Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 7ο - The Broken Man
#1
Συζήτηση για το 7ο επεισόδιο του έκτου κύκλου της σειράς για όσους επιθυμούν να κουβεντιάσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.




“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#2
Ένα αρκετά καλό επεισόδιο με λιγότερη δράση και πολύ διπλωματία. Αν και στην αρχή με τα πλάνα με τον Clegane νόμιζα ότι έβλεπα κάτι άλλο, μετά το έπιασα! Αρκετά καλη η Μάρκαρυ που μας επιβεβαίωσε ότι έχει πολύ καλό υποκριτικό ταλέντο! Η σκηνή της γιαγιάς που τα χώνει στην Σερσει όλα τα λευτά. Απο τον διάλογο τους μου αφήνεται μία εντύπωση

Show Content


Ρίβεραν κλασικά. Δεν βλέπω να μαζεύεται ο Βορράς. Σαν τα ψάρια έξω απο το νερό οι Σταρκ! Το γράμμα της Σάνσα πάει προς Έυρι? Λέτε να στείλει στρατό ο Μικροδάχτυλος ή θα τους αφήσει να σφαχτουν?


Με ακούσαν που γκρίνιαζα και έκανε faceless το παλιοκόριτσο!!!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#3
Αρκετά καλό επεισόδιο, προετοιμάζει το έδαφος για το χαμούλη που θα ακολουθήσει.

Επιβεβαιωθήκαμε για το θέατρο της Μαργιωρής, η αλήθεια πάντως ότι το παίζει πολύ καλά. Έχει αλλάξει τόνο στη φωνή, στάση σώματος, πέταξε μέχρι και τα ξώβυζα-ξώμεσα που φορούσε.

Το bulling της Ολένα στη Σέρσεϊ το καταφχαριστήθηκα.

Αναρωτιέμαι αν το σκηνικό με τον Ιερέα αλλάξει πραγματικά το Κυνηγόσκυλο. Αν δήλαδή ασπαστεί την -όποια- πίστη και καταλήξει να την υπερασπίζεται εναντίον της Σέρσεϊ και του Βουνού. Έτσι, θα έχουμε και την πολυαναμενόμενη μάχη μεταξύ των αδερφών.

Όλα τα λεφτά η πιτσιρίκα Αρχόντισσα Μόρμοντ. Βρήκα νέο πουλέν! ?

Η καρδιά μου έχασε έναν χτύπο όταν έφαγε το μαχαίρι η Άρυα. Αυτό το βλαμμένο δουλικό του πολυπρόσωπου θεού θέλω να έχει μαρτυρικό θάνατο. Αναρωτιέμαι πώς θα σωθεί το Σταρκόπουλο και υποψιάζομαι (και ελπίζω) να τη βοηθήσει ο Θίον, που βρίσκεται στη γειτονιά της, μπας και εξιλεωθεί κι αυτός λίγο στα μάτια μου.

Σε ποιον έστειλε μήνυμα η Σάνσα; Μικροδάχτυλο;

Αυτά και σόρρυ για το σεντόνι.
Reply
#4
Για πρώτη φορά δεν ήθελα να χάσω ούτε ένα δευτερόλεπτο,  άρα απ' τα καλύτερα  χωρίς να έχει κάτι το συνταρακτικό. Κι αυτό είναι το παράξενο. Συνηθίσαμε (-σα )  ίσως τα εντυπωσιακά  χωρίς να είναι ουσιαστικά  και βλέποντας το συγκεκριμένο  είδα κάτι που είχε ροή*  και καλή εναλλαγή σκηνών . Μας προετετοιμάζει για κάτι ...

* η αίσθηση που μου άφησε  ήταν σα να διάβαζα ένα καλογραμμένο βιβλίο

- Πρώτες σκηνές:  "φίλε, αυτός κουβαλάει έναν ολόκληρο κορμό"  και τσουπ ,  να ο Σάντορ ! (ευτυχώς δεν σποΐλαρίστηκα , εκτός απ' το Ρίβεραν)
Για Σάντορ στο τέλος είπα :  "θέλει να αγιάσει  και δεν μπορεί - γιατί δεν τον αφήνουν " .
Η συνέχεια ...  (υποθέσεις) α)  τον πιάνει η αδελφότητα ( Wink  (ήταν η αδελφότητα  αυτή του Θόρος;  δε νομίζω,  αυτοί δεν έσφαζαν αθώους κι αμάχους.  Επίσης είχαν σήμα-θυρεό  έναν "Πύργο" ,  ποιοι να 'ναι τελικά; ... )  και τον ανταλλάσει με λίτρα  με το Κινγκσλάντινγκ ,              β)  φεύγει προς Βορρά  και ...        και γ)  ίσως με τον α' τρόπο  ή άλλον βρίσκεται στο Κινγκςλάντινγκ  (ίσως ως αντιπρόσωπος της Πίστης  πλέον )  και μονομαχεί τελικά με τον Γκρεγκόρ Κληγκέιν- τον αδελφό του  και ...( ; )

- Τζον κι η "παρέα " του  :  το μόνο που θα πω  Lyanna Mormont !! ** [Image: lyanna1.jpg?w=748&h=416&crop=1]  Θα υπήρχε καλύτερη βασίλισσα σε όλο το Γουέστερος;!!
- Το κοράκι πού να πάει άραγε;
Show Content

** βάρεσα παλαμάκια  όταν άκουσα " 62 "  (εεπ! χάθηκαν οι φατσούλες;  εδώ ήθελα "παλαμάκια" και "υποκλιση" )
    και μ' έναν πρόχειρο υπολογισμό (χωρίς κομπιουτεράκι)  62x10 = 620 !!

- Θύον :  τον ονομάτισα  " ο ταλαίπωρος" !  - Φάε!  Πιες (εδώ είχαμε πιες) !  άλλες προστακτικές δε λέω ...
    Η Γιάρα (δε λέω " Άσα" )  πήρε τη θέση του Βικτάριον.
- Άρυα :   μου φάνηκε αρχικά ότι την έσφαξε το "... "  και στη συνέχεια έφαγε γερές βελονιές (; )  στην κοιλιά της  *** ,  πώς κατάφερε και βγήκε και συνέχισε;  νομίζω ότι εδώ είχαμε πάλι μια υπερβολή των DD .

*** είχε  εντολή το "... "  να μην την κάνει να υποφέρει ...  ,  εδώ δεν είχαμε ανυπακοή;  φυσικά και θα πληρωθεί

- Γιαγιά Ταΐρέλ :  φυσικά  και θα την φιλούσα!!  τέτοιο "στόλισμα"  η Σέρσεΐ  δεν άκουσε ποτέ στη ζωή της ... και δεν είπε τίποτε...  (φατσούλες;  "παλαμάκια" και "υποκλιση" )
- Μάργκαρυ :  still axoneyti  for me  (από τότε , στους πρώτους κύκλους,  που ' πε  " ... The Queen " )
- Τζέιμι   :  "Blackfish-Μελανιχθύς"  (έναν χαρακτήρα που ήθελα  και για νικνέιμ) >  Μπρον : "θα στοιχημάτιζα στον "παππού" " !  Α, ρε Τζέιμι,  θα στρώσεις  πού θα πάει!!  θα φας πρώτα μερικές σφαλιάρες,  κουβάδες με κρυο νερό  ,  αλλά  θα στρώσεις ... 
Show Content




A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
Το δαμε κι αυτο το επεισοδιο.

Αν δεν ειχε μερικα καλα και σοκ στο τελος θα ειχα πληξει ειλικρινα.

Πληρης απογοητευση απο τη σταση του Τζον που συνεχιζει να ειναι το κακομοιρικο, ανασφαλες "μπασταρδο". Λυσσαξαμε οτι ολο και κατι θα χασει με την ανασταση του, δεν βλεπω να εχασε το παραμικρο, δεν μπορουσε να χασει τουλαχιστον την κακομοιρια του? Μου ρχεται να τον βαρεσω! Κριμα και ειναι αγαπημενος χαρακτηρας, μας εδωσε πολλες ελπιδες με την ανασταση, ευχομαι να συνελθει συντομα γιατι οπως παει χειροτερα απο τον Σταννις θα καταληξει. Δεν ειναι ικανος να πεισει κανεναν για το παραμικρο και σε ολο το επεισοδιο αλλοι δουλευουν γι αυτον.

Ηρθε λοιπον ο Σκυλος και καλως τον δεχθηκαμε, αλλα ηταν αναγκη να αφιερωσουν σχεδον το μισο επεισοδιο στην ιστορια του? Για να πουν τι? Οτι θα ξαναπιασει τσεκουρι? Πολυ αμφιβαλω οτι θα αφιερωθει σε οποιαδηποτε πιστη μετα απο αυτο που εγινε, αντιθετως φανηκε οτι η καλωσυνη δεν οδηγει σε κατι περα απο εναν ταφο. Τοσα πραγματα εχουν να δειξουν, 3 επεισοδια ακομα εμειναν, δεν υπηρχε λογος για τοσο εκτενη αναφορα στην μικρη του παρεα.

Εξυπνη η Γιαρα, θα προλαβει το θειουλη.

Πολυ μου αρεσε η τσαμπουκαλου πιτσιρικα-αρχοντισσα!

Απορησα γιατι δεν ενημερωσαν τον τσαμπουκα αρχοντα για την ελευση των νεκρων οταν τα πηρε τοσο χοντρα με τους Αγριους, ειδικα αφου με αυτο το επιχειρημα πειστηκαν τοσο ευκολα οι Μορμοντ.

Επαθα σοκ με την επιθεση στην Αρυα και ελεγα στον εαυτο μου οτι τα φανταζεται ολα αυτα αλλα δυστυχως οχι. Κακως βεβαια που κυκλοφορουσε με αγνοια κινδυνου και θελω να ελπιζω οτι θα γλυτωσει. Λογικα το επομενο επεισοδιο μιλαει γι αυτην και ισως εχετε δικιο οτι θα την βοηθησει ο Θηον (δεν μπορει να ειναι τυχαιο που βρισκεται εκει)

Τι αλλο? Δεν μου μειναν και πολλα απο αυτο το επεισοδιο. Ο Τζειμι ξεφτυλιζεται ολο και περισσοτερο, εχει καταντησει καρικατουρα.

Ο Μελανιχθυς φοβερος!

Οι Φρευ γελοιες καρικατουρες

Ωραια η σκηνη με την ΜαρτΖορι αλλα και την Ολλενα να παταει το λαιμο της Σερσει, παντα ειναι ευχαριστο να τη βλεπουμε να ταπεινωνεται.

Κι εγω σκεφθηκα οτι η Σανσα εστειλε γραμμα στον Μικροδαχτυλο αλλα καποιοι λενε οτι εστειλε σε αλλον οικο που την προετρεψε ο Τζον
Reply
#6
http://www.gameofthrones-grfans.com/2016...ailer.html

το επομενο τρειλλερ
Reply
#7
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω , σχετικά με το επεισόδιο ,  αφού διάβασα το παρόν τόπικ.
Θύον-Άσα :
αναφέρθηκε  ότι είναι στο Braavos  ή καλύτερα κοντά στο braavos 
Quote:  Αναρωτιέμαι πώς θα σωθεί το Σταρκόπουλο και υποψιάζομαι (και ελπίζω) να τη βοηθήσει ο Θίον, που βρίσκεται στη γειτονιά της

και θέλω να παραθέσω το χάρτη *  :

[Image: f602609ae0c04a60bd576c34997b7dae.png]

σα μακριά  δεν είναι η "γειτονιά" ;  και τι ζητάει εκεί  αν έχει σκοπό να βρεθεί στο Μηρήν;  Νομίζω ότι  αν βρεθούν  θα 'ναι  στα νότια της  "Στενής Θάλασσας" . ( στο "τάιμινγκ"  , αλλά απ' την άλλη  τι να ζητάει τόσο νότια η Άρυα ; )
Αν στείλουν εκεί πάνω, στο Μπράαβος  ( οι DD ) , την Ασα και Θύον  θα κάνουν μια ακόμη γκάφα.

* [member=194]nirne[/member] ,  το lightshot  ξαναδουλεύει...
Επίσης προσέξτε και τις αποστάσεις,  στο υπόμνημα είναι σε μίλια ...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Η σκηνή του Τζέιμι με τον Μελανιχθύ είναι από τις πολύ λίγες που έχουν “πιάσει” θεματικά τόσο καλά οι παραγωγοί σχετικά με το τέταρτο και πέμπτο βιβλίο. Όχι φλυαρίες και περιττά-άσχετα λόγια, με νόημα, ενώ φαντάζομαι πως σε αυτό βοήθησαν και οι αρκετές εκφράσεις που πάρθηκαν απευθείας από το βιβλίο. Αξίζει να σημειωθεί πως το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ό,τι στην ουσία η κατάσταση στο Ρίβερραν έχει διαμορφωθεί πλέον όπως και στα βιβλία (πάνω-κάτω τουλάχιστον) παρότι η σειρά ακολούθησε εντελώς διαφορετικό δρόμο για να φτάσει στο ίδιο σημείο. Ειδικά με την επικείμενη έλευση της Μπριέν στην περιοχή και την επανεμφάνιση των πλέον ξεκάθαρα
Show Content
Brotherhood Without Banners, νομίζω πως η σειρά πάει φανερά για την συνάντηση μεταξύ Τζέιμι και
Show Content
ή τουλάχιστον για την εμφάνισή της. Νομίζω πως θα είναι έκπληξη αν δεν συμβεί όπως έχουν έρθει αυτή τη στιγμή τα πράγματα.


Σχετικά με τον Σάντορ, επιβεβαιώνεται η θεωρία του “νεκροθάφτη” που βλέπει η Μπριέν στην Ήσυχη Νήσο. Παρότι το πρώτο κομμάτι ήταν πολύ καλό, προσωπικά βρήκα το τέλος κάπως προβληματικό. Υποτίθεται πως ο “Σκύλος είναι νεκρός”, έχει αφήσει πίσω του την παλιά του ταυτότητα και κάνει ένα νέο ξεκίνημα μακριά από τις άγριες πολεμικές του ορέξεις. Το τέλος του επεισοδίου δείχνει το ακριβώς αντίθετο, ό,τι ο Σάντορ συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε, σα να μην πέρασε μια μέρα. Ελπίζω πραγματικά να μην εξελίσσεται η πλοκή με παρόμοιο τρόπο στα βιβλία.


Επίσης, ένα άλλο .... αξιοπερίεργο του σημερινού επεισοδίου είναι ό,τι παρά το γεγονός πως το επεισόδιο έχει λάβει τον τίτλο “The Broken Man”, το μόνο πράγμα που δεν έδειξε το επεισόδιο ήταν ο λόγος του Σέπτον Μέριμπαλντ για τους Broken Men από τον οποίο υποτίθεται πήρε το όνομα το συγκεκριμένο επεισόδιο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο η ομιλία αυτή δεν μπήκε στο συγκεκριμένο επεισόδιο, μόνο καλύτερο θα μπορούσε να το είχε κάνει.


[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Νομίζω πως τα δύο αδέρφια κατευθύνονται ξεκάθαρα για το Μηρήν. Όπως αναφερείς και εσύ ο ίδιος, έχουν πάρει τον ρόλο του Βικτάριον από τα βιβλία και κάτι μου λέει πως θα έχουν καλύτερες τύχες από εκείνον. Αναρωτιέμαι, πάντως, αν ο Έουρον θα τους κυνηγήσει προσπαθώντας να φτάσει εκείνος πρώτος στο Μηρήν.

Επίσης σχετικά με το ερώτημά σου για το αν οι άντρες που είδαμε ανήκουν στην αδερφότητα του Θόρος, νομίζω πράγματι ανήκουν. Πέρα από το "the night is dark and full of terrors" που πρόκειται για συνήθης έκφραση όσων πιστεύουν στον Ρ' Λορ και την μετέπειτα επιβεβαίωση του Σάντορ, για ελάχιστα δευτερόλεπτα παίζει και η creepy μουσική που βάζει η σειρά όταν αναφέρεται στον Ρ' Λορ.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#9
(06-06-2016, 04:54 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: και θέλω να παραθέσω το χάρτη *  :

[Image: f602609ae0c04a60bd576c34997b7dae.png]

σα μακριά  δεν είναι η "γειτονιά" ;  και τι ζητάει εκεί  αν έχει σκοπό να βρεθεί στο Μηρήν;  Νομίζω ότι  αν βρεθούν  θα 'ναι  στα νότια της  "Στενής Θάλασσας" . ( στο "τάιμινγκ"  , αλλά απ' την άλλη  τι να ζητάει τόσο νότια η Άρυα ; )
Αν στείλουν εκεί πάνω, στο Μπράαβος  ( οι DD ) , την Ασα και Θύον  θα κάνουν μια ακόμη γκάφα.

Ίσως έχεις δίκιο, είναι πραγματικά τεράστια απόσταση αλλά από την άλλη, η Γιάρα με τον Θίον διήνυσαν μία εξίσου μεγάλη απόσταση σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα.  Θα είναι γκάφα, όντως, αλλά μας έχουν συνηθίσει στις τηλε-μεταφορές φέτος.  Ίσως και γι΄αυτό να αναφέρεται η έλευσή τους από τους 2 καραβοκύρηδες στη σκηνή με την Άρυα.

Θα μάθουμε λογικά στο επόμενο Smile

EDIT: Επειδή είμαι νέοψ, ας το βάλει κάποιος σε σπόιλερ, αν νομίζει ότι τρώει πολύ χώρο. Ευχαριστώ Smile
Reply
#10
Νομίζω ότι ο τίτλος Broken Man δεν αναφέρεται μόνο στον Sandor Clegane αλλά σε μια σειρά απο χαρακτήρες Edmure Tully, Theon, η αναφορά του Davos στον οίκο του, ο οίκος Glover (και το πως τρέμουν τους Μπόλτον) και ίσως και η Σέρσει στον διάλογο με την γιαγιά Ολένα οι οποίοι δεν περνάνε και τα καλύτερα τους.


Εμένα με παραξενεύει ότι ξαφνικά διαβάζω παντού για το πόσο καλά υποκρινόταν η Μάρκαρυ (και εγώ αρχηκά εξασιάστηκα) αλλά είμαστε σίγουροι για το ποιός δουλεύει ποιον? Ο High Sparrow μπορεί να δοκιμάζει το πόσο πιστή είναι η Μάρκαρυ λέγοντας της για την γιαγιά Ολένα και ξαφνικά αυτή φεύγει απο το Kings Landing (δεν θα προκαλέσει καμία εντύπωση λέω τώρα??) ενώ δείχνει ένα ενδιαφέρον για τα σεξουαλικά τους! WHAT?


edit: ορθογραφικά
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)