Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τι θέλει ο Μικροδάχτυλος
#1
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει τέτοια συζήτηση

Ο Μικροδάχτυλος και ο Varys είναι 2 από τους ποιο έξυπνους χαρακτήρες των βιβλίων
Ο Varys ξέρουμε ότι τα κάνει όλα για να πάρει ο Aegon στον θρόνο....Δεν ξέρουμε αν το κάνει για να φέρει ειρήνη στο βασίλειο ή για να βάλει Blackfyre στον θρόνο αλλά τον κύριο σκοπό του τον ξέρουμε

Τι γίνεται όμως με τον Μικροδάχτυλο ?

Ξεκινάει ένας απλός θυσαβροφύλακας  και στο τέλος του 5ου βιβλίου είναι υπέρτατος άρχοντας της τρίαινας και προστάτης της κοιλάδας μέσω του Robert Arryn....
Ξεκίνησε έναν πόλεμο ανάμεσα σε μεγάλους οίκους και τους αποδυνάμωνε όσο αυτός έβγαινε κερδισμένος...Παράλληλα πρόσφερε συμμαχίες σε όλους

Τι πιστεύεται ότι θέλει πραγματικά ο Μικροδάχτυλος?
 
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#2
Νομίζω ότι το πραγματικό κίνητρο για τον Μικροδάχτυλο είναι η εξουσία. Ο Βάρυς κινείται με σχέδιο που έχει κάποιο σκοπό, κάποιο τέλος. Ο Μικροδάχτυλος από την άλλη αφουγκράζεται τις καταστάσεις σωστά ή λάθος και τις εκμεταλλεύεται προς όφελος του ώστε να έχει κέρδος κάθε φορά. Για μένα είναι ένας χαρακτήρας που συμπληρώνει το αφήγημα και την ποικιλότητα που αυτό θέλει να προσφέρει.
winter is coming
Reply
#3
Κατα τη γνώμη μου, ο Βάρυς ισως δεν θελει απλα να βαλει τους Blackfyre στο θρονο, ισως θελει να βαλει το γιο της αδελφης του στο θρονο, και το γιο του καλυτερου του φιλου επισης.Ετσι προσπαθει να δημιουργησει χαος στο βασιλειο, διχονεια για να γινει πιο ευκολα η εισβοη του fAegon.


Ο Μικροδαχτυλος απο την αλλη... δεν ξερω, σχεδιασε τον πολεμο σπερνοντας διχονεια και αυτος, αλλα με τον καιρο κερδισε ολο και περισσοτερη εξουσια, εχοντας τα καλαα με το Θρονο και ενεργωντας εξυπνα στις περιστασεις.Μαλλον την εξουσια επιθυμει...
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#4
Καταπληκτική η ερμηνεία του ηθοποιού  και με όλο αυτό που παρουσιάζει εξωτερικά αλλά και κάτω απ' το τραπέζι  μου είναι εξαιρετικά αντιπαθής.
Πιστεύω όμως ότι είναι η πιο κοντινή φιγούρα στον συγγραφέα ,  όχι ως προς την προσωπικότητα αλλά ως προς τη συγγραφική πλοκή του έργου. Ο  παράγοντας 'Χ"  στο GoT    δηλ. με άλλα λόγια είναι ο "απεσταλμένος" του Μάρτιν  για τις πλοκές και δολοπλοκίες στο Westeros (άσχετα με την επανεμφάνιση των "Άλλων" ,  κ.α. ) .
Επειδή είναι "ταπεινής" καταγωγής  σε έναν "μεσαιωνικό"  χώρο και χρόνο κι έχει ταπεινωθεί  έχει κόπλεξ κατωτερότητας,  αλλά έχει τα φόντα να είναι κυρίαρχη μορφή , όχι ως προς πολεμικές τέχνες και σωματική δύναμη,  προσπαθεί  να επιβληθεί  με τα μέσα που μπορεί  και τα καταφέρνει στον υπερθετικό βαθμό.
Νομίζω ότι και να αποκτούσε το δικαίωμα ( μόνο στα όνειρα του και αν ,.. )  για το θρόνο ,  δε θα καθόταν ποτέ.  Είναι "γεννημένος" να εξουσιάζει απ' το παρασκήνιο.
Πολλά εχουν ειπωθεί  για τους σεναριογράφους της τηλεοπτικής σειράς  (και από μένα φυσικά)  ,  αλλά κατά τη γνώμη μου  (ας το πω ελαφρολαΐκά)  η πο μεγάλη "κοτσάνα"  που έχουν κάνει ,  είναι αυτή με το Μικροδάχτυλο.  Πιο αγαθιάρικη (με την κακή έννοια)  κίνηση να  "παραδώσει "  τη  Σάνσα στον  Ράμσεΐ , δεν υπήρχε . Έχουν ακυρώσει τα πάντα  σ' αυτή τη φιγούρα .  Πιστεύω επίσης,  ότι θα προσπαθήσουν να τα "μπαλώσουν" ,  το αποτέλεσμα όμως ...
Στα δε βιβλία υπάρχει εντελώς διαφορετικό αλλά συναρπαστικό σκηνικό * ...

* σε κάποιο σημείο των βιλίων  "υποκλίθηκα"  στον Μικροδάχτυλο
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Στα βιβλία όπως τα έχει κανονίσει πάει για το βορρά ολόκληρο. Πρώτος μάγκας
Reply
#6
(07-05-2016, 09:22 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote: Πολλά εχουν ειπωθεί  για τους σεναριογράφους της τηλεοπτικής σειράς  (και από μένα φυσικά)  ,  αλλά κατά τη γνώμη μου  (ας το πω ελαφρολαΐκά)  η πο μεγάλη "κοτσάνα"  που έχουν κάνει ,  είναι αυτή με το Μικροδάχτυλο.  Πιο αγαθιάρικη (με την κακή έννοια)  κίνηση να  "παραδώσει "  τη  Σάνσα στον  Ράμσεΐ , δεν υπήρχε . Έχουν ακυρώσει τα πάντα  σ' αυτή τη φιγούρα .  Πιστεύω επίσης,  ότι θα προσπαθήσουν να τα "μπαλώσουν" ,  το αποτέλεσμα όμως ...
Στα δε βιβλία υπάρχει εντελώς διαφορετικό αλλά συναρπαστικό σκηνικό * ...

* σε κάποιο σημείο των βιλίων  "υποκλίθηκα"  στον Μικροδάχτυλο
Σε αυτό συμφωνω απόλυτα, ήταν τόσο κόντρα για το χαρακτήρα του Μικροδάχτυλου το να παραδώσει τη Σάνσα. Κατέστρεψε εναν υπέροχα δομημένο χαρακτήρα του βιβλίου.
winter is coming
Reply
#7
Ο Μικροδάχτυλος για εμένα είναι ένας αγαπημένος χαρακτήρας.

Η ταπεινή του καταγωγή, η "σφαλιάρα" της απόρριψης του από την Κάτλυν λόγω καταγωγής και ισχύος, όπως και η ευφυία του, οδήγησαν σε μια πολύ ωραία στρατηγική που περιγράφεται με μια ωραία ατάκα από ένα σκετς των Α.Μ.Α.Ν.: "είτε μου την μπαίνεις σαν τσουτσού, είτε μου την βγαίνεις σαν τσουτσου, εγώ θα στην φορέσω!!!"

Είναι ο τύπος εκείνος που βγαίνει από το παρασκήνιο για να γκρεμίσει και να εναντιωθεί στους μεγάλους, αποδεικνύοντας πως κάποιος μπορεί να είναι τόσο τυφλωμένος που να νομίζει ότι είναι ισχυρός, όμως να είναι στην ουσία ένας γίγαντας με πήλινα πόδια.

Είναι ο τύπος εκείνος που όταν βρίσκεται περικυκλωμένος σε μια λίμην με κροκόδειλους, το πρώτο που κάνει είναι να αποξηράνει την λίμνη... αν γίνομαι κατανοητός...

Βεβαίως η μεγάλη διδαχή του ρεαλιστικού κόσμου του Martin και της αντιστιχίας του με τον δικό μας, είναι ακριβώς αυτό: εμείς θαρρούμε πως το παιχνίδι το παίζουν οι μεγάλη, όμως η μπάλα είναι στο παρασκήνιο (Βάρυς, Μικροδάχτυλος). Σε αυτόν τον παραλληλισμό βάλτε εσείς ότι θέλετε, πχ. μεγάλοι οίκοι - πολιτικοί, παρασκήνιο - ισχυροί αφανείς επιχειρηματίες.

Ο σκοπός λοιπόν του Μικροδάχτυλου για εμένα είναι η εξουσία, μεσω της οποία θα αποδείξει ότι πολλές φορές οι άρχοντες, στο Παιχνίδι Του Θρόνου, είναι τα πιόνια στην πραγματικότητα...
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)