Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
#1
Συζήτηση για το 10ο επεισόδιο του έκτου κύκλου της σειράς για όσους επιθυμούν να κουβεντιάσουν γι' αυτό σε σχέση με τα βιβλία.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#2
Ως τη μέση του επεισοδίου, οκ, γινονται κάποια πράγματα. Αν δεν παίξουν οράματα Μπράν και whitewalkers θα γκρινιάζω μέχρι του χρόνου. Το λέω εκ των προτέρων για μη φανεί ότι κράζω εκ των υστέρων
Reply
#3

[color=rgb(0, 0, 255)]R+L=J motherfuckers!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/color]

(party) (party) (party) (party) (party) (party) (party) (party) (party) (party)

[size=1.35em]Ενταξει.... ζωγραφισε το επεισοδιο!!!!!!! Αντε με το καλό Βασιλιάς όλων, αγόρι μου!!!! [/size]

[size=1.35em]Τι να πρωτοπω....[/size]


[size=1.35em]Μπουμ φατε την, Σερσέι for the win![/size]

[size=1.35em]Σαλτο μορτάλε ο βουτυρομπεμπες[/size]
[size=1.35em]Βαλισσα η Σερσερού...[/size]
[size=1.35em]Λυαννα Τορμουντ, σε θελω συζυγο του Γιανάκη οταν μεγαλωσεις λιγο, εχεις και το ονομα της μαμας, εγκρινεσαι 100000%!!! [/size] (clap) (clap)







Δεν εχω χρόνο για άλλα σχόλια, θα επανέλθω!


(party) (party) (party) (party) (party) (party) (party) (party)

Promise me, Ned...
Reply
#4
[Image: got-s7-jon-snow.gif]

ΑΥΤΟ!!!!!!  (party)  (inlove)  (happy)  ;(  (clap)  (bow)

ΥΓ1: Πόσο χαίρομαι που δεν μας έδωσαν τις συνθήκες κάτω από τις οποίες "απήχθη" η Λυάννα κλπ κλπ. Κι επειδή πιθανότατα θα το κάνουν την επόμενη σεζόν, γι' αυτό Τζορτζ, το καλό που σου θέλω, γράφε! Γράφε και τελείωνε το βιβλίο, για να μη μάθουμε άρπα κόλλα το τι έγινε!!!! Πλιιιζ!;;;

ΥΓ2: Πήρα καλό δώρο για τα γενέθλιά μου σήμερα: Την επιβεβαίωση του Ρ+Λ=Τζ!  (happy)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
Ένα πολύ καλό φινάλε για την 6η σεζόν (αν και έχω δύο-τρεία σημέια για γκρίνια/ θα τα γράψω μετά).


1) Κορυφαία σκηνή για εμένα η ανάδειξη του Τζόν Στάρκ-Ταργκάρυεν τέως Σνόου βασιλιά του Βορρά. Απο την ομιλία της Λυάνα Μόρμοντ μέχρι τα βλέματα Μικροδάχτυλου-Σάνσα. Την καταβρήκα με τον νέο παρατσούκλι White Wolf που του δώσαν και ίσως την σημασίου για τα μετέπειτα που θα ακολουθήσουν.


2) Εξεπλάγην με την Άρυα καθώς δεν περίμενα να δώ εμφάνιση της στο επεισόδιο. Κουρυφαίο που για δεύτερο συνεχόμενο επεισόδιο μια Σταρκ πέρνει εκδίκηση και την δείχνει να απολαμβάνει το θέαμα (όπως και ένα λύκος άλωστε). Περιμέναμε πως και πώς την Σκληρόκαρδη αλλά μάλλον τον ρόλο της θα το παίξει η Άρυα. Αντε βρε βουρ για την Σέρσει!!!


3)Επιτέλους μετά απο 6 σεζόν η Ντανέυρυς έβαλε πλώρη για την επιστροφή! ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ η ανάδειξη του Τύριον σε χέρι της Βασίλισσας.


4) Επιτέλους είδαμε Ντορν. Λατρεύω την Ελάρια Σαντ. Επιτέλους κάποιος να πάρει το αίμα του πίσω!


Έτσι έχουμε Ντορν-Χαιγκάρντερ- 1/4 Σιδερένια Νησιά + Στρατός της Ντανέυρυς εναντίον Λάνιστερ! Γιούριαααα και δεν αντέχω να βλέπω την Σέρσει να κάθεται στον Θρόνο!


Show Content


Αν ξέχασα τίποτα θα επιστρέψω! Αν και ετοιμάζω και ποστ για το γκρινιάζοντας!




Edit:  κάρχια Ντανέυρυς. Όταν το λαηκό πεδί σου πρωσφέρη το σπαθή και τιν καρδιά του εσή θέλες ένα βουτιροχλεχλέ του γουέστερος και ο 'μυ γκοντ χι γουιλ γκιβ μι δε αιρον θρουν'!!! χαχαχαχαχαχα
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#6
Δεν έλεγε να τελειώσει αυτό το επεισόδιο.


ΚΙΝΓΚΣ ΛΑΝΤΙΝΓΚ
Η Σερς ανατίναξε το Σεπτ του Μπαίλορ. Χουρέι. Ο Παϊσέλ έφυγε α λα Κήβαν. Η Μαργκ, ο Μέις και ο Λόρας έφυγαν κι αυτοι. Η αυτοκτονία του Τόμμεν... σοβαρά, μου ήρθε να γελάσω. Μόνο το AND IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WILL ALWAYYYYYYYYYYS LOOOOOOOOOOOOVE YOOOOUUUUUUUUU έλειπε στο μπάκ-γκράουντ. Η αυτοκτονία δεν είναι ποτέ κάτι το αστείο, και εδώ το ξεφτίλισαν εντελώς. Επίσης οι Ντι δεν έχουν ιδέα περί διαδοχής. Με τι αξίωμα παίρνει η Σέρσεϊ το Σιδερένιο Θρόνο; Με το αξίωμα του "δημιουργικά, βγάζει νόημα γιατί ήθελαν να συμβεί";

ΜΗΡΗΝ
Η Ντάνυ χωρίζει τον Νταάριο... και παραδέχεται ότι δεν τον αγαπούσε; WTF; Ελπίζω να μην το κάνουν αυτό για να αφήσουν το πεδίο ελεύθερο για τον Τζόρα, ω, σε παρακαλώ... Α, και βάζει τον Νταάριο, τον λευκό άνδρα, αρχηγό του Μηρήν, αντί για την Μίσσαντεϊ, την έγχρωμη γυναίκα, η οποία ξέρει τη γλώσσα και έχει περισσότερη εμπειρία. Επίσης, ο Βάρυς αρχικά ήταν στο Ντορν, πότε πρόλαβε να πάει στο Μηρήν; Και γιατί πήγε στο Μηρήν τέλος πάντων; Αφού έτσι κι αλλιώς γύριζαν στο Γουέστερος! Καλύτερα να περίμενε στο Ντορν! Η τηλεμεταφορά στα καλύτερά της.


ΝΤΟΡΝ
Και έλεγα ότι δεν θα το ξαναβλέπαμε! Στο Γουέστερος, η ιδέα του "κάθε δράση έχει και αντίδραση" δεν υπάρχει, γιατί όλοι οι άρχοντες του Ντορν δεν βλεφάρισαν καν που κάτι μπάσταρδες σκότωσαν τον πρίγκιπά τους και ανέλαβαν το Ντορν. Και η Ολέννα είναι η επικεφαλής των Ταϊρέλ επειδή...; Και μετά σκάει μύτη ο Βάρυς (!!!) και παίρνουμε το "Δικαιοσύνη, Εκδίκηση, Φωτιά και Αίμα"... περίπου δηλαδή.


ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ
ΠΟΤΕ έφτασε η Άρυα στους Διδύμους; Και πήραμε και Πίτες Φρέυ, αν και σοβαρά δεν ήταν τόσο ικανοποιητικό. Νομίζω ένα από τα "τσιράκια" του Μάρτιν επιβεβαίωσε ότι όντως ο Μάντερλυ τους έψησε, αλλά δεν θα επιβεβαιωθεί ποτέ στις σελίδες.


ΟΛΝΤΑΟΥΝ
Ο Υψηλός Πύργος! Ο Υψηλός Πύργος! Η Ακρόπολη!
Η ιστορία του Σαμ φέτος: κάνε εμετό στο πλοίο, κλέψε το σπαθί του μπαμπά, διάβασε μερικές φαγωμένες περγαμηνές.


ΒΟΡΡΑΣ
Τώρα μαθαίνει ο Ντάβος τι συνέβη στη Σιρήν; Τόσο καιρό τι νόμιζε, ότι αρρώστησε και πέθανε; Γιατί δεν ρώτησε τη Μελισάντρα νωρίτερα; Γιατί αν τη σκότωνε στο πρώτο επεισόδιο, ο Γιαννάκης δεν θα έκανε come-back; Ο Ντάβος διάβασε το σενάριο δηλαδή;
"Ήταν καλή! Ήταν ευγενική! Και τη σκότωσες!" Κάτι τέτοιο θέλω να φωνάξω και εγώ στους D&D για... κάθε χαρακτήρα βασικά.
Η σκηνή στέψης του Γιάνη Χιόνη ήταν ωραία, αλλά
  • Η Λυάννα Μόρμοντ πριν τρία επεισόδια απέρριψε τον Τζόννυ και τη Σάνσα, και δέχτηκε να βοηθήσει για τα ζόμπια. Και τώρα είναι η πιο ένθερμη υποστηρίκτρια;
  • Ο Μάντερλυ δεν θυμάται; Ο Μάντερλυ; Σοβαρά, αυτό το επεισόδιο είναι "άι στο δι****" στα βιβλία - ο ίδιος ο τίτλος είναι "άι στο δι****" στα βιβλία.
  • Ο Τζον είναι μπάσταρδος, και ωστόσο για κάποιο λόγω στέφεται αυτός βασιλιάς αντί για το νόμιμο τέκνο του Νεντ, τη Σάνσα. Πώς γκέγκεν τούτο; Ο Τζον "Το Γουίντερφελ Ανήκει στην Αδερφή μου τη Σάνσα" Σνόου δεν έχει πρόβλημα να κλέψει τα δικαιώματα της αδερφής του. Ειδικά από τη στιγμή που ο Τζον ξέρει ότι ο Μπραν είναι ζωντανός - και ο Μπραν προηγείται με κάθε τρόπο. Και τι έκανε η σειρά; Απέδειξε ότι τελικά, η Κάτλυν είχε δίκιο που φοβόταν τον Τζον. Είχε κάθε δίκιο, γιατί ο Τζον μόλις επαλήθευσε τους φόβους της.
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΙΧΟΣ
Όραμα! Επιτέλους, είχα βαρεθεί να περιμένο. Ο Τζον είναι ο καρπός του έρωτα της Λυάννα και του Ραίγκαρ. Πουρ Λύα...Τουλάχιστον κράτησαν το "Υποσχέσου μου Νεντ" και δεν το έκαναν κάτι άλλο.


Τωρινή διάθεση: Οι D&D μας έδειξαν ότι η Κάτλυν είχε δίκαιο τελικά, ο Μελανιχθύς είχε δίκαιο παρόλο που τα βιβλία μας έδειξαν το ακριβώς αντίθετο... μπράβο. Είμαι κατενθουσιασμένη.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#7
Μέτριο επεισόδιο επειδή είχε άνισες σκηνές.
Κάποιες ήταν εξαιρετικά καλογυρισμένες και καλοπαιγμένες ενώ άλλες μέτριες.


Τα σημεία που μου άρεσαν ήταν:

  • Η σκηνή στο σεπτ. Όλη. Από την αρχή ως το τέλος. Ειδικά το πλάνο του ΥΣ με φόντο τους Ταϊρέλ, η αυθεντική εμμονή του Λάνσελ και το όλο τρόμο βλέμμα του όταν καταλαβαίνει το σχέδιο της Σέρσεϊ, το βλέμμα συμπόνοιας και αγανάκτησης του Μέης Ταϊρέλ όταν τα σπουργίτια χαράζανε το κούτελο του Λόρας, ο υποβιβασμός του Λόρας, η Μάργκαιρυ όταν συνειδητοποιεί ότι κάτι τρέχει αφού Τόμμεν και Σέρσεϊ παραμένουν απόντες, τα πουλάκια να τρέχουν και να μαχαιρώνουν, το βασανιστήριο της Ουνέλλα, η στιγμή όπου ο Γκρέγκορ εμποδίζει τον Τόμμεν να παέι στο σεπτ, ο Τόμμεν βγάζει το στέμμα και πέφτει από το παράθυρο, ήταν συνταρακτικά.
  • Μου άρεσαν πάρα πολύ τα φορέματα της Ντάνυ!
  • Η άφιξη του Σαμ και της Γκίλλυ στην Ακρόπολη και η βιβλιοθήκη! Επιτέλους λίγος πολιτισμός και κουλτούρα ύστερα από τόσες μάχες και σφαγές.
  • Η ερμηνεία της Van Houten στην σκηνή με τον Τζόν και τον Ντάβος ήταν συγκινητική. Φαινόταν πραγματικά μεταμελημένη για όσα έκανε. Αναρωτιέμαι εαν ο Ντάβος το μετανιώσει που την έδιωξε.
  • Η Σάνσα κάτω από το δέντρο, ήταν μια πολύ όμορφη σκηνή και κατά κάποιο τρόπο επανάληψη αυτής της σκηνής από τον 1ο κύκλο. Μου άρεσε που είπε η Σάνσα ότι μοναχά ένας ηλίθιος θα εμπιστευόταν τον ΜΔ.
    Show Content
    Αναρωτιέμαι εαν υπάρχει κάποιος συσχετισμός και έχουμε Σάνσα στον ρόλο του Νεντ και ΜΔ στον ρόλο της Κάτλυν.
  • Η περίφημη σκηνή στον ΠΤΧ να πω την αλήθεια ούτε κρύο ούτε ζέστη. Μου άρεσε όμως η εναλλαγή Τζον μωρό με Τζον ενήλικα.


Ορισμένες παρατηρήσεις:
Πέρα από την σκηνή με το δέντρο έχουμε και άλλες επαναλήψεις:





  • O Tύριον γίνεται για δεύτερη φορά Χέρι. Ένας Ταργκάρυεν για δεύτερη φορά αναθέτει το χρίσμα σε έναν Λάννιστερ.
  • Ο Νεντ κρατάει το νεογέννητο στην αγκαλιά του ενώ αυτό ανοίγει τα ματάκια του και βλέπουμε να έχουν σκούρο χρώμα. Ακριβώς το αντίθετο από αυτή την σκηνή.
    Show Content
  • Ένας Βόρειος ανακυρήσσει ανεξαρτησία αναγνωρίζοντας ένα γιό του Νεντ Σταρκ ως ΒΣΒ.
  • Η Άρυα έσφαξε τον Γουόλντερ όπως ακριβώς έσφαξε η μητέρα της την γυναίκα του και αργότερα πέθανε η ίδια.
  • Ο ΜΔ προσπαθησε να φιλήσει την Σάνσα, όπως και παλαιότερα αλλά τώρα η Σάνσα τραβήχτηκε.
    Show Content


Επίσης:

  • Ο ΜΔ για πρώτη φορά αποκαλύπτει το σχέδιο του.
  • Ίσως στρέψει την Σάνσα ενάντια στον Τζον.
  • Η Άρυα θα επιστρέψει Βορρά ή θα πάει ΚΛ?
  • Που θα πάει η Μελισάντρε?
  • Θα έχουμε εμφύλιο με τους Μόρμοντ? Η Λυάννα στηρίζει Σταρκ και ο θείος της Ταργκάρυεν.
  • Τύριον+Ντάνυ= (inlove) ?



He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#8
Πηδήχτηκε απ'το παράθυρο ο βλάκας... Χαχα
Dracarys
Reply
#9
Το Ντορν έστειλε πλοία στο Μηρην.  (wasntme) Δείτε τα πανιά των δεξιών πλοίων.

[Image: Screenshot_2016_06_27_15_16_05.png]
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
#10
[member=3148]Lady Stark[/member] +1 για την παρατηρητικότητα σου!




Κρίμα που δεν το είδα πριν αρχήσω να γκρινιάζω στο γκρινιάζοντας για το πέρα-δώθε του Βάρυς!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)