Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το leaked επεισόδιο (Η Πόρτα - Προσοχή Σπόιλερ)
#1

Δεν είμαι σίγουρη αν επιτρέπεται αυτό.

Το πέμπτο επεισόδιο διέρρευσε. Έχει δει κανένας το επεισόδιο αυτό; Θα προβληθεί νόμιμα αύριο το ξημέρωμα.


Θέλει κανείς να συζητήσει;


Μια περίληψη:
Ο Τζόρα αποκαλύπτει την γκριζοφολιδιά του στην Ντάνυ, και πάει να φύγει, αλλά αυτή τον σταματά και τον παίρνει στην υπηρεσία της ξανά.
Ο ΜΔ έχει φτάσει στο Κάστρο Μαύρο (χωρίς να το ξέρει κάποιος άλλος) και συναντά τη Σάνσα, η οποία δεν τον συγχωρεί που την άφησε στον Ράμσυ. Της λέει ότι ο Μαυροψάρης έχει μαζέψει στρατό στο Ρίβερραν (τρία χρόνια μετά το θάνατο του Ρομπ Σταρκ). Αργότερα η Σάνσα, ο Τζον, ο Εντ, η Μπριέν και ο Ντάβος συζητούν για ποιους οίκους μπορούν να υπολογίζουν. Η Σάνσα αναφέρει και τους Τάλλυ (χωρίς να πει ότι ο ΜΔ ήταν εκεί και της το 'πε) και στέλνει τη Μπριέν στο Ρίβερραν. Η Σάνσα μένει μόνη χωρίς προστασία σε ένα μέρος γεμάτο δολοφόνους και βιαστές. Έπειτα αναχωρεί και ο Τζον μαζί με άλλους.
Στο Μηρήν, το σχέδιο του Τύριον έχει επιτυχία (τι έκπληξη...) γιατί οι θάνατοι και επιθέσεις μειώθηκαν, αν δεν τελείωσαν. Ο Τύριον και ο Βάρυς βρίσκουν μια νέα σύμμαχο, την Κινβάρα, Κόκκινη Ιέρεια, η οποία λέει ότι η Ντάνυ είναι η Πριγκίπισσα της Προφητείας. Μας δίνεται άλλη μια φορά ευκαιρία να θυμηθούμε ότι ο Βάρυς είναι ευνούχος, γιατί δεν το ξέραμε ήδη.
Στα Σιδερονήσια, έχουμε εκλογές, που είναι η νόρμα όταν πεθαίνει ο βασιλιάς (το ξεφτίλισαν περισσότερο απ' ό,τι ο Τσίπρας). Η Γιάρα είναι φαινομενικά η μοναδική ενδιαφερόμενη, που σε κάνει να απορείς γιατί δεν την έστεψαν εξ αρχής, και λέει μερικά ωραία λογάκια. Ο Θήον την υποστηρίζει και λέει σε όλους να ψηφίσουν Γιάρα. Φαίνεται ότι θα νικήσει όταν σκάει μύτη ο Γιούρον, ο οποίος υπόσχεται στους πνιγμένους ότι θα πάρει την Νταινέρυς με το μέρος τους. Και γίνεται βασιλιάς αυτός - δεν κατάλαβα τι τους υποσχέθηκε βέβαια (Χρυσό; γυναίκες; Το Γουέστερος όλοWink, εκτός αν το μόνο που θέλουν οι Σιδηρογέννητοι είναι να δουν τον Γιούρον γαμπρό. Αφού τον πνίγουν (χωρίς CPR μετά) τους ανακοινώνει μερικά μεγάλα σχέδια... που θα τελεστούν αφού φτιάξουν πλοία από ό,τι ξύλο βρουν (κάδμοι, πλάτανοι, καρέκλες, οδοντογλυφίδες) γιατί ο Θήον και η Γιάρα δραπέτευσαν (η μόνη λογική πράξη σε όλο το επεισόδιο) ενόσω αυτός λουζόταν. Το παράξενο δε είναι ότι ο You're on παραδέχεται ότι σκότωσε τον Μπέιλον - και κανείς δε νοιάζεται. Δε Νορθ, Ντορν, τώρα και τα Άιρον Άιλαντς δεν πολυσκοτίζονται για τη συγγενοκτονία.
Μπράαβος, πέφτει ξύλο, ξύλο, λίγο ακόμα ξύλο, και τελικά το Μαλακισμένο λέει στην Άρυα ότι δεν είναι έτοιμη. Ο Σέξι Ιησούς της δίνει δηλητήριο να σκοτώσει μια ηθοποιό. Η εν λόγω ηθοποιός παίζει το Σερσιώ, σε μια παρωδία των γεγονότων του πρώτου κύκλου. Η Άρυα τελικά σκοτώνει την ηθοποιό και αυτό ήταν.
Και... Μπραν! Ο Μπραν βλέπει κανονικά φλασιές όπως πάντα. Αλλά όχι Νεντ αυτή τη φορά. Αντίθετα, μαθαίνουμε ότι τα Παιδια του Δάσους (Κορίτσια του Δάσους μάλλον, γιατί δεν είδα κανένα αρσενικό) δημιούργησαν τους Λευκούς Οδοιπόρους, μαχαιρώνοντας έναν άνδρα με οψιδιανό (νομίζω). Επειδή ήθελαν να προστατευτούν από τους ανθρώπους. Είχα την εντύπωση ότι όταν συνέβη η Μακρά Νύχτα, τα Παιδιά είχαν ήδη εξαφανιστεί. Τέσπα. Μετά, πάλι σε όραμα, ο Νυχτερινός Βασιλιάς αγγίζει τον Μπραν, που πανικοβάλει το Κοράκι, και λέει στον Μπραν ότι αυτό ήταν επικίνδυνο. Αργότερα, ενόσω ο Μπραν βλέπει όραμα (τίποτα σημαντικό - μικρός Νεντ φεύγει για Έυρι) τα ζόμπια και ο Νάιτ Κινγκ break into the cave. Η Μήρα παλεύει να φέρει πίσω τον Μπραν, το Κοράκι και ο Σάμμερ (!!!!!!!!!!!) πεθαίνουν, και ο Χόντορ επίσης. Η Μήρα και ο Μπραν ξεφεύγουν.
Και τώρα, η αποκάλυψη! Οι D&D πέρασαν πολύ καιρό διαβάζοντας crackpot theories. Ενώ ο Μπραν έβλεπε όραμα με μικρό!Νεντ, η Μήρα του φώναζε να ξυπνήσει, και η φωνή της ακουγόταν στο όραμο. Ο Μπραν δεν συνήλθε εντελώς, γιατί συνέχισε να βλέπει το όραμα και μετά. Η Μήρα, καθώς ξέφευγαν, έβαλε τον Χόντορ να κρατάει μια πόρτα (εξ ου και το όνομα του επεισοδίου), ουρλιάζοντάς του Hold the door! Το οποίο ακούστηκε στο όραμα. Και αφού ο Μπραν εκείνη τη στιγμή έκανε warg στον Χόντορ, ο Γουίλις έπαθε κρίση, και άρχισε να μουρμουρίζει σε παραλήρημα τα λόγια της, hold the door, μέχρι που γίνεται hold door, και μετά hodor. Έτσι ο Γουίλις έμεινε καθυστερημένος: το σοκ από το γουάργκ και τα τελευταία λόγια της Μήρα χαράχτηκαν ανεξίτηλα στο μυαλό του, και από τότε λέει Χόντορ.
Όχι Σαμ, όχι Κινγκς Λάντινγκ, όχι Γουίντερφελ. Νόμιζα ότι ένα επεισόδιο χωρίς τον Ράμσυ είναι καλό επεισόδιο, αλλά ο Μπραν και η Συντροφιά του Σακάτη με πλήρωσαν και με το παραπάνω.


Δεν το πιστεύω ότι σκότωσαν τον Σάμμερ. Απλά δεν το πιστεύω. Αρνούμαι. Σε όσους το είδαν, τι γνώμη έχετε;
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#2
Καλησπερα, και εγω το ακουσα οτι διερρευσε το επεισοδιο αλλα δεν το εχω βρει ακομα να το δω απο ιστοσελιδα που εμπιστευομαι.
Προς το παρον, εχω διαβασει μονο περιληψεις.Οι περισσοτεροι χρηστες στο facebook το θεωρουν επεισοδιαρα, κατι μου με τρελαινει πραγματικα....
Δηλαδη απλα η σειρα το πηγαινει σε τελειως αλλα επιπεδα το πραγμα... D & D fanfiction  ;( ;( ;(
Οταν το δω θα το σχολιασω περισσοτερο

Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#3
(22-05-2016, 02:20 PM)robb stark of the north link Wrote: Καλησπερα, και εγω το ακουσα οτι διερρευσε το επεισοδιο αλλα δεν το εχω βρει ακομα να το δω απο ιστοσελιδα που εμπιστευομαι.
Προς το παρον, εχω διαβασει μονο περιληψεις.Οι περισσοτεροι χρηστες στο facebook το θεωρουν επεισοδιαρα, κατι μου με τρελαινει πραγματικα....
Δηλαδη απλα η σειρα το πηγαινει σε τελειως αλλα επιπεδα το πραγμα... D & D fanfiction  ;( ;( ;(
Οταν το δω θα το σχολιασω περισσοτερο
Μπορείς να το δεις στο gamato αλλά δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους προς το παρόν.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#4
Είδα μόνο τα κομμάτια που με ενδιέφεραν. Αύριο θα το δω ολόκληρο με υπότιτλους.
Με εκνεύρισε αφάνταστα που σκότωσαν τον Σάμερ.... Σκοτώνουν τους Λύκους σαν κότες!! Σίγουρα και Γκοουστ δεν θα την βγάλει καθαρή μέχρι το τέλος...

Δηλαδή τώρα σώθηκαν ο Μπραν και η Μηρα; Άνετα μπορούν να τους φτάσουν οι Άλλοι...
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#5
(22-05-2016, 02:34 PM)Alysanne Targaryen link Wrote: Μπορείς να το δεις στο gamato αλλά δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους προς το παρόν.


Οκ ευχαριστω, δεν εχω προβλημα με τα αγγλικα ευτυχως  (nod)
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#6
Επιβεβαιώνονται οι Θεωρίες οτι
1. το Hodor σημαίνει 'Hold the Door'
2. Ναι ο Μπραν μπορει να επεμβει κάπως στο παρελθόν και να το αλλάξει
Εξαιτίας αυτης της ικανότητας του ο Walas γινεται Hodor.
3. Οι whitewalkers δημιουργήθηκαν από τα παιδιά του δάσους για να αντιμετωπίσουν τους ανθρώπους.
Ποτε εγινε όμως αυτο? πριν ή μετα την νίκη των ανθρώπων πριν 1000 χρονια?


Αν εξαιρέσει κανεις τις σκηνες στη σπηλιά και τα οράματα,  που μου άρεσαν πολύ, ειναι αλλο ενα μέτριο set up επεισόδιο
Η συνάντιση Μικροτσ..νου και Σανσα δεν ηταν πειστική.
Κατα τα άλλα ολοι οι υπόλοιποι Ντανυ, Σανσα Νταβος, Μελ, Θιον Τζον, Σιδεροναυτες) μετακινούνται. Η Αρυα συνεχίζει "wax on - wax off" τελείωνε κοπέλα μου πια!
Μας ξανάπανε οτι ο Βορράς θυμάται. Αντε να δουμε γιατι για αλτσχαιμερ τον κόβω
Το θεατρο στο Μπραβος μας δείχνει πως την Ιστορια την γραφει παντα ο νικητής.
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends Big Grin
Reply
#7
(22-05-2016, 02:34 PM)Lady Stark link Wrote: Δηλαδή τώρα σώθηκαν ο Μπραν και η Μηρα; Άνετα μπορούν να τους φτάσουν οι Άλλοι...
Έλα ντε!

Όσο για το λύκο... πραγματικά πρέπει να μισούν τους Σταρκ.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#8
(22-05-2016, 02:34 PM)Lady Stark link Wrote: Είδα μόνο τα κομμάτια που με ενδιέφεραν. Αύριο θα το δω ολόκληρο με υπότιτλους.
Με εκνεύρισε αφάνταστα που σκότωσαν τον Σάμερ.... Σκοτώνουν τους Λύκους σαν κότες!! Σίγουρα και Γκοουστ δεν θα την βγάλει καθαρή μέχρι το τέλος...

Δηλαδή τώρα σώθηκαν ο Μπραν και η Μηρα; Άνετα μπορούν να τους φτάσουν οι Άλλοι...
και γω δεν αντέχω να σκοτώνουν τα λυκάκια. (doh)
Καθε φορα παιρνω την σκυλίτσα μου αγκαλιά και την παρηγορώ ((blush) με κοιτάει όλο απορία)
Αν θυμάσαι απο το τρειλερ θα εχουμε επεμβαση coldhands(ή Μπενζεν) οποτε θα την σκαπουλάρουν
Arthur: And now it begins.
Eddard: Nowy tends Big Grin
Reply
#9
(22-05-2016, 02:37 PM)Muaddib link Wrote: Επιβεβαιώνονται οι Θεωρίες οτι
1. το Hodor σημαίνει 'Hold the Door'
Ελπίζω πραγματικά να μην συμβεί στα βιβλία (shake) ;( Sad :S
Πάντα μου φαινόταν γελοία θεωρία.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#10
Κάτι το είδα αλλά πολύ λίγο..δεν θέλω να χαλάσω ειδικά το τέλος. Έχουμε πει το βλέπουμε με παρέα από τα λίγα που είδα...


Show Content

Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)