Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaime Lannister-Προβληματισμοί
#1
Ας πούμε οτι κάποιος ξεκινάει για πρώτη φορά να διαβάζει το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου βιβλίο 1.
Κάποια στιγμή θα φτάσει στη περιβόητη σκηνή με τον Μπράν, τον Τζέιμι και την Σέρσει και ας πούμε ότι εκείνη τη στιγμή παγώνει ο χρόνος και κάποιος δίνει την δυνατότητα σε αυτόν που διαβάζει να επιλέξει ενα απο τα ακόλουθα:
1.O Τζειμι τραβάει τον Μπραν μέσα και τον τρομοκρατει στο να μην πει τίποτα.
2.Ο Τζειμι βλέπει τον Μπραν αλλά τον αγνοεί.
3.Ο Τζειμι παει στον Μπραν τον φερνει μεσα και του μιλαει γλυκα και ευγενικα ωστε ο μικρος να μην πει τιποτα.
4.Ο Τζειμι σπρωχνει τον Μπραν στο κενό.
Δύσκολα κάποιος συνειδητα θα επέλεγε το 4. Ο χρόνος ξεπαγώνει και εκεί αναγνώστης δέχεται το πρώτο σοκ. Καταλαβαίνει ότι το βιβλίο που διαβάζει δεν είναι σαν όλα τα άλλα. Αυτομάτως ο Τζειμι μπαινει στη λίστα με τους κακούς και μισητους χαρακτήρες.

Συνεχίζοντας όμως το διάβασμα και φτάνοντας ο αναγνώστης μεχρι το τέλος, μέχρι το 5ο βιβλίο λογικά θα έχει αλλάξει  αποψη για τον Τζειμι κατατασοντας τον στους καλούς χαρακτήρες.

Ο Τζειμι νομίζω ειναι ο μόνος χαρακτήρας σε όλα τα βιβλία ξεκινάει ως κακός και στη συνέχεια γίνεται η απόλυτη μεταστροφη, σε σημείο που φτάνεις να τον συμπαθεις πολύ.

Αν τωρα πάλι κάποιος αναγνώστης ξεκίναγε να διαβασει τα βιβλία ανάποδα απο το 5ο στο 1ο και προσπερναγε με κάποιο τρόπο όλες τις σκηνές και τα υπονοούμενα που αφορούν την αρχική σκηνή με τον Μπραν και έφτανε πάλι σε αυτη τη σκηνή και πάλι του δινόντουσαν αυτες οι 4 παραπάνω επιλογές, νομίζω ότι η πρώτη επιλογη που θα απέριπτε θα ηταν η 4η και θα ηταν και τοσο σίγουρος που θα μπορουσε να πονταρει και ενα μεγαλο ποσό σε αυτό.

[Image: main-qimg-742a9de21f8154ec95294183b4de420e-c]

Η ερώτηση ειναι λοιπόν η εξής. Ταιριάζει με τον χαρακτήρα του Τζειμι ή πράξη του να σπρώξει τον Μπραν(ενα μικρό παιδί) στο κενό; Γιατί ο Μαρτιν δεν έβαλε την Σερσει να το κάνει;

Ο χαρακτήρας του Τζειμι έτσι όπως έχει ξεδιπλωθεί σε ολα τα βιβλία και η πράξη του αυτή δεν κολάνε, είναι πολυ αντιφατικά πραγματα μεταξύ τους.
Reply
#2
(26-06-2017, 10:17 AM)αryα link Wrote: Συνεχίζοντας όμως το διάβασμα και φτάνοντας ο αναγνώστης μεχρι το τέλος, μέχρι το 5ο βιβλίο λογικά θα έχει αλλάξει  αποψη για τον Τζειμι κατατασοντας τον στους καλούς χαρακτήρες.


Ας σταθώ σε αυτό: διαβάζοντας την σκηνή με τον Εντμιουρ τον κατατάσσεις στους καλούς χαρακτήρες;
Reply
#3
[member=1762]arya[/member] ,
+ από μένα  για τους προβληματισμούς σου  αλλά κι ότι ο χαρακτήρας που σε προβληματίζει  είναι του
αγαπημένου μου Τζέιμι Λάνιστερ. *
Αρχικά, πριν κάνει αυτήν την αποτρόπαια πράξη,  απ' την πρώτη σκηνή,  τον αντιπάθησα  και μάλιστα ως τον νούμερο 1
αντιπαθητικό του έργου (επειδή είδα πρώτα τους πρώτους 2 κύκλους  και μετά πήρα τα βιβλία με τη σειρά) .
Τώρα την αναδρομή προς τα πίσω μου θυμίζει το "Big Bang"  , αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να μη μέναμε εκεί αλλά ακόμη πιο
παλιά ,  στα άδυτα του Μάρτιν.
Αλλά αν ξαναζούσε αυτή τη σκηνή ο Τζέιμι, ο τωρινός, νομίζω ότι ούτε θα το σκεφτόταν να έκανε κάτι τέτοιο , ενώ στην
συγκεκριμένη σκηνή εκείνη τη στιγμή  ούτε το σκέφτηκε ,  έπραξε...
Έχουμε δει , κυρίως στα βιβλία * (για να μην πω μόνο στα βιβλία)  ότι πλέον ο Τζέιμι πρώτα σκέφτεται (και μάλιστα με "αρχοντικό" τρόπο -  ευφυή θα έλεγα) και μετά δρα. Προτιμά  την πιο αναίμακτη λύση  και δείχνει σε συνδιασμό με εξυπνάδα και
κατανόηση.  Έτσι πιστεύω,  απεύχομαι ότι πλέον θα τρέχει πισω απ' τη Σέρσι,  ότι 
Quote: 3.Ο Τζειμι παει στον Μπραν τον φερνει μεσα και του μιλαει γλυκα και ευγενικα ωστε ο μικρος να μην πει τιποτα. 
.
Για :
Quote:  Η ερώτηση ειναι λοιπόν η εξής. Ταιριάζει με τον χαρακτήρα του Τζειμι ή πράξη του να σπρώξει τον Μπραν(ενα μικρό παιδί) στο κενό; Γιατί ο Μαρτιν δεν έβαλε την Σερσει να το κάνει;

Ο χαρακτήρας του Τζειμι έτσι όπως έχει ξεδιπλωθεί σε ολα τα βιβλία και η πράξη του αυτή δεν κολάνε, είναι πολυ αντιφατικά πραγματα μεταξύ τους. 
πιστεύω ότι  " έπρεπε "  απ' τον συγγραφέα  και ο μόνος που θα μπορούσε να δώσει αυτήν την εξήγηση , θα ήταν ο ίδιος.
Ήταν το "κάρμα" (μια κι διαβάζω ξανά το "Σογκούν" , ας χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη) του Τζέιμι Λάνιστερ, όπως και πολλά άλλα (τα γνωστά ... ) . Έχουμε να περιμένουμε τίποτα απ' αυτόν πλέον (στη σειρά σχεδόν τον έχουν γελοιοποίησει  με τις ανούσιες παρουσίες του)   ;  Αυτό είναι για μένα το ερώτημα (πλην του Queenslayer, που πιστεύω )

*  κυρίως ο λόγος  είναι  ότι βαριέμαι ...  (κι άλλοι λόγοι)  να ψάχνω στα βιβλία  και να γράφω  σειρές ολάκερες  γιατί
ήθελα από πάρα πολύ καιρό  να γράψω  για τον Τζέιμι.
Για το νέο Τζέιμι. Γιατί ,  εδώ ο συγγραφέας με εντυπωσίασε  με τη γραφή του,  οι κινήσεις, οι δράσεις  κι η σκέψη  μαζί με την εκτέλεση    φανερώνουν όπως είπα πιο πάνω άνθρωπο ευφυή κι αρχοντικό . Κάποια στιγμή θα γράψω ή θα ακουλουθήσω αν κάποιος ξεκινήσει κάτι παρόμοιο.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#4
(26-06-2017, 02:19 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: [member=1762]arya[/member] ,
+ από μένα  για τους προβληματισμούς σου  αλλά κι ότι ο χαρακτήρας που σε προβληματίζει  είναι του
αγαπημένου μου Τζέιμι Λάνιστερ. *
Αρχικά, πριν κάνει αυτήν την αποτρόπαια πράξη,  απ' την πρώτη σκηνή,  τον αντιπάθησα  και μάλιστα ως τον νούμερο 1
αντιπαθητικό του έργου (επειδή είδα πρώτα τους πρώτους 2 κύκλους  και μετά πήρα τα βιβλία με τη σειρά) .
Τώρα την αναδρομή προς τα πίσω μου θυμίζει το "Big Bang"  , αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να μη μέναμε εκεί αλλά ακόμη πιο
παλιά ,  στα άδυτα του Μάρτιν.
Αλλά αν ξαναζούσε αυτή τη σκηνή ο Τζέιμι, ο τωρινός, νομίζω ότι ούτε θα το σκεφτόταν να έκανε κάτι τέτοιο , ενώ στην
συγκεκριμένη σκηνή εκείνη τη στιγμή  ούτε το σκέφτηκε ,  έπραξε...
Έχουμε δει , κυρίως στα βιβλία * (για να μην πω μόνο στα βιβλία)  ότι πλέον ο Τζέιμι πρώτα σκέφτεται (και μάλιστα με "αρχοντικό" τρόπο -  ευφυή θα έλεγα) και μετά δρα. Προτιμά  την πιο αναίμακτη λύση  και δείχνει σε συνδιασμό με εξυπνάδα και
κατανόηση.  Έτσι πιστεύω,  απεύχομαι ότι πλέον θα τρέχει πισω απ' τη Σέρσι,  ότι 
Quote: 3.Ο Τζειμι παει στον Μπραν τον φερνει μεσα και του μιλαει γλυκα και ευγενικα ωστε ο μικρος να μην πει τιποτα. 
.
Για :
Quote:  Η ερώτηση ειναι λοιπόν η εξής. Ταιριάζει με τον χαρακτήρα του Τζειμι ή πράξη του να σπρώξει τον Μπραν(ενα μικρό παιδί) στο κενό; Γιατί ο Μαρτιν δεν έβαλε την Σερσει να το κάνει;

Ο χαρακτήρας του Τζειμι έτσι όπως έχει ξεδιπλωθεί σε ολα τα βιβλία και η πράξη του αυτή δεν κολάνε, είναι πολυ αντιφατικά πραγματα μεταξύ τους. 
πιστεύω ότι  " έπρεπε "  απ' τον συγγραφέα  και ο μόνος που θα μπορούσε να δώσει αυτήν την εξήγηση , θα ήταν ο ίδιος.
Ήταν το "κάρμα" (μια κι διαβάζω ξανά το "Σογκούν" , ας χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη) του Τζέιμι Λάνιστερ, όπως και πολλά άλλα (τα γνωστά ... ) . Έχουμε να περιμένουμε τίποτα απ' αυτόν πλέον (στη σειρά σχεδόν τον έχουν γελοιοποίησει  με τις ανούσιες παρουσίες του)   ;  Αυτό είναι για μένα το ερώτημα (πλην του Queenslayer, που πιστεύω )

*  κυρίως ο λόγος  είναι  ότι βαριέμαι ...  (κι άλλοι λόγοι)  να ψάχνω στα βιβλία  και να γράφω  σειρές ολάκερες  γιατί
ήθελα από πάρα πολύ καιρό  να γράψω  για τον Τζέιμι.
Για το νέο Τζέιμι. Γιατί ,  εδώ ο συγγραφέας με εντυπωσίασε  με τη γραφή του,  οι κινήσεις, οι δράσεις  κι η σκέψη  μαζί με την εκτέλεση    φανερώνουν όπως είπα πιο πάνω άνθρωπο ευφυή κι αρχοντικό . Κάποια στιγμή θα γράψω ή θα ακουλουθήσω αν κάποιος ξεκινήσει κάτι παρόμοιο.
αυτο που με προβληματησε και με προβληματιζει, δεν ειναι οτι ο Τζειμι ηταν ενας χαρακτήρας μοχθηρος κακος και τα γεγονοτα τον αλλαξαν. Ο Τζειμι ειναι ο ιδιος Τζειμι που σκοτωσε τον Αιρις για τον λογο που ξερουμε και που εμεινε μυστικό.

Ισως μεσα στον Τζειμι υπηρχε και ενα κακο, ενα σκοτεινο κομματι το οποιο προερχοταν απο την σχεση του με την Σερσει. Η σχεση αυτη τελειωσε και ο Τζειμι απελευθερωθηκε απο αυτο το σκοτεινο κομματι του εαυτου του.

Κατα τα αλλα δε νομιζω να εχουμε να περιμενουμε κατι απο τον Τζειμι, νομιζω οτι πλεον ειναι αναλώσιμος.

Παντως για να το κλείσω, αν μπορούσα να ρωτησω τον Μάρτιν θα τον ρωταγα σίγουρα για αυτό.
Reply
#5
(26-06-2017, 02:03 PM)Dragonlord link Wrote: Ας σταθώ σε αυτό: διαβάζοντας την σκηνή με τον Εντμιουρ τον κατατάσσεις στους καλούς χαρακτήρες;
οταν προσπαθεις να κατακτησεις ενα κάστρο, δε μπορεις να το κατακτήσεις στελνοντας φιλια και ροδοπεταλα

αυτο που εκανε ειναι στα πλαισια του πολεμου. πηγε εκει ως δοιηκητης λανιστερ και του στεματος οχι σαν ιερεας ή καλογερος.
Reply
#6
(26-06-2017, 03:49 PM)αryα link Wrote: [quote author=Dragonlord link=topic=10762.msg22679#msg22679 date=1498485829]



Ας σταθώ σε αυτό: διαβάζοντας την σκηνή με τον Εντμιουρ τον κατατάσσεις στους καλούς χαρακτήρες;
οταν προσπαθεις να κατακτησεις ενα κάστρο, δε μπορεις να το κατακτήσεις στελνοντας φιλια και ροδοπεταλα

αυτο που εκανε ειναι στα πλαισια του πολεμου. πηγε εκει ως δοιηκητης λανιστερ και του στεματος οχι σαν ιερεας ή καλογερος.
[/quote]


Επομένως δικαιολογείται και ο Κόκκινος Γάμος; (Κι εγώ προβληματισμούς θέτω, δεν αντιδικούμε)
Reply
#7
(26-06-2017, 04:03 PM)Dragonlord link Wrote: [quote author=αryα link=topic=10762.msg22683#msg22683 date=1498492170]
[quote author=Dragonlord link=topic=10762.msg22679#msg22679 date=1498485829]



Ας σταθώ σε αυτό: διαβάζοντας την σκηνή με τον Εντμιουρ τον κατατάσσεις στους καλούς χαρακτήρες;
οταν προσπαθεις να κατακτησεις ενα κάστρο, δε μπορεις να το κατακτήσεις στελνοντας φιλια και ροδοπεταλα

αυτο που εκανε ειναι στα πλαισια του πολεμου. πηγε εκει ως δοιηκητης λανιστερ και του στεματος οχι σαν ιερεας ή καλογερος.
[/quote]


Επομένως δικαιολογείται και ο Κόκκινος Γάμος; (Κι εγώ προβληματισμούς θέτω, δεν αντιδικούμε)
[/quote] τι σχεση έχει το ένα με το αλλο;  εδω μιλαμε οτι ο τζειμι ειναι ο δοιηκητης των νικητων. οι ηττημενοι εχουν ταμπουρωθει στο καστρο και υπαρχουν δυο επιλογες. Ή το κατακτας με σφαγή ή το κατακτάς με τεχνασμα και αναιμακτα. Διοτι το καστρο πρεπει να αλωθει. δε μπορει να καθονται να το κοιτανε στο διεινεκες

ο τζειμι απλως πετυχε το δευτερο. δεν εκανε κατι ανηθικο που το συγκρινεις με τον κοκκινο γαμο.
Reply
#8
Πολύ ωραίο θέμα,μπράβο arya.Πράγματι ο Τζέιμι είναι απο τους πιο ενδιαφέροντες και καλοδουλεμένους χαρακτήρες των βιβλίων(σε αντιθεση με την σειρά).Ο Μάρτιν εξηγει πολύ καλά το πώς και το γιατί ειχε καταντήσει ο Τζέιμι να γίνει ο τύπος που πετά παιδιά απο παράθυρα ''για χάρη της αγάπης'' ,(Αίρυς,Σέρσευ)και πως σιγά σιγά ,μετά απο την μεγάλη ανατροπή στην ζωή του(σύλληψη,κόψιμο χεριού,γνωριμία με Μπριέν)μετεξελίσεται σένα σκεπτόμενο ιππότη..Θα διαφωνήσω όμως πως είναι αναλώσιμος πια..Έχω την εντύπωση,πως ο ρόλος του Τζέιμι θα μας εκπλήξει(αν προλάβουμε να διαβάσουμε τα βιβλία βέβαια)Ηεπικείμενη συνάντησή του με την σκληρόκαρδη ,ως πρώτη σκέψη φέρνει το τέλος της ιστορίας του,αλλά μάλλον ο Μάρτιν σκέφτεται άλλη μια ανατροπή..(εξάλλου τον ''συμπαθεί''μάλλον κι ο πρασινομάντης,του έχει στείλει 2 οράματα ως τώρα,-το πρώτο τον έκανε να σώσει την Μπριέν,και το 2ο το είχε λίγο πρίν τη  συνάντηση με την Σκληροκαρδη- δεν νομίζω να ναι τυχαίο....
Reply
#9
(27-06-2017, 12:53 PM)Αίγκον V link Wrote: Πολύ ωραίο θέμα,μπράβο arya.Πράγματι ο Τζέιμι είναι απο τους πιο ενδιαφέροντες και καλοδουλεμένους χαρακτήρες των βιβλίων(σε αντιθεση με την σειρά).Ο Μάρτιν εξηγει πολύ καλά το πώς και το γιατί ειχε καταντήσει ο Τζέιμι να γίνει ο τύπος που πετά παιδιά απο παράθυρα ''για χάρη της αγάπης'' ,(Αίρυς,Σέρσευ)και πως σιγά σιγά ,μετά απο την μεγάλη ανατροπή στην ζωή του(σύλληψη,κόψιμο χεριού,γνωριμία με Μπριέν)μετεξελίσεται σένα σκεπτόμενο ιππότη..Θα διαφωνήσω όμως πως είναι αναλώσιμος πια..Έχω την εντύπωση,πως ο ρόλος του Τζέιμι θα μας εκπλήξει(αν προλάβουμε να διαβάσουμε τα βιβλία βέβαια)Ηεπικείμενη συνάντησή του με την σκληρόκαρδη ,ως πρώτη σκέψη φέρνει το τέλος της ιστορίας του,αλλά μάλλον ο Μάρτιν σκέφτεται άλλη μια ανατροπή..(εξάλλου τον ''συμπαθεί''μάλλον κι ο πρασινομάντης,του έχει στείλει 2 οράματα ως τώρα,-το πρώτο τον έκανε να σώσει την Μπριέν,και το 2ο το είχε λίγο πρίν τη  συνάντηση με την Σκληροκαρδη- δεν νομίζω να ναι τυχαίο....
Πρώτον, συμφωνώ οτι το τελος της ζωης του δεν θα μπει στη συνάντηση με την σκληρόκαρδη, νομιζώ θα εξακολουθεί να υπαρχει και μετα από αυτη τη συνάντηση. Δεύτερον,απλά πιστευω οτι δεν θα τα καταφερεί να φτασει μέχρι το τέλος.

μακάρι να διαψευτώ, ως προς το δεύτερο
Reply
#10
πάντως στο όραμά του ,αφου (προφητκά) βλέπει νεκρούς τους Τάιγουιν,Τζόφρυ και Σέρσευ,.η Σέρσευ τουλέει πως η ζωή του θα τελειώσει όταν σβήσει η φωτιά του σπαθιού  του..κι αυτό συμβαίνει όταν του επιτίθενται οι
νεκροί βασιλικοί φρουροί.Ίσως τον πάει ως το τείχος λοιπόν ο Μάρτιν..,αλλά έτσι κι αλλιώς αν πράγματι τον γλυτώσει απο την σκληρόκαρδη,τότε μάλλον για κάτι σπουδαίο τον προορίζει
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)