Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patchface/θεωρια
#1
Ποιός είναι αυτός ο γελοτοποιός ? Γιατί έχει έτσι βαμένο το πρόσωπο του ?

Για ποιόν λόγο τον έφερε ο πατέρας του Stannis στο Westeros ? Μήπως είχε κάποιες \"ειδικές\" ικανότητες, μιας και τον βλέπουμε να κάνει περίεργες προφητείες ?
Μήπως ο ίδιος ευθήνεται για τον θάνατο του πατέρα του Stannis, για το βούλιαγμα του καραβιού ?
#2
Βασικά, πρώτη φορά ακούω για την 2η θεωρία....
Owner & Administrator
#3
O Steffon έφερνε έναν γελωτοποιό τόσο αστείο που
Quote:\"would teach Stannic how to laugh\".
αλλά ξαφνικά μετά το ναυάγιο το αγόρι που ξεβράστηκε στην παράλια ήταν τελείως διαφορετικό. Μήπως ο Patchface δεν είναι καν αυτός που λέει?
Κάνει μέχρι και την Μel να φοβάται
Quote:“That creature is dangerous. Many a time I have glimpsed him in my flames. Sometimes there are skulls about him, and his lips are red with blood.”
Quote:\"Fool\'s blood, king\'s blood, blood on the maiden\'s thigh, but chains for the guests and chains for the bridegroom, aye aye.\"
Χμμμ… Που έγινε κάτι τέτοιο?
Quote:“In the dark the dead are dancing.”
Δεν ξέρουμε κάποιους νεκρούς που κινούνται την νύχτα?


Πιστεύω ότι είναι ο Drowned God(η κάποιος προφήτης του).
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
#4
μπορει απλα να ειναι ενας γελωτοποιος με μαντικες ικανοτητες?
#5
Τόσο απλά anastasis ?
Τον έχω για πιο περίπλοκο τον μάρτιν...
Βέβαια υπερβολικό να είναι ο Drown God, αλλά κάλιστα θα μπορούσε να είναι κάτι υπερφυσικό...
#6
υπερφυσικο οπως το χαρισμα του μπραν?
#7
Quote:
Quote:\"Fool\'s blood, king\'s blood, blood on the maiden\'s thigh, but chains for the guests and chains for the bridegroom, aye aye.\"

Το πως περιγράφει τον κόκκινο γάμο, είναι ανατριχιαστικό...

\"Fool\'s blood\" για τον \"γελωτοποιό\" Aegon Frey (Jinglebell)
\"King\'s blood\" για τον Robb Stark
\"Chains for the guests and chains for the bridegroom\" για τους λοιπούς καλεσμένους, καθώς και τον ίδιο τον Edmure Tully...

Μόνο για το \"blood on the maiden\'s thigh\" δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον εννοεί για το νυφικό κρεβάτι ;
Owner & Administrator
#8
Tywin Lannister\\n
Quote:Jon\'s spearwife\\n[quote][quote]


Μόνο για το \"blood on the maiden\'s thigh\" δεν είμαι σίγουρος, αλλά μάλλον εννοεί για το νυφικό κρεβάτι ;
Ναι αναφέρεται στη Roslin, η οποία έκλαιγε και ο Edmure νόμιζε ότι ήταν επειδή ήταν η πρώτη της φορά [Image: icon_rolleyes.gif]
Για εμένα ο Patchface είναι ανάμεσα στους πιο ανατριχιαστικούς χαρακτήρες, νομίζω πως απλώς απέκτησε προφητικές ικανότητες χάρη στην εμπειρία που είχε, η οποία παραπέμπει στην θρησκέια των Ironborn. Αλήθεια, ο GRRM τί έχει πεί για τους θεους στο σύμπαν των βιβλίων του? Υπάρχουν ή όχι?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
#9
Δεν έχω διαβάσει κάτι από τα χείλη του, αλλά λογικά θα υπάρχουν.. Πως βλέπουν οι κόκκινοι ιερείς το μέλλον στις φλόγες ?
Πως πνίγουν τον άλλον και τον επαναφέρουν στην ζωή ?
Απλά μαγεία ?
Owner & Administrator
#10
Ναι, γιατί όχι... θα μπορούσε να είναι απλή μαγεία..
Αν και πιστεύω ότι μερικοί Θεοί όντως υπάρχουν, αλλά όχι όλοι... ο Drown God μου φαίνεται μούφα


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)