Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Θέμα για ... ψιλοσυζήτηση
#1
Εδώ νομίζω ότι μπορεί να βάλουμε οποιοδήποτε θέμα  δεν έχει μπει σε τόπικ  κι επίσης θέμα το οποίο ίσως δεν χρειάζεται να υπάρχει ιδιαίτερο τόπικ.

Κι αρχίζω πρώτος ένα θέμα  κι όποιος θέλει ας πει τη γνώμη του.
Επίσης αν υπάρξουν κι άλλα θέματα , καλό θα ήταν  να αριθμηθούν ,  όπως και τα σχόλια  να αναφέρουν για ποιο θέμα ή  αρίθμηση έχει. (μιλάω υποθετικά  και αν  υπάρξουν άλλα παρόμοια θέματα )

τροπ/ση λόγω συγκέντρωσσης θεμάτων:

Quote: θέματα:
1   Πιστεύετε ότι το Τείχος θα διασπαστεί απ' τους "Άλλους"  κι ότι η τελική μάχη θα δοθεί στο Γουίντερφελ;

2  Μελισάνδρα:  Τι νόημα και ρόλο είχε που ήρθε εκεί;

3    περιμένω τον Ντάβος  για δράση ...

4 α) Πώς θα μπορούσε ο Τζον να πάρει πίσω το Γουίντερφελ  εκτός της ιστορίας που μας έδωσε η tv  σειρά;
β) … λίγο πριν τη μάχη που μας έδωσε  η σειρά;

5  Θάνατος Λυάννας

6 α) ποσο στρατο περιπου μπορουν να συγκεντρωσουν οι μεγαλοι οικοι μονοι τους διχως τους συμμαχους τους
β)  τι γίνεται με Μπόλτον  και για Άμπερ  ( στη σειρά πήγαν φανερά με Μπόλτον )

7  ο λόγος που δεν αναφέρθηκε το "σώσιμο του Kingwlanding απ' τον εμπρησμό"  και κατ' επέκταση    της ύπαρξης της τεράστιας ποσότητας της "άσβεστης φωτιάς"  ;

8   "Ενόραση του Σάντορ στη φωτιά: Τείχος, Άλλοι,  Βουνό-βέλος "

  Μπραν : μπορεί να βλέπει όλον τον κόσμο σε όποια εποχή θέλει μέσω των δέντρων κι ίσως κάποιων ζωικών οργανισμών

  Μπραν : ποιος είναι πλέον  ή ποιος ήταν         

   





           


θέμα :     Πιστεύετε ότι το Τείχος θα διασπαστεί απ' τους "Άλλους"  κι ότι η τελική μάχη θα δοθεί στο Γουίντερφελ;

Εγώ πιστεύω (μαντεύω)  πως ναι.
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (πώς; )  θα διαπεραστεί το Τείχος  και η τελική σκηνή θα παιχτεί στο Γουίντερφελ  και συγκεκριμένα στις κρύπτες.
Στοιχεία δεν έχω,  επαναλαμβάνω , μαντεύω.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#2
Ναι...θα περάσουν το τείχος... (άποψη μου, ζούμε για να το δούμε  (clap) (clap) )

Πως;

Theory..


Μπορεί και με τον Μπραν (θυμηθείτε τη θεωρία πως έσπασαν τα μάγια της σπηλιάς) αλλά από την άλλη θα ήταν φοβερό μία από τις σεναριακές χρησιμότητες του Μπραν να είναι η κάθοδος των Άλλων...


Θέλω να πω μου φαίνεται γραμμένος για να βρει τη λύση πχ. τα οράματα που έβλεπε με Ντάνυ, Αερυς και υγρό πυρ και όχι για να φέρει την καταστροφή.


Άλλη ιδέα σας έρχεται;
Reply
#3
Πολύ ακραιο σενάριο της στιγμής:
Έχει πλέον (μελλοντικά όχι ακόμη)  τέτοιες δυνάμεις  που
κάνει "γουαργκ"  στους νεκρούς Σταρκ της κρύπτης  * !!  (τι μ[member=2123][/member][member=2123][/member]...α , είπα !! )

τροπ/ση:
*  αυτό το σενάριο δε θα μπορούσαν να το κάνουν οι DD αλλά οι 4D (θέλει  και τους D με το χωροχρόνο τους ! !
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Καταρχάς πρέπει να πω πως η ιδέα αναφορικά με το θέμα του θρεντ είναι εξαιρετική!


Σχετικά με το πρώτο (1ο) θέμα, τώρα:

Η προσωπική μου πεποίθηση είναι πλεόν ό,τι το Τείχος θα πέσει.

Πιστεύω, ωστόσο, ό,τι θα υπάρχει ένα ακόμη ανοιχτό μέτωπο που θα πρέπει πρώτα να αντιμετωπιστεί πριν δοθεί η τελική μάχη, το οποίο θα συνδέεται με αυτό στον Βορρά. Αυτό στην Oldtown. Μια ιδιαίτερη μεταφυσική αύρα περιβάλλει αυτή την πόλη, γεγονός που μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες. Υπάρχουν οι Hightower που προσπαθούν με μάγια και ξόρκια να προστατέψουν την πόλη τους μπροστά στον κίνδυνο των Γκρέιτζοϋ εισβολέων, οι “oily black stones” στη βάση του Πύργου των Hightower τα origins των οποίων χάνονται στα βάθη των αιώνων και όπως μας αποκαλύπτει το Awoiaf θα μπορούσαν να έχουν σχέση με τον Θρόνο της Θαλασσόπετρας στα Σιδερένια Νησιά-βάζοντας στο παιχνίδι και τον Πνιγμένο Θεό. Είναι ακόμη η άφιξη του Απροσώπου στην Oldtown με σκοπό ίσως να βρει το βιβλίο “Φωτιά και Αίμα” (αποκαλούμενο και “The Death of the Dragons”), του οποίου το μοναδικό αντίτυπο σώζεται στα άδυτα της Ακρόπολης και περιέχει σημαντικές πληροφορίες για τους Δράκους, και η ύπαρξη των γυάλινων κεριών που έχουν αρχίσει να καίγονται στην Ακρόπολη. Εάν βάλουμε σε όλα αυτά το γεγονός ό,τι ο Σαμ μόλις έφερε κατά πάσα πιθανότητα το Κέρας του Χειμώνα στην ίδια πόλη και ο Έουρον, ένα άτομο που ύστερα από το τελευταίο κεφάλιο του Αίρον γίνεται ξεκάθαρο πως χρησιμοποιεί την μαγεία για να επιτύχει τους στόχους του, ετοιμάζεται να εισβάλλει σε αυτή την πόλη, τότε τα πράγματα δείχνουν να παίρνουν μια ιδιαίτερα ... “μαγική τροπή”. Ο τρόπος με τον οποίο θα εξελιχθούν όλα αυτά είναι αδύνατο να προβλεφθεί, αλλά φαίνεται αρκετά πιθανό πως κάτι μεγάλο θα γίνει στην Oldtown.

Η δικιά μου πεποίθηση, όσο παράξενο και αστείο και αν ακούγεται, είναι πλέον ό,τι ο Έουρον θα ρίξει το Τείχος φυσώντας το Κέρας του Χειμώνα από την Oldtown.

Σχετικά με το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, δεν ξέρω αν η τελική μάχη θα γίνει στο Γουίντερφελ, αλλά θεωρώ πως η πόλη αυτή θα λειτουργήσει ως το προπύργιο, κατά κάποιο τρόπο, στην προσπάθεια να ανακοπεί η κάθοδος των Άλλων. Πιστεύω ότι η πόλη θα πολιορκηθεί από τον στρατό των Άλλων ενώ η πόλη θα βρίσκεται υπό την ηγεσία του Στάννις, και κάτω από αυτές τις συνθήκες ο Στάννις θα θυσιάσει την Σιρήν ως την Νίσσα-Νίσσα του, υπό την λανθασμένη πεποίθηση ότι είναι ο Άζορ Αχάι. Προσωπικά, πάντως, μου φαίνεται αρκετά πιθανό η τελική μάχη να διεξαχθεί εκεί.

“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#5
[member=2820]odykal[/member] ,
σε ευχαριστώ (ευχαριστούμε)  για την εξαιρετική ανάλυση που κανεις, όπως πάντα και με συνέπεια * ( ω. ρ γλειψιμο !! i'm αστειευόμενος  Big Grin ),  αλλά το :
Quote:  Εάν βάλουμε σε όλα αυτά το γεγονός ό,τι [b]ο Σαμ μόλις έφερε κατά πάσα πιθανότητα το Κέρας του Χειμώνα [/b]στην ίδια πόλη και ο Έουρον, ένα άτομο που ύστερα από το τελευταίο κεφάλιο του Αίρον γίνεται ξεκάθαρο πως χρησιμοποιεί την μαγεία για να επιτύχει τους στόχους του,   
, θύμισέ μου σε παρακαλώ ,  είναι κατι που ξέχασα ή  από τα καινούρια μελλούμενα βιβλία;

Επίσης κι εγώ συμφωνώ για ΟλντΤάουν ,  όπως κι ότι ο Σαμ  θα παίξει έναν πάρα πολύ σημαντικό ρόλο.



* είναι αδιαμφισβήτητη αλήθεια
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Σχετικά με το Κέρας, θυμάσαι τι είχε βρει ο Γκοστ στη Γροθιά των Πρώτων Ανθρώπων;

Quote:Κάτω από το δρακόγυαλο υπήρχε ένα παλιό πολεμικό κέρας, φτιαγμένο από κέρατο βόνασου και δεμένο με μπρούτζινες ταινίες.

Το κέρας αυτό πέρασε στα χέρια του Τζον, και από εκείνον στα χεριά του Σαμ, ο οποίος το πέρνει μαζί του στο ταξίδι του για την Ακρόπολη. Στο Μπράαβος, παρότι ξοδεύει σχεδόν όλα του τα υπάρχοντα για να βρει πλοίο που θα τον πάει στην Oldtown, το κέρας είναι από τα ελάχιστα αντικείμενα που παραμένουν στην κατοχή του. Προσωπικά δεν μου φαίνεται τυχαίο το γεγονός αυτό.

Το υποτιθέμενο κέρας του Χειμώνα που είχε βρει ο Μανς το έκαψε η Μελισάνδρα. Ο Τόρμουντ, ωστόσο, στο 5ο βιβλίο ομολογεί στον Τζον ό,τι ο Μανς δεν βρήκε ποτέ το Κέρας του Χειμώνα, συνεπώς το πραγματικό Κέρας του Χειμώνα βρίσκεται ακόμη κάπου εκεί εξώ.

Quote:«Το έκαψε, ε;» Ο Τόρμουντ κοπάνησε το μηρό του και χαχάνισε. «'Εκαψε εκείνο το ωραίο μεγάλο κέρατο, ναι. Αμαρτία το λέω 'γώ. Χίλια χρόνια παλιό ήταν. Το βρήκαμε σε μια σπηλιά γίγαντα, και κανένας μας δεν είχε ξαναδεί τόσο μεγάλο κέρας. Γι' αυτό πρέπει να ήταν που ο Μανς είχε την ιδέα να σας πει ότι ήταν του Τζόραμουν. Ήθελε να πιστέψετε τα κοράκια ότι είχε τη δύναμη να ρίξει το καταραμένο σας Τείχος γύρω απ' τα πόδια σας. Αλλά ποτέ δε βρήκαμε το αληθινό κέρας, όσο και να σκάψαμε. Αν το είχαμε βρει, κάθε υποταγμένος στα Επτά Βασίλειά σας θα είχε παγάκια για να κρυώνει το κρασί του όλο το καλοκαίρι.»

Θα μπορούσε, επομένως, το μικρό αυτό (σε αντίθεση με τους θρύλους που του δίνουν τεράστιο μέγεθος το συγκεκριμένο περνά απαρατήρητο) και σπασμένο (προς το παρόν) κέρας να είναι το πραγματικό Κέρας του Χειμώνα. Προφανώς κατά ένα μεγάλο μέρος πρόκειται για υπόθεση, αλλά υπάρχουν και ορισμένα "στοιχεία" που μας οδηγούν σε αυτό.

“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#7
ok, [member=2820]odykal[/member] ,
το +  δεν μπορείς να το αποφύγεις!

Ευχαριστώ ,  για μια φορά ακόμα,  που τα θυμάσαι (πού τα θυμάσαι  ; !! )  και μας τα θυμίζεις.
Έχεις δίκιο,  κι εγώ όταν το διάβαζα μου έκανε εντύπωση  και  τοτε μου θύμισε το "Ιντιάνα Τζόουνς 3 "  όταν έπρεπε να διαλέξει το δισκοπότηρο  ανάμεσα σε τόσα  και τελικά διάλεξε , και ήταν ,  το πιο απλό .  Γιατί όχι  να μην είναι αυτό, που μάλλον είναι αυτό ,  αλλά το πόσο αποτελεσματικό είναι και  τι  πρόκειται στ' "αλήθεια" να κάνει  είναι ακόμη ερωτηματικό.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Smile Smile

Quote:Γιατί όχι  να μην είναι αυτό, που μάλλον είναι αυτό ,  αλλά το πόσο αποτελεσματικό είναι και  τι  πρόκειται στ' "αλήθεια" να κάνει  είναι ακόμη ερωτηματικό.

Ακριβώς, γιατί όχι; Το πόσο αποτελεσματικό είναι, ελπίζω/φαντάζομαι θα το ανακαλύψουμε στο επόμενο βιβλίο.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#9
Βέβαια το θρεντ μεταφέρθηκε από "Γενική"  στο μενού "Γενικα ASOIAF" αλλά εγώ ήδη αναφέρθηκα σε προηγούμενό μου  σε DD  και το νέο θέμα έχει να κάνει με τηλεοπτική μεταφορά.

θέμα 2 :  μεταφέρω αυτούσιο το ερώτημα :
Quote: Στη Μελισάνδρα  για την παρουσία - απουσία τηςΤι νόημα και ρόλο είχε που ήρθε εκεί; οκ,  φοβόταν ίσως για τη ζωή της στο Τείχος  -  κι εδώ που τα λέμε,  ποιος είναι επιτέλους πλέον ο σκοπός της; (θα το κάνω ερώτημα σε άλλο θρεντ)      Ηρθε η ώρα

Εδώ που φτάσαμε (9ο επεισόδιο)  αλλά και πριν από αυτό,  τι θέλει πλέον η Μελισάνδρα; Τι περιμένει;  δεν τη βλέπω στα hight της αλλά στα πολύ down της. Ο Τζον αναστήθηκε.  Δείχνει ότι δεν έχει να προσφέρει τίποτα,  Έχει ζήσει τόσες ζωές  και "τώρα"  φαίνεται  ο πραγματικός εσωτερικός της εαυτός  προς τα έξω (αν με καταλαβαίνετε,  δείχνει  ψυχολογικά  την πραγματική της ηλικία ως προς την παραίτηση για ζωή ) .
Ας πούμε ότι ο Άζορ Αχάι  είναι ο Τζον  (μπαίνουμε  στην ψυχή και μυαλό της  και προσπαθούμε να μαντέψουμε ... ) . Μετά τι;
Πώς το σπαθί  θα γίνει φωτόσπαθο; γνωρίζει πώς; του Στάνις ήταν απάτη  και αυτήν την απάτη αυτή την έστησε - άρα ήξερε πως αυτός δεν ήταν  ή το μάντεψε (λάθος)  και προσπάθησε κι έφτιαξε ένα φλογόσπαθο (γράψτε λάθος λέξη "φωτόσπαθο" )  ,  το οποίο ένας τυφλός ( ο μέιστερ Αίμον) το κατάλαβε. Άρα ήξερε ότι εξαπατούσε.  Θα ξανακάνει ένα ψεύτικο φλογόσπαθο; Θα περιμένει  εντολές απ' τον Ρρλορ (δεν ξέρω αν το έγραψα και σωστά, μπερδεύτηκα) ;  Λέει ότι αυτός είναι ο αληθινός και μόνος θεός,  το πιστεύει ακόμη;  Πιστεύει ακόμη ότι έχει ρόλο να παίξει;  Πώς ξεσηκώθηκε κι έφτασε στο Γουέστερος ; Ενήργησε μόνη της  ή την έστειλαν; Περιμένει εντολές;
Βέβαια έκανα πολλά ερωτήματα  που γενικότερα αφορούν το ρόλο της Μελισάνδρας  αλλά τοο κύριο μου είναι τι γίνεται "τώρα".
Μήπως είναι έτοιμη  να "ομολογήσει"  για τις λάθος ψυχές που έκαψε  και να καεί η ίδια; (θα μπορούσε και να' ναι σκέψη της).


Θέμα 3 : 
Quote: αλλά περίμενα και περιμένω τον Ντάβος  για δράση ειδικά μετά το εύρημά του με το ελάφι της Σηρήν. 

άλλη αινιγματική μορφή,  ποιον υπηρετεί, πλέον;  το δίκιο;  ή ψάχνει κι αυτός όπως η Μπριέν  κάποιον να υπηρετεί;
Εδώ και πόσον καιρό "έχασε"  τον Στάνις ,  δεν τον είδα (στη σειρά)  να πολυχολοσκάει,  αλλά για Σηρήν;  δε ρωτούσε (ρωτούσε, αλλά το ενδιαφέρον του ήταν ως ξένος  πχ  " τι κάνει ο μπατζανάκης του μπατζανάκη της νύφης σου;  χάθηκε! α! " ) , δεν έψαξε το πώς και το γιατί;  καλά όλα σκοτεινά και δεν βρήκε τίποτα,  αλλά  - έξυπνος και ξύπνιος είναι -  δεν το ψιλιάστηκε;  Χθες  - είπαμε ότι για να πας απ' το ένα μέρος στο άλλο χρειάζονται βδομάδες , άρα χρόνος για σκέψεις, 'ψαρέματα"  κ.α. υπήρχαν,  Οκ ας το αφήσουμε αυτό, το δεχόμαστε όπως μας το παρουσιάζουν "τηλεμεταφορά"  ,  άρα πού χρόνος!  -  ανακάλυψε  το εύρημα με το ελαφάκι που έκανε δώρο στη Σηρήν  κα το βρήκε  σε σωρό από αποκαΐδια  - βέβαια αυτό εντελώς τυχαία , αν και ξύλινο , δεν κάηκε -  και action : Μούγκα,  ας το κάνω save στον σκληρό  κι όταν θα 'ρθει η ώρα.  Θα κάνει;  Βέβαια ήταν παρών  στην πρώτη (και τελευταία) απόπειρα δολοφονίας της Μελ  στο Ντραγκονστόουν ,  ήταν και μάρτυρας της τερατογέννησης  και είναι συγκρατημένος.  Περιμένει ευκαιρία;  Αυτά με Ντάβος-Μελ.
Τώρα Ντάβος-Τζον.  Τι γίνεται;  όπως έγραψα πιο πάνω
Quote:  ποιον υπηρετεί, πλέον;  το δίκιο;  ή ψάχνει κι αυτός όπως η Μπριέν  κάποιον να υπηρετεί;
Πολεμιστής δεν είναι,  είναι-ήταν σύμβουλος  αλλά ειδικός σε ό,τι έχει σχέση με καραβια και ναυσιπλοΐα.  Ούτε το Βορρά ξέρει  ούτε τους Βόρειους. Με τον Τζον κόλλησε; γιατί;  γιατί παρακαλούσε τη Μελ  να τον αναστήσει;
Μοιάζει  με φιγούρα-Μπαλαντέρ ...
Πάντως πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα  θα 'λογαριαστεί"  με τη Μελ,  αλλά αν την έχει αποδεχτεί και γίνει κατα κάποιο τρόπο βοηθός-ακόλουθός της  θα απογοητευτώ απ' αυτόν.
-  Στα βιβλία η περιπέτειά του είναι άκρως ενδιαφέρουσα  με προσφορά , βάσει του τι μπορεί να κάνει.
Εδώ όπως έγινε,  μεταλλάχθηκε σε έναν σύμβουλο  -  μπορείτε να μου θυμίσετε  πώς δε βρέθηκε στη μάχη με τον Στάνις  αν πήγε κι έφυγε  ή αν δεν πήγε καθόλου ,  ειλικρινά το ξέχασα  κι επίσης  αν πήγε  γιατί γύρισε στο Μαύρο Κάστρο. -  αυτοδιοριζόμενο  κι επαναλαμβάνω δεν είναι "ειδικός" της ξηράς, δεν γνωρίζει  ούτε το έδαφος (του Βορρά)  ούτε αυτούς που το κατοικούν .
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#10
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε μερικές από τις ερωτήσεις

Θέμα 2ο

Σχετικά με την Μελισάνδρα και το γιατί πήγε στον Στάννις, ο Μάρτιν έχει πει το εξής:

Quote:Why did Melisandre seek out Stannis? Did she see him in her flames and decided to seek him out on her own, or is she on a mission on behalf of the red priests? It doesn't seem at any point as if the latter is the case, when you compare to Moqorro who has been sent out by the priesthood.

You're right. Melisandre has gone to Stannis entirely on her own, and has her own agenda.

Από μόνη της, επομένως, η Μελισάνδρα πήγε στον Στάννις και όχι εκ μέρους των κόκκινων ιερέων. Δεν την έστειλαν δηλαδή οι ιερείς του Κόκκινου Θεού σε αποστολή, αλλά κατευθύνθηκε προς τον Στάννις με δική της πρωτοβουλία και έχει τη δική της "αντζέντα".

Για την καταγωγή της γνωρίζουμε πολύ λίγα πράγματα, αυτό που είναι σίγουρο, ωστόσο, είναι ό,τι κάποτε υπήρξε σκλάβα.

Επίσης, αν διαβάσει κανείς το κεφάλαιο της Μελισάνδρα στον Χορό των Δράκων θα καταλάβει ότι η Μελισάνδρα είναι απόλυτα αφοσιωμένη στον Στάννις και δεν αμφιβάλλει καθόλου για το γεγονός ότι εκείνος είναι ο Άζορ Αχάι.

Quote: Ο Στάννις προχωρούσε νότια προς τον κίνδυνο, ο βασιλιάς που κουβαλούσε τη μοίρα του κόσμου στους ώμους του, ο αναγεννημένος Άζορ Αχάι. Σίγουρα ο Ρ'λορ θα της παραχωρούσε μια ματιά στο μέλλον που τον περίμενε. Δείξε μου τον Στάννις, Κύριε, προσευχήθηκε. Δείξε μου το βασιλιά σου, το όργανό σου.

Και ψάχνωντας βρήκα ακόμη αυτό το ενδιαφέρον χωρίο αναφορικά με την σχέση της για τον Ντάβος:

Quote:Στην πραγματικότητα, όμως, ήταν εδώ γιατί το είχε ζητήσει η Μελισάντρα. Οι τέσσερις μεγαλύτεροι γιοι του Ντέιβος Σήγουορθ είχαν χαθεί στη μάχη του Μαυροπόταμου όταν ο mόλος του βασιλιά καταστράφηκε από τις πράσινες φλόγες. Ο Ντέβαν ήταν ο πέμπτος και πιο ασφαλής εδώ μαζί της απ' ό,τι στο πλευρό του βασιλιά. Ο Άρχοντας Ντέιβος δε θα την ευχαριστούσε γι' αυτό, όχι περισσότερο απ' ό,τι το ίδιο το αγόρι, αλλά σε κείνη φαινόταν πως ο Σήγουορθ είχε υποφέρει αρκετή θλίψη. Όσο παραπλανημένος κι αν ήταν, η αφοσίωσή του στον Στάννις ήταν αδιαμφισβήτητη. Το είχε δει αυτό στις φωτιές της.

Νιώθει άσχημα για τον θάνατο των παιδιών του Ντάβος και θεωρεί ότι έχει υποφέρει πολλά. Αυτός είναι και ο λόγος που έχει πάρει ως ακόλουθό της τον Ντέβαν, έναν από τους υπόλοιπους γιους του Ντάβος, ώστε να μην ακολουθήσει τον Στάννις στην πορεία του προς το Γουίντερφελ και κινδυνεύσει να πεθάνει.

Αναφορικά με το τι θα γίνει τώρα στη σειρά, προσωπικά αυτή τη στίγμη δεν της βρίσκω κάποιο ρόλο, κάποια χρησιμότητα τέλος πάντων. Μου φαίνεται αρκετά πιθανό να "φύγει" στο επόμενο επεισόδιο, μιας και ο θάνατός της θα προσφέρει τόσο σοκ, όσο και ευχαρίστηση στους τηλεθεατές η πλειοψηφία των οποίων ζητά το κεφάλι της για αυτό που συνέβη πέρσυ με τη Σιρήν.

Στα βιβλία προσωπικά θεωρώ πως η όλη κατάσταση θα εξελιχθεί αρκετά διαφορετικά. Το αποτέλεσμα θα είναι πάνω κάτω το ίδιο με τη σειρά, αλλά ο τρόπος/δρόμος που θα φτάσουν σε αυτό θα είναι διαφορετικός. Πιστεύω, δηλαδή, πως η Μελισάνδρα θα αναστήσει τον Τζον με κάποιο τρόπο στο Μαύρο Κάστρο, και στη συνέχεια, αφού εκείνος ξεκαθαρίσει την κατάσταση στη Νυχτερινή Φρουρά, θα στείλει την ίδια μαζί με τις Σελύζ και Σιρήν στο Γουίντερφελ. Και εκεί θα είναι το μέρος όπου η θυσία της Σιρήν θα λάβει χώρα, όταν το Τείχος πέσει και το Γουίντερφελ πολιορκηθεί από τον στρατό των Άλλων, στην προσπάθεια της Μελισάνδρα να πραγματοποιήσει τον θρύλο του Άζορ Αχάι, θυσιάζοντας το άτομο που εκείνος (δηλαδή κατά την άποψη της ίδιας ο Στάννις) αγαπά περισσότερο στον κόσμο (δηλαδή την Σιρήν). Και τότε θα συνειδητοποιήσει το τραγικό της λάθος, μόνο που τότε δεν θα υπάρχει πια επιστροφή.

Θέμα 3ο

O book!Davos έχει ελάχιστα κοινά στοιχεία με τον show!Davos, ο οποίος υποπίπτει συνεχώς σε αντιφάσεις και βρίσκεται ξεκάθαρα έξω από τα νερά του.

Στα βιβλία ο Ντάβος δεν βρίσκεται στη Μάχη του Μαύρου Κάστρου όπου ο Στάννις νικά τους Άγριους, αλλά έχει σταλεί ως αντιπρόσωπος του Στάννις στο Λευκό Λιμάνι των Μάντερλυ για να ζητήσει την υποστήριξή τους. Από εκεί αναλαμβάνει την αποστολή να φέρει τον Ρίκον ζωντανό από το Σκάγκος, ένα νησί στα βορειοανατολικά του Γουέστερος, όπου φημολογείται ότι ζουν κανίβαλοι, ώστε οι Μάντερλυ να δώσουν τελικά την υποστήριξή τους στον Στάννις. Αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που μαθαίνουμε για τον Ντάβος στο 5ο βιβλίο. Ποτέ δεν βρίσκεται στο Μαύρο Κάστρο και συναντά την Μελισάνδρα, οπότε όλα αυτά που γίνονται αυτή τη στιγμή στον 6ο κύκλο και αφορούν τον χαρακτήρα του δεν πρόκειται να γίνουν στα βιβλία.



“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)