Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βιβλία
#1
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ καθώς έγινα φανατικός λόγω 6ης σεζόν!!! Θέλω λοιπόν να διαβάσω τα βιβλία αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτά, που θα ήθελα να μου λύσετε αν είναι δυνατόν. Πιθανόν να έχουν απαντηθεί ήδη μέσα στο φόρουμ, αλλά είναι πολύ μεγάλο για να το διαβάσω όλο. Πρώτον εκτός από τα 7 της σειράς a song of ice and fire έμαθα οτι υπάρχουν και κάποια prequels ας πούμε που εκτυλίσσονται πριν από τα γεγονότα των 7 βιβλίων. Αξίζει να διαβαστούν και αν ναι ποια είναι και με ποια σειρά πρέπει να διαβαστούν (μεταξύ τους και σε σχέση με τα 7); Τέλος ξέρω ότι η σειρά έχει ξεφύγει αρκετά από τα βιβλία αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση διαφορετικού τέλους ανάμεσα σε σειρά και βιβλία;
Reply
#2
Καλησπέρα, [member=3445]petrosvp[/member] και καλώς μας ήρθες!

Όσον αφορά τα ερωτήματά σου:

Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου περιλαμβάνει 5 εκδομένα βιβλία και περιμένουμε άλλα δύο για να τελειώσει η... επταλογία. Αυτά περιέχουν την ιστορία που μας διηγείται και η σειρά. Η σειρά έχει ξεφύγει αρκετά από τα βιβλία, αλλά τόσο οι παραγωγοί, όσο και ο Μάρτιν έχουν δηλώσει ότι θα έχουν το ίδιο τέλος. Δηλαδή, από ένα σημείο και μετά η ιστορία ίσως του κάθε ήρωα να έχει πάρει άλλη τροπή στη σειρά απ' ό, τι στα βιβλία, αλλά θα καταλήξει στο ίδιο μέρος μ' αυτά.

Αναφορικά με τα πρίκουελς τώρα. Είναι τρία μέχρι τώρα και λέγονται Ντανκ και Εγκ. Το πρώτο Ντανκ και Εγκ είναι Ο Περιπλανώμενος Ιππότης, το δεύτερο Το Ορκισμένο Σπαθί και το τρίτο Ο Μυστηριώδης Ιππότης (αυτά διαβάζονται μ' αυτήν ακριβώς τη σειρά). Διαδραματίζονται 70 ή 80 χρόνια πριν την ιστορία που γνωρίζουμε, στον ίδιο κόσμο, την εποχή που στον θρόνο κάθονταν οι Ταργκάρυεν και αφηγούνται μια διαφορετική ιστορία. Ο Μάρτιν έχει πει ότι θα υπάρξουν κι άλλα διηγήματα που θα τη συνεχίζουν. Και ναι, αξίζουν να διαβαστούν, είναι πολύ πολύ ωραίες και πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες!

Τη σειρά που θα διαβαστούν (αν θα διαβαστεί δηλαδή πρώτα το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου ή τα πρίκουελς) μπορεί να την αποφασίσει ο καθένας από μόνος του. Δεν χρειάζεται πάντως να διαβάσει κάποιος το ένα για να καταλάβει το άλλο. Είναι ανεξάρτητα, αν και η γενική ιστορία του κόσμου στον οποίο εκτυλίσσονται είναι κοινή. Δεν θα ήταν κακή ιδέα βέβαια να τα έπαιρνε κανείς με χρονολογική σειρά αλλά με τίποτα δεν θεωρείται προαπαιτούμενο.

Αν χρειάζεσαι κάποια άλλη διευκρίνιση, ρώτησε ελεύθερα!

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
[member=3445]petrosvp[/member] ,

Πέρα από τα Dunk & Egg που ανέφερε η [member=194]nirne[/member] και τα όσα σχετίζονται με αυτα, να συμπληρώσω μόνο πως υπάρχουν και μερικές ακόμη ιστορίες που θα μπορούσαν να θεωρηθούν prequel.

Είναι τα The Rogue Prince και The Princess and the Queen, τα γεγονότα των οποίων λαμβάνουν χώρα περί τα 170 χρόνια πριν τα γεγονότα των βασικών βιβλίων και αφορούν την εμφύλια σύρραξη της Δυναστείας Ταργκάρυεν, τον επονομαζόμενο Χορό των Δράκων.

“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#4
[member=194]nirne[/member]
Quote: Το πρώτο Ντανκ και Εγκ είναι Ο Περιπλανώμενος Ιππότης, το δεύτερο Το Ορκισμένο Σπαθί και το τρίτο Ο Μυστηριώδης Ιππότης 
  τα εχω δει ,  αλλά δεν ξέρω  ,  κάτι με συγκράτησε και δεν τα αγόρασα  (μου έμοιαζαν λίγο "παιδικά" ), αλλά η ερώτησή μου είναι :  διαφωτίζουν το ASOIAF;  προσθέτουν κάποια ουσιαστικά στοιχεία  ή απλώς είναι μια ευχάριστη αναδρομή στο παρελθόν  που δεν επηρέασε ιδιαίτερα το "μέλλον" ;

[member=2820]odykal[/member] 
Quote: The Rogue Prince και The Princess and the Queen, 

είναι μόνο στα αγγλικά;  κι αν όχι μόνο  αξίζει να τα αγοράσει κανείς;

- Και η ερώτηση  και για τους δυο:  Περίμενα να γράψετε  για  "Κόσμο της Φωτιάς και Πάγου"  (ή όπως λέγεται)  που δεν είναι βέβαια ακριβώς του Μάρτιν,  αλλά  δεν το είδα στην απάντησή σας.  Δεν είναι κι αυτό  "πρίκουελ"  ;
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#5
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Αναφορικά με τα The Rogue Prince και The Princess and the Queen, νομίζω πως κυκλοφορούν μόνο στα αγγλικά και περιέχονται σε ανθολόγια που έχουν και άλλες ιστορίες μέσα.  Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση έχω, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τα έχω διαβάσει, απλά ξέρω τι γίνεται στο περίπου. Από τα λίγα που ξέρω, ωστόσο, νομίζω πως είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα.

Σχετικά με το The World of Ice and Fire (το οποίο έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά), το βιβλίο στην ουσία αποτελεί την ιστορία του κόσμου του Μάρτιν ξεκινώντας από την Εποχή των Ηρώων και φτάνοντας μέχρι και στα γεγονότα της Επανάστασης του Ρόμπερτ, ενώ αναφέρεται επίσης ξεχωριστά σε κάθε ένα από τα 7 βασίλεια αλλά και σε περιοχές του Έσσος όπως πχ. το Ασσάι. Έχει ακόμη 3 εκτενέστατα γενεαλογικά δέντρα των Ταργκάρυεν, Λάννιστερ και Σταρκ, αλλά και φοβερές εικόνες/ζωγραφιές.

Για τα Dunk & Egg, εγώ θα αρκεστώ μόνο να πω πως προσωπικά θεωρώ ότι αξίζει κάποιος να τα διαβάσει.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#6
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] , τα Ντανκ και Εγκ εκτυλίσσονται μέσα στον κόσμο του ασοιαφ και αν αναλογιστείς ότι κάποιοι από τους πρωταγωνιστές και δευτεραγωνιστές είναι Ταργκάρυεν πρίγκιπες, μπορείς να καταλάβεις ότι δεν είναι δυνατόν να μην επηρεάζουν καθόλου το μέλλον. Επίσης, ναι, μαθαίνουμε περισσότερα για τον κόσμο αυτό (πιθανότατα και για έναν από τους χαρακτήρες του που στο ασοιαφ ζει ακόμη κάπου πέρα από το Τείχος) και μάλιστα το πώς ήταν ο κόσμος σε ειρηνική εποχή, όταν κυβερνούσε ένας καλός βασιλιάς (Νταίρον ΙΙ). Τέλος, χωρίς να κάνω σπόιλερ, θα πω το εξής: Τα γεγονότα που οδήγησαν στην Τραγωδία του Σάμμερχωλ (όπου κάηκε ο Αίγκον ο Πέμπτος μαζί με όλο σχεδόν το σόι του και γεννήθηκε ο Ραίγκαρ) αποτελούν ένα μυστήριο που ο Μάρτιν αποφεύγει να ξεδιαλύνει γιατί σκοπεύει να μας το αποκαλύψει στο τελευταίο βιβλίο των Ντανκ και Εγκ. Ελπίζω να καταφέρει τελικά να το γράψει!

Όσον αφορά τα The Rogue Prince και The Princess and the Queen, η αλήθεια είναι ότι τα είχα ξεχάσει την ώρα που έγραφα την απάντηση στον [member=3445]petrosvp[/member] , γι' αυτό ευχαριστώ που μας τα θύμισες, [member=2820]odykal[/member] ! Ήθελα μόνο να σημειώσω ότι αυτά τα δύο βιβλία όπως και ο Κόσμος της Φωτιάς και του Πάγου έχουν τη μορφή ιστοριογραφίας. Δηλαδή, πρόκειται για κάποιον μέιστερ-ιστορικό ο οποίος γράφει την ιστορία του Ντέιμον Ταργκάρυεν (στο πρώτο) και του περίφημου Χορού των Δράκων (στο δεύτερο). Με λίγα λόγια είναι ιστορικά βιβλιαράκια. Αντίθετα, τα Ντανκ και Εγκ είναι διηγήματα. Είναι γραμμένα από την οπτική γωνία του κεντρικού ήρωα και μαθαίνουμε τις σκέψεις του και τα πάντα τη στιγμή που συμβαίνουν, όπως και στο Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου. Εντάξει, σ' αυτό έχουμε πολλές οπτικές γωνίες, αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#7
Ευχαριστώ,
κατατοπιστικοί κι οι δυο !!

- κανένα νέο,  μήπως, απ' τα πολυαναμενόμενα;...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#8
Δυστυχώς, τίποτα ακόμη!  Sad
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Έγινε παιδιά! Με καλύψατε πλήρως! Ευχαριστώ πολύ!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)