Game Of Thrones - Greek Community
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] (https://agameofthrones.gr/forum-32.html)
+--- Thread: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? (/thread-521.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - odykal - 24-06-2014

Συμφωνώ σε αυτά που λες, απλά αυτό που με κάνει να μη θεωρώ τον Ρένλυ ικανό βασιλιά, είναι ότι όσο ζούσε στα βιβλία δεν απέδειξε ότι άξιζε να γίνει βασιλιάς. Δηλαδή, αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι χάρη στις πολλές γνωριμίες και στην αγάπη που έτρεφε ο κόσμος κατάφερε να αποκτήσει τεράστια στρατιωτική δύναμη και μεγάλο πλούτο. Επίσης το γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο για μένα στη σκιαγράφηση του χαρακτήρα του Ρένλυ, είναι η επίσκεψη της Κάτλυν στο στρατόπεδό του. Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο κομμάτι του Γουέστερος που γινόταν πόλεμος, στο στρατόπεδο του Ρένλυ γινόταν ένα τουρνουά. Αυτό μου δείχνει δύο πράγματα: είτε ότι ο Ρένλυ δεν είχε πάρει και πολύ στα σοβαρά τον πόλεμο, είτε ότι ήταν σχεδόν σίγουρος ότι θα κέρδιζε. Όταν βρίσκεσαι σε πόλεμο δεν διοργανώνεις τουρνουά, αλλά έχεις τους στρατιώτες σου σε ετοιμότητα για οτιδήποτε μπορεί να προκύψει.
Γενικά πάντως η αίσθηση που έδωσε σε μένα ο Ρένλυ σαν χαρακτήρας όσο έζησε, είναι, ότι δεν είχε ουσία στις πράξεις του. Ίσως αν ζούσε περισσότερο θα μπορούσε να δείξει και περισσότερα πράγματα.
Σχετικά με αυτό που λες αν τον χειραγωγούσαν, συμφωνώ. Απλά κατά τη γνώμη μου, πιστεύω ότι τον "εκμεταλλεύτηκαν", καθώς ο Ρένλυ ήταν εκείνη τη στιγμή ο μόνος τρόπος για να αποκτήσουν εξουσία.



Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Σιέρα - 25-06-2014

Παρατήρησε κάτι.

Οι Ταιρέλ έχουν ισχύ, τόσο επειδή τα εδάφη τους είναι εύφορα όσο και επειδή το πεζικό και ο στόλος τους είναι αξιόμαχος.

Η συμβολή τους στην επανάσταση ήταν σημαντική, αλλά όταν έχασαν οι Ταργκ έπρεπε να ξεκινήσουν πάλι από την αρχή για να κερδίσουν την εύνοια των Μπαράθηον.

Ο Στάννις, ο οποίος προτού γεννηθεί ο Τζόφρυ, ήταν επίσημα ο διάδοχος του Ρόμπερτ, παντρεύτηκε την Σελύς Φλόρεντ.

Ο Ρένλυ είχε τον Λόρας Ταιρέλ για ακόλουθο.

Οι Ταιρέλ και οι Φλόρεντ είναι διαρκώς σε διαμάχη για το ποιός πραγματικά κάνει κουμάντο στην Πεδιάδα.

Ο Ρένλυ κατάφερε να πάρει με το μέρος του ακόμαι και τους συγγενείς της γυναίκας του Στάννις.

Δεν νομίζω ότι η ευγένεια του ήταν γνήσια, απλώς ήξερε πως να κερδίζει τον κόσμο και πως να τους φέρεται-ουσιαστικά έκανε το αντίθετο από ότι έκανε ο Ρόμπερτ και ο Στάννις.

Συμφωνώ ότι ήταν αλαζονικός και ήταν ύβρη το γεγονός ότι γλένταγε ενώ οι άλλοι πεινούσαν.

Από την άλλη ο Ρένλυ είχε στρατιωτική και διπλωματική υπεροχή. Όπως και οι Βόρειοι, ήταν ενάντια στους Λάννιστερ και είχε περισσότερο στρατό ακόμα και από τον αδερφό του.

Το ότι το γλένταγε, ήταν ακριβώς η απόδειξη της απόλυτης υπεροχής που είχε, και θα συνέχιζε να είχε εαν δεν ήταν η μαγική παρέμβαση της Μελ.

Λέει πολλά όταν καταφεύγεις σε ένα μαγικό δολοφόνο για να ξεπαστρέψεις τον αδερφό σου.

Εαν δεν ήταν η Μελ, πολλά πράγματα θα είχαν αλλάξει.

Ο Στάννις ήταν απελπισμένος και αποφασισμένος και απέτυχε να κερδίσει την αρωγή των Φλόρεντ.

Θα μπορούσε για παράδειγμα να κερδίσει τους Ταιρέλ, εαν κανόνιζε η Σιρήν να παντρευτεί τον Λόρας ή τον Γουίλας.

Δεν έκανε τίποτα από όλα αυτά.

Αντίθετα, ήταν απογοητευμένος, προδομένος και φοβισμένος στο νησί του και περίμενε να πεθάνει ο Ρόμπερτ για να δράσει.

Ο Ρένλυ δεν ήταν τέλειος, αλλά ήξερε να επεμβαίνει στα λάθη των αδερφών του και να τα χρησιμοποιεί για το συμφέρον του.

Δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικός θα ήταν, αλλά το γεγονός ότι είχε τον μεγαλύτερο στρατό-ας μην ξεχνάμε ότι η Κατ δίκαια γκρίνιαξε που ο Ρομπ πάτησε τον όρκο του με την Τζέην που του έδωσε ελάχιστους στρατιώτες αντί να πάει με την Μαργκ που θα του έδινε όλη την δύναμη της Πεδιάδας-και ότι κατάφερε να πείσει ευγενείς και χωριατες ότι είναι ο βασιλιάς, είναι αξιοσημείωτο.

Σε ότι αφορά το ποιός αξίζει να γίνει βασιλιάς, είναι ένα μεγάλο ζήτημα.

Ο Στάννις?

Πρόκειται για μια στρατιωτική ιδιοφυΐα και για έναν άνθρωπο που δεν θα λυγίσει ποτέ. Επίσης είναι ο διάδοχος του Ρόμπερτ. Από την άλλη αρνείται να γίνει ένα παραγωγικό κομμάτι της κοινωνίας και ερμηνεύει τα πάντα σύμφωνα με δρακόντειους νόμους. Έχει πολλά απωθημένα και θεωρεί ότι έχει αδικηθεί από όλους. Το χειρότερο? Νομίζει ότι είναι ο εκλεκτός ενός ξένου θεού και ακολουθεί τις συμβουλές μιας παρανοϊκής  ιέρειας, και δεν διστάζει να κάψει ζωντανούς τους εχθρούς του. Και ο Αίρυς Ταργκάρυεν έκαιγε κόσμο...

Ο Τζόφρυ?

Επίσης ξέρει να κάνει τον κόσμο να τον αγαπάει, όπως τόνισε η Σάνσα. απλώς είναι ψυχοπαθής και σαδιστής. Ποιός όμως μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι ο γιός του Ρόμπερτ?

Ο Τόμμεν?

Ακόμα και ο Στάννις παραδέχεται ότι ο Τόμμεν είναι ένα καλό παιδί, απλώς εξακολουθεί να μην είναι γιός του Ρόμπερτ-που δεν μπορεί να αποδειχτεί. Με την επιρροή του Τζέιμυ, του Λόρας και της Μαργκ, ο Τόμμεν θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα καλό μονάρχη.

Η Μυρσέλλα?

Είναι πιο καλή από τον Τζόφρυ και πολύ πιο έξυπνη και δυναμική από τον Τόμμεν. Είναι η μοναδική που σήκωνε ανάστημα στον Τζόφρυ και έχει τους Μαρτέλ στο πλευρό της. Γιατί η Μυρσέλα να μην γίνει βασίλισσα? Αν και γυναίκα, έχει περισσότερα χαρίσματα από τα αδέρφια της.

Η Νταινέρυς?

Είναι η τελευταία του Οίκου της, γνωρίζει ελάχιστα για το Γουέστερος, έχει ελλιπή μόρφωση και είναι ανίκανη να διαχωρίσει τους φίλους της από τους εχθρούς. Έχει όμως στρατό, ισχύ, και δράκους.


Οπότε σε ποιόν από αυτούς αξίζει ο θρόνος, δεδομένου ότι όλοι είτε βασίζονται στο κληρονομικό δικαίωμα είτε στην στρατιωτική υπεροχή?


Μέχρι στιγμής ο μοναδικός που έχει αποδείξει ότι του αξίζει το αξίωμα του βασιλιά, είναι ο Μανς.
  • Παίζει μουσική ;D
  • Είναι τολμηρός και δεν δίστασε να πάει στο Γουίντερφελ, όταν ήταν ο Ρόμπερτ εκεί παροτι ήξερε πως εαν τον αναγνώριζαν θα τον σκότωναν

  • αγαπάει την γυναίκα του και δέχεται τις συμβουλές της
  • δεν έγινε βασιλιάς επειδή ήταν γιος/αδερφός κάποιου αλλά ανακηρύχτηκε βασιλιάς χάρη στην πειθώ και στην φυσική δύναμη του
  • Ένωσε τους Άγριους και αυτό είναι άθλος
  • Γνωρίζει ποιά είναι η πραγματική απειλή
  • Free folk don't follow names, or little cloth animals sewn on a tunic. They won't dance for coins, they don't care how you style yourself or what that chain of office means or who your grandsire was. They follow strength. They follow the man





Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - atropos - 25-06-2014

Ουάου, Mance for President?! Δε το είχα σκεφτεί ποτέ και έχει μεγάλο ενδιαφέρον!


Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - odykal - 25-06-2014

(25-06-2014, 09:46 AM)Σιέρα link Wrote: Παρατήρησε κάτι.

Οι Ταιρέλ έχουν ισχύ, τόσο επειδή τα εδάφη τους είναι εύφορα όσο και επειδή το πεζικό και ο στόλος τους είναι αξιόμαχος.

Η συμβολή τους στην επανάσταση ήταν σημαντική, αλλά όταν έχασαν οι Ταργκ έπρεπε να ξεκινήσουν πάλι από την αρχή για να κερδίσουν την εύνοια των Μπαράθηον.

Ο Στάννις, ο οποίος προτού γεννηθεί ο Τζόφρυ, ήταν επίσημα ο διάδοχος του Ρόμπερτ, παντρεύτηκε την Σελύς Φλόρεντ.

Ο Ρένλυ είχε τον Λόρας Ταιρέλ για ακόλουθο.

Οι Ταιρέλ και οι Φλόρεντ είναι διαρκώς σε διαμάχη για το ποιός πραγματικά κάνει κουμάντο στην Πεδιάδα.

Ο Ρένλυ κατάφερε να πάρει με το μέρος του ακόμαι και τους συγγενείς της γυναίκας του Στάννις.

Δεν νομίζω ότι η ευγένεια του ήταν γνήσια, απλώς ήξερε πως να κερδίζει τον κόσμο και πως να τους φέρεται-ουσιαστικά έκανε το αντίθετο από ότι έκανε ο Ρόμπερτ και ο Στάννις.

Συμφωνώ ότι ήταν αλαζονικός και ήταν ύβρη το γεγονός ότι γλένταγε ενώ οι άλλοι πεινούσαν.

Από την άλλη ο Ρένλυ είχε στρατιωτική και διπλωματική υπεροχή. Όπως και οι Βόρειοι, ήταν ενάντια στους Λάννιστερ και είχε περισσότερο στρατό ακόμα και από τον αδερφό του.

Το ότι το γλένταγε, ήταν ακριβώς η απόδειξη της απόλυτης υπεροχής που είχε, και θα συνέχιζε να είχε εαν δεν ήταν η μαγική παρέμβαση της Μελ.

Λέει πολλά όταν καταφεύγεις σε ένα μαγικό δολοφόνο για να ξεπαστρέψεις τον αδερφό σου.

Εαν δεν ήταν η Μελ, πολλά πράγματα θα είχαν αλλάξει.

Ο Στάννις ήταν απελπισμένος και αποφασισμένος και απέτυχε να κερδίσει την αρωγή των Φλόρεντ.

Θα μπορούσε για παράδειγμα να κερδίσει τους Ταιρέλ, εαν κανόνιζε η Σιρήν να παντρευτεί τον Λόρας ή τον Γουίλας.

Δεν έκανε τίποτα από όλα αυτά.

Αντίθετα, ήταν απογοητευμένος, προδομένος και φοβισμένος στο νησί του και περίμενε να πεθάνει ο Ρόμπερτ για να δράσει.

Ο Ρένλυ δεν ήταν τέλειος, αλλά ήξερε να επεμβαίνει στα λάθη των αδερφών του και να τα χρησιμοποιεί για το συμφέρον του.

Δεν ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικός θα ήταν, αλλά το γεγονός ότι είχε τον μεγαλύτερο στρατό-ας μην ξεχνάμε ότι η Κατ δίκαια γκρίνιαξε που ο Ρομπ πάτησε τον όρκο του με την Τζέην που του έδωσε ελάχιστους στρατιώτες αντί να πάει με την Μαργκ που θα του έδινε όλη την δύναμη της Πεδιάδας-και ότι κατάφερε να πείσει ευγενείς και χωριατες ότι είναι ο βασιλιάς, είναι αξιοσημείωτο.

Σε ότι αφορά το ποιός αξίζει να γίνει βασιλιάς, είναι ένα μεγάλο ζήτημα.

Ο Στάννις?

Πρόκειται για μια στρατιωτική ιδιοφυΐα και για έναν άνθρωπο που δεν θα λυγίσει ποτέ. Επίσης είναι ο διάδοχος του Ρόμπερτ. Από την άλλη αρνείται να γίνει ένα παραγωγικό κομμάτι της κοινωνίας και ερμηνεύει τα πάντα σύμφωνα με δρακόντειους νόμους. Έχει πολλά απωθημένα και θεωρεί ότι έχει αδικηθεί από όλους. Το χειρότερο? Νομίζει ότι είναι ο εκλεκτός ενός ξένου θεού και ακολουθεί τις συμβουλές μιας παρανοϊκής  ιέρειας, και δεν διστάζει να κάψει ζωντανούς τους εχθρούς του. Και ο Αίρυς Ταργκάρυεν έκαιγε κόσμο...

Ο Τζόφρυ?

Επίσης ξέρει να κάνει τον κόσμο να τον αγαπάει, όπως τόνισε η Σάνσα. απλώς είναι ψυχοπαθής και σαδιστής. Ποιός όμως μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι ο γιός του Ρόμπερτ?

Ο Τόμμεν?

Ακόμα και ο Στάννις παραδέχεται ότι ο Τόμμεν είναι ένα καλό παιδί, απλώς εξακολουθεί να μην είναι γιός του Ρόμπερτ-που δεν μπορεί να αποδειχτεί. Με την επιρροή του Τζέιμυ, του Λόρας και της Μαργκ, ο Τόμμεν θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα καλό μονάρχη.

Η Μυρσέλλα?

Είναι πιο καλή από τον Τζόφρυ και πολύ πιο έξυπνη και δυναμική από τον Τόμμεν. Είναι η μοναδική που σήκωνε ανάστημα στον Τζόφρυ και έχει τους Μαρτέλ στο πλευρό της. Γιατί η Μυρσέλα να μην γίνει βασίλισσα? Αν και γυναίκα, έχει περισσότερα χαρίσματα από τα αδέρφια της.

Η Νταινέρυς?

Είναι η τελευταία του Οίκου της, γνωρίζει ελάχιστα για το Γουέστερος, έχει ελλιπή μόρφωση και είναι ανίκανη να διαχωρίσει τους φίλους της από τους εχθρούς. Έχει όμως στρατό, ισχύ, και δράκους.


Οπότε σε ποιόν από αυτούς αξίζει ο θρόνος, δεδομένου ότι όλοι είτε βασίζονται στο κληρονομικό δικαίωμα είτε στην στρατιωτική υπεροχή?


Μέχρι στιγμής ο μοναδικός που έχει αποδείξει ότι του αξίζει το αξίωμα του βασιλιά, είναι ο Μανς.
  • Παίζει μουσική ;D
  • Είναι τολμηρός και δεν δίστασε να πάει στο Γουίντερφελ, όταν ήταν ο Ρόμπερτ εκεί παροτι ήξερε πως εαν τον αναγνώριζαν θα τον σκότωναν

  • αγαπάει την γυναίκα του και δέχεται τις συμβουλές της
  • δεν έγινε βασιλιάς επειδή ήταν γιος/αδερφός κάποιου αλλά ανακηρύχτηκε βασιλιάς χάρη στην πειθώ και στην φυσική δύναμη του
  • Ένωσε τους Άγριους και αυτό είναι άθλος
  • Γνωρίζει ποιά είναι η πραγματική απειλή
  • Free folk don't follow names, or little cloth animals sewn on a tunic. They won't dance for coins, they don't care how you style yourself or what that chain of office means or who your grandsire was. They follow strength. They follow the man

Από αυτούς που προτείνεις η πρώτη μου επιλογή θα ήταν ο Μανς για τους λόγους που αναφέρεις. Νομίζω, ότι έχει αποδείξει ότι αξίζει για βασιλιάς. Από τους υπόλοιπους, η περίπτωση της Μυρσέλλας είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα γιατί έχει ξεκάθαρα πλεονεκτήματα ενάντια στα δυο αδέλφια της, αλλά το πρόβλημα είναι ότι είναι γυναίκα. Αν ίσχυαν οι νόμοι του Ντορν σε όλο το Γουέστερος, τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά. Σχετικά με άλλους υποψήφιους (εκτός αυτών που δίνεις), βρίσκω αρκετά ελκυστική την περίπτωση του Τζον. Δηλαδή:
-Βάζει τους άλλους πάνω από τον εαυτό του και νοιάζεται για το κοινό καλό
-Έχει αποδείξει ότι έχει χαρακτηριστικά ηγέτη (κράτησε το Τείχος στη μάχη με τους άγριους)
-Έχει τον κώδικα ηθικής του Νεντ (αν και αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις αποτελεί και μειονέκτημα)
-Μπορεί και "κερδίζει" τους ανθρώπους γύρω του, όπως συνέβη στη ΝΦ
-Έχει πλέον εμπειρία στο να χειρίζεται καταστάσεις
(Αυτά τα προτερήματα μου έρχονται τώρα στο νου, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλα)
Δεν λέω ότι θα ήταν ο ιδανικός βασιλιάς γιατί αυτό είναι απλά αδύνατο, αλλά έχει δείξει σίγουρα κάποια πολύ σημαντικά στοιχεία.


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - jons spearwife - 25-06-2014

Εγώ θέλω triumvirate sw-legacy war spoilers
Show Content



Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - dead_stark - 25-06-2014

Εγώ θέλω Στάννις αν και πρωτιμούσα Ρένλυ αλλά....


Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - sunspear - 25-06-2014

(25-06-2014, 12:54 PM)Jons Spearwife link Wrote: Εγώ θέλω triumvirate sw-legacy war spoilers
Show Content

Δεν είναι κακή ιδέα η Τριανδρία.... :-X :-X :-X


Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - odykal - 25-06-2014

(25-06-2014, 07:32 PM)sunspear link Wrote: [quote author=Jon's Spearwife link=topic=10355.msg12891#msg12891 date=1403700875]
Εγώ θέλω triumvirate sw-legacy war spoilers
Show Content

Δεν είναι κακή ιδέα η Τριανδρία.... :-X :-X :-X
[/quote]

Δεν καθόλου κακή ιδέα, προσωπικά τη βρίσκω πολύ λογική, αλλά το πρόβλημα είναι ο μεσαίος. Με βάση αυτά που έχει δείξει μέχρι στιγμής, αποκλείεται να κάνει πίσω και να μοιραστεί τη βασιλεία με άλλους.


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Venier - 01-07-2014

να πεταχτώ κ εγώ η άσχετη (ως προς τα βιβλία) Tongue

Πρώτα πρώτα κάποιος είπε ότι ο "φεουδαρχικός Μεσαίωνας" είναι πολίτευμα.
Αυτό φυσικά είναι μέγα λάθος, ο "Μεσαίωνας" καθορίζει τη χρονική περίοδο και το "φεουδαρχικός" την κοινωνική οργάνωση. Το πολίτευμα του Μεσαίωνα, κ κατ'επέκταση αυτό που βλέπουμε στο ASOIAF/GoT, είναι η μοναρχία. Και, όπως είπε η Jon's Spearwife (αν δεν κάνω λάθος), ισχύει ότι ο θρόνος ανήκει στον πιο δυνατό.

Ως προς το ποιον βασιλιά θα προτιμούσα...
μάλλον τον Μανς διότι απέδειξε ότι έχει τρομερή γκέλα στους Άγριους, μπορεί να κερδίσει την αποδοχή του κόσμου, συν το ότι κατάφερε να τους ενώσει και φαίνεται ότι έχει στόχους και στρατηγική. Επιπλέον αναγνωρίζει τη σοβαρότητα των Άλλων.
Ιδανικά βέβαια θα ήθελα τον Ned!!!!
Κ ο Jon μου αρέσει, κυρίως γιατί στη σειρά είναι σαν λαχταριστό μπριζολάκι Tongue και έχει στρατηγικές ικανότητες, βλέπει μακριά, αλλά δεν έχει εμπειρία, νομίζω έχει δρόμο ακόμα για να αποκτήσει όλα τα εχέγγυα που πρέπει να έχει ένας βασιλιάς.
Η Daenerys έχει δείξει ότι δεν καταλαβαίνει κ πολλά, δεν έχει ιδέα τι γίνεται στο Westeros, οι κατακτήσεις της βασίζονται κυρίως στο ότι έχει δράκους και οι Ντοθράκι που την ακολούθησαν στην αρχή, δεν το έκαναν για τις στρατηγικές της ικανότητες (που δε θεωρώ ότι έχει) αλλά μάλλον για συναισθηματικούς λόγους. Σίγουρα έδειξε αντοχή σε όλο αυτό το ταξίδι, αγωνίστηκε για να την εμπιστευτούν αλλά κάπου χάνει την μπάλα κατακτώντας πόλεις αβέρτα νομίζοντας ότι τις ελευθερώνει.
Ο Τόμμεν είναι καλούλης, γλυκούλης αλλά μόνο επειδή είναι μικρός. Με Χέρι τον παππού του και με τη μάνα που έχει... πόσο καλά θα μπορούσε/μπορεί να εξελιχθεί; Δε Νομίζω Τάκη.
Ο Τύριον έχει ηγετικές ικανότητες, έχει μυαλό, στρατηγική αλλά δεν έχει την αγάπη του κόσμου... και δε νομίζω να την έχει από εδώ κ πέρα για κανένα λόγο.
Ο Στάννις με απωθούσε απ΄την αρχή αλλά διάβασα κάποια ποστ εδώ (όχι μόνο σε αυτό το τόπικ) που με έκαναν κάπως πιο διαλλακτική. Παρ'όλα αυτά δε μου αρέσει το ότι έχει τη Μελισσάνδρα δίπλα του.
Ο Ρένλυ ήταν μόνο για χαρές και πανηγύρια.
Αν σκεφτώ κάτι άλλο, θα επανέλθω.


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - SANDOR CLEGANE - 01-07-2014

αφού διάβασα το προηγούμενο,
μου 'ρθε μια "φλασιά" :
κάποιον που δεν πρότεινε κανείς , ακόμη κι εγώ που εχώ πιο πριν γράψει,
το νέο, αναγεννημένο κι αναδομημένο  Τζαίιμι .
Παρότι στην αρχή της σειράς αντιπαθούσα  (το ξανάγραψα), πήρε σιγά σιγά μια ανοδική πορεία στα μάτια μου  και εξελήχθηκε  σε μια συμπαθητική , τίμια, αλλά και παρεξηγημένη φιγούρα, με τα όποια ανθρώπινα πάθη , με επίγνωση της όποιας κατάστασης  κι επιτέλους νομίζω ότι ξέφυγε απ' τη δίδυμη αδελφή του.
Γιατί όχι λοιπόν ο Τζέιμι;  Οκ, πολλοί οίκοι θα διαφωνήσουν (μαζί και κάποιοι από εσάς-εμάς) - "kingslayer", Stark - , αλλά υπάρχει περίπτωση να προταθεί κάποιος και να έχουμε ομοφωνία;
Πιστεύω στο νέο πρόσωπο (όχι νέο look )  του Τζέιμι Λάνιστερ!