Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 1ο - Dragonstone
#1
Συζήτηση για το 1ο επεισόδιο του εβδόμου κύκλου της σειράς. Η αναφορά πληροφοριών από τα βιβλία είναι δυνατή.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.

edit: Οι πληροφορίες από τις διαρροές που υπήρξαν πριν την επίσημη προβολή της σειράς θεωρούνται σπόιλερ και δεν επιτρέπονται. Σ' αυτούς που επιθυμούν να αναφερθούν σ' αυτές, συνιστάται να κάνουν χρήση του πλαισίου σπόιλερ.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#2
Δεν ξανάγινε τέτοιο promotion στην ιστορία της τηλεόρασης. Winter is here κανονικά.
Reply
#3
Δυνατό ξεκίνημα. Πρώτη σκηνή οριστική διαγραφή Οίκου Φρέυ. Τα πρώτα όλε όλε δόνησαν την ατμόσφαιρα. Δεύτερη σκηνή "Η κάθοδος των Άλλων" οι οποίοι είναι πολλοί. Έχουν και γίγαντα. Συνεχίζουμε με Μπραν και είσοδος εντός του Τειχους. Ο Εντ ήταν λιγάκι καχυποπτος στην αρχή. Αλλά τα λόγια του Μπραντον τον έπεισαν. Στο Γουιντερφελ ο Τζον και η Σανσα έχουν μια διαφωνία. Θα έχουμε διαρχία στον Βορρά; Προς το παρόν ο Γιαννάκης έχει το πάνω χέρι. Η μικρή Μορμοντ έδειξε για μια ακόμη φορά ότι έχει "cojones". Νομίζω ότι η απόφαση του Τζον να δώσει αφεση αμαρτιων στους Αμπερ και  Καρσταρκ θα είναι καθοριστική στο άμεσο μέλλον. Το Σανσακι μας παραδέχεται ότι η Σερσει ήταν μεγάλο σχολείο. Στο Κινγκς Λαντινγκ ο χάρτης του Γουεστερος στο πάτωμα απλά εντυπωσιακός. Είμαι περίεργος να δω ποιο θα είναι το δώρο του Εουρον. Υποψιάζομαι κάτι εντυπωσιακό. Ο Εουρον μοιάζει με gamechanger. Τον καημένο τον Σαμγουελ τον λυπηθηκα. Αηδία. Όμως κατάφερε να βρει το Δρακογυαλο. Να λοιπόν πως θα συναντηθούν η Νταινερυς με τον Τζον. Ο Μικροτσουτσουνος με διαφορετικό τόνο φωνής αναφωνησε My Lady στην Μπριεν και αλλιώς στην Σανσα. Ο λιγδιαρης. Η Αρυα θέλει να σκοτώσει την βασίλισσα. Δε νομίζω να το καταφέρει. Αλλά δεν θα γελουσα. Περιμένω πως και πως να σμιξει με τη Νυμερια. Ο Σαντορ κέρδισε τον σεβασμό μου για άλλη μια φορά. Πρώτον γιατί ξεπέρασε την φοβια του και πλησίασε τις φλόγες. Και δεύτερον διότι έδειξε σεβασμό στους νεκρούς. Για να δούμε τι ρόλο θα παίξει και η αδελφοτητα στον πόλεμο εναντίον των Άλλων. Το φινάλε του επεισοδίου με τους δράκους να πετάνε πάνω από το Ντραγκονστοουν εντυπωσιακό. Η επιστροφή μιας Δυναστείας. Μετράμε αντίστροφα για το επόμενο επεισόδιο. Έξι μέρες και κάτι ψιλά μεινανε.
Dracarys
Reply
#4
Πόσο χαίρομαι που θα διαβάζω και πάλι τα σχόλια όλων σας για την αγαπημένη μας σειρά! Το πρώτο επεισόδιο όπως και τις άλλες σεζόν καλό χωρίς όμως την φοβερή πλοκή αφού πρέπει εν συντομία να μας δείξει όλους τους ήρωες, που βρίσκονται και τις προθέσεις τους. Για μένα η καλύτερη σκηνή ήταν η εισαγωγή του επεισοδίου!!! Ξαφνιάστηκα αρχικά αλλά αμέσως κατάλαβα πως η Άρυα επιτέλους έχει περάσει στη γερή αντεπίθεση, στα τσακίδια Frey family και πάμε για τους επόμενους. Δυνατή και η επόμενη σκηνή μετά τους τίτλους με το θανατικό να προελαύνει! Προς στιγμή νόμιζα πως ήταν ο Χόντορ ανάμεσα στους νεκρούς και το γύρισα πίσω να ξαναδώ τη σκηνή αλλά ευτυχώς είναι ένας γίγαντας, δε θα ήθελα να δω τον λατρεμένο μας ανάμεσα στα ζόμπι ... Πολύ καλή και η σκηνή επιστροφής του Μπράντον στο Τείχος, περίμενα βέβαια λίιιιιιιιιιιιγο παραπάνω πλοκή εκεί, να μας δείχνει πως τον υποδέχονται από τη μέσα πλευρά οι μαύροι αδελφοί κι ίσως να δω ένα κοράκι να φεύγει άμεσα για το Γουιντερφελ. Ο Τζον ξέρει να διοικεί άψογα κι ας μην το παραδέχεται, η Σάνσα σόρρυ αλλά δε μας χέζει με την ξινίλα της και τον μικροβλαμμένο της! Αγαπω, αγαπώ, αγαπώ Λυάνα Μόρμοντ, θεάρα! Οκ λιώνω και για τα βλέμματα Τόρμουντ-Μπριεν, μα είναι θεικό ως ζευγάρι, γιατί η ψηλή δεν το βλέπει χιχιχχιχιιιιιιιιιιιιιι Η Σέρσει έχει λαλίσει κι ο δύσμοιρος Τζέιμι θεωρώ πως φαίνεται σαστισμένος ως προς το ποια στάση να κρατήσει ... Εντυπωσιακός ο στόλος του Εουρον και ο ίδιος φυσικά, ανυπομονώ για τη συνέχεια. Το κυνηγόσκυλο τείνει να γίνει πολύ αγαπημένος ήρωας και σούπερ ατακαδόρος. Ρε παιδιά έλεος με το σκατό που είδαμε όμως, δεν καταλαβαίνω το λόγο της τόσης λεπτομέρειας για να φτάσουμε στο δρακόγυαλο του Σαμ, κόντευα να ξεράσω κι εγώ που το έβλεπα ... Η ξανθομπασμένη έφτασε στα πατρογονικά εδάφη, πιο ενδιαφέρον μου προκαλεί να βλέπω τον Τύριον, τη Μισάντει και τον Γκριζοσκώληκα παρά εκείνη, δεν τη χωνεύω, τι να κάνω ... Περιμένω εναγωνίως σμίξιμο Σταρκόπουλων!
Reply
#5
Ειναι ιδεα μου ή αυτος που ρωτησε τον Σαμ αμα εχει φτασει η  μητερα των δρακων ειναι ο Τζορα Μορμοντ?
Reply
#6
Αυτός είναι. Το θέμα είναι άλλο. Τι δώρο θα κάνει ο Εουρον στην Σκυλλα; Το Κερας του Τζοραμουν μήπως; Ένα υπερόπλο στα λάθος χέρια; Ένα όπλο που ξυπνάει γίγαντες μέσα από την γη. Και που μπορεί να ρίξει το Τείχος. Gamechanger ο Εουρον το ξαναλέω
Dracarys
Reply
#7
(17-07-2017, 03:03 PM)dervil13 link Wrote: Αυτός είναι. Το θέμα είναι άλλο. Τι δώρο θα κάνει ο Εουρον στην Σκυλλα; Το Κερας του Τζοραμουν μήπως; Ένα υπερόπλο στα λάθος χέρια; Ένα όπλο που ξυπνάει γίγαντες μέσα από την γη. Και που μπορεί να ρίξει το Τείχος. Gamechanger ο Εουρον το ξαναλέω

Ίσως απλά καταστρέψει τον αντίπαλο στόλο.
Reply
#8
Eπιτέλους μετά απο αναμονή ενός χρόνου (σχεδόν) έχουμε την νέα σεζόν.


Μπορώ να πώ ότι η έναρξη του επεισοδίου ήταν η καλύτερη για εμένα! Winder came for House Frey!! Ωραίος ο λόγος της Άρυας σας άρχοντας Φρέυ. Προκάλεσαν ύβρις με τον ματωμένο γάμο και τώρ εισέπραξαν την τιμωρία τους ("νέμεσις"). Απλά απογοητεύτικα λίγο με την σκηνή με τους στρατιώτες και με αυτό που είπε η Άρυα πως πάει στο Κινγκς Λάντινγκ!


Της σκηνές της Σέρσει με τον Έουρον δεν τις άντεξα! Πολύ μπλά-μπλά! Ο Έουρον είναι ένας απο τους χαρακτήρες που αντιπαθώ και ελπίζω να μην έχει τρομερή πλοκή στην συνέχεια. Ο Τζέιμυ αρχίζει να συνηδειτοποιεί ότι η Σέρσει τα έχει ψιλο-χαμένα ή μου φαίνεται? Απο την άλλη δεν μου άρεσε και η κοντρίτσα Τζόν-Σάνσα. Νομίζω ότι η Σάνσα είχε δίκιο στο να περάσουν τα κάστρα σε άλλα χέρια!! Και μεγάλη μεταστροφή του Τζόν που ξαφνικά την είδε King of the North απο εκεί που δεν ήθελε (?). Στα αρνητικά βάζω και τις σκηνές του Σάμ. Οκ. Βρήκε το δρακόγυαλο και μας έδειξαν οτι ο Μόρμοντ είναι σε καραντίνα (βασικά τα χάλια του έχει). Απλά το παρατραβήξαν λιγάκι.


Στις καλύτερες σκηνές βάζω την επιστροφή της Ντανέιρυς στο Ντράγκοστον! Πραγματικά ωραία πλάνα και ιδιαίτερη η σκηνή με τους δράκους. Απλά αναρωτιέμαι έφυγαν όλοι απο το κάστρο με την πτώση του Στάνις και δεν το διεκδίκησε κανείς? Επίσης η αρμάδα της γιατί διασπάστηκε?Που πήγαν οι υπόλοιποι?


Για να δούμε και την συνέχεια!!Σόρρυ για την μικρο-γκρίνια!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#9
Πρώτη βασική ερώτηση, είμαι η μόνη που μου την δίνει στα νεύρα ο Εντ Σήραν?
Ήταν ένας από τους στρατιώτες που συναντάει η Άρυα και τραγουδάει το τραγούδι του Τύριον, δνε ξέρω αλλά με εκνευρίζει ο τύπος.


[Image: 1622127c7730e73b.gif]


[member=2123]dervil13[/member]

[/size]Η Σέρσεϊ για την Σάνσα ήταν το σχολείο.
Ας θυμηθούμε αυτή την σκηνή από τον 2ο κύκλο που προοικονομεί το συμβούλιο των Βόρειων, από που έμαθε η Σάνσα να μάχεται?

[Image: got-game-of-thrones-30969253-500-220.gif]


Εμένα οι σκηνές Σέρσει - Έουρον μου άρεσαν και παραδόξως τις βρήκα καλογραμμένες.Ο Έουρον είναι ο παλιός Τζέιμυ


[Image: euron-1.gif]


Αλήθεια η Σέρσει πότε έμαθε ότι ο Τζέιμυ βοήθησε τον Τύριον?


Οι γίγαντες με φρίκαραν



Κάπου διάβασα, στο vanity fair νομιζω, ότι στις σελίδες που ο Σαμ ξεφυλλίζει, είναι ζωγραφισμένο το εγχειρίδιο που χρησιμοποιήθηκε στην απόπειρα ενάντια στον Μπραν


[Image: catspaw.gif]


[Image: got-dagger.gif]


είναι απλά σύμπτωση ή κάτι βαθύτερο?


Νομίζω ότι το πιο σημαντικό με εξαίρεση το όραμα του Μπραν, ήταν το ότι θα έχουμε Χορό των Λύκων.


[Image: sansa-gawd.gif]


Πολύ περίεργη η σκηνή όπου η Σάνσα τον άρπαξε, ειδικά αν το δει κανείς σε αντιδιαστολή με την σκηνή Τζέιμυ-Σέρσει.
[size=78%]
[Image: GoT-S7-T-7-Map-Room-Cersei-and-Jaime.gif]


και παράλληλα με την σκηνή Νταινέρυς-Τύριον


[Image: GoT-S7-T-28-Dany-and-Tyrion-at-Dragonstone-map.gif]


Από ότι φαίνεται μόνο η Νταινέρυς έχει ισχυρούς και έμπιστους συμβούλους που έχουν πίστη σε εκείνη, ο Τζόν έχει την-δικαιολογημένη?-
γκρίνια της Σάνσα, η Σέρσει την δυσπιστία του Τζέιμυ και την αμφιλεγόμενη στήριξη του Έουρον. Εγώ ποντάρω στον Τύριον πάντως.


[member=3141]Neige[/member]


Όχι ο Χόντορ ζόμπι!!!!!!!







[/size]
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#10
Εγω σε πρώτη φάση θα πω:


ΔΩΣΤΕ ΕΣΤΩ ΕΝΑΝ ΔΡΑΚΟ ΣΤΗ ΛΥΑΝΝΑ ΜΟΡΜΟΝΤ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ!!... (party) Tongue


Αυριο η λεπτομερέστερη ανάλυσή μου.


:*

Promise me, Ned...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)