Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 8ο - No One
#1
Συζήτηση για το 8ο επεισόδιο του έκτου κύκλου της σειράς για όσους επιθυμούν να κουβεντιάσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Μόλις το είδα, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω πολλά πράγματα, γιατί πρέπει να φύγω για τη  δουλειά.
Από τον τέταρτο κύκλο και μετά αποφάσισα να διαχωρίσω τα βιβλία και τη σειρά, και να τα απολαμβάνω σαν δύο διαφορετικά προϊόντα. Αλλιώς θα καταλήξω να γράφω κι εγώ ατελείωτα άρθρα στο "εδώ γκρινιάζουμε"

Για τα δεδομένα της σειράς, ήταν καλό επεισόδιο. Χωρίς πολλές εκπλήξεις και έγιναν τα αναμενόμενα. Θα επιστρέψω το  βράδυ για περισσότερα!
and now his watch has ended
Reply
#3
Άλλο ένα μέτριο επεισόδιο εν αναμονή του επικού που έπεται.

Ρίβεραν και τριγύρω περιοχές.
Δεν μου άρεσε το τελειώνουμε με όλες τις θεωρίες που περιμένουν οι φαν. Δεν κατάλαβα για ποίον λόγο είδαμε τον Lem στο προηγούμενο επεισόδιο? Για να γίνει ντόρος για την Σκληρόκαρδή και να περιμένουμε να δούμε το επεισόδιο? Το Ρίβεραν σαν ξεπέτα μου φάνηκε (ώστε να είναι και ο Τζέιμυ εκτός πόλης).
Θέλω να δώ τι ρόλο θα έχει η Αδελφότητα με τον Clegane στην επόμενη σεζόν (έτσι απο περιέργεια).

Μπράαβος
Το πρώτο μου πόστ μόλις το είδα στο γκρινιάζοντας... Πραγματικά έλεος!


Μεερήν
Βασικά όπως την άφησε την πόλη λίγο χειρότερα την βρίσκει η Ντάνυ. Ίσως δούμε και καμία διαφωνία με τις αποφάσεις Τύριον. Ο Βάρυς μου φαίνεται θα πηγαίνει για συμμάχους (κατα Ντόρν μεριά που το ξεχάσαμε τελείως) ή στα δύσκολα παίρνει δρόμο?

Kings Landing
Ο Σπουργίτης τον κάνει ότι θέλει τον Τόμμεν. Εντύπωση μου προκάλεσε η στάση του χεριού του Βασιλιά στην Σέρσει. Δηλαδή ο θείος της δεν την υποστηρίζει? Εντύπωση μου προκάλεσε και η συνομιλία για τις φήμες.

Show Content


Αυτά τα βασικά. Αν μου έρθει τίποτα άλλο θα επανέρθω (τουλάχιστον το επόμενο επεισόδιο μoιάζει επικό στο τρέιλερ).
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#4
Το τέλος της ιστορίας στο Ριβεραν τελείως απογοητευτικό. Τι μας τον δείχνεις τον Μελανιχθύ αν είναι να έχει τόσο άδοξο τέλος η πολυορκία. Γέμισμα τηλεοπτικού χρόνου με μόνο "όφελος" την απομάκρυνση Τζέιμυ από το Κινγκς Λάντινγκ - όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω.

Η Άρυα Σταρκ είναι εδώ. Η ατάκα "Είμαι η Άρυα από το Γουντερφελτ και πάω σπίτι" είναι κομένη και ραμμένη για τους φαν. Αλλά θα πάει να φάει τα "μούτρα" της κι αυτή... όπως βλέπω από το preview να τα τρόει και ο Τζόνυς ο Χιονιάς από τον σαδιστή.
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply
#5
Δεν εχω δει ακομα το επεισοδιο αλλα ειδα το trailer του 9ου οπου δειχνει μονο τη μαχη...
Υπομονη οσοι ειδατε το 8ο επεισοδιο, υπαρχει και το 10ο οπου ειναι και 69 λεπτα...
Οποτε μπορει κατι καλο να εχουμε στο season finale...
Νίκος
Reply
#6
Ε, δεν μ' άρεσε, αλλά δεν ήταν όσο κακό περίμενα.


ΜΗΡΗΝ
Το σχέδιο του Αγ. Τύριον λειτούργησε! Μα υπάρχει κάτι που ο Τύριον αγγίζει και δεν γίνεται χρυσάφι; Μετά ακολουθούν κι άλλα dick jokes για τα γένια του Βάρυς (αν κόψεις τους όρχεις ενός αγοριού πριν την εφηβεία, ως άνδρας δεν θα βγάλει γένια ή άλλες τρίχες). Και φυσικά, επειδή το να το λένε όλοι οι άλλοι δεν είναι αρκετό, βάλανε τον ίδιο τον Τύριον να λέει πόσο γαμάτος είναι. Ο διασημότερος νάνος του κόσμου. Και ο Βάρυς επικροτεί - νομίζω ο μόνος λόγος ύπαρξης του Βάρυς τώρα είναι να γλείφει τον Τυρ.
Και μετά η εντελώς filler σκηνή με τα ανέκδοτα - ρίξτε κι άλλη στάχτη στους Σταρκ, D&D αγόρια μου, μπράβο. Αλλά μετά η Ντάνυ - γιατί Ντάνυ; Δεν μου αρέσει το Ντάνυ. Θα τη λέω Νέρυς. Η Νέρυς λοιπόν επιστρέφει σπίτι, αλλά που είναι ο Νταάριο; Και οι Ντοθράκι; Δεν τους άφησε σύξυλους υποθέτω στη μέση του πουθενά, αλλά δεν βλέπω πώς τους έμπασε στο Μηρήν.
ΡΙΒΕΡΡΑΝ
Μα γιατί φέραν πίσω τον Μπρύντεν, απλά για να τον σκοτώσουν; Τουλάχιστον δεν έβαλαν τον Έντμιουρ να το κάνει, θενκς γκοντ. Επίσης, ο γιος της Ρόσλιν γεννήθηκε, ο Έντμιουρ είναι αιχμάλωτος χρόνια, αλλά το μωρό της Γκίλλυ ακόμα νεογέννητο, ε;
Επίσης το σχέδιο της Μπριέν... πρώτα απ' όλα, ομολογεί τους σκοπούς τους στον Τζέιμι, παρόλο που μπορεί να την αιχμαλωτίσει και πάει το σχέδιο τότε. Δεύτερον, ο Τζέιμι συμφωνεί να αφήσει τον Μπρύντεν για το Βορρά, για να πάρει το Ρίβερραν. Σοβαρά; Θυσιάζει το Βορρά για το Ρίβερραν; Δεν καταλαβαίνει ότι είναι εντάντια στα συμφέροντά του; Μετά έχουμε Πόντρικ και Μπρον και θεοί, θυμήθηκαν τον Πόντρικ και το Γιγάντιο Ματζαφλάρι του. Και μετά λίγο sexual assault, έτσι για να δέσει.
ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ
Αρχίζουμε με συμβουλές για φιλιά. Εντάξει, αφού δεν είναι dick jokes, εντάξει. Αλλά μετά έχουμε έναν άνδρα να επιτίθεται σεξουαλικά σε έναν άλλο, και όλο αυτό είναι αστείο. Τι το αστείο έχει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω, αλλά ο Ηλίθιος και ο Πανηλίθιος έχουν μανία με τη σεξουαλικοποιημένη βία. Μετά πετάγεται και ο Σκύλος, και τους σκοτώνει με λύσσα. Είναι ζωντανός δύο επεισόδια και ήδη το μισώ αυτό. Ο ΜΠΕΡΙΚ ΝΤΟΝΤΑΡΡΙΟΝ ΖΕΙ! Ζει! Και δεν τον ξανακάσταραν, ε; Μετά θυμιζόμαστε ότι ο Σάντορ γουστάρει κοτόπουλα και ο Λεμονομανδύας με δύο άλλους που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα.
ΚΙΝΓΚΣ ΛΑΝΤΙΝΓΚ
Λίγη βία α λα Βουνό, για να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε.
Μετά η δίκη δια μονομαχίας καταργείται, γιατί είναι πολύ βάρβαρο. Όμως... δεν έχει μια δόση θρησκείας; Υποτίθεται ότι οι θεοί δίνουν τη δύναμη στον αθώο να νικήσει. Και η μονομαχία των επτά; Κάτι βρομάει εδώ. Επίσης, η δίκη δια μονομαχίας είναι πολύ βάρβαρη, το να μπουκάρεις σε πορνεία και να σκοτώνεις τους πελάτες όχι;
ΜΠΡΑΑΒΟΣ
Η αποκορύφωση της ξεφτίλας! Ακόμα δεν δόθηκαν στο φως της δημοσιότητας τα κίνητρα του Ορφανού για να σκοτώσει την Άρυα. Τι εννοείτε ότι είναι γυναίκες και οι γυναίκες εκ φύσεως μισούν η μία την άλλη; Λοιπόν, ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς η Άρυα δεν πέθανε από τις πληγές της, ειδικά τόσο μικροκαμωμένο κορίτσι που είναι. Δεύτερον, πάει η Λαίδη Κρέιν. Μιλώντας γι' αυτήν, γιατί Κρέιν; Γιατί όχι Στορκ, όπως στα βιβλία; Πίστευαν πως θα την μπερδεύαμε με τους Σταρκ, και είπαν "ας της δώσουμε το όνομα άλλου πτηνού, το ίδιο κάνει" (stork = πελαργός, crane = γερανός);
Μετά... παρκούρ στο Μπράαβος! Το πιο γελοίο κυνηγητό που έχω δει ποτέ στην TV, και αυτό λέει πολλά. Και μετά τι έκπληξη, η Άρυα σκοτώνει το Ορφανό. Κανείς δεν θα μπορούσε να το προβλέψει! Λοιπόν, το Ορφανό, εκπαιδευμένη δολοφόνος δεν μπορεί να νικήσει την Άρυα, η οποία έχει μόνο λίγους μήνες εκπαίδευσης στο χορό του νερού;
Όχι Μπραν, Μήρα, Μπέντζεν, Σάνσα, Τζον, Ντάβος, Μελισάντρα, Γκίλλυ, Σαμ, Ντορν, Ράμσυ, Γιάρα και Θήον.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
Δεν μου άρεσε το επεισόδιο,ένα απο τα χειρότερα της σεζόν αν όχι το χειρότερο.
Ας αρχίσουμε απο τα βασικά...Ριβεραν..τι πατάτα ήταν αυτή? Για μήνες άκουγα για την πολυαναμενόμενη πολιορκία και την επιστροφή του Blackfish και στην τελική γιατί έγινε όλο αυτό?Πραγματικά πολύ απογοητευτικό.Φτάνουμε στο τέλος της σειράς και ακόμα σπαταλούν χρόνο/σκηνές σε ανούσια γεγονότα που δεν θα παίξουν κανένα ρόλο στη συνέχεια.
Μπραβος....τσάμπα ψαχνόμασταν μια βδομάδα με τις θεωρίες τύπου fight club κλπ,τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά..η Αρυα πήρε τη βελόνα της και καθάρισε(ντάξει τους δίνω τη σκηνή που έσβησε το κερί,ήταν κάπως έξυπνο).κατά τα άλλα το γιατί στο προηγούμενο επεισόδιο η Αρυα περιφερόταν χαλαρή στο Μπράβος λες και έκανε διακοπές μάλλον θα μείνει αναπάντητο.
Κινγκς Λαντινγκ...τα γνωστά..η Σέρσει στην απ έξω και σε ακόμα πιο δύσκολη κατάσταση μετά απο το διάγγελμα του Τομμεν.Πήραμε και μια γεύση απο τις ικανότητες του Βουνού.
Με  την αδελφότητα ξεκαθάρισαν κάπως τα πράγματα απο το προηγούμενο επεισόδιο(δημιουργήθηκαν ερωτηματικά όταν μέλη της αδελφότητας έσφαξαν αθώους χωρικούς),επίσης χάρηκα που είδα Μπέρικ και Θόρος.και θα έχει ενδιαφέρον αν o Σάντορ μείνει μαζί τους..οπότε αυτό το βάζω στα θετικά του επεισοδίου.
Επίσης βάζω στα θετικά την επίθεση στην Μηρην,δεν περίμενα κάτι τέτοιο ίσως δούμε και μια μεγάλη μάχη εκεί..να δούμε επιτέλους τι μπορεί να κάνει η Ντάνυ με τον τεράστιο στρατό της.
Τέλος,το επόμενο επεισόδιο είναι η μάχη των μπάσταρδων, δηλαδή η μάχη για τον βορρά.Σε αυτό το επεισόδιο δεν είδαμε καθόλου Σάνσα-Τζον και έχουμε μείνει σε εκείνη την απελπιστική κατάσταση που ήταν στα προηγούμενα επεισόδια.Πράγμα λίγο αστείο καθώς ο ίδιος Τζον υποστήριζε οτι οι 100.000 του Μανς δεν θα μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα απέναντι σε έναν οργανωμένο στρατό και τώρα αυτός με 2.000 άγριους και μερικούς άκυρους βόρειους πάει να καταλάβει το Winterfell.
Ολοι φανταζόμαστε απο που μπορεί να έρθει βοήθεια(δεν έμεινε και κανείς αλλός) αλλά θα έρθει τελικά!?
Γιατί αν δεν έρθει βοήθεια,εκ των πραγμάτων οι Σταρκ δεν γίνεται να νικήσουν.Ο Ράμσευ συνέτριψε μόνος του τους 5.000(αν θυμαμαι καλά) του Στάννις..τώρα έχει μαζί του τους Αμπερ και τους Κάρσταρκ οπότε η δουλειά θα είναι ακόμη πιο εύκολη.
Περιμένουμε και θα δούμε,η σεζόν ήταν γενικά καλή ελπίζω να μη μας τα χαλάσουν στο τέλος.


Reply
#8
Το "A girl is Arya Stark of Winterfell and I'm going home" επανόρθωσε για όλες τις σκήνες με την Άρυα που βαριόμουν..  (angel)
Reply
#9
Να γκρινιαξω κι εγω με τη σειρα μου, το χειροτερο επεισοδιο της σεζον.

Και απο αποψη πληξης αλλα και απογοητευσης. Ηταν αναγκη να εισαγουν τον Μελανιχθυ για να πεθανει τοσο αισχρα? Εχουν τοσα πραγματα να δειξουν και σπαταλανε τον χρονο με ανουσια.

Μου αρεσε το παρεακι Μπερικ-Θορος αλλα αλλο ενα στορυ που δεν προσεφερε πολλα για την ωρα. Αναρρωτιεμαι πως θα τους αξιοποιησουν τωρα που δεν εχει LS.



Ενοχλητικος ο Τυριον, ανουσιες οι σκηνες του, αναρρωτιεμαι αν ποτε θα ανακαμψει. Και μενα μου γεννηθηκε η απορια που παει ο Βαρυς.
Οταν ειδα τον στολο νομισα ηταν οι Σιδηρογεννητοι. Τωρα λογικα ειτε οι δρακοι θα καψουν τα πλοια ειτε θα καταφθασουν οι Σιδερογεννητοι.


Σοκαριστικη η μεταμορφωση του Τομμεν που πιστευω οτι οφειλεται στην παροτρυνση της Μαργκερυ και απορω πως σκοπευει αυτη να σωσει τον αδερφο της με αυτη την αποφαση.
Για ποια πληροφορια απο τα πουλακια μιλουσαν αραγε Σερσει και Μειστερ?
Εφαγε τετοια νιλα η Βασιλομητωρ που υποψιαζομαι αυτη θα σκοτωσει τον Τομμεν (προσπαθωντας να ενοχοποιησει την Μαργκερυ ισως?)

Τελικα η Μαργκερυ δεν πρεπει να ζει στο παλατι, θα ειχε φανει καποια συναντηση ως τωρα. Δεν μπορει να μην ειχε επιδιωξει να την δει η Σερσει. Ο Σπουργιτης θα την κρατα στο Ναο για να ειναι σιγουρος οτι ελεγχει το βασιλικο ζευγος.

Ξενερωμα και η φαση με την Αρυα. Πολυ διακριτικοι τελικα αυτοι οι Απροσωποι, για να εξοντωσουν καποιον τον κυνηγουν ανοιχτα σε ολη την πολη.

Μονο η τελευταια σκηνη εσωσε την κατασταση κι εδωσε μια θετικη νοτα στο επεισοδιο.


Ωραια η σκηνη Τζειμι-Μπριεν εβγαλε συναισθημα αλλα τι να το κανεις? Εχει πεσει πολυ χαμηλα ο τυπος.

Καλος και ο Εντμιουρ, εβγαλε λογο στον Τζειμι ποσο προδοτης και κακος ειναι και αποφασισε να προδωσει την οικογενεια του και το καστρο του για το καλο (σιγα μην κινδυνευε!) ενος παιδιου των Φρευ ξεροντας οτι παλι σε μπουντρουμια θα καταληξει. Απαισια σκηνη μου προκαλεσε οργη και λυπη.
Reply
#10
Πάρα πολύ ωραίο επεισόδιο!!!
Θα το θυμάμαι  κι όταν μετά από χρόνια ...

Οκ, ας επιστρέψω στο reality (και μετά ξύπνησα )  :
η όλη αίσθηση που μου άφησε  ήταν σαπουνόπερα παλιάς εποχής  αλλά με εξωτερικά, πλέον, γυρίσματα  συν  σκηνές made in υπολογιστή.
Αδιάφορο,  σχετικά,  επεισόδιο.
+ μεγάλο για μένα  ,  αλλά επιφυλλάσομαι μέχρι  να τελειώσει όλη η σειρά,  σχετικά με την απουσία της "Σκληρόκαρδης" . Είμαι αντιφάν  της,  με  ξενέρωσε πάρα πολύ ο συγγραφέας  μ' αυτήν  και "πανηγυρίζω"  που δεν την έδειξε ακόμη ( DD, κρατάτε γερά,  με τσαμπουκά ... ) .
+  σκηνοθετικά  ως προς τη φωτογραφική λήψη  της σκηνής : Άρυα πεσμένη  στα σκαλοπάτια  με τα καλάθια και τα κηπευτικά -φρούτα  γύρω της.
- δε θα βάλω (το "όλο"  είναι ένα μείον )

Άρυα : πχ α)  μετά την εγκατάλειψη του Σάντορ  και επιβίβαση στα καράβια,  πάει τελικά από ... σε ένα ελεύθερο νησί  και γίνεται βοηθός-υπηρέτρια-παρακόρη  σε ένα φτωχό ψαρά ή καλύτερα  κατεληξε σ' αυτόν.  Κάθε μέρα μάζευε τα δίχτυα,  έπλενε, σκούπιζε, μαγείρευε,  έκανε εξάσκηση με τη "βελόνα"  με ένα φίλο της  μέχρι που ...    επέστρεψε στο Γουέστερος.
done by tv-σειρά:  β)  πήγε τελικά στο Μπράαβος  στο  γνωστό ναό,  υπηρέτησε, υπόμενε, επίμενε, τυφλώθηκε, χτυπήθηκε,  σκότωσε,  αρνήθηκε να σκοτώσει,  την κυνήσαν,  σκότωσε το διώκτη της,  τελικά δεν έγινε "απρόσωπη"  και ...  φεύγει , έτσι απλά.

Συμπέρασμα α) "πχ" :    α1)  λίγο γράψιμο συγγραφέα  α2)  λίγος τηλεοπτικός χρόνος
    >>                β)  άχρηστος (Wink ,  ανούσιος (Wink  τηλεοπτικός χρόνος; ή όχι,  δηλ.  χρήσιμος  και με "πολύ νόημα, ρε παιδί μου" ;

Μελανιχθύς:  γιατί  σε σκότωσαν οι DD; 
Show Content
Βέβαια  δε μας έδειξαν το θάνατό του ...  Λόγοι: α)  αποφυγή κραξίματος,  στους DD  β)  κέρδος τηλεοπτικού χρόνου  (λοιπόν,  δε πιστεύω  να έκανε κανείς ζοομ  και είδε το τσουτσούνι μου*  που κατουρούσα;  Ε, ναι το ομολογώ:  κατ/ρώ και στη θάλασσα και στα ποτάμι  και στις λίμνες,  παρακαλώ  κοιτάτε αλλού ... , στους θάμνους, στα δέντρα...  - μαρκάρω λουλούδια , κηπευτικά κ.α. )  γ)  τη σκαπούλαρε  και τελικά έφυγε κρυμμένος (κι από μας) κάτω απ' τη βάρκα της Μπριέν  -  να δω μονάχα τη φάτσα (που θα τη δω,  γιατί έτσι πιστεύω)  της Σάνσα,  που περίμενε τη βοήθεια του θείου της. Τελικά θα πάρει τη βοήθεια (μόνο) του θείου της ...

( * Μάι νέιμ ιζ  Σάντορ Κληγκειν)  Μάι μπραδεράκι που είναι βουβό **   : 
-  τελικά,  μάι μπράδερ,  τι ρόλο παίζεις;  ποιανού ορκισμένος φρουρός-φύλακας είσαι;  της μαμάς του βασιλιά  ή του βασιλιά;
αν, το πρώτο,  γιατί δε βγάζεις (σου βγάζουν)  την "άσπρη"  (ένα μεγάλο "μείον"  στους DD που δεν είναι άσπρη,  παρότι ψήφισα ότι για μένα είναι κι η καλύτερη αλλά και η ομορφότερη )  στολή του βασιλικού φρουρού;
Στην ουσία "τώρα"  έχουμε  -2 βασιλικούς φρουρούς  (τον Τζέιμι τον "παραιτήσανε" )

** τελικά η τιμωρία σου (απ'τους θεούς του Ολύμπου για την ύβρη σου) ήταν η φωνή .  Το μόνο που θα θύμιζε εσένα,  πέρα απ' το μπόι κι όγκο σου,  γιατί το σώμα και πρόσωπό σου  είναι κρυμμένα ,  brother Frankenstein.  Τη φωνή σου την πήραν οι θεοί  γιατί όταν είχες την ευκαιρία  να "εξιλεωθείς"  ενώπιον θεών κι ανθρώπων  μέσω της ιερής μονομαχίας,  εσύ συνέχιζες να προσβάλλεις τη μνήμη  αυτών που είχες βιάσει και σκοτώσει. Σε έσωσαν απ' τον βέβαιο θάνατο  κι αυτό νομιζω ήταν  για την ύβρη του Όμπρερυν  για το ότι σε είχε "σίγουρο"  ,  αλλά κι εσύ έγινες ένα ζόμπι,  "τυφλό" και υπάκουο. Ούτε όταν θα έρθει η ώρα (σου)  θα μπορέσεις να βγάλεις κραυγή, ιαχή, ουρλιαχτό ... (θα το σκεφτούν κι αυτό οι θεοί  κι αποφασίσουν στην ώρα τους)
Το μονο που δε σε συγχωρώ, αδελφέ  (για να μην μακρηγορώ  για το τι μ' έκανες  κι έκανες  κι είδα κι άκουσα ) ,  εκτός απ' τη φήμη που έδωσες πλέον στο περήφανο όνομα των Κληγκέν ,  είναι  ότι έκανες όλη μου τη ζωή να κινείται  γύρω απ' το μίσος που με έχτισες . Χαρά, πονος, λύπη  είναι για μένα = μίσος .  Πόσο μισώ το μίσος ...  [Image: 86b6c217ccf240159bf3c14da9c2bba4.png]



ΥΓ: νομίζω ότι ήθελα να γράψω για ένα «θέμα» ακόμη,  αλλά το ξέχασα  μετά το 2ο αστερίσκο  και κλείνω μ’ αυτόν.
Δεν ξέρω αν όλο αυτό το ποστ  ανήκει στο παρόν τόπικ  ή στο «Γκρινιάζοντας…»  (που δεν είχα σκοπό να γκρινιάξω)  ή κάπου αλλού.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)