Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Δολοφόνησε η Cersei την Melara Hetherspoon;
#1
Το παρακάτω κείμενο πραγματεύεται τον μυστήριο θάνατο της παιδικής φίλης της Cersei και επιχειρεί να δώσει μια απάντηση στο αν η Cersei εμπλέκεται σε αυτόν. Παρότι δεν είναι ανήκει σε καμία περίπτωση στα βασικά ερωτήματα των βιβλίων, νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος που διαβάζοντας τη “Βορά Ορνίων” δεν έχει αναρωτηθεί έστω και λίγο για την πιθανότητα η τωρινή Βασίλισσα του Γουέστερος να βρίσκεται πίσω από τον θάνατό της φίλης.

Καταρχάς, μερικές απαραίτητες πληροφορίες για την Melara Hetherspoon: σύμφωνα με την ίδια την Cersei, η Melara ήταν ένα χρόνο μεγαλύτερη της (γενημμένη το 264/265), καταγόμενη από τον Οίκο Hetherspoon των Westerlands. Μαζί με την Jeyne Farman, ήταν από τις κοντινότερες φίλες της Cersei στην παιδική της ηλικία, ενώ περιγράφεται ως μια ιδιαίτερα θαρραλέα κοπέλα.

Κατά τη διάρκεια του Τουρνουά που οργανώθηκε προς τιμήν της γέννησης του Βισέρυς το 276 AC στο Lannisport, οι τρεις προαναφερθείσες κοπέλες αποφάσισαν να επισκεφτούν την Maggy the Frog (η οποία btw είναι η γιαγιά της Sybell Spicer, της μητέρας δηλαδή της Jeyne Westerling):

Quote:Είδε ένα παλιό όνειρο, ένα όνειρο με τρία κορίτσια με καφετιούς μανδύες, μια σταφιδιασμένη γριά και μια σκηνή που μύριζε θάνατο. Η σκηνή της γριάς ήταν σκοτεινή, με μια ψηλή μυτερή οροφή. Δεν ήθελε να μπει μέσα, όπως δεν ήθελε να μπει κι όταν ήταν δέκα χρονών, αλλά τα άλλα κορίτσια την παρακολουθούσαν και δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ήταν τρία κορίτοια στο όνεψο, όπως και στην πραγματικότητα. Η Χοντρή Τζέυν Φάρμαν έμεινε πίσω, όπως έκανε πάντα. Ήταν θαύμα που είχε φτάσει ως εδώ. Η Μελάρα Χέδερσπουν ήταν πιο γενναία, πιο μεγάλη και πιο όμορφη. Ντυμένες με λιτούς καφετιούς μανδύες με τις κουκούλες σηκωμένες, οι τρεις τους είχαν ξεγλιστρήσει από τα κρεβάτια τους και είχαν διασχίσει το χώρο των ιππικών αγώνων για να βρουν τη μάγισσα. Η Μελάρα είχε ακούσει τις υπηρέτριες να ψιθυρίζουν ότι μπορούσε να καταραστεί έναν άντρα ή να τον κάνει να ερωτευτεί, να καλέσει δαίμονες και να προβλέψει το μέλλον.

Παρότι η Jeyne Farman τρομοκρατείται μπροστά στην όψη της Maggy και φεύγει τρέχοντας, οι άλλες δύο κοπέλες παραμένουν παρά τις αρχικές αντιρρήσεις της Maggy.

Η ιστορία με την προφητεία της Maggy για την Cersei είναι πασίγνωστη. Παρόλα αυτά, δεν ήταν εκείνη η μόνη που έκανε ερωτήσεις στην Maggy αναφορικά με το μέλλον της:

Quote:«'Εχω κι εγώ τρεις ερωτήσεις» επέμενε η φίλη της. Κι όταν η Σέρσεϊ την έπιασε από το μπράτσο, τραβήχτηκε και γύρισε στη γριά. «Θα παντρευτώ τον Τζέιμι;» ξεφούρνισε.
Μικρή ηλίθια, σκέφτηκε η βασίλισσα, θυμωμένη ακόμα και τώρα, ο Τζέιμι δεν ξέρει καν ότι υπάρχεις. Ο αδελφός της τότε ζούσε μόνο για τα σπαθιά και τα άλογα και τα σκυλιά ... και για εκείνη, τη δίδυμή του.
«Ούτε τον Τζέιμι ούτε κανέναν άλλον άντρα» είπε η Μάγκυ. «Τα σκουλήκια θα πάρουv την παρθενιά σου. Ο θάνατός σου είναι εδώ απόψε, μικρή μου. Μπορείς να μυρίσεις την ανάσα του; Είναι πολύ κοντά.»
«Η μόνη ανάσα που μυρίζουμε είναι η δική σου» είπε η Σέρσεϊ. Δίπλα στον αγκώνα της υπήρχε ένα χοντρό βάζο με κάποιο περίεργο πηχτό φίλτρο. Το άρπαξε και το πέταξε στο πρόσωπο της γριάς. Στην πραγματικότητα, η Μάγκυ είχε ουρλιάξει σε μια περίεργη ξένη γλώσσα και τις έβρισε καθώς έβγαιναν τρέχοντας από τη σκηνή της. Αλλά στο όνειρο το πρόσωπό της έλιωσε, διαλύθηκε σε λωρίδες γκρίζας ομίχλης, ώσπου το μόνο που απόμεινε ήταν ένα ζευγάρι κίτρινα μάτια, τα μάτια του θανάτου.

Έπειτα από τη φυγή τους από τη σκηνή, δεν γνωρίζουμε το τι ακριβώς συνέβη στις δύο κοπέλες. Αυτό που είναι σίγουρο, ωστόσο, είναι ο θάνατος της Melara. Η ίδια η Cersei έχει επιβεβαιώσει τον θάνατο της Melara αρκετές φορές μέσα στα βιβλία, ορισμένες φορές με ιδιαίτερα λεπτό τρόπο, και άλλες όχι:

Quote:Είναι δυνατόν; Η Σέρσεϊ ήθελε να το πιστέψει. «Αλλά η Μελάρα πέθανε, ακριβώς όπως το είχε προβλέψει.

Quote:Οι λέξεις βγήκαν σαν χείμαρρος από μέσα της. Μπορούσε να ακούσει τη Μελάρα Χέδερσπουν να επιμένει ότι, αν δεν έλεγαν σε κανέναν για τις προφητείες, δε θα έβγαιναν αληθινές. Δεν ήταν τόσο σιωπηλή στο πηγάδι, όμως. Ούρλιαζε και φώναζε.

Quote:Το φτωχό μου αγόρι ήταν πάντα μόνο του. Εγώ όταν ήμουν παιδί είχα τον Τζέιμι ... και τη Μελάρα, μέχρι που έπεσε στο πηγάδι.


Πέρα από την επιβεβαίωση του θανάτου της Melara, χάρη στις σκέψεις της Cersei, έχουμε και τον τρόπο που πέθανε. Πνίγηκε πέφτοντας σε κάποιο πηγάδι, ο οποίος, ομολογουμένως, είναι περίεργος τρόπος για να πεθάνει κάποιος, ειδικά αν υποθέσουμε πως η κοπέλα έπεσε μόνη της. Παρότι τα στοιχεία που έχουμε για το συγκεκριμένο περιστατικό φαίνονται να είναι ελλιπή, αν συγκεντρώσει κανείς ορισμένα αποσπάσματα από τα βιβλία, θα συνειδητοποιήσει πως υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες η Cersei να ευθύνεται εκείνη για τον θάνατό της φίλης της.


Στοιχεία
Πρώτα απ' όλα, βασικό στοιχείο αποτελούν τα ίδια τα λόγια της προφητείας της Maggy:

Quote:«Ούτε τον Τζέιμι ούτε κανέναν άλλον άντρα» είπε η Μάγκυ. «Τα σκουλήκια θα πάρουv την παρθενιά σου. Ο θάνατός σου είναι εδώ απόψε, μικρή μου. Μπορείς να μυρίσεις την ανάσα του; Είναι πολύ κοντά.»

Παρότι με το “ο θάνατός σου είναι εδώ απόψε” δεν είναι ξεκάθαρο αν η Melara θα πεθάνει το ίδιο βράδυ (ίσως αναφέρεται στην Cersei), οι δύο φράσεις που ακολουθούν υπονοούν σε πολύ σημαντικό βαθμό πως η Cersei σχετίζεται με αυτόν (στο αγγλικό κείμενο μάλιστα χρησιμοποιoύνται οι λέξεις “her” και “she” όταν η Maggy αναφέρεται στον θάνατό της - "Can you smell her breath? She is very close")


Quote:Οι λέξεις βγήκαν σαν χείμαρρος από μέσα της. Μπορούσε να ακούσει τη Μελάρα Χέδερσπουν να επιμένει ότι, αν δεν έλεγαν σε κανέναν για τις προφητείες, δε θα έβγαιναν αληθινές. Δεν ήταν τόσο σιωπηλή στο πηγάδι, όμως. Ούρλιαζε και φώναζε. «Ο Τύριον είναι ο βάλονκαρ» είπε. «Χρησιμοποιείτε αυτή τη λέξη στο Μυρ; Είναι υψηλά βαλυριανά, σημαίνει μικρός αδελφός.» Είχε ρωτήσει τη Σέπτα Σαρανέλλα για τη λέξη, αφότου είχε πνιγεί η Μελάρα.

Ο τρόπος με τον οποίο με τον οποίο η Cersei αναφέρεται στα ουρλιαχτά και στις φωνές Melara είναι ιδιαίτερα ύποπτος, ενώ γίνεται ξεκάθαρο πως η Cersei ήταν παρούσα όταν η φίλη της έπεσε στο πηγάδι.

Ακόμα, το γεγονός ότι έτρεξε να ρωτήσει τη Σέπτα Σαρανέλλα για τη σημασία της λέξης βάλονκαρ μετά τον θάνατο της Melara, ίσως να υπονοεί πως η Melara πέθανε το ίδιο βράδυ που επισκέφτηκαν την Maggy. Μην γνωρίζοντας τι σημαίνει η λέξη αυτή που άκουσε στην προφητεία και έχοντας ιδιαίτερη αγωνία, το πρώτο πράγμα που θα έκανε η Cersei θα ήταν να ρωτήσει κάποιον αμέσως μόλις γύριζε πίσω [λογικά το ίδιο κιόλας βράδυ]. Αν, επομένως, η Cersei έπραξε αναλόγως, τότε σύμφωνα με το παραπάνω απόσπασμα, η Melara είχε ήδη πεθάνει.

Κατά τη διάρκεια της Πορείας της Εξιλέωσης της Cersei στο 5ο βιβλίο, υπάρχει το εξής απόσπασμα:

Quote:Η βασίλισσα άρχισε να βλέπει οικεία πρόσωπα. Ένας καραφλός άντρας με φουντωτές φαβορίτες την κοιτούσε συνοφρυωμένος από ένα παράθυρο με το πρόσωπο του πατέρα της, και για μια στιγμή έμοιαζε τόσο με τον Άρχοντα Τάιγουιν, που παραπάτησε. Μια κοπέλα καθόταν δίπλα σε ένα σιντριβάνι, με ρούχα πιτσιλισμένα, και την κοιτούσε με τα γεμάτα κατηγόρια μάτια της Μελάρα Χέδερσπουν.

Η φράση “γεμάτα κατηγορία μάτια” είναι αρκετά ξεκάθαρη. Ο μόνος λόγος για τον οποίο η Melara θα μπορούσε να κατηγορεί την Cersei είναι αν η τελευταία την έχει βλάψει με κάποιο τρόπο.


Κίνητρο
Παρότι τα προαναφερθέντα στοιχεία αποδεικνύουν πως η Cersei ήταν παρούσα τη στιγμή του θανάτου της Melara στο πηγάδι και την εμπλέκουν σημαντικά στο περιστατικό, υπάρχει ένα ακόμη πράγμα που χρειάζεται κάποιος να αναζητήσει. Το κίνητρό της:

Πρώτον:

Quote: Η Μελάρα είπε ότι, αν δεν πούμε ποτέ τις προφητείες της γριάς, θα τις ξεχνούσαμε. Είπε ότι μια ξεχασμένη προφητεία δεν μπορούσε να εκπληρωθεί.

Quote:Η Μελάρα την είχε ικετέψει να μη μιλήσουν σε κανέναν γι' αυτά που άκουσαν στη σκηνή της μέετζι. Αν δε μιλήσουμε ποτέ γι' αυτά σύντομα θα τα ξεχάσουμε, και θα είναι σαν ένα κακό όνειρο. Τα κακά όνειρα δεν πραγματοποιούνται ποτέ. Ήταν κι οι δυο τους τόσο νέες, που αυτό είχε φανεί σχεδόν σοφό.

Quote:Οι λέξεις βγήκαν σαν χείμαρρος από μέσα της. Μπορούσε να ακούσει τη Μελάρα Χέδερσπουν να επιμένει ότι, αν δεν έλεγαν σε κανέναν για τις προφητείες, δε θα έβγαιναν αληθινές.

Μια προφητεία για την οποία κανείς δεν θα μπορεί να μιλήσει, σύμφωνα με τα παραπάνω αποσπάσματα δεν θα πραγματοποιηθεί. Αν την προφητεία, δηλαδή, την γνωρίζει μόνο ένα άτομο [στην συγκεκριμένη περίπτωση η Cersei], τότε εκείνη δεν θα εκπληρωθεί. Πάνω στην ταραχή της έπειτα από το άκουσμα της προφητείας, επομένως, η Cersei ίσως να θέλησε να βγάλει από τη μέση το δεύτερο άτομο που την είχε ακούσει, προσπαθώντας να αποτρέψει κατά αυτόν τον τρόπο την εκπλήρωση της δικής της προφητείας. Κατά τα παραπάνω αποσπάσματα, μάλιστα, η Melara είναι εκείνη που αναφέρει την πεποίθηση αυτή αμέσως μετά από την φυγή τους από την σκηνή, βάζοντας την ιδέα στο μυαλό της Cersei.

Δεύτερον:

Quote:Μετά τη Μελάρα Χέδερσπουν δεν είχε κάποια φίλη που να απολαμβάνει τόσο τη συντροφιά της, και η Μελάρα είχε αποδειχτεί μια άπληστη μικρή δολοπλόκος, με ιδέες υπεράνω της θέσης της.

Παρότι δεν είναι σε καμία περίπτωση απολύτως σίγουρο, η “δολοπλοκία” για την οποίο κατηγορεί η Cersei την Melara και οι “ιδέες υπεράνω της θέσης της” θα μπορούσε να είναι η [παιδική] επιθυμία της να παντρευτεί τον Τζέιμι:

Quote:«'Εχω κι εγώ τρεις ερωτήσεις» επέμενε η φίλη της. Κι όταν η Σέρσεϊ την έπιασε από το μπράτσο, τραβήχτηκε και γύρισε στη γριά. «Θα παντρευτώ τον Τζέιμι;» ξεφούρνισε.

Η αντίδραση της Cersei είναι η εξής:

Quote:Μικρή ηλίθια, σκέφτηκε η βασίλισσα, θυμωμένη ακόμα και τώρα, ο Τζέιμι δεν ξέρει καν ότι υπάρχεις. Ο αδελφός της τότε ζούσε μόνο για τα σπαθιά και τα άλογα και τα σκυλιά ... και για εκείνη, τη δίδυμή του.

Πέρα από το παραπάνω απόσπασμα που φανερώνει την οργή της Cersei για την απλή επιθυμία της φίλης της να παντρευτεί τον αδερφό της, στο πέρας των βιβλίων μας έχει γίνει γνωστό πολλές φορές πως η ιδιαίτερα “κοντινή” σχέση ανάμεσα στον Jaime και την Cersei είχε ξεκινήσει από την παιδική τους ηλικία. Όταν, λοιπόν, η Melara ξεστομίζει την παραπάνω φράση, προκαλεί τον θυμό και την οργή της Cersei, καθώς η δεύτερη τον θέλει μόνο για την ίδια, θεωρώντας οποιονδήποτε προσπαθήσει να μπει ανάμεσά τους ως εχθρό και αντίπαλο.

Συμπέρασμα
Προφανέστατα, το αν η Cersei διέπραξε τελικά ή όχι τη δολοφονία της παιδικής της φίλης δεν έχει ακόμα επιβεβαιωθεί, και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επιβεβαιωθεί ποτέ στα βιβλία. Παρόλα αυτά, υπάρχουν στοιχεία που τοποθετούν την Cersei στην σκηνή του ατυχήματος, την εμπλέκουν σε αυτό, και της δίνουν το κίνητρο για να προχωρήσει στην πράξη αυτή. Ακόμη, αν και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως στοιχείο με τη συνήθη έννοια, αξίζει να λάβει κανείς υπόψιν του πως ο Μάρτιν αρέσκεται στο να αφήνει τον αναγνώστη να ξεδιαλύνει εκείνος ορισμένα γεγονότα και περιστατικά στα βιβλία του, μην αποκαλύπτοντας ευθέως τι έχει συμβεί, αλλά “φυτεύοντας” στοιχεία μέσα στο κείμενο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί και η θεωρία περί “Frey pies”, η οποία παρότι δεν επιβεβαιώνεται ποτέ ρητά μέσα στα βιβλία (και πιθανόν να μην επιβεβαιωθεί και ποτέ), θεωρείται πλέον ως γεγονός.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#2
[member=2820]odykal[/member] , πολύ καλή ανάλυση!!!

Προσωπικά, διαβάζοντας τις σκέψεις και τις αναμνήσεις της Σέρσεϊ αναφορικά με το βράδυ που συνάντησε τη Μάγκυ, μου γεννήθηκε έντονα η υποψία ότι η Σέρσεϊ ήταν η δολοφόνος της Μελάρα. Στα αποσπάσματα που παρέθεσες, θεωρώ ότι υπάρχει ένα κρυμμένο νόημα πίσω από τις γραμμές. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που μ' έκανε να το υποπτευτώ. Δεν υπάρχουν πραγματικά στοιχεία, όμως υποθέτω ότι είναι ο τόνος και οι λέξεις που χρησιμοποιεί ο Μάρτιν για να "υποψιάσει" τον αναγνώστη, όπως είπες κι εσύ με άλλα λόγια.

Ωστόσο, όταν έφτασα στην Πορεία της Εξιλέωσης και διάβασα για τα γεμάτα κατηγόρια μάτια της Μελάρα, πείστηκα μια και καλή ότι είχα δίκιο στις υποψίες μου ότι η Σέρσεϊ ήταν ένοχη για το φόνο της φίλης της. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά για μένα, στο κεφάλι μου, η δολοφονία της Μελάρα από τη Σέρσεϊ είναι γεγονός.

Όσον αφορά το κίνητρο τώρα. Θεωρούσα ότι ο φόνος έγινε για τον Τζέιμι αλλά διαβάζοντας την ανάλυσή σου είναι πολύ πιθανό να έγινε και για να μην εκπληρωθεί η προφητεία. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#3
Ακόμη ένα εξαιρετικό ποστ, ακόμη ένα ενδιαφέρον θέμα. Εύγε! (clap)


Το ζήτημα είναι ότι για την Μελάρα δεν ξέρουμε πολλά πράγματα. Αν λ.χ. είχε αδέρφια, αν ειδικότερα είχε κανα μικρότερο αδερφάκι... Το κείμενο άλλωστε στα αγγλικά λέει επί λέξει "[color=rgb(37, 37, 37)]And when your tears have drowned you, the valonqar shall wrap his hands about your pale white throat and choke the life from you." ήτοι "Και όταν πνιγείς στα δάκρυά σου, ο μικρός αδελφός θα τυλίξει τα χέρια του γύρω από τον χλωμό λευκό λαιμό σου και θα σε πνίξει" ("θα πνίξει την ζωή σου" κατά λέξη μετάφραση).[/color]
[color=rgb(37, 37, 37)][/color]
Η προφητεία δεν μιλάει για τον μικρό αδελφό της. Μιλάει για τον μικρό αδελφό. Για το θέμα υπάρχουν πολλές θεωρίες ως γνωστόν. Καθώς μάλιστα άρχισα να παραθέτω το κείμενο από το βιβλίο, ξαφνικά έκανα ακόμη έναν συνειρμό: Η Μελάρα προφανώς πνίγηκε σε ένα πηγάδι. Η προφητεία αρχίζει με την φράση "Και όταν σε πνίξουν τα δάκρυά σου" ("[color=rgb(37, 37, 37)]Και όταν σε πνίξουν τα δάκρυά σου" [/color][color=rgb(37, 37, 37)]κατά λέξη) και καταλήγει "θα σε πνίξει". Νομίζω ότι είναι πολύ προκλητική η διατύπωση: [/color]Ωρε, λέτε και και την πνίξει ο μικρός αδελφός της Μελάρα;
Reply
#4
(27-09-2016, 02:49 PM)Dragonlord link Wrote: Ωρε, λέτε και και την πνίξει ο μικρός αδελφός της Μελάρα;

Να κάτι που δεν είχα σκεφτεί η ίδια ποτέ αλλά ούτε είχα διαβάσει κάπου!!!! Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη, [member=3000]Dragonlord[/member] !
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#5
[member=194]nirne[/member] & [member=3000]Dragonlord[/member]

Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια!  Smile

(27-09-2016, 02:38 PM)nirne link Wrote: Ωστόσο, όταν έφτασα στην Πορεία της Εξιλέωσης και διάβασα για τα γεμάτα κατηγόρια μάτια της Μελάρα, πείστηκα μια και καλή ότι είχα δίκιο στις υποψίες μου ότι η Σέρσεϊ ήταν ένοχη για το φόνο της φίλης της. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά για μένα, στο κεφάλι μου, η δολοφονία της Μελάρα από τη Σέρσεϊ είναι γεγονός.

Και εγώ πιστεύω εξίσου πως η Σέρσεϊ ευθύνεται για τον θάνατο της φίλης της. Αμφιβάλλω πάρα πολύ αν ο Μάρτιν θα μας το επιβεβαιώσει ποτέ ευθέως μέσα στα βιβλία, αλλά από την άλλη υπάρχουν ορισμένα στοιχεία και αποσπάσματα που μας οδηγούν σε αυτό συμπέρασμα.

Αν πάντως η θεωρία ισχύει, σημαίνει πως η λίστα των θυμάτων της Σέρσεϊ είχε ξεκινήσει από πολύ νωρίς.

(27-09-2016, 02:49 PM)Dragonlord link Wrote: Η προφητεία δεν μιλάει για τον μικρό αδελφό της. Μιλάει για τον μικρό αδελφό. Για το θέμα υπάρχουν πολλές θεωρίες ως γνωστόν. Καθώς μάλιστα άρχισα να παραθέτω το κείμενο από το βιβλίο, ξαφνικά έκανα ακόμη έναν συνειρμό: Η Μελάρα προφανώς πνίγηκε σε ένα πηγάδι. Η προφητεία αρχίζει με την φράση "Και όταν σε πνίξουν τα δάκρυά σου" ("Και όταν σε πνίξουν τα δάκρυά σου" κατά λέξη) και καταλήγει "θα σε πνίξει". Νομίζω ότι είναι πολύ προκλητική η διατύπωση: Ωρε, λέτε και και την πνίξει ο μικρός αδελφός της Μελάρα;

Βασικά, παρότι έχω διαβάσει διάφορες θεωρίες περί της ταυτότητας του βάλονκαρ, τη συγκεκριμένη υπόθεση τη διαβάζω για πρώτη φορά, ενώ δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό. Ενδιαφέρον! Big Grin
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#6
Με άλλα λόγια οι "Βάλονκαρ"  αυξάνονται !  Τρέμε Σέρσεΐ !!

+ [member=2820]odykal[/member] ,  για τα "γνωστά" σου ... (κανονικά θα σου έπρεπε να βάλει ο ίδιος ο Μάρτιν ! )
Είναι σαν να  είναι ένας πίνακας ζωγραφικής, τεράστιος με το κυρίως θέμα και τα επί μέρους ,  με ωραίες λεπτομέρειες  και
πλεον αρχίζουμε και  επικεντρωνόμαστε  θαυμάζοντας τις μικρές λεπτομέρειες!

Για το συγκερκριμένο θέμα,  όταν το πρωτοδιάβασα η εντύπωση που μου άφησε ήταν ότι δυστυχώς η Σέρσεϊ  από μικρή ηλικία άρχισε να φανερώνεται στον εαυτο της τι είναι και τι μπορεί να κάνει.  Οι ανασφάλειες και αρνητικές πράξεις της  την κυνηγούν από μικρή. Νομίζω ότι ο άτυχος της παρέας είναι ο Τζέιμι*  - ο Τύριον το κατάλαβε από μικρός και πήρε προσεκτικές αποστάσεις όσο μπορούσε.

τροπ/ση: *  θέλω να γράψω  ένα τόπικ για Τζέιμι ,  αλλά ομολογώ ότι ... βαριέμαι !! (θα το κάνω κάποια στιγμή)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#7
(27-09-2016, 06:05 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: τροπ/ση: *  θέλω να γράψω  ένα τόπικ για Τζέιμι ,  αλλά ομολογώ ότι ... βαριέμαι !! (θα το κάνω κάποια στιγμή)

Άνοιξέ το!  :o  Smile
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#8
Seriously? Ψάχνετε για τον valonqar εκτός της οικογένειας?  |(  *facepalm*
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply
#9
Προφανέστατα και ο Τζέιμι είναι ο Νο1 υποψηφίος με διαφορά για είναι ο βάλονκαρ (κατά την προσωπική μου άποψη πάντα). Δεν νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο. Μια απλή εικασία έγινε, δεν μπορεί να είναι κακό αυτό.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#10
[member=2820]odykal[/member] σε ευχαριστούμε για μια ακόμη αφορά όχι μόνο για την πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση αλλα και γιατί μας κινητοποιείς και κρατάς ζωντανό το φόρουμ! (εδώ κανονικά θα έβαζα φατσούλα που χειροκροτάει αλλά δεν παίζει...μάλλον φταίει ο υπολογιστής μου)

Η γνώμη μου για την Μελάρα είναι ότι δεν την δολοφόνησε σκόπιμα η Σέρσεϊ αλλά ότι ήταν οπωσδήποτε θεατής και ενμέρει συμμέτοχος στο θανατό της. Πιστεύω δηλαδή (εννοείται δεν έχω καμία απόδειξη περί τούτου) ότι ήταν ατύχημα κατά πάσα πιθανότητα, ένα ατύχημα όμως που συγκλόνισε την Σέρσεϊ και την έπεισε για την αλήθεια των λόγων της μάγισσας τόσο πολύ που άφησε την φίλη της να πεθάνει αβοήθητη. Βέβαια μέχρι τώρα θεωρούσα ότι απλά είχε "παγώσει" και δεν έκανε κάτι για να την σώσει και όχι ότι την άφησε σκόπιμα να χαθεί.Όμως δεν είχα σκεφτεί μέχρι τώρα το σενάριο ότι με τον θάνατο της Μελάρα θα "ξεχαστεί' η προφητεία άρα δεν πρόκειται να εκπληρωθεί. Τροφή για σκέψη λοιπόν...

Όσο για τον Βάλονκαρ θα ήθελα πολύ να είναι ο Τύριον όμως θεωρώ πιό πιθανό να είναι ο Τζέϊμι κι αυτό γιατί για τον Τύριον θα είναι απλά μια πράξη εκδίκησης που δεν θα προσφέρει κάτι στην ανάπτυξη του χαρακτήρα του. Αντίθετα θεωρώ ότι για τον Τζέϊμι μιά τέτοια πράξη μέσα από την τραγικότητά της  θα λειτουργήσει εντέλει απελευθερωτικά και Θα βοηθήσει ουσιαστικά τον ήρωα στην ενηλικίωσή του και στην περαιτέρω εξέλιξη του χαρακτήρα του.
Fear cuts deeper than swords
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)