ αυτό το επεισόδιο  κι η αλήθεια είναι ότι δεν ξανάδα τον προηγούμενο κύκλο!! { το θαυμαστικό το βάζω για τον εαυτό μου } ) και θα περιγράψω πώς τα βίωσα:
- Μου άρεσε η αρχή ,  ρεσπέκτ που οι παραγωγοί μας σεβάστηκαν  και μας έδειξαν αυτό που "έκαιγε"  και δε μας το άφησαν για μετά.

- (Σάνσα)  Όπως, κι ο Durzo είπε
Quote:  1) Να παντρευτώ τον Τζόφρεϊ αφού σκοτώσει τον πατέρα μου: Check !
2) Να φύγω με τον Μικροδάχτυλο και να πάω στην υστερική θεία μου, που μπορεί και να με πετάξει από το παράθυρο: Check !
3) Να πάω να με βιάσει ο Ράμσεϊ Μπόλτον: Check !
4) Να περάσω ένα ποτάμι: I CAN'T DO THAT !!!
 
, εδώ πήδηξε τόσα μέτρα ψηλά απ' τα τείχη,  "τι λέει αυτή ; "
(συνεχίζω)  φτάνουμε στη σκηνή όπου τα σκυλιά  γαβγίζουν μανιωδώς μπροστά στη Σάνσα  με τους φύλακές τους και ,  στα "καουμπόικα έργα  πάντα φτάνει στο τέλος το ιππικό,  όταν ξεκίνησε η Μπριέν την επίθεσή της ,  έδειξε μόνο στρατιώτες Μπόλτον - συμφωνώ ότι ο τελευταίος σκοτώθηκε πισώπλατα με ασπίδα,  όχι ότι δεν γίνεται  αλλά λίγο δύσκολα -  κι αφού σκοτώθηκε κι ο τελευταίος,  τα σκυλιά κι οι φύλακες τους άφαντοι.    Μου φάνηκε πολύ πρόχειρο αυτό,  ένας δε βρέθηκε να κάνει την παρατήρηση  και να κάνουν "κατι" ;!!

- Η Άρυα  ζητιάνευε σε μέρος όπου δεν  περπατούσε ψυχή;!!  (κι έφαγε το ξύλο της  χωρίς κάποιος "χριστιανός" να τη βοηθήσει)

- Παρομοίως στο Μυρήν.  Ερημιά στους δρόμους,    αλλά το Κυριότερο   που πας-πάτε  ρε Καραμήτροι  Τύριον και Βάρυς ,  εκδρομή σε μια ήσυχη περιοχή;  χωρίς συνοδεία; τόσο άνετα;  (πάααρα πολύ  too mutch)

- Ομολογώ ,  και ήθελα να το γράψω στο τόπικ "Εξομολογήσεις" ,  ότι όταν είδα τον Άρυο Χότα και Ντόραν Μαρτέλ  να "ξεπαστρεύονται"  τόσο γρήγορα  (ενώ υπήρχε τόσο μυστήριο γύρω τους  ως προς τα πού συνομωτούνε κ.α. )  ,  ξέσπασα σε φωναχτά γέλια ... (Συγνώμη, ήμαρτον  - αυτό ήθελα να εξομολογηθώ )  γιατί μου φάνηκε πολύ ...  υπερβολικά γρήγορος  ο θάνατος τους ή μάλλον  το πέρασμά τους απ' το GoT ,  σα να τους εκδικήθηκαν οι Παραγωγοί ...
Κι επίσης, όπως στον προηγούμενο κύκλο,  η Ελάρια που βλέπω  ( αλήθεια, τώρα τι προσδοκά; να πάρει την εξουσία του Ντορν  και να μπει σε πόλεμο με το Κινκς Λάντινγκ και τα άλλα Βασίλεια;  ...  α π ο ρ ώ )  δεν είναι αυτή των βιβλίων,  η οποία μου έκανε εντύπωση για τη σοφία της  όταν νουθετούσε τα "φίδια" ...  (κρίμα)

- Τζέιμι και Σέρσεϊ,  ουδέν σχόλιο.

- ( Μελ )  Διάβασα ότι κάποιο μέλος μας έγραψε ότι σε προηγούμενο κύκλο έβγαλε το περιδέραιο  και δεν έγινε τίποτε. Οκ.
        Οκ, που πήγε για ύπνο  - το παίρνω ότι απογοητεύτηκε  κι ίσως το πρωί να μην ζει.  Αυτό που με προβληματίζει  και αναρωτήθηκα αμέσως  ήταν " Τι θέλει να πει ο Ποιητής ; "  ,  γιατί όταν τελειώνεις ένα επεισόδιο  - κι ειδικά του GoT - τελειώνεις με κάτι που σε σοκάρει ή κάτι άλλο,  άρα το  σενάριο ( που είπα πριν )  "να μην ξυπνήσει"    δεν παίζει . Τι θα συμβεί με τη  Μελ  ή απλώς μόνο μας έδειξαν ότι είναι πολλών ετών (ουσιαστικά πλήρης ημερών) .  Το κακό είναι ότι πλέον δεν έχω κι εγώ υψηλές πλέον προσδοκίες ...

ΥΓ: Σε γενικές γραμμές,  αν δεν είχα διαβάσει τα βιβλία  θα έλεγα ; Wow !!


A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#10
χωρις να εχω διαβασει τα βιβλια,εχω καταλαβει οτι ειναι πολυ δυσκολο να ξεκληρισεις εναν μεγαλο οικο μεσα σε 30 δευτερα,or not.....
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)