Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επεισόδιο 3ο - The Queen's Justice
#1
Συζήτηση για το 3ο επεισόδιο του εβδόμου κύκλου της σειράς. Η αναφορά πληροφοριών από τα βιβλία είναι δυνατή.

Η συζήτηση μπορεί να ξεκινήσει με την έναρξη του επεισοδίου στις 4 το πρωί.

Οι πληροφορίες από τις διαρροές που υπήρξαν πριν την επίσημη προβολή της σειράς θεωρούνται σπόιλερ και δεν επιτρέπονται. Σ' αυτούς που επιθυμούν να αναφερθούν σ' αυτές, συνιστάται να κάνουν χρήση του πλαισίου σπόιλερ.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#2
Πολύ "kneel before Zod" την έχει δει η ξανθιά δρακομάνα........ Και δε μ'αρεσει καθόλου.....  |(


"Ειμαι η Ντενέρυς η... μπλα... μπλα... μπλα..."
Τζον έτοιμος να παραγγειλει φραπέ μέχρι να τελειώσει...  (wasntme)


Ολέννα.... Απλά ξέσκισε!  (bow)


Θα επανέλθω, χρόνου θέλοντος.  :o 


Συμπληρωνω:


- Πειραζει που δεν λυπηθηκα την Ελλαρια; Η Μυρσελλα ητανε αθωα, η εκδικηση της Σερσει δικαια.


- Ξερετε το τραγουδι "Κόκομο" των Beach Boys;

Πέρα από τη Φλωριντα, ειναι ενα μερος λεγομενο Κόκομοοο,
εκει θελω να πάω, για να ξεφυγω απ´ολους και ολα....
Κορμια μεσα στην αμμοοοο, τροπικο ποτό που λιώνει στα χερια σουυυ,
εκει θελω να παωωωω, κάτω στο Κόκομοοοο...

.... Φανταζομαι τον δόλιο τον Τζον να το τραγουδαει απελπισμενα....  (rofl)

Promise me, Ned...
Reply
#3
Τελικα το διδυμο τυριον - αραχνη, δεν είναι τόσο δυνατο στο στρατηγικό σχεδιασμό Wink
Reply
#4
I am the last Targaryen είπε. Νομίζεις Ντάνι μου  :o
Dracarys
Reply
#5
Ένα αρκετά καλό επεισόδιο το χθεσινό.

Στα δυνατά του επεισοδίου που μου άρεσαν η συνάντηση Τζόν-Ντανέιρυς αν και το διπλωματικό μπλα-μπλα σε ένα σημείο κούρασε.
Στα σημεία που θέλουν περισσότερη ανάλυση είναι η συζήτηση Βάρυς-Μελισάνδρας. Τι πάει να κάνει στην Βολάντις και γιατί (ή πώς ή με ποιούς) θα γυρίσει πάλι πίσω για να πεθάνει (πραγματικά με παραξένευσε η συγκεκριμένη πληροφορία).

Η Σέρσει φαίνεται πως έχει πολύ καλύτερη στρατηγική απο την Ντανέιρυς. Απέκοψε τις δυνάμεις της, εξόντωσε τους συμμάχους της και εξαφάνησε τον στόλο της! Πραγματικά τέτοια κατάληξη δεν την περίμενα με βάση το πώς έκλεισε η σεζόν πέρυσι (αν και θέλουν να έχουν το στοιχείο της έκπληξης οι σεναριογράφοι και πραγματικά μας εξέπληξαν!). Τώρα η λογική λέει πως οι σκηνές της μάχης με τους Ντοθράκι και τον δράκο είναι στις δυνάμεις των Λάνιστερ που επιστρέφουν απο το Χάιγκαρνεν (απο το τρέιλερ της σεζόν) αλλά δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση να έχουμε άλλη μια ήττα για την ομάδα Ταργκάρυεν (τι ομάδα? ήταν 3 και έμειναν 3 και ο κούκος). Tζόρα Μόρμοντ γύρνα πίσω να δώσεις καμιά συμβουλή της προκοπής γιατί ο Τύριον είναι ξεμέθυστος και τα έχει κάνει μαντάρα!!!

Βορράς χάρηκα για την επανασύνδεση Μπραν-Σάνσα. Ο Μπράν λογικά ξέρει ακριβώς τι έχει γίνει με τον Μικροδάχτυλο και τις μηχανοραφίες του και θέλω να δώ τι θα παίξει σε μια συνάντηση τους! Ελπίζω να μην επιχειρήσει να τον ξεκάνει πάλι πριν επιστρέψει ο Τζον ή έστω η Άρυα!!

Στα αρνητικά του επεισοδίου, πραγματικά απόλαυσα την μάχη του Χάιγκαρντεν! Πραγματικά ούτε πως κατάλαβα πως πέρασε ο χρόνος!!ΛοΛ Εντάξει, έναν 3-4 λεπτο μπορούσαν να το αφιερώσουν!!

R.I.P. γιαγιά Ολένα Τυρέλ! Πραγματικά πέθανες κυρία!! Πολύ χάρηκα που του πέταξε στην μούρη ότι αυτή ήταν πίσω απο τον θάνατο του Τζόφρευ! Κρίμα που δεν την είδαμε να πέρνει μια μικρή εκδίκηση απο την Σέρσει!!!


Αυτά με την πρώτη προβολή!! Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέρθω με νέο σχόλιο!!!!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#6
Με ενοχλεί ο τρόπος που ξεπετάν τις σκηνές με τις μάχες.
Οκ καταλαβαίνω πως δεν έχουν τον χρόνο και ίσως και το budget αλλά μην μου δείχνετε τον γκριζοσκόληκα να ανακαλύπτει αφού έχει τελειώσει η μάχη πως κάτι πάει στραβά ή να κοιτάζει προς την θάλασσα και ξαφνικά να ανακαλύπτει πως διαλύθηκε ο στόλος του απ τον Έουρον. Ή στήστε το καλύτερα ή πείτε μας δυο λόγια για τις Κοπερφιλντικές ικανότητες του Έουρον και του στόλου του ξέρω 'γω.
Reply
#7
Tα βιβλια που πρεπει ν'αντιγραψει ο Σαμ ειναι μαλλον αυτα που εψαχνε και ηταν προσβασιμα μονο στους μειστερ.Αυτη ειναι η αμοιβη του .  Big Grin
Reply
#8
(31-07-2017, 02:57 PM)dervil13 link Wrote: I am the last Targaryen είπε. Νομίζεις Ντάνι μου  :o
(31-07-2017, 07:33 PM)Seviren link Wrote: Tα βιβλια που πρεπει ν'αντιγραψει ο Σαμ ειναι μαλλον αυτα που εψαχνε και ηταν προσβασιμα μονο στους μειστερ.Αυτη ειναι η αμοιβη του .  Big Grin

Τα ίδια σκέφτηκα ακριβώς! Ειδικά για τον Σαμ σκεφτόμουν πως επειδή τα βιβλία είναι παλιά (κοντεύουν να σαπίσουν είπε ο Αρχιμέιστερ), σίγουρα θα έχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες.


Οι σκηνές μάχης επικές αν και σύντομες, μου θύμισες αυτές του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών.

Η τιμωρία της Ελλάρια ήταν αναμενόμενη.

Ο Έουρον είναι ένα σεξιστικό και αηδιαστικό ανθρωποειδές.

Πολύ τον χάρηκα τον Τζον που δε γονάτισε, εχει μάθει πολλά και ο χρόνος που πέρασε με τον Μανς του έκανε καλό (I don't kneel). Η σκηνή πολυαναμενόμενη ήδη απ΄την 1η σεζόν, την απήλαυσα.

Η Νταινέρυς κλασική ξερόλας, τουλάχιστον άκουσε τον Τύριον. Περίμενα να της προτείνει ο Τζον να πάει στον Βορρά να τα δει με τα μάτια της αλλά δεν... Υποθέτω θα γίνει όμως. Είναι εντελώς ανίδεη με το τι συμβαίνει στο Γουέστερος αλλά επιμένει ότι είναι Βασίλισσα των 7 Βασιλείων. Μικρή είναι, θα μάθει θέλω να πιστεύω.

Φοβάμαι που θα πετάξει μόνη της, δε θέλω να πληγωθεί κανένα δρακάκι.

Δυνατή η σκηνή Τζέιμι-Ολέννα στο τέλος.

Η καημένη η Σάνσα, δεν έχασε μόνο τον Ρομπ και τον Ρίκον, έχασε και τον Μπραν, καθώς δεν είναι πια αδερφός της αλλά κάτι άλλο. Αν και περίμενα να δω την Άρυα στην πύλη, ανυπομονώ γι'αυτή τη συνάντηση.

Να δούμε τι θα κάνουν οι Άσπιλοι, χωρίς προμήθειες και τρόπο διαφυγής, θα εξακολουθούν να είναι πιστοί στην Νταινέρυς ή θα έχουμε αποστασία και ένα μέρος των κατοίκων της περιοχής να μισεί την Ντάνυ εξαιτίας τους;

"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#9
(31-07-2017, 08:15 PM)Venier link Wrote: Φοβάμαι που θα πετάξει μόνη της, δε θέλω να πληγωθεί κανένα δρακάκι.
καποιος διερευσε το σεναριο του επεισοδιου 6.Οχι ολο αλλα πολυ σοβαρα στοιχεια αμα θες/θελετε να ξερετε δες τε το.Ο λογος που το εβαλα εδω ειναι επειδη αναφεροντε οι δρακοι και μονο αυτο θα πω.
zaldrīzes buzdari iksis daor
A Dragon is not a slave


Πηγη:https://lingojam.com/EnglishtoValyrianTranslator
Reply
#10
Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω αν και διαβάζω σχεδόν όλα τα σχόλια και τις αναλύσεις.
Για το επεισόδιο θα αφήσω να το αναλύσουν άλλοι απλά θα σταθώ σε ένα θέμα που από όσο έχω διαβάσει εδώ δεν έχει ξανασχολιασθεί.
Δεν ξέρω μέσα σε αυτές τις 7 σεζόν που έχουμε παρακολουθήσει πόσος είναι ο πραγματικός χρόνος που έχει περάσει στο westeros αλλά παρατήρησα την εξέλίξη
των πανοπλιών και των ασπίδων ενώ στην αρχή ήταν μικρές και η ενδεικτικές της αρχής του μεσαίωνα τώρα βλέπουμε να έχουν εξελιχθεί κατά πολύ και στον στρατό των Λάνιστερ αλλά και στους Μπόλτον (στη προιγούμενη σεζόν) φτάνοντας το βαρύ πεζικό να είναι τεχνολογικά οι πανοπλίες τους στις αντοίστηχες της Ευρώπης λίγο πριν μπει η πυρίτηδα στο μενού και αλλάξει άρδην τον όλο σχεδιασμό.Μήπως θα δούμε και στην σειρά μια αντοίστηχη εξέλιξη? δλδ όπλα με πυρίτηδα?
τροφή για σκέψη  (think)
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)