Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 2ο - Stormborn
#1
Συζήτηση για το 2ο επεισόδιο του εβδόμου κύκλου της σειράς. Η αναφορά πληροφοριών από τα βιβλία είναι δυνατή.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.

Οι πληροφορίες από τις διαρροές που υπήρξαν πριν την επίσημη προβολή της σειράς θεωρούνται σπόιλερ και δεν επιτρέπονται. Σ' αυτούς που επιθυμούν να αναφερθούν σ' αυτές, συνιστάται να κάνουν χρήση του πλαισίου σπόιλερ.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#2
Πω,πω σημερα το πρωι ειδα το επεισοδιο τι πιστευετε θα γινει
1. Με το καινουργιο οπλο κατα των δρακων που κατεχει η Σερσει
2. Τωρα καηκε ολοκληρος ο στολος της Νταινερης?
3. Πιστευετε οτι θα θεραπευτει ο Τζόρα Μόρμοντ
zaldrīzes buzdari iksis daor
A Dragon is not a slave


Πηγη:https://lingojam.com/EnglishtoValyrianTranslator
Reply
#3
Πιστευω οτι ο στολος για την Ντενερυς τελειωσε αλλα ουτως η' αλλως πολεμος δεν θελουν να γινει στο κινγκς λαντινγκς. Μ'εντυπωσιασε και μ'εξεπληξε η ναυαρχια στο τελος και πραγματικα μπραβο τους γιατι ετσι εισηγαγαν εναν καινουριο ηρωα που θα περιπλεξει τα πραγματα.. η Ντενερυς με τον Τζονν Σνοου και ολους τους αλλους συμμαχους μοιαζουν τα απολυτα φαβορι, οποτε τωρα εχει περισσοτερο ενδιαφερον η συγκρουση. Και η σκηνη ηταν πολυ καλα γυρισμενη. Για τον Θιον ανησυχω λιγο, ελπιζω να ανακαμψει μετα.
Ενας με δυο δρακοι θα πεθανουν αλλα αποκλειεται να νικηθουν και οι τρεις, καλο παντως κι αυτο το τεχνασμα για να εχει ενδιαφερον. Ο λιλτ φινγκερ εχει στο ματι τη σανσα κι αυτη το ξερει, ευελπιστω να μην του κανει το χατιρι, μπορει να εκβιαστει παλι καποια στιγμη ..
Η αρια επιστρεφει! χουχου δακρυα χαρας.
Reply
#4
Ναι αλλα χωρις στολο τι θα κανουν γιατι τωρα που οι συμμαχοι απο ντορν ειναι νεκροι θα τους βοηθησουν οι υπολοιποι "ντορνιανοι"? Η Γιάρα πεθανε ο θειον ενας θεος ξερει τι θα κανει μετα. Οποτε τι γινετε δεν θα πρεπει να κανει καινουργιο σχεδιο η καλησι για πολιορκια?
Καλα οσο αναφορα την αρια παιζει να ειναι και ο καλυτερος χαρακτηρας της σειρας αυτην τη στιγμη σκοτωσε ολους τους φρευ κλπ.
σβηνει ατομα απο την λιστα της....
zaldrīzes buzdari iksis daor
A Dragon is not a slave


Πηγη:https://lingojam.com/EnglishtoValyrianTranslator
Reply
#5
Δεν πέθαναν όλοι οι Ντορνιανοί. Ζει η χήρα του Όμπερυν και το ένα φίδι της ερήμου. Ούτε η Γιάρα πέθανε. Αιχμάλωτοι της Σέρσει όλες. Το δωράκι του Έουρον

Dracarys
Reply
#6
Δεύτερο επεισόδιο της σεζόν σχετικά καλό. Πολύ στρατηγική απο όλες τις μεριές.


-> Σέρσει προσπαθέι να βρεί ό,τι της έχει απομείνει σε σύμμαχο. Είχα την ελπίδα ότι δεν θα έμενε νορμάλ άνθρωπος που να την υποστηρίξει αλλά δυστυχώς βγήκα λάθος! Το πιο ανησυχητικό για εμένα είναι τα όπλα κατά τον δράκων! Απο τον 5ο κύκλο φαίνεται η αδυναμία των δράκων αν δεν σκεφτούν να τους φορέσουν καμιά πανοπλία (μόνο στο Χόμπιτ θυμάμαι δράκο με δέρμα που δεν το διαπερνούν απλά όπλα).


-> Στον Βορρά τα πράγματα είναι πιο απλά για τον Τζόν. Πρέπει να βρεί σύμμαχους και δρακόγυαλο για τον στρατό του Βασιλιά της Νύχτας. Με προβληματίσε όμως η Σάνσα. Ενώ γνωρίζει για το γράμμα του Τύριον απο πρίν, εμφανίζει έντονες αντιδράσεις και προειδοποιήσεις κατα την διάρκεια της ανακοίνωσης στους οίκους του Βορρά - Κοιλάδας. Και εκείνο το βλέμμα στον Μικροδάχτυλο όταν της αφήνει τον Βορρά στα χέρια της με προβληματίζουν στο αν έχει κάποια δικιά της στρατηγική...!!!


-> Ντανέυρυς. Πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποιό είναι ακριβώς το σχέδιο της. Απο την μία αυτό που παρουσίασαν στο συμβούλιο 'μάχης' μοιάζει λογικό αλλά νομίζω ότι έχει τελέιως διαφορετική στρατηγική απο αυτό που μας δείχνουν. Κρατώντας την φράση για 'σπάσιμο" του τροχού που έλεγε πριν την βαρκάδα της στο Γουέστερος, νομίζω ότι η στρατηγική που εφαρμόζει είναι να βάλλει μπροστά τους Ταιρέλ και Ντόρν και μετά την ολοκλήρωση της μάχης να επέμβει. Σε κάθε ενδεχόμενο 2-3 'ακτίνες' του τροχού θα έχουν βγεί απο την μέση....


Σε άλλα σημεία που μου έκαναν εντύπωση είναι η αντίδραση του Τζόν με τον Μικροδάχτυλο. Μήπως υπάρχει μια καψούρα για την Σάνσα?
Ένα δάκρυ κύλησε στο μάτι στην σκηνή με την Άρυα (γιούπι πάει Βόρεια) και την Νυμέρια που της γυρνάει την πλάτη!! Αλήθεια τον Ed Sheeran και την υπόλοιπη μουσική κομπανία Λάνιστερ τι την έκανε η Άρυα? ΛοΛ
Μελισάνδρα είσαι θεά!! Μπορεί να μας είπε η Μισαντέι ότι στα βαλυριανά δεν υπάρχει γένος για την λέξη πρίγκιπας/πριγκίπισσα αλλά πάλι εγώ για πρίγκιπα το κόβω!!
Τζέιμυ δεν με ενθουσίασε! Έουρον δεν τον αντέχω με τίποτα και δυστυχώς βλέπω να γίνεται χαρακτήρας κλειδί στην εξέλιξη της υπόθεσης! Απορίας άξιο πώς δεν πήραν χαμπάρι την επίθεση ο στόλος της Γιάρας αλλά να μου πείς το μυαλό τους το είχαν αλλού!!!!
R.I.P. sand snakes! Η σκηνή στο τέλος που η μία είναι καρφωμένη και η άλλη κρεμασμένη αγγίζει τα όρια της υπερβολής! Το βρήκα ενοχλητικό!


Αυτά μέσες-άκρες :-P
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#7
(24-07-2017, 06:43 PM)dervil13 link Wrote: Δεν πέθαναν όλοι οι Ντορνιανοί. Ζει η χήρα του Όμπερυν και το ένα φίδι της ερήμου. Ούτε η Γιάρα πέθανε. Αιχμάλωτοι της Σέρσει όλες. Το δωράκι του Έουρον
Ναι εχεις δικιο αλλα κανει οντως την διαφορα?
Αιχμαλωτοι της Σερσει=Νεκροι κατα 80% γιατι η Σερσει δεν ειναι ο τυπος που κραταει αιχμαλωτους.
Το πιο πιθανο ειναι να τους βασανισουν στο παλατι.
Τωρα οσο αναφορα τον Ντορνιανο στρατο θα ακολουθησουν αραγε την καλησι η θα μεινουν πισω τωρα που δεν εχουν ηγετη?
zaldrīzes buzdari iksis daor
A Dragon is not a slave


Πηγη:https://lingojam.com/EnglishtoValyrianTranslator
Reply
#8
  Sandor ευχαριστώ για την πληροφόρηση για τον Ίλυ Πέιν…σοκαρίστηκα να σου πω την αλήθεια, μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος τόσα πέρασε…


Και σένα Aslan για την επεξήγηση με τον Σάντορ...δεν πρόλαβα να σας απαντήσω στα προηγούμενα νήματα.






Από αυτό το επεισόδιο δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω…λίγο αρχίσανε να κινούνται τα νήματα…


Βλέπω μία προσπάθεια των σεναριογράφων να μας παρουσιάσουν μία Ντάνυ που χρειάζεται να ισορροπήσει μεταξύ καλού και κακού μονάρχη…ακυρώνοντας την “κακόφημη” κληρονομιά του ονόματος της, παρουσιάζοντας μάλιστα και σαν πρόκληση αν θα τα καταφέρει…


Νομίζω πως βλέπουμε δύο επιρροές. Από τη μία ο Τύριον, από την άλλη η Ολένα…σίγουρα ο Ντάριο θα συμφωνούσε με την Ολένα (καθόλου περίεργο τελικά που o Τύριον τον άφησε πίσω, ήταν κακή επιρροή για το προφίλ της) και μπορεί να είχε και δίκιο πως τελικά χρειάζεται
ένας δράκος  για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα. 


Καθώς οι προκλήσεις μεγαλώνουν και τα αρχικά σχέδια ανατρέπονται τελικά θα καταφέρει να παραμείνει η δίκαιη Ντάνυ που επιθυμεί ή θα αποδειχτεί παιδί του μπαμπά της ώστε να δώσει τελικά τέλος σε αυτόν τον πόλεμο; Φυσικά η Σέρσει εκμεταλλεύεται την κακοφημία του Τρελού Βασιλιά για να στηρίξει τη θέση της. Και αν είναι δυνατόν; Τελικά η Ολένα έχει δίκιο γιατί τα πρόβατα οι άρχοντες την πιστεύουν ξεχνώντας πως η ίδια η Σέρσει ανατίναξε μία ολόκληρη σέπτα με πολίτες αλλά και μέλη της βασιλικής οικογένιας, είναι η ίδια δηλαδή αυτό που ουσιαστικά τους ζητά να απορρίψουν και ακόμα χειρότερη…γιατί αυτοί ήταν δικοί της πολίτες…και έκανε πολύ χειρότερα από αυτά που κατηγορεί.


Για αυτό δεν ξέρω καθόλου αν τελικά αυτή η χρονοκαθυστέρηση ή το πιο εκλεπτυσμένο σχέδιο του Τύριον τελικά ευνοεί την Ντάνυ καθώς η Σέρσει μεγαλώνει τις δυνάμεις της και ετοιμάζει και όπλα καταστροφής των δράκων, που τελικά ίσως και να προοικονομούν (για να μας τα εμφανίζουν) πως στο τέλος η Ντάνυ δεν θα έχει άλλη λύση από το να πυρπολήσει το Kings Landings, aka το σχέδιο του Τύριον είναι μία μεγάλη σεναριακή χρονοτριβή δυστυχώς για εμάς.


Καθώς τα spoiler συνεχίζουν να επιβεβαιώνονται τελικά θα καταλήξω στο Γκρινιάζοντας…αν φτάσει εκεί που νομίζω πως θα φτάσει…


Ας συνεχίσω με πιο μικρά και χαριτωμένα…


Η Νημέρια είναι ίδια η Άρυα…wild και ελεύθερη…μου άρεσε (¨ Πιστεύω θα λειτουργήσει όπως οι δράκοι της Ντάνυ, θα είναι εκεί όταν χρειαστεί. Κρίμα που η Άρυα προφανώς δεν θα προλάβει τον Τζον!!! Θα ήθελα πολύ να δω αυτήν την συνάντηση.


Μελισάντρε…Άλλη Σάντορ (από πλευρά μετάλλαξης) όλοι οι μετανιωμένοι για μία δεύτερη ευκαιρία στην Ντάνυ ένα πράγμα. Το έχει στο κάρμα του αυτό το κορίτσι…από το Σερ Μπάριστερ, τον Βάρυς, τον Τίριον, στη Μελισάντρε…(που βρήκε καινούριο λιμανάκι). Θέλω να δω τα μούτρα του Ντάβος που θα την ξαναβρεί μπροστά του. Και δεν μπορεί και να την σκοτώσει.



Γιούρον


Υπερβολική η σκηνή με τα πλοία και πως τους βρήκε και πως κινήθηκε χωρίς να τον δει κανένας. Όλοι κοιμόντουσαν; Σε κρουαζιέρα βρίσκονταν;


Κάποιος να φυλάξει τη γιαγιά Ολένα δεν την βλέπω καλά….


Quote:[color=rgb(0, 0, 0)]Ναι εχεις δικιο αλλα κανει οντως την διαφορα?[/color][color=rgb(0, 0, 0)][/color]Αιχμαλωτοι της Σερσει=Νεκροι κατα 80% γιατι η Σερσει δεν ειναι ο τυπος που κραταει αιχμαλωτους.Το πιο πιθανο ειναι να τους βασανισουν στο παλατι.Τωρα οσο αναφορα τον Ντορνιανο στρατο θα ακολουθησουν αραγε την καλησι η θα μεινουν πισω τωρα που δεν εχουν ηγετη?
[/color][color=rgb(0, 0, 0)]


Την συμφέρει την Σέρσει τώρα να κρατήσει την Ελάρια ζωντανή ώστε να κρατήσει το Ντορν αιχμάλωτο και να μην συνταχθούν εναντίον της. Άκα η πολιορκία του Kings Landing πάει περίπατο. Δεν νομίζω πως η Ταιρέλ θα μπορούν να σηκώσουν το βάρος ειδικά τώρα που και οι τοπικοί άρχοντες φαίνεται να ξεχνούν ποιος ανατίναξε ολόκληρη Σέπτα. 'Η το ξεχνούν υπό το βάρος των δικών τους συμφερόντων.


Σέρσει-Τύριον σημειώσατε 1-0. Θα πρέπει τουλάχιστον να μην αποτύχουν με τον Kasterly Rock για να ισορροπήσει λίγο η κατάσταση.



[/color][color=rgb(0, 0, 0)]
Reply
#9
Καλημέρα/Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος εδώ αλλά μου αρέσει το κλίμα και είναι ωραίο που συζητάμε τα επεισόδια. Αρχικά, κοιτώντας πίσω στο επεισόδιο ήταν και αυτό πολύ καλό (όπως μας έχουν συνηθίσει βέβαια) το οποίο πάνω από όλα επιβεβαιώνεται από αυτήν την αίσθηση που μόνο το Game of Thrones αφήνει Big Grin, όταν σε κρατάει μαγεμένο για μια περίπου ώρα την εβδομάδα.
Το επεισόδιο ξεκινάει με απιστευτα πλάνα στο dragonstone μέσα στον κατακλυσμό και τους κεραυνούς όπως την ημέρα που γεννηθηκε η Dany και για εμένα αυτο συμβολίζει την αναγεννηση της, και την γέννηση μιας νέας εποχής  καθως πια απο εκεί αρχίζει η εκστρατεία για το iron throne. Η εκστρατεία της πάντως δεν φαίνεται να πηγαινει και πολύ καλά, με τον  Euron  να παιρνει το δώρο του για την Cercei και να καταστρέφει όλο τον στόλο της(?). Πάντως μου φαινεται ελλειψη σεναριου πως ο Euron προσεγγισε τον στολο της χωρις κανεις να παρει χαμπαρι. Τελως παντων εχουμε μια ακομα καλη σκηνη μαχης με τα εξής:

Ο Euron σκοτώνει τα 2 φιδια (επιτελους) και παιρνει τους αιχμάλωτους, το οποίο παιζει καθοριστικό ρόλο γιατι δινει αφορμη στην Dany να αρχισει ανοιχτο πόλεμο οπώς είχαμε δει στο Trailer ή λετε να μην αρχισει ακόμα?

Επίσης καταπληκτικό, πως ο Θειον οταν ερχεται στην θεση οπου η αδελφη του ειναι αιχμαλωτη και ολοι στο πληρωμα σκοτώνονται ξυπναει μεσα του ξαφνικα ο Reek (giggle) (doh) και πηδαει να σωθεί. Ποια λετε να ειναι η καταληξη του? Θα τον ξαναδουμε ποτέ σαν κανονικο Grejoy?

Τωρα στην Αρυα, η οποια απο το πουθενα εχει γινει απο τις πιο ενδιαφερουσες χαρακτηρες, συναντιέται με την Nymeria (hug) αλλα δεν φαίνονται και οι δυο πλευρες τοσο συγκινημενες. Λετε να ειναι γιατί αν και για το καλό της η Αρυα της πεταγε πετρες για να φυγει? Λετε να έχει πληγωθεί απο τότε? Πάντως κατι μου λέει πως δεν θα το αφησουν ετσι. Επισης κριμα που δεν θα προλαβει τον jon. Περιμενω πως και πως αυτο το reuninon οπως και με τον σαντορ (rofl) ο οποιος δεν εμφανιστηκε σημερα (δυστηχως) αλλα θα παιξει μεγαλο ρολο στην συνεχεια μαζι με το brotherhood.

Winterfell: Ο Γιαγκος κανει καλη κινηση που κατεβαινει νότια για πρωτη φορά στην ιστορία των Σταρκ γιατι εμπιστευεται σωστα τον Τυριον. Παω στοιχημα όμως πως δεν θα χαρει πολύ με το 'BEND THE KNEE' της Dany, και καλα θα κανει γιατι αρκετα μας την εχει δει τελευταια η βασσιλισα. Παρ' ολα αυτα πολυαναμενομενη συναντηση με ενδιαφερον. Ακομα, Davos& Melissandre? Θα γινει χαμουλης.
Στα αλλα η Σανσα συνεχιζει να την μπαινει στον Τζον το οποιο κανει χαρουμενο μονο τον περίεργο τον μικροδαχτυλο, ο οποιος μαλλον πρεπει να ετοιμαζει βαλιτσουλες για Vale οπως του εδειξε και ο Τζον με την σκηναρα στο υπογειο που δειχνει την αγαπη του για την οικογενεια και θυμισε Ned σε ολο του το μεγαλειο.

Στο citadel ο Σαμ γιατρευει τον Τζορα αν επιζησει απο τον πονο( Σοβαρα ολοκληρο citadel δεν ειχε λιγο milk of the poppy?) για τον οποιο θα εδινα τα παντα για να παει να συναντησει την Λυαννα Μορμοντ πανω και να του τα ψαλει ενα χερακι (rofl)

H Cercei απελπισμενα προσπαθει να βρει συμμαχους απελπισμενα και το μονο χαρτι που εχει στα χερια της τωρα ειναι το δωρο του Ευρον γιατι κατα τ'αλλα δεν προκειται να νικησει σε ανοιχτη μαχη.
Δυστηχως, παρουσιαστηκε μια βαλλιστρα ικανη να σκοτωνει δρακους και το μονο σιγουρο ειναι πως θα δουλεψει και 1-2 θα πεθανουν αλλιως δεν θα μας το σεταραν. Συμβολικη εικονα του τοξου να διαλυει το κεφαλι του μεγαλυτερου δρακου των Ταργκερυεν? Λετε η Σερσει να εχει ελπιδα?

Αυτα πανω κατω ελπιζω να μην κουρασα αλλα πριν τελειωσω, Τι περιμενουμε πως και πως στο επόμενο επεισόδειο(προσθεστε και εσεις οτι θελετε):
Αφιξη σνοου στο Ντραγκονστοουν
Αφιξη Αρυας στο Γοουιντερφελ
Πολιορκια του Caterly Rock  (clap)

When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies but the pack survives.
Reply
#10
Χαίρετε Γουεστερόσιανς (...) για άλλη μία χρονιά!


Περνάν τα χρόνια, μεγαλώνουμε και ακόμα ο Τζον δεν έχει μάθει ποιοι είναι οι πραγματικοί γονείς του. Από τον 1ο κύκλο μας το έχουν υποσχεθεί και έχουν περάσει 6 χρόνια!


Ο Βάρυς υπερασπίζεται τον λαό;;; ...ας το πιστέψουμε.


Παρακαλώ κάποιος/α που το έχει εύκολο να μας (μου) θυμίσει πώς και πότε αποχωρίστηκαν η Άρυα με τον λύκο της.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Hold the door!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)