Poll: Ποιά σκηνή του 6ου κύκλου σας άρεσε/συγκίνησε/εντυπωσίασε?
You do not have permission to vote in this poll.
Η μονομαχία στον Πύργο της Χαράς
2.94%
4 2.94%
Υποσχέσου μου Νεντ...
7.35%
10 7.35%
Η ανάσταση του Τζον Σνόου
5.15%
7 5.15%
Η Σύγκληση Βασιλέων στα Σιδερένια Νησιά
0%
0 0%
Η εκτέλεση του Σερ Άλλισερ Θορν και των δολοφόνων του Τζον
0.74%
1 0.74%
Η δολοφονία του Ρους, της Γουάλντα και του μωρού
0.74%
1 0.74%
Η αγκαλιά του Τζον και της Σάνσα Σταρκ
5.15%
7 5.15%
Η αποκάλυψη της ηλικίας της Μελισάντρα
3.68%
5 3.68%
H Νταινέρυς Ταργκάρυεν βάζει φωτιά στο Ντος Καλήην
6.62%
9 6.62%
Η Ντάνυ κατατροπώνει τους δουλέμπορους και μετονομάζει τον Κόλπο των Δουλέμπορων σε Κόλπο των Δράκων
4.41%
6 4.41%
Η Ντάνυ, με τον στόλο της και τους δράκους της, επιστρέφει Γουέστερος
6.62%
9 6.62%
Η Ντάνυ συμμαχεί με την Γιάρα Γκρέυτζοϋ
0.74%
1 0.74%
Η Ελλάρια Σαντ και τα Φίδια δολοφονούν τον Πρίγκηπα Ντόραν Μαρτελ και τον διάδοχο του, Τρίσταν
0%
0 0%
Ο Τύριον κρατάει συντροφιά στους δράκους
4.41%
6 4.41%
Ο Βάρυς πείθει την Ελλάρια και την Ολέννα να συμμαχήσουν με την Νταινέρυς
1.47%
2 1.47%
Η δίκη του Λόρας Ταϊρέλ
0.74%
1 0.74%
Η Σέρσεϊ Λάννιστερ βάζει φωτιά στο Σεπτ του Μπαίλορ, οδηγώντας τον γιό της σε αυτοκτονία
8.82%
12 8.82%
Η Μάργκαιρυ Ταϊρέλ συνειδητοποιεί ότι κάτι άσχημο θα συμβεί και προσπαθεί να προειδοποιήσει τον Υψηλό Σπουργίτη
2.21%
3 2.21%
Η Άρυα Σταρκ ταϊζει τον Γουόλντερ Φρέϋ τους γιούς του και μετά τον σκοτώνει
6.62%
9 6.62%
Η επιστροφή του Σάντορ Κλεγκέην
1.47%
2 1.47%
Η επιστροφή του Μελανίχθυ και ο θάνατος του
0%
0 0%
Η μάχη των Μπάσταρδων
8.09%
11 8.09%
Η Σάνσα αφήνει τους σκύλους να κατασπαράξουν τον Ράμσεϋ Μπόλτον
4.41%
6 4.41%
Ο λόγος που εκφωνεί η Λυάννα Μόρμοντ
7.35%
10 7.35%
Ο Τζον ανακηρύσσεται βασιλιάς στον Βορρά
8.82%
12 8.82%
Η άφιξη του Σάμγουελ Τάρλυ στην Ακρόπολη και στην βιβλιοθήκη
1.47%
2 1.47%
Total 136 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιά σκηνή του 6ου κύκλου σας άρεσε/συγκίνησε/εντυπωσίασε?
#1
Ποιά σκηνή του 6ου κύκλου σας άρεσε/συγκίνησε/εντυπωσίασε?
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#2
Λοιπόν, τώρα έγιναν 5 τα αγαπημένα μου!

1) Μονομαχία στον Πύργο της Χαράς. Αν και κάπως διαφορετικό από τα βιβλία, ήταν πολύ εντυπωσιακός ο τρόπος που μαχόταν ο Άρθουρ Ντέυν. Και επίσης, ο ηθοποιός που τον υποδύθηκε  (inlove) .

2) Υποσχέσου μου, Νεντ... Είναι το αγαπημένο μου θέμα στα βιβλία. Θεωρώ πολύ τραγικό όλο αυτό που συνέβη στη Λυάννα και τον Ραίγκαρ, αλλά και αργότερα στους δικούς τους και ακόμη περισσότερο στον Νεντ που μεγάλωσε τον ανιψιό του σαν δικό του γιο και πλήρωσε τίμημα για τη σιωπή του. Επίσης, με ιντριγκάρει πολύ το μυστήριο που κρύβεται πίσω από αυτήν την ιστορία.
Η μουσική της σκηνής στη σειρά έκανε τη σκηνή σπαραξικάρδια.

3) Η αγκαλιά του Τζον και της Σάνσα. Πολύ συγκινητική, το έπαιξαν καλά οι δυο ηθοποιοί.

4) Η Ντάνυ κατατροπώνει τους δουλεμπόρους με τους δράκους της. Τι να πω; Υπερπαραγωγή!

5) Η Ντάνυ επιστρέφει στο Γουέστερος με τους δράκους να πετάνε πάνω από το στόλο. Ομοίως υπερπαραγωγή!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Έβαλα 5  αν και θα μπορούσε να 'ναι περισσότερα , αλλά βάζω τα πιο δυνατά για μένα:
(με σειρά όπως είναι στη λίστα)
1) Τζον και Σάνσα  , ως διευκρίνιση για το πότε : μετά την ανακατάληψη του Γουίντερφελ,  πάνω στα τείχη.
2) Η Ντάνυ  εν πλω,  εικόνα επική.
3) Ανατίναξη από Σέρσεί  του Σεπτ ,  ως εικόνα  (ρε μπας κι είμαι κρυφός πυρομανής; )  και ο τρόπος εξόντωσης των αντιπάλων της  - άραγε αυτή το σκέφτηκε;...
4) Μάχη των Μπαστάρδων  ,  σε όλα τα επίπεδα
5) Ο Τζον ανακηρύσσεται βασιλιάς του Βορρά ,  απ' τη συναισθηματική μεριά .

Επίσης αφού μιλάμε για όλη τη σεζόν,  τότε  βάζω δικά μου (εκτός ψηφοφορίας) :
1)  Χόντορ,  όλο το σκηνικό  αρχή μέχρι τέλος.  Τον Χόντορ που ξέραμε και τον νέο Χόντορ που μάθαμε.
2) Παιδιά του Δάσους στη δημιουργία του Λευκού Οδοιπόρου
3) Mad King  μια σκηνή
4) Αγκάλιασμα Μηρα-Μπραν  λίγο πριν την άφιξη του Μπένζεν-Κρυοχέρη
5) Ευχάριστη έκπληξη η παρουσία της Λυάννα Μόρμοντ
6) "Γκεστ" - σκηνή  Τόρμουντ-Μπριέν  ως γενική αποφόρτιση.

Σίγουρα θα 'ναι κι άλλα,  αλλά τα 2 πρώτα που ανέφερα πιστεύω πως θα πρέπει να είναι στη λίστα.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
Ήθελα να τα ψηφίσω όλα λέμε...


Θα συμφωνήσω πως όλες οι σκηνές της Ντάνυ ήταν υπερ-παραγωγή φέτος...κατά πολύ ανώτερες των τηλεοπτικών σειρών


Του Τζον πάλι ότι έλειπε σε παραγωγή υπήρχε σε συναίσθημα...


Ο πύργος της Χαράς, η Ανακήρυξη του σε Βασιλιά των Βορείων, το βλέμμα του όταν κυνηγάει τον Μπόλτον...το πείσμα της μάχης, ο τρόπος που πια δρα και σκέφτεται, την έχω καταβρεί με την εσωτερικότητα του τελευταία, και ας λένε πως δεν είναι πια ο ίδιος με πριν, είναι σαν κάτι να υπάρχει μέσα του βαθύτερο από αυτό που δείχνει, πως ψάχνεται να βρει τις αιτίες που ήρθε και πάλι στη ζωή, να ξεπεράσει αυτό που ήταν (ένας μπάσταρδος) και να αποδεχτεί όλη αυτή τη νέα του κατάσταση, θέλω να πιστεύω θα εξελιχθεί...

[size=1em]
Το Kings Landing τόσο φοβερό και ανατρεπτικό ταυτόχρονα. Το βλέμμα του Σαμ όταν φτάνει στη βιβλιοθήκη. Το τέλος του Μπόλτον και το χαμόγελο της Σάνσα.  [/size]


(clap) (clap) (clap)


παιδιά φέτος οι παραγωγοί έγραψαν ότι και να λέμε και να γκρινιάζουμε.

Reply
#5
[member=157]Σιέρα[/member]  (hi) ,

δεν είπες ποια ψήφισες...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#6
Η σκηνή που με συγκίνησε περισσότερο απο όλες στην 6η σεζόν ήταν με τον Χόντορ να πεθαίνει!


Έβαλα πάντως και εγώ 4-5 ακόμα απο τις επιλογές με την κορυφαία για εμένα να είναι η ανάδειξη του Τζόν Βασιλιά του Βορρά. Μετά ακολουθούν οι σκηνές με την Ντανέρυς να φεύγει για το Γουέστερος, να καίει τα Καλ και ο θάνατος του Ράμσευ φυσικά.


Ένα δάκρυ συγκίνησης ομολογώ έτρεξε όταν η Ντάνυ κάρφωσε το χεράκι του Χεριού της Βασίλισσας στον Τύριον.


Παραπονιέμαι συνέχεια για την 6η σεζόν αλλά δεν μπορώ να διαλέξω μόνο 5 σκηνές!!!!


Αααα. Ξέχασα. Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα σχιζοφρένειας εαν έχω δεί καμιά 10ριά φορές την σκηνή της Άρυας που σκοτώνει τον Φρέυ και στισ 10 φορές έχω σκάσει στα γέλια ενώ στις 2 έτρωγα παράλληλα? Ανησυχώ
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#7
1) υποσχεσουμου νεντ και αλλαγή προσώπου μωρού σε
ενήλικα τζον

2) πύργος της χαράς

3) ή μάχη των μπασταρδων

4) ο θάνατος του χοντορ
[\"Where do whores go?]
Reply
#8
1. Υποσχέσου μου Νεντ.
2. Αγκαλιά Σάνσα-Τζον.
3. Η μαμά του Σαμ και η αδερφή του τους καλωσορίζουν στο Χορν Χιλ.


Αυτά.
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
#9
1) Ο λόγος της Λυάννα Μορμοντ. Είχε αρκετά από femme fatale ο κύκλος, αλλά η πιτσιρίκα το τερμάτισε νομίζω...
2) Η ανακύρηξη του Τζον Σνόου Σταρκ Ταργκάριαν σε βασιλιά του βορρά. Τα πράγματα με τον ξαδελφό του (Ρομπ) δεν πήγαν πολύ καλά, να δούμε πως θα τα πάει αυτός. Θέλω να δω και την αντίδραση της αδελφής/ξαδέλφης Σάνσα. Είχε και πίκρα και χαρά το πρόσωπό της, ελπίζω το διεστραμένο μυαλό του Μάρτιν να μην την βάλει να τον... κάψει (τον άκαυτο και κάπως έτσι μάθει πως δεν είναι Σταρκ από πατέρα αλλά από μάνα).

Φυσικά και η σκηνή-αποκάληψη για αρχή και τέλος του Χόντορ, αλλά θα μείνω στα πάρα πάνω για τους λόγους που αναφέρω.

Υ.Γ. Η μάχη των μπάσταρδων ήταν η πρώτη αληθινή μάχη -κινηματογραφικών προδιαγραφών- που μας χάρισε η σειρά, ενώ η σεκάνς -ντυμένη με εκπληκτικό soundtrack- της προετοιμασίας και της "ολοκλήρωσης" της δίκης μέχρι το βουβό σάλτο μορτάλε του Τόμεν, είχε αέρα Ευρωπαϊκού σινέμα.
Ο Θεός κρίνει το δέντρο από τους καρπούς, όχι από τις ρίζες. (Πάουλο Κοέλο)
Reply
#10
(28-06-2016, 11:38 AM)nirne link Wrote: Λοιπόν, τώρα έγιναν 5 τα αγαπημένα μου!

1) Μονομαχία στον Πύργο της Χαράς. Αν και κάπως διαφορετικό από τα βιβλία, ήταν πολύ εντυπωσιακός ο τρόπος που μαχόταν ο Άρθουρ Ντέυν. Και επίσης, ο ηθοποιός που τον υποδύθηκε  (inlove) .

2) Υποσχέσου μου, Νεντ... Είναι το αγαπημένο μου θέμα στα βιβλία. Θεωρώ πολύ τραγικό όλο αυτό που συνέβη στη Λυάννα και τον Ραίγκαρ, αλλά και αργότερα στους δικούς τους και ακόμη περισσότερο στον Νεντ που μεγάλωσε τον ανιψιό του σαν δικό του γιο και πλήρωσε τίμημα για τη σιωπή του. Επίσης, με ιντριγκάρει πολύ το μυστήριο που κρύβεται πίσω από αυτήν την ιστορία.
Η μουσική της σκηνής στη σειρά έκανε τη σκηνή σπαραξικάρδια.

3) Η αγκαλιά του Τζον και της Σάνσα. Πολύ συγκινητική, το έπαιξαν καλά οι δυο ηθοποιοί.

4) Η Ντάνυ κατατροπώνει τους δουλεμπόρους με τους δράκους της. Τι να πω; Υπερπαραγωγή!

5) Η Ντάνυ επιστρέφει στο Γουέστερος με τους δράκους να πετάνε πάνω από το στόλο. Ομοίως υπερπαραγωγή!

Mου κανει πολυ εντυπωση παντως που ο Νεντ δεν το ειπε στον Τζον προτου εκεινος φυγει για το μαυρο καστρο.Δεν ειναι αληθοφανες, τι αλλο περιμενε?
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)