Game Of Thrones - Greek Community
[Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home (/thread-804.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - chrmarl - 04-05-2016

Καλημέρα στο φόρουμ!


Παρόλο που όλες αυτές οι εξελίξεις μου προκαλούν μία ευχαρίστηση, μου δημιουργείται η αίσθηση ότι υπάρχει μία βιασύνη που αναγκάζει τους παραγωγούς να ξεμπερδεύουν στα γρήγορα με μερικά θέματα. Καταγράφω μερικά από αυτά που έχουν συμβεί στα τελευταία 3 επεισόδια.


1. Πέθανε (Wink ο Στάνις που η ιστορία του κρατά από την αρχή του 2ου κύκλου
2. Πέθανε ο Τζον
3. Αναστήθηκε ο Τζον
4. Πέθανε ο άρχοντας Γκρέυτζοη από έναν χαρακτήρα που μόλις εμφανίστηκε στη σειρά (και στη συνέχεια εξαφανίστηκε)
5. Πέθανε ο άρχοντας Μπόλτον
6. Ξαφνικά ο Τύριον σκέφτηκε να έρθει πιο κοντά στους δράκους και να τους απελευθερώσει (!) και το κάνει (ωραία σκηνή, δε λέω..) με τι επιχείρημα ή με ποια λογική; Περισσότερο το παρουσιάζει ως επιλογή που στηρίζεται σε προαίσθημα και όχι σε σχέδιο. Αυτό φαίνεται και από την ατάκα που πετάει στον Βάρυς μετά. Σαν να του λέει δεν ξέρω γιατί το έκανα αυτό, απλά έπρεπε να γίνει... (έτσι πρόχειρα και βιαστικά για να εξυπηρετήσουμε τις εξελίξεις μιας και έχουμε μείνει πολύ πίσω λόγω της φλυαρίας μας στις προηγούμενες μία-δύο σεζόν.. θα συμπλήρωνα εγώ). Πολύ πρόχειρο κατά τη γνώμη μου.
7. Η Καλήσι σώζεται από το δράκο, στη συνέχεια αιχμαλωτίζεται και τέλος γλυτώνει την κακοποίηση και τους βασανισμούς ισχυριζόμενη απλά ότι ήταν η σύζυγος του Καλ Ντρόγκο. Μάλλον δεν υπάρχει χρόνος (τηλεοπτικός) για βασανισμούς και κακουχίες οπότε έτσι απλά και εύκολα οι βάρβαροι Ντοθράκι τρώνε αμέσως αυτό που τους πετάει η Ντάνι και προχωράμε γρήγορα στην επόμενη φάση που είναι ότι θα την πάνε σε κάποιο μοναστήρι τύπου για πρώην Καλήσες. (Άσε που δεν λέει πουθενά ότι υπάρχουν διάφορες φυλές Ντοθράκι στην κοιλάδα και όταν αναρωτήθηκα "Μα καλά δεν την θυμούνται; Δεν πέρασαν δα και πολλά χρόνια;",χρειάστηκε ο αδερφός μου-αναΓνώστης των βιβλίων- να μου εξηγήσει ότι άλλοι είναι οι Ντοθράκι του Ντρόγκο και άλλοι του Μόρο..)
8. Πέθανε ο άρχοντας Μαρτέλ, χωρίς καλά-καλά να τον έχουμε γνωρίσει
9. Πέθανε η Μυρσέλλα που περιμέναμε να την δούμε 2 ή τρεις σεζόν. Την εμφάνισαν και μπαπ.. την σκότωσαν. Γιατί την κρατούσαν ζωντανή τόσο καιρό; Για να πάει ο Τζέιμι στο Ντορν; Και γιατί να πάει στο Ντορν; Για να λείπει από το Κινγκς Λαντινγκ ώστε να γίνουν όσα έγιναν με τον Σπουργίτη; Και τι βγήκε από την περιπέτεια στο Ντορν; Τίποτα. Στα τελευταία επεισόδια (από το θάνατο του πατέρα τους και μετά) ο Τζέιμι και η Σέρσεη είναι τελείως αποκομμένοι από ότι γίνεται στο Βορρά και στα άλλα μέρη. Δεν αναφέρονται καθόλου στα γεγονότα του Βορρά και των ελεύθερων πόλεων σαν να μην ενημερώνονται ή να μην τους νοιάζει. Σαν να μην έχουν ιδέα για τους "Άλλους" ή για τους δράκους.. Η ιστορία τους θα μπορούσε να είναι μία άλλη σειρά με τίτλο "Οι περιπέτειες της Σέρσεη και του Τζέιμι".




Σίγουρα έχω παραλήψει κι άλλα σημαντικά πράγματα που συνέβησαν στα τελευταία επεισόδια. Το point μου είναι ότι πολλά θέματα για τα οποία είχαμε αγωνία (ή σέρνονταν) για 2 ή περισσότερες σεζόν, ξαφνικά διευθετούνται απότομα αφήνοντάς μας μία αίσθηση βιασύνης και προχειρότητας. Σίγουρα αυτό σημαίνει ότι αναμένονται ακόμα περισσότερες εξελίξεις, αλλά αν είναι να τις ξεπετάει έτσι απότομα σε διάρκεια μία ή δύο σκηνών.. χμμμ.. νομίζω ότι καταντάει κουραστικό ή/και ανιαρό.


Η ανάσταση του Τζον έπρεπε προφανώς για τους ίδιους λόγους να γίνει γρήγορα σε μια σκηνή. Η Μελ όταν έλεγε τα λόγια δεν φαινόταν να το πολυπιστεύει όπως άλλωστε μας είχε διαβεβαιώσει από πριν ότι δεν έχει αυτή τη δύναμη. Το ύφος της ήταν σαν να λέει "Άντε ρε **μώτο ξύπνα επιτέλους.. ρεζίλι με έκανες.." καμία σχέση δηλαδή με αντίστοιχες σκηνές με πρακτική μαγείας που είχαμε δει παλαιότερα από τη Μελ, όπως η γέννηση της σκιάς που σκότωσε τον Ρέηλι (νομίζω) ή η σκηνή με τις βδέλες/σκουλήκια που έριχνε στη φωτιά όταν κρατούσε το μπάσταρδο του Μπαράθηον (αλήθεια τι απέγινε αυτοςWink και άλλες σκηνές όπου φαινόταν ένας έντονος δυναμισμός της Μελ. Ναι εντάξει είναι πικραμένη και μπερδεμένη και αποκαρδιωμένη και whatever, αλλά παρόλα αυτά είναι μία ισχυρή μάγισσα/ιέρεια και θα έπρεπε να βγει αυτό το συναίσθημα στη σκηνή της ανάστασης.. δηλαδή τι να πω;.. το ξεφτίλισαν εντελώς! Και στη συνέχεια το ξύπνημα του Τζον ήταν σε στυλ "Τι έγινε ρε παιδιά; Που πήγαν όλοι;"... Πολύ εύκολο/βιαστικό/πρόχειρο για τη σημασία του γεγονότος. Σαν μας λένε "Αυτό δε θέλατε; Να αναστηθεί ο Τζον δε θέλατε και μας είχατε πρήξει; Όριστε, αναστήθηκε. Άντε **μηθήτε τώρα!"


Η Μπριέν προφανώς κρύβει για κάποιο λόγο την αλήθεια για τη συνάντησή της με την Άρυα. Λογικά θα μας εξηγήσει αργότερα γιατί το κάνει. Αν όχι τότε πρόκειται για άλλη μία υπερπρόχειρη ξεπέτα της παραγωγής.
Ο Θήον θα φτάσει ποτέ στο σπίτι του στην κατάσταση που βρίσκεται; Αν φτάσει παίζει και να τον κάνουν άρχοντα στη θέση του εκλιπόντος πατέρα του; Πολύ βολικό..


Ο αγαπημένος θείος του Τζον ξαναεμφανίζεται στο όραμα του Μπραν. Χμμμ.. λέτε να τον ξαναδούμε; Έχει εξαφανιστεί εδώ και 3-4 σεζόν. Το βρήκα! Θα μας τον ξαναεμφανίσουν και μέσα σε μία-δυο σκηνές ..μπαπ.. θα τον σκοτώσουν! Να τελειώνουμε και μ΄αυτόν...


Γκρίνιαξα κι εγώ και ξαλάφρωσα
Φιλιά σε όλους/ες


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - robb stark of the north - 04-05-2016

Καλησπερα σε ολους, τελικα με καποια καθυστερηση ειδα και γω το επεισοδιο. Σε γενικες γραμμες μου αρεσε, σαφως ηταν πολη καλυτερο απο το πρωτο. Δεν εχει νοημα να προχωρησω σε αναλυση πλεον, αλλα θα πω κατι που με εκνευρισε αρκετα.


Είναι δυνατον να σκοτωσουν τον Ρους ετσι απλά?Δεν εγκρινω τις πραξεις του Ρους, αλλα μου αρεσει ο τροπος που αντιμετωπιζει τα πραγματα και πιστευω οτι ειναι ικανος ηγετης, ασχετα που οι περιστασεις δεν τον ευνοουν.
Στα βιβλια παρουσιαζεται παρα πολυ επιφυλακτικος, εχει το νου του για καθε πιθανη προδοσια. Και ετσι απλα μαχαιρωθηκε απο τον μπασταρδο γιο του, ο οποιος ειναι γνωστος για τις τερατωδιες του, αλλα παντα ειχε σεβασμο για τον πατερα του.
Και ας πουμε οτι το μισος του Καρσταρκ για τους Σταρκ τον οδηγει στο να αποδεχτει τον Ραμσευ, αλλα οι αλλοι οικοι που υποτιθεται στη σειρα οτι εχουν δηλωσει αφοσιωση στους Μπολτον θα αποδεχτουν συγγενοκτονια? Οι Αμπερ και οι Μαντερλυ θα αποδεχτουν συγγενοκτονια? πολυ κακο σεναριακα αυτο το κομματι  |(


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - greyworm - 04-05-2016

Οι άλλοι οίκοι δεν γνωρίζουν για την δολοφονία,θα μάθουν οτι  δηλητηριάστηκε απο τους εχθρούς του(τουλάχιστον αυτό κατάλαβα απο το επεισόδιο αργότερα μπορεί να μας δείξουν οτι και άλλοι γνώριζαν).Πάντως ακόμα και που ένας Καρσταρκ ήταν μέσα στη συνωμοσία για μένα ήταν τραβηγμένο( γιατί να είναι μέρος σε μια τέτοια προδοσία και να συνωμοτήσει με έναν πρώην μπάσταρδο ρίχνοντας απο την εξουσία έναν ισχυρό άντρα όπως ο Ρόυς!?)..
Επίσης συμφωνώ απόλυτα πως ο Ρόυς ήταν ίσως ο πιο καχύποπτος χαρακτήρας,ακόμα και όταν είχε την προστασία του Ταιγουιν δεν επαναπαυόταν.Πως την πάτησε τόσο εύκολα!?
Πολλά κενά ελπίζω να δώσουν κάποιες εξηγήσεις στη συνέχεια και να μη το περάσουν έτσι στα ψιλά..(αν και το πιθανότερο είναι το δεύτερο).


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - marialulu - 04-05-2016

Οι Φρευ πως θα αντιδράσουν όταν μάθουν για τον θάνατο της Γουαλντα;


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - Dragonlord - 04-05-2016

(04-05-2016, 04:09 PM)Lady Stark link Wrote: Οι Φρευ πως θα αντιδράσουν όταν μάθουν για τον θάνατο της Γουαλντα;


[Image: file.php?id=14979]


χι χι χι  ]Smile


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - Fixxxer - 04-05-2016

Μπορει ανετα η Αρυα να παει σαν μια αλλη τροικα του Westeros και να ζητησει τα λεφτα που εχει δωσει η τραπεζα του Μπρααβος... (rofl)
Μεχρι να γινει η αξιολογηση για να περασει η ωρα μπορει να σκοτωσει και κανα 2 που ειναι στην λιστα της... Tongue


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - robb stark of the north - 04-05-2016

[member=2808]Fixxxer[/member]


Χαχαχαχχαχαχαχχαχα  Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin , λες να κανουνε και δημοψηφισμα για το αν θα δωσουν τα λεφτα η οχι? (rofl) (rofl) (rofl)


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - Prousalis - 05-05-2016

εγώ πάντως δε βρήκα χωρίς λογική την κίνηση του Τυριον να απελευθερωσει τους δρακους.
όπως είπε οι δρακοι στην αιχμαλωσία δεν τρέφονται και αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που εξαφανίστηκαν.
Η Καλίσι απο την άλλη είναι η Βασιλισσα των δράκων και χωρίς δράκους δεν είναι τπτ
και απο την στιγμή που περυσι στην σειρα δεν έδειξαν πως ευθύνεται ο Drogon, για το μακελειό στην αρένα
(σε αντίθεση με τα βιβλία) δεν φαινεται, εκ πρώτης όψεως τόσο παρακινδυνευμένη κίνηση.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - Athina Stark - 05-05-2016

Καλησπέρα!!! Ειδα κι εγω επιτέλους το επεισόδιο. Και σε αυτό που θα επικεντρωθώ και θα ήθελα τη γνώμη σας είναι στη σκηνή μετα το φλασμπακ με τον Χόντορ. Μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορεί να μιλήσει αλλά δεν το κάνει. Μήπως κάποιος όρκος σιωπής;;;
Τώρα όσον αφορά τον Τζον σχεδόν έκλαψα από χαρά. Τζον Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους. Smile Smile Smile


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 2ο - Home - K. - 05-05-2016

(04-05-2016, 05:54 PM)Fixxxer link Wrote: Μπορει ανετα η Αρυα να παει σαν μια αλλη τροικα του Westeros και να ζητησει τα λεφτα που εχει δωσει η τραπεζα του Μπρααβος... (rofl)
Μεχρι να γινει η αξιολογηση για να περασει η ωρα μπορει να σκοτωσει και κανα 2 που ειναι στην λιστα της... Tongue

Τι είπες ρε τιτανογίγαντα;!

Meme με Μπρααβοσιανό Τραπεζίτη και Λανιστερ, να τους λέει για μνημόνιο!!!

Άλλο meme με Μικροδάχτυλο και Τύριον:

"Πώς φτάσαμε στα μνημόνια: από την κακοδιαχείριση του Ρόμπερτ, ως τις δαπάνες γάμων και πολέμων. Όλη η αλήθεια!!!"