Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 6ο - Blood of My Blood
#1
Συζήτηση για το 6ο επεισόδιο του έκτου κύκλου της σειράς για όσους επιθυμούν να κουβεντιάσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#2
Μόλις είδα το επεισόδιο
Γιατί όταν δεν γράφουν οι D&D το επεισόδιο βγαίνει καλό?


-Στην αρχή η σκηνή ήταν πολύ ωραία με τα Flashback και με την είσοδο του Coldhands
Μακάρι να είχαμε περισσότερα οράματα


-Η σκηνή του Sam ήταν ωραία και ο ηθοποιός που έκανε τον πατέρα του μου άρεσε
Η συζήτηση για την σειρά ήταν καλή
Μόνο που έκλεψε το σπαθί τόσο εύκολα ήταν το κακό


-Σκηνή της Arya ωραία
Το ορφανό το μισώ και μακάρι να πεθάνει


-Στο Kings Landing για πρώτη φορά δεν ήταν βαρετή
Ο Jaimie ήταν πολύ καλός
Ο Tommen μου την έσπασε και περιμένω να πεθάνει
Σημαντική νίκη για τον High Sparrow
Αν και περίμενα περισσότερα από αυτή την σκηνή είμαι ικανοποιημένος


-Η σκηνή με τους Frey ήταν αστεία και μας έδωσε στοιχεία για την πολιορκία
Σκηνή Edmure ωραία
Αναφέρθηκε η αδελφότητα χωρίς λάβαρο μακάρι
Πάντως μπράβο το αποκαλούν και οι ίδιοι κόκκινο γάμο
Όλοι αυτοί που υποστηρίζουν τον Blackfish δεν έχουν χάσει κάποιον δικό τους στον κόκκινο γάμο δεν κρατούν αιχμαλώτους?


-Η σκηνή με τον Benjen είχα κολλήσει στην τηλεόραση
Παρακαλούσα να ήταν ο Benjen
Αν και η ιστορία του δεν με πολύ άρεσε...αν τον έκαναν με δρακόγυαλο δεν θα έπρεπε να γίνει White Walker
Επίσης οι White Walkers φαίνονται Super κακοί Ελπίζω να μην είναι Spoiler από τα βιβλία και να γίνει διαφορετικά


-Σκηνή Daenerys μας τα χάλασε
Βαρετή και ανυπόφορη
Ευτυχώς κράτησε λίγο 




Θετικά
-Coldhands/Benjen Stark


-Οράματα Mad King και άλλα...Μακάρι να κρατούσαν περισσότερο


-Είδαμε τον Randyl Tarly


-Η σκηνή στο Kings Landing και η νίκη του High Sparrow


-Επιστροφή παλιών χαρακτήρων


-Arya παίρνει πίσω την βελόνα




Αρνητικά


-Mad King χωρίς γενειάδα


-Το πως έκλεψε το σπαθί ο Sam


-Jaimie ερωτευμένος


-Σκηνή της Daenerys







"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#3
Στα βιβλία ο Σαμ σκοτώνει τον white walker μπροστά σε όλη τη φρουρά και γίνεται θρύλος. Εξού και το παρατσούκλι του. Σίγουρα θα έφτασε αυτή η ιστορία στον πατέρα του. Εδώ, τίποτα! Μόνο η Γκίλλυ το ξέρει και κανείς δεν την πιστεύει! Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να δείξουν στον Σαμ τον παραμικρό σεβασμό ο πατέρας του και ο αδερφός του. Και αναπόφευκτα, ο Σαμ επαναστατεί εναντίον του πατέρα του επιτέλους, άλλα δε νομίζω πως ο γέρο-Τάρλυ θα το αφήσει έτσι. Όχι άλλο kinslaying!!!
Γύρισε ο Μπέντζεν!! Ήμουν σίγουρη πως είναι αυτός και ζητωκραύγασα μόλις έβγαλε την κουκούλα.
Πολύ εξιδανικευμένους μας η δίνουν τη Ντάνι και τον Τύριον, αν και δεν τον είδαμε σε αυτό το επεισόδιο... Πολύ προβλέψιμες οι ενέργειές τους. Για ποιον άλλο λόγο δηλαδή θα το καλασαρ πίσω, αν όχι για να καβαλήσει το δράκο;  -> Απορία, το άλογο που το έδεσε,εφόσον δεν υπάρχει δέντρο;; (rofl)
Θα τον παντρευτεί τον θείο Γκρέιτζόι η Ντάνι, εφόσον θα της πάει δέκα χιλιάδες πλοία. Προβλέψιμο και αυτό!
Δε μου αρέσει το ειδύλλιο Τζέιμι-Σέρσεϊ. Μη δίνοντάς του την ευκαιρία να απομακρυνθεί από αυτή και να εξιλεωθεί, θα χαρούν όλοι όταν πεθάνει.
Η Άρια μου άρεσε που έδειξε έλεος. Αλλά δεν είχε το δικαίωμα της επιλογής. Και τώρα γι'αυτή  την επιλογή της θα πληρώσει.
Και κάτι τελευταίο! Η Άρια παρόλο το μίσος της, συνειδητοποιεί τον πόνο της Σέρσεϊ ενώ βλέπει το θεατρικό έργο και μετά μπαίνει στη θέση της όταν τη ρωτάει η Lady Crane πως θα το έπαιζε αυτή. Τη βλέπω να φεύγει με το θίασο!
and now his watch has ended
Reply
#4
Γεια σας!!!  (hi)
Γράφω πρώτη φορά οπότε καλώς σας βρήκα.. Εδώ και αρκετή ώρα βλέπω και ξανά βλέπω τα οράματα του Μπραν στη πρώτη σκηνή και αναρωτιέμαι πόσα τυχαία είναι η επιλογή τους. Μετά τυχαία διάβασα κάπου μια άποψη: Μήπως ο Mad King δεν ήταν και πολύ mad μέχρι που του συναίβει κάτι σαν αυτό που συναίβει στον Hodor;;; Πείτε μου τη γνώμη σας..
Θενκιου  Smile
Reply
#5
Πολυ παίζει αυτή η θεωρία για τον mad king τελευταία
Reply
#6
Θυμάστε που στο τρέιλερ βλέπουμε την Άρυα να κάνει παρκούρ; Ε λοιπόν, υποπτεύομαι ότι στο επόμενο επεισόδιο θα δούμε το Ορφανό να την κυνηγάει στις στέγες του Μπράαβος και στο τέλος η Άρυα να το σκοτώνει.
Επίσης ο Μελανιχθύς αποφάσισε να πάρει το Ρίβερραν ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ τον Κόκκινο Γάμο; Τι έκανε τόσον καιρό;
Όχι Ράμσυ, Ντορν, Αγ. Τύριον και Μπριέν η Φονική Μηχανή. Αυτό στα καλά.
Αλλά ο Κινγκς Λάντινγκ... για μια ακόμη φορά ο Τζέιμι δεν έχει στόριλαϊν και είναι το κουταβάκι της Σέρσεϊ. Επίσης, η Μάργκαιρυ θα έκανε πορεία της εξιλέωσης για ψευδορκία, ενώ η Σέρσεϊ το έκανε για μοιχεία; Είναι το ίδιο και το αυτό; Και ο Λόρας; Τι γίνεται με τον Λόρας; Δεν είναι τεχνικά το "αμάρτημα" του χειρότερο από ψευδορκία, ή αυτό καθορίζεται από τις ανάγκες του επεισοδίου;

Νταάριο: Θα χρειαστούν άνετα 1000 πλοία, μπορεί περισσότερα.
Ντάνυ: Ποιος έχει τόσα πλοία;
Νταάριο: Εμείς πριν πέντε επεισόδια, αλλά έκαψαν για να μας είναι χρήσιμοι οι Σιδερογέννητοι, τώρα που αποφάσισαν να τους βάλουν στην πλοκή.

Ο Κόλντχαντς είναι ο Μπέντζεν! Και πιο πριν το χόντορ σημαίνει χολντ δε ντορ όταν ο Μπραν διατάραξε το χωροχρονικό συνεχές! Η επόμενη θεωρία που θα επιβεβαιωθεί ποια θα είναι; Ότι ο Τύριον είναι ένα time-travelling, double-mothered fetus;

edit: διορθώθηκε ο κώδικας - mod
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
[member=3292]Votsalaki[/member]


Καλώς ήρθες! (hi)


Ναι, υπάρχει αυτή η θεωρία, ότι και καλά ο Μπραν επηρέασε τον Αίρυς και τον έπεισε να κάψει την πόλη.
Δεν νομίζω ότι τον επηρέασε τόσο όσο τον Χόντορ.
Αν διαβάσεις το World of Ice and Fire, θα βρεις πολλές ενδείξεις της τρέλας του Αίρυς, πολύ προτού γίνει η επανάσταση.


Βέβαια και πάλι τίθεται ένα ερώτημα.


Εαν ο Μπραν μπόρεσε να επέμβει και να πείσει τον Αίρυς να κάψει την πόλη, γιατί τότε δεν προσπάθησε να τον αποτρέψει από το να βασανίσει τον παππού του και τον θείο του?


Εκτός κι αν ο Μπραν έπρεπε να θέσει σε λειτουργία ορισμένα γεγονότα, δηλαδή τον Αίρυς να αποφασίζει να κάψει την πόλη με αποτέλεσμα τον Τζέιμυ να τον σκοτώνει και να ξεκινήσει μια ροή γεγονότων που να καταλήξει στην αναπηρία του Μπραν.




Τώρα για το επεισόδιο,


Οι σκηνές με τον Σαμ ήταν αρκετά καλές.
Η μαμά και η αδερφή του πολύ γλυκές, ο αδερφός ωραίος αλλά αφελής και ο μπαμπάς τέλειος σαδιστής.


Η Γκίλλυ ήταν πολύ χαριτωμένη με το νέο φόρεμα και το μωράκι γλυκούτσικο!


Ελπίζω να ζήσουν όμορφα πέρα από το Τείχος.


Ειλικρινά δεν περίμενα την επιστροφή του Μπεντζεν.


Δεν είχε διαρρεύσει καμία φωτογραφία από τα γυρίσματα.




Ήταν πολύ συγκινητική η σκηνή Μήρα-Μπραν όταν νόμιζαν ότι θα πεθάνουν.


Έχει πολλά βάρη η Μήρα. Τώρα πια δεν θα είναι μόνη.


Βέβαια καλό θα ήταν ο θείος Μπεν να είχε εμφανιστεί πιο νωρίς.


Όταν πχ ήταν στην σπηλιά και κινδύνευαν να πεθάνουν.




Κάλλιο αργά παρά ποτέ.


Χάρηκα που είδαμε για λίγο τον Τζέιμυ Λάννιστερ, έχει αρκετούς κύκλους να εμφανιστεί.

Ο Σπουργίτης σιχαμερός και απαίσιος, περιμένω την συντριβή του.

Τί παιχνίδι παίζει η Μαργκαιρυ?

Για πρώτη φορά η Νταινέρυς με τρόμαξε.
Τί λόγια είναι αυτά?
Να αμολύσει τους Ντοθράκι στο Γουέστερος?

Να κάψουν τα κάστρα?

Να πάνε κόντρα τους ιππότες?

Το ότι η Ντάνυ έβγαλε αυτό τον λόγο ενώ είδε ο Μπραν σε προηγούμενο όραμα τον μπαμπά της, είναι ύποπτο.

Από την άλλη, ίσως το όραμα του Μπραν να είναι η εκδοχή της σειράς στο όραμα της Ντάνυ από τα βιβλία, όπου εκεί βλέπει τον πατέρα της να δίνει την διαταγή.


Η σκηνή της Άρυα δεν έχει καμμία σχέση με τα βιβλία αλλά ήταν καλή και συμφωνώ με την [member=787]kallia[/member]  ότι φάνηκε σαν να συμπονεί την Σέρσεϊ.




Βέβαια το πιο κρίσιμο κομμάτι θα είναι η πολιορκία στο Ρίβερραν.
Ο Έντμιουρ επέστρεψε και οι Φρέυ.


Επειδή το είδα βιαστικά, δίπλα στον Γουόλντερ στεκόταν η κόρη του ή η γυναίκα του?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
(30-05-2016, 07:30 AM)kallia link Wrote: -> Απορία, το άλογο που το έδεσε,εφόσον δεν υπάρχει δέντρο;; (rofl)


Υπάρχει o Drogon όμως, οπότε έχω μερικές άσχημες υποψίες για το τί μπορεί να απέγινε το άλογο αυτό  (rofl)
Reply
#9
Ολα ητανε καλα... μεχρι που μας το τελειωσανε πάλι με το ποσο γουαουκαραγαματηδρακομανα ειναι η Ντενερυς. Ασε μας πια κουκλιτσα μου, κι εσυ και ο δρακος σου. Εντυπωση μου ειναι ή η ασημοξανθουλα φλερταρει πολυ (μα πολυ) με την αλαζονεια τελευταια; Μου τι δινει απιστευτα.  |(


Κατα τ'αλλα...


Burn them all - Πες στα Αιρυς!  (devil)


Ο Τομμεν το αντιθετο του Τζοφρυ μιλαμε.  |(  Την πηρανε οι Ταλιμπαν την πολη! Χεχεχε!  (devil)


Ο Σαμ πηρε και το βαλυριανο σπαθι... ετσι, αγορι μ', τα θελουμε αυτα.  :*


Βρε καλως τονα κι ας αργησε! Μπεντζεν μεγαλε; Αντε βρε και σε ψαχναμε απο την 1η σαιζον! Αντε να ριξεις κι εσυ στο παιχνιδι αυτα που ξερεις!  (happy)



Αρυα... σε βαρεθηκα. Σηκω φυγε επιτελους ή τι άλλο θες να κάνεις.  |-)


Αυτα μου ερχονται στο μυαλο.


(hi)
Promise me, Ned...
Reply
#10
Ενά αρκετά καλό επεισόδιο! Εμένα μου άρεσε αν και φοβήθηκα για το κομμάτι του Σαμ. Αρκετά καλή πλοκή.

Μία ακόμα θεωρία επιβεβαιώθηκε για τον Κρυοχέρη. Ακόμα επεξεργάζομαι στο μυαλό μου τι ακριβώς πήγε στραβά με τα παιδια του Δάσουν στην περίπτωση του Night King.
Ωραία τα flashback στο παρελθόν. Ο κακόμοιρος ο Μπραν είδε όλη την ατυχία της οικογένειας του. Νομίζω ότι στο Παράφρων βασιλιά θέλαν να εστιάσουμε στο υγρό κυρίως. Ίσως παίξει κάποιο ρόλο στην μάχη με τους Άλλους!

Ο Σπουργίτης τελικά κάνει ότι γουστάρει! Τρομερή η σκηνή ότι εκπλήσεται με τον στρατό των Τυρέλ! Η Μάρτζορυ σίγουρα μέσα στο κόλπο του. Πολύ κουλ για μία υποψίφια για περπάτημα!!! Ο Μικροδάχτυλος έχει σοβαρό ανταγωνισμό!!

Στα αρνητικά οι Φρέυ. Ακόμα υπάρχουν αυτά τα κατακάθια? Ελπίζω να έχουν την ίδια μοίρα με την χοντρούλα!

Δεν έχω δεί ακόμα το trailer του επόμενου επεισοδίου!!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)