Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περίληψη Επεισοδίου (s06e01)
#1
[size=1em]Πριν ξεκινήσουμε, να πω το αυτονόητο, πως η περίληψη θα είναι γεμάτη spoilers. Αν δεν σας αρέσει, να πάτε να πηδηχτείτε από το παράθυρο.


Το επεισόδιο λοιπόν ξεκινάει με το πτώμα του Σνόου, στην αυλή του Μαύρου Κάστρου.Αφού λοιπόν ο Ντάβος και οι υπόλοιποι παίρνουν χαμπάρι ότι τον έχουν ξεχάσει εκεί από τον Ιούνιο του 2015, μετακινούν το πτώμα του μέσα, και μας παρουσιάζουν ένα Ρόρσαχ τεστ.


[Image: vlcsnap_2016_04_25_08h59m12s000.png]


Έχουμε τέλος πάντων κάτι κλισέ συζητήσεις, μεταξύ του Ντάβος, του Εντ και των υπολοίπων:
-Πόσους μπορείς να εμπιστευτείς;
-Όσους βρίσκονται σε αυτό το δωμάτιο.
-Τον Λύκο;
-Ο Λύκος ξηγιέται πολύ πούστικα.


[Image: kb297OZ.png]


Εν τέλη σκάει μύτη και η Μελισάνδρα, να μας πει ότι δεν είναι δυνατόν, αφού τον είχε δει στις φλόγες να πολεμάει στο Γουίντερφελ. Έχουμε λοιπόν μάζωξη μετά στην τραπεζαρία της Νυχτερινής Φρουράς, όπου ο Άλισερ Θορν παραδέχεται πως σκότωσε τον Τζον, και ανάμεσα στα άλλα, λέει πως ένας από τους λόγους που το έκανε, είναι ότι ο Τζον άφησε τους Άγριους να περάσουν το Τείχος. Κάποιος πρέπει να του θυμίσει, ότι, κυριολεκτικά, ήταν ο ίδιος που άνοιξε τις πύλες για να περάσουν οι Άγριοι...


Στην συνέχεια, έχουμε τον Ράμσεϊ Μπόλτον, στο νεκροκρέβατο της Μιράντα. Αναρωτιόμουν αν θα βλέπαμε και νεκροφυλλία, αλλά εν τέλη αρκέστηκε να δώσει το πτώμα της στα σκυλιά. Για ακόμα μια φορά, δεν μας απογοήτευσε.
Εμφανίζεται λοιπόν ο μπαμπάς Μπόλτον, και μαλώνει τον πιτσιρικά, γιατί άφησε την Σάνσα να ξεφύγει. 'Ρε μαλάκα, πως θα αντιμετωπίσουμε τον στρατό των Λάννιστερ χωρίς την υποστήριξη των Βορειων;". Να δούμε πόσο ακόμα θα αντέξει ο Ράμσεϊ, πριν ξεπαστρέψει και τον πατέρα του.


Αφήνουμε  πίσω τους Μπόλτον, και πηγαίνουμε στο αχτύπητο δίδυμο Θήον - Σάνσα. Για να δούμε την wish list της Σάνσα:


1) Να παντρευτώ τον Τζόφρεϊ αφού σκοτώσει τον πατέρα μου: Check !
2) Να φύγω με τον Μικροδάχτυλο και να πάω στην υστερική θεία μου, που μπορεί και να με πετάξει από το παράθυρο: Check !
3) Να πάω να με βιάσει ο Ράμσεϊ Μπόλτον: Check !
4) Να περάσω ένα ποτάμι: I CAN'T DO THAT !!!


[Image: 132cf0.jpg]


[Image: 132cfx.jpg]


Αφού περνάνε το ποτάμι , ο Θήον προσφέρεται να οδηγήσει τους κυνηγούς τους μακριά, και λέει στην Σάνσα "Πήγαινε μόνο βόρεια, μέχρι να φτάσεις στο Τείχος. Ο Τζον είναι Άρχοντας Διοικητής. Μπορεί να έχει πεθάνει λίγο, αλλά δεν πειράζει".
Εκεί λοιπόν που σκάνε μύτη οι στρατιώτες των Μπόλτον για να τους πιάσουν, νάσου από το πουθενά η Μπριέν, ο Πόντ και το ματζαφλάρι του. Αφού σκοτώνουν σχεδόν όλους τους στρατιώτες, έχουμε ένα ακόμα κλισέ, όπου ένας στρατιώτης πάει να σκοτώσει τον Ποντ, και τελευταία στιγμή σκάει μύτη από πίσω ο Θήον, και τον σουβλίζει στην πλάτη. Βέβαια μόλις ο τύπος παίφτει νεκρός, βλέπουμε ότι είχε μια ασπίδα που κάλυπτε ολόκληρη την πλάτη του, οπότε ο Θήον μάλλον είναι ο Τσακ Νόρρις.
Ορκίζεται λοιπόν η Μπριεν την πίστη της ακόμα μια φορά, και φυσικά τώρα που η Σάνσα την έχει ανάγκη, την δέχεται.


Fast Forward στο Kings Landing, όπου η Πριγκίπισσα Λεία βλέπει τον Λουκ Σκάιγουοκερ μόνο του, με ένα πτώμα στο background, και καταλαβαίνει ότι μας άφησε χρόνους η Μυρσέλλα.
Βρίσκονται λοιπόν μετά στο δωμάτιο τους, να πιουν ένα καφεδάκι και να πουν πως τα πέρασαν.
Στην συνέχεια προχωράμε στο Ντορν, όπου εν συντομία γίνονται αυτά:


[Image: 132ch7.jpg]


[Image: 132chn.jpg]


[Image: 132chx.jpg]


[Image: 132ci5.jpg]


[Image: 132cj8.jpg]


Στην συνέχεια λοιπόν προχωράμε στο Μυρίν, όπου ο Τύριον στην αρχή κάνει ένα κρύο αστείο για το πουλί του Βάρυς, και μετά θέλει να φάει ένα μωρό. Εν τέλη, η βόλτα τους, τους οδηγεί στο λιμάνι όπου και ανακαλύπτουν πως κάποιος έκαψε όλα τα καράβια της Ντάνυ. Ακόμα περιμένετε να γυρίσει στο Γουέστερος;
Στην συνέχεια βλέπουμε τα 2 σέξυ αγόρια της Ντάνυ, να την ψάχουν στην ύπαιθρο. Τίποτα ιδιαίτερο για να σχολιάσω εδώ.


[Image: 132ckf.jpg]

Βρίσκει και το δαχτυλίδι

[Image: 132clp.jpg]

Αφού λοιπόν ο αρκούδος καταλαβαίνει ότι οι Ντοθράκι αιχμαλώτησαν την Ντάνυ, βλέπουμε την ίδια την Ντάνυ να το παίζει υπεράνω, ενώ οι Ντοθράκι δίπλα σκέφτονται πως θα την πηδήξουν από πίσω, το οποίο και θα έκαναν, αν η Ντάνυ δεν τους έλεγε πως ήταν η γυναίκα του Καλ Ντρόγκο, οπότε και είναι απαγορευμένο να την πηδήξει άλλος Καλ. Οσκαρική στιγμή.

Για να φτάσουμε και στο τέλος αυτού του επεισοδιακού επεισοδίου, επιστρέφουμε πίσω στο Μαύρο Κάστρο, όπου και ο Σερ Άλλισερ απαιτεί από τον Ντάβος να παραδοθεί και να δώσει το πτώμα του Τζον. Ταυτόχρονα, βλέπουμε την Μελισάνδρα σε μια αλά πόκεμον σκηνή, να αφαιρεί από τον λαιμό της την evolution stone, και από Μελισάνδρα να γίνεται Μελισαύρα. Περιττό να σας πω, ότι μια φορά που είχα πάει για μπάνιο στην θάλασσα Μάρτη μήνα, τόσο γρήγορα δεν μου είχε συρρικνωθεί.
Και κάπου εδώ, τελειώνει η περίληψη του επεισοδίου μας, και βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω έναν σούπερ διαγωνισμό. Με κάθε ποστ σας από κάτω, κερδίζετε και μια συμμετοχή, με το βραβείο του διαγωνισμού να είναι μια ολόσωμη, 1.75m x 0.75m αφίσα της Μελισαύρας για να την ποστάρετε στο σαλόνι σας !

[Image: vlcsnap_2016_04_25_10h27m34s687.png][/size]
Owner & Administrator
Reply
#2
Μελισαύρα ή οπως την ειπε ενας στο τουιτερ


Mother of Gollum


Κι ελατε τωρα, δε λεμε οτι η γρια κότα εχει το ζουμι; Κάτι θα κανει η γιαγια, ξερει αυτη.


(rofl)
Promise me, Ned...
Reply
#3
Στα πόσα ποστ έχω ελπίδες να κερδίσω την αφίσα;;;
Φοβερή περίληψη με ωραία χιουμοριστική αποδόμηση του επεισοδείου! Την καταευχαριστήθηκα!
winter is coming
Reply
#4
χααχαχαχχα οτι ναναι, εχω πεθανει στα γελια
Reply
#5
[member=110]Durzo[/member] ,
είμαι (δυστυχως) καπνιστής  και
όταν γελάω πάρα πολύ  αρκετές φορές (προσέχω να μην φτάσω εκεί)  δεν μπορώ να αναπνεύσω απ' τα γέλια ...
Περιττό να πω ότι γέλασα όσο δεν έχω γελάσει ποτέ ως τώρα ,  παρά ότι εχουν ειπωθεί πολλά άλλα φοβερά ...
Quote: Περιττό να σας πω, ότι μια φορά που είχα πάει για μπάνιο στην θάλασσα Μάρτη μήνα, τόσο γρήγορα δεν μου είχε συρρικνωθεί. 
  Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin (βασικά δεν υπάρχει το εικονίδιο )  Big Grin Big Grin Big Grin
και
Quote:  Με κάθε ποστ σας από κάτω, κερδίζετε και μια συμμετοχή, με το βραβείο του διαγωνισμού να είναι μια ολόσωμη, 1.75m x 0.75m αφίσα της Μελισαύρας για να την ποστάρετε στο σαλόνι σας ! 
  Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

ΥΓ: ουφφφφφφφ,  πήρα ανάσα ...  είμαι καλά,

τροπ/ση : ξέχασα  και σου βάζω τώρα το +  (κανονικά + - Σταυρό ήθελε )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
Υπέροχη περίληψη! +1 από εμένα.


Η Μελισάντρα έγινε Meli-sans-bra, και τώρα Μελισαύρα.


Έντονο θρησκευτικό στοιχείο σε αυτό το επεισόδιο. Από τη μία ο Άγιος Τύριον αποδεικνύει την αγιοσύνη του, από την άλλη ο Πάπας Φραγκίσκος προσπαθεί να πείσει την Αμαρτωλή Μαργαιρίτα Τυρέλλη να ομολογήσει. Απέτυχε, όπως και η αδερφή του Χόντορ, η Εξομολογήσου, πριν από λίγο.


Ο Λουκ Λάννιγουοκερ βλέπει τη Λεία χωρίς τα χαρακτηριστικά ντόνατ στο κεφάλι αντί για μαλλιά και αναρωτιέται "Γιατί κουρεύτηκε, μήπως έκανε καμία πορεία εξιλέωσης; Μπααα.... ιδέα μου θα 'ναι". Ή ίσως τηλεπάθεια. Ναι, τηλεπάθεια. 


Ο Θήον υπέστη μαρτύρια και βασανιστήρια, ενώ ήταν η Σάνσα που αντιστάθηκε έστω και λίγο στο Ράμσυ, και ωστόσο ποιος δεν μπορεί να περάσει ένα ball-freezing ποτάμι; Η Σάνσα φυσικά. Θυμάστε που το Σανσουλίνι κατέβηκε ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ βουνό παρέα με ένα αγοράκι που είχε χεστεί πάνω του; Ναι, ούτε οι D&D.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
Durzo respect!


(Το meme με τον GRRM τα σπάει!)
Reply
#8
Απλα respect που ειπε και ο απο πανω ! Η περιληψη ειναι Θεικη, γελαω ποση ωρα τωρα. "Ρε μαλακες !!!"
Reply
#9
Εντάξει, στο σημείο με τον Λουκ Σκάϊγουόκερ και την Πριγκίπισσα Λέϊα έλιωσα!!!

Παραγγέλνω meme με Darth Vader με φάτσα Τάϊγουιν και jawa με φάτσα Τύριον!!!
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#10
Quote:[color=rgb(51, 51, 51)]'Ρε μαλάκα, πως θα αντιμετωπίσουμε τον στρατό των Λάννιστερ χωρίς την υποστήριξη των Βορειων;"[/color]
Ο κύριος λόγος που παντρεύτηκε την Sansa δεν ήταν για να κερδίσει την υποστήριξη των [color=rgb(51, 51, 51)]Βορειων[/color]?
Τότε γιατί δεν ήταν κανένας βόρειος στο γάμο τους....Άντε τώρα να τους πεις ότι παντρεύτηκες την Sansa και άντε να σε πιστέψουν
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)