Game Of Thrones - Greek Community
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] (https://agameofthrones.gr/forum-32.html)
+--- Thread: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? (/thread-521.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Winter is here - 22-06-2014

χαχα δεν με πειραζει, τα εχω μαθει ολα πια απο τα φορουμ, ουτως η' αλλως ευχαριστιεμαι το διαβασμα σιγα σιγα. Μπραβο σου παντως που εχεις ασχοληθει τοσο, πραγματικη αφοσιωση..

Εμενα μ'αρεσει που βλεπω τους Λανιστερ στο θρονο, τους αγαπω κι ας τους σιχαινομαι, ειναι τοσο ενδιαφεροντες. Μου θυμιζουν την αξιαγαπητη ελαττωματικη ανθρωπινη φυση ;D ειναι και ξανθοι κι ομορφοι<3


Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - jons spearwife - 22-06-2014

(22-06-2014, 09:55 PM)Winter is here link Wrote: χαχα δεν με πειραζει, τα εχω μαθει ολα πια απο τα φορουμ, ουτως η' αλλως ευχαριστιεμαι το διαβασμα σιγα σιγα. Μπραβο σου παντως που εχεις ασχοληθει τοσο, πραγματικη αφοσιωση..

Εμενα μ'αρεσει που βλεπω τους Λανιστερ στο θρονο, τους αγαπω κι ας τους σιχαινομαι, ειναι τοσο ενδιαφεροντες. Μου θυμιζουν την αξιαγαπητη ελαττωματικη ανθρωπινη φυση ;D ειναι και ξανθοι κι ομορφοι<3
Η αλήθεια είναι ότι πριν γραφτώ εδώ είχα γραφτεί και σε άλλο και εκεί έπρεπε να έχεις διαβάσει τουλάχιστον 3 φόρες τα βιβλία για να είσαι ικανός να καταλάβεις τι εννοούν. Μερικές φόρες πραγματικά οι συνδέσεις που κάνουν είναι πχ κάτι που είχε γίνει 1000 χρονιά πριν ή στα αλλά βιβλία και αν δεν το έχεις διαβάσει προσεκτικά είναι πολύ δύσκολο να μπορείς να καταλάβεις. Έμενα πάντα η αγάπη μου ήταν τα βιβλία, το αγαπημένο μου μάθημα ήταν τα κείμενα και η ανάλυση τους, το fantasy είναι το αγαπημένο μου είδος και είχα ευκαιρία να κάνω practice στα αγγλικά. Όποτε αυτή η σειρά ήταν τέλεια για μένα. Και ναι ξέρω ότι ακούγομαι σαν ψώνιο.


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Aerion Targaryen - 23-06-2014

Καταρχάς,σε λέω ''φίλο'' γιατί με έχεις εκνευρίσει τόσο που είναι ένας τρόπος να ξεχάσω πόσο θέλω να σε βρίσω.

Θα ασχοληθώ από εδώ και πέρα ΜΟΝΟ για το ποιός από τους ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ διεκδικητές του θρόνου θα άξιζε περισσότερο να καθίσει στον Σιδερένιο Θρόνο.

Έχουμε τον Tommen (ο οποίος είναι αυτός που κάθεται),τον Stannis,την Daenerys και τον
Show Content
(δεν θα αναφέρω ανθρώπους όπως ο Baelish,Jon Snow ή Euron Greyjoy).

Ο Tommen είναι ένα μπούλικο παιδάκι,φοβισμένο που κάνει ότι του λέει η κ@ρ!0λ@ μάνα του και στην ουσία αυτή είναι που κυβερνάει.Μάλιστα,δεν είναι καν το παιδί του προηγούμενου βασιλιά αλλά ο πατέρας του είναι ο θείος του,ο δίδυμος αδερφός της μάνας του ο Βασιλοκτόνος.Έτσι,η οικογένεια του μέσω δολοπλοκειών κατέφερε να κερδίσει τον θρόνο καπηλεύοντας το όνομα ''Baratheon''.

Επόμενος διεκδικητής είναι ο Stannis Baratheon.Έμαθε ότι τα παιδιά του αδερφού βασιλιά του δεν είναι δικά του οπότε δεν έχουν συγγένεια αίματος με τον βασιλιά άρα σύμφωνα με τους νόμους του Westeros αφού ο βασιλιάς δεν έχει αναγνωρισμένα παιδιά ο θρόνος πρέπει να πάει στον μεγαλύτερο αδερφό του (αυτόν).Ο τύπος έχει ασπαστεί τη θρησκεία του Κόκκκινου Θεού και σύμβουλος του και στην ουσία αυτή που τον κάνει ό,τι θέλει είναι μία ιέρεια αυτής της θρησκείας.Αυτός σκότωσε με ''μαγεία'' τον αδερφό του και υποτίθεται τον Joffrey και τον Rob Stark.Βέβαια έχει και άλλα ενδιαφέροντα όπως το να καίει ανθρώπους στην πυρά ή να κάνει άλλα ωραία πράγματα γιατί ''τίποτα που είναι υπό την καθοδήγηση του Άρχοντα του Φωτός δεν είναι κακό''.

Πάμε τώρα στην Daenerys Targaryen.Κόρη του Aerys Targaryen βασιλιά του Westeros εώς του του πάρει τον θρόνο και ξεκληρίσει όλη την οικογένειά της.Η οικογένεια της ήταν αυτή που πριν από 3 αιώνες κατέλαβε το Westeros με τους δράκους της,ένωσε τα 7 βασίλεια υπό έναν βασιλιά και δημιούργησε την πρωτεύουσα,το King's Landing.Βασίλευαν για 3 αιώνες εώς που ο Aerys,ο τελευταίος βασιλιάς των Targaryen χάρη στων πράξεών του λόγω της τρέλας που τον διακατείχε δημιούργησε ένταση ανάμεσα στους οίκους κάποιοι από τους οποίους επαναστάτησαν,τον έριξαν από τον θρόνο και ανέβηκε ο Robert Baratheon.Η Daenerys μπορεί να μην είναι πολύ έμπειρη από διακυβέρνηση και μάχες αλλά είναι η τελευταία εξακριβωμένη απόγονος του οίκου που δημιούργησε αυτό που λέμε βασίλειο του Westeros και βασίλεψε τόσα χρόνια.Είναι γυναίκα αλλά άμα δεν υπάρχει άλλος Targaryen τότε μπορεί να ανεβεί στον θρόνο.

Show Content

Πράγματι,ο Robert νίκησε τους Targaryen άρα αλλάζει σειρά διαδοχής,αλλά γιατί να μην ανεβούν πάλι οι Targaryen όπως ανέβηκε ο Robert;Δεν είναι αυτό το θέμα.Όπως είχαν πει και οι παραγωγοί υπάρχουν πολλοί διαικδικητές του θρόνου οι οποίοι έχουν όλοι δικαίωμα στον θρόνο (λίγο-πολύ).Σημασία έχει ποιός από τους σημερινούς διεκδικητές θέλουμε να κάτσει στον Σιδερένιο Θρόνο,όχι άμα ο Robert έπρεπε ή όχι να τον κατακτήσει.Κατά την γνώμη μου όταν μιλάμε για Σιδερένιο Θρόνο και βασιλιά του Westeros μιλάμε για Targaryen,δεν ξέρω για συγκεκριμένα πρόσωπα γιατί ο Martin πολύ πιθανόν να έχει να να μας αποκαλύψει πολλά ακόμη (κάποιοι να μην είναι,κάποιοι να είναι και να μην το ξέρουν). Και εσύ φαντάζομαι θα υποστηρίζεις κάποιον περισσότερο,ΙΣΩΣ (για να μην αρχίσεις την μουρμούρα) τον Stannis τον οποίο είχες πει νόμιμο βασιλιά του Westeros αλλά όταν πήρε ο Robert τον θρόνο δε νομίζω να σε χάλασε και ας μην είχε πρίν κανένα δικαίωμα σε αυτόν. O Martin νομίζω έχει να μας αποκαλύψει πολλά ακόμα αλλά η δική μου λογική λέει ότι όταν μιλάμε για Σιδερένιο Θρόνο ανάμεσα στους τωρινούς διεκδικητές αυτοί που τον αξίζουν είναι οι Targaryen,γιατί αυτοί είναι οι απόγονοι της οικογένειας που δημιούργησε τον Σιδερένιο Θρόνο.Ο Robert μια χαρά έκανε και τον πήρε,αλλά ο Robert δεν ζει πια,άλλες οι συνθήκες όταν τον πήρε,άλλες οι συνθήκες τώρα,ο GRRM ξέρει καλά να παίζει με τέτοια θέματα και ο καθένας τα αναλογίζεται βάσει των εμπειριών του,της γνώσης και των αξιών που έχει.


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - atropos - 23-06-2014

Jon's Spearwife, όχι, σαν ψώνιο δεν ακούγεσαι! Έχει πολύ ενδιαφέρον - για μένα έστω - να βλέπω κάποιον(α) που μπορεί και θυμάται όλα όσα θυμάσαι εσύ, έτσι ώστε να μπορεί και να αποκτήσει μια συλλογιστική πορεία στη σκέψη του(ης), η οποία να είναι σωστά δομημένη.  Απλά είναι να μην προσπαθίσει κάποιος να σε πείσει για μια διαφορετική άποψη σχετικά με τη δική σου (το προσπαθισα κ εγώ όπως και πολλοί άλλοι κατά καιρούς, και έφαγα τα μούτρα μου... touché)!

Aerion Targaryen (φιλικά στα γράφω, αν δε σε ενδιαφέρει, αγνόησε με) προσπάθισε να μη γράφεις νευριασμένος γιατί χάνεις και το δίκιο σου. Η Jon's Spearwife μπορεί να σε διαολίζει αλλά είναι απλά SUPER ισχυρογνόμων (και με το δίκιο της, μιας και έχει τις γνώσεις για να backup τα λεγόμενα της).

Έχετε ωραίο debate και το χαλάτε με τα νεύρα, παλιόπαιδα!

Και sorry για το off topic  Tongue

For the record, για μένα οι Ταργκάρυεν αφού ξεκληρήστηκαν, έχασαν το δικαίωμα τους στο θρόνο (You Snooze, You Loose!). Ο Στάνις είναι ο αληθινός βασιλιάς αυτή τη στιγμή (παρότι η Spearwife θέλει και DNA test, το westeros τόχει τούμπανο...), αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ισχυρότερος έχει και το μεγαλύτερο "αξίωμα"... Αν η Ντάνυ ποτέ αποφασίσει να σηκωθεί απο τον κώλο της και να περάσει απέναντι, εάν το κάνει σωστά, τότε ο κόσμος θα την ακολουθίσει (επειδή θα είναι η ισχυρότερη, γιατί κανένας στον κόσμο αυτό δεν είναι κορόιδο να πάει με τον ηττημένο!)


Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Aerion Targaryen - 23-06-2014

(23-06-2014, 09:19 AM)atropos link Wrote: Jon's Spearwife, όχι, σαν ψώνιο δεν ακούγεσαι! Έχει πολύ ενδιαφέρον - για μένα έστω - να βλέπω κάποιον(α) που μπορεί και θυμάται όλα όσα θυμάσαι εσύ, έτσι ώστε να μπορεί και να αποκτήσει μια συλλογιστική πορεία στη σκέψη του(ης), η οποία να είναι σωστά δομημένη.  Απλά είναι να μην προσπαθίσει κάποιος να σε πείσει για μια διαφορετική άποψη σχετικά με τη δική σου (το προσπαθισα κ εγώ όπως και πολλοί άλλοι κατά καιρούς, και έφαγα τα μούτρα μου... touché)!

Aerion Targaryen (φιλικά στα γράφω, αν δε σε ενδιαφέρει, αγνόησε με) προσπάθισε να μη γράφεις νευριασμένος γιατί χάνεις και το δίκιο σου. Η Jon's Spearwife μπορεί να σε διαολίζει αλλά είναι απλά SUPER ισχυρογνόμων (και με το δίκιο της, μιας και έχει τις γνώσεις για να backup τα λεγόμενα της).

Έχετε ωραίο debate και το χαλάτε με τα νεύρα, παλιόπαιδα!

Και sorry για το off topic  Tongue

For the record, για μένα οι Ταργκάρυεν αφού ξεκληρήστηκαν, έχασαν το δικαίωμα τους στο θρόνο (You Snooze, You Loose!). Ο Στάνις είναι ο αληθινός βασιλιάς αυτή τη στιγμή (παρότι η Spearwife θέλει και DNA test, το westeros τόχει τούμπανο...), αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ισχυρότερος έχει και το μεγαλύτερο "αξίωμα"... Αν η Ντάνυ ποτέ αποφασίσει να σηκωθεί απο τον κώλο της και να περάσει απέναντι, εάν το κάνει σωστά, τότε ο κόσμος θα την ακολουθίσει (επειδή θα είναι η ισχυρότερη, γιατί κανένας στον κόσμο αυτό δεν είναι κορόιδο να πάει με τον ηττημένο!)

Απ'ότι φαίνεται είναι ώρα να ξεκληριστούν και οι Baratheon  Tongue.Έχεις δίκιο που μου λες να μην νευριάζω αλλά φαίνεται κανένας δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που λέω.Είναι σαν να μου πεις πως οι Bolton αφού πήγαν στο Winterfell και έχουν ξεκληριστεί οι Stark αυτοί αξίζουν να είναι οι άρχοντες του Winterfell.Αυτό που προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω είναι πως οι Targaryen αξίζουν να είναι βασιλιάδες γιατί αυτοί ήταν που χτίσαν το βασίλειο,το ένωσαν και βασίλευαν τόσα χρόνια.Είναι ακριβώς η ίδια λογική με τους Stark.Είναι σα να μου λες πως αφού έγινε ο γάμος κτλπ με την (ψεύτικη) Arya Stark τώρα άλλαξε η σειρά διαδοχής και άρχοντες του Winterfell πρέπει να μείνουν οι Bolton.Ό,τι έγινε στο παρελθόν δεν μπορεί να αλλάξει φυσικά και ούτε δεν μπορούσαν οι άλλοι οίκοι να ανεχτούν αυτά που έκανε ο Aerys αλλά τώρα οι Targaryen πρέπει και αξίζουν περισσότερο από όλους να ανεβούν στον Σιδερένιο Θρόνο ΤΟΥΣ.


Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - nirne - 23-06-2014

(23-06-2014, 09:36 AM)Aerion Targaryen link Wrote: Απ'ότι φαίνεται είναι ώρα να ξεκληριστούν και οι Baratheon  Tongue.Έχεις δίκιο που μου λες να μην νευριάζω αλλά φαίνεται κανένας δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που λέω.Είναι σαν να μου πεις πως οι Bolton αφού πήγαν στο Winterfell και έχουν ξεκληριστεί οι Stark αυτοί αξίζουν να είναι οι άρχοντες του Winterfell.Αυτό που προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω είναι πως οι Targaryen αξίζουν να είναι βασιλιάδες γιατί αυτοί ήταν που χτίσαν το βασίλειο,το ένωσαν και βασίλευαν τόσα χρόνια.Είναι ακριβώς η ίδια λογική με τους Stark.Είναι σα να μου λες πως αφού έγινε ο γάμος κτλπ με την (ψεύτικη) Arya Stark τώρα άλλαξε η σειρά διαδοχής και άρχοντες του Winterfell πρέπει να μείνουν οι Bolton.Ό,τι έγινε στο παρελθόν δεν μπορεί να αλλάξει φυσικά και ούτε δεν μπορούσαν οι άλλοι οίκοι να ανεχτούν αυτά που έκανε ο Aerys αλλά τώρα οι Targaryen πρέπει και αξίζουν περισσότερο από όλους να ανεβούν στον Σιδερένιο Θρόνο ΤΟΥΣ.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να έχουν όλοι την ίδια άποψη για τα πράγματα και ευτυχώς δηλαδή, αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος να γίνεται συζήτηση. Πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να νευριάζουμε μόνο και μόνο επειδή κάποιος βλέπει τα πράγματα διαφορετικά από μας παρά μόνο αν η συμπεριφορά του με κάποιον τρόπο μας προσβάλει, πράγμα που δε νομίζω να συνέβη εδώ. Ας ηρεμήσουν τα πνεύματα λοιπόν και να συνεχίσουμε να κουβεντιάζουμε γιατί η συγκεκριμένη συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα.  Smile


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Σιέρα - 23-06-2014

Πάντως σε ότι αφορά τους βασιλιάδες και τους Οίκους, κανένας οίκος δεν ήταν τέλειος.

Ο Νεντ αναφέρθηκε στους προγόνους του ως πολύ σκληρούς ανθρώπους και όπως είδε ο Μπραν στο όραμα του, οι Σταρκ έκαναν ανθρωποθυσίες.

Οι Λάννιστερ
Show Content

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι αναφορικά με τους Ταργκάρυεν

Show Content

Επίσης το θέμα δεν είναι τόσο ποιος έχει δικαίωμα στον θρόνο αλλά ποιόν εσείς θα προτιμούσατε από όσους τον διεκδικούν.

(30-04-2014, 09:09 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: - Στάνις,  με μοναδικό όρο να έκανε παρέα για κανέναν χρόνο τον Τύριον ...

Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε παρέα ο Σταννις με τον Τύριον.
Και οι δυο μαζί θα ήταν σαν ένα κωμικό ντουέτο, άσε που ο Τύριον θα την έπεφτε στην Μελ.



Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - atropos - 23-06-2014

(23-06-2014, 09:36 AM)Aerion Targaryen link Wrote: ...
Απ'ότι φαίνεται είναι ώρα να ξεκληριστούν και οι Baratheon  Tongue.Έχεις δίκιο που μου λες να μην νευριάζω αλλά φαίνεται κανένας δεν μπορεί να καταλάβει αυτό που λέω.Είναι σαν να μου πεις πως οι Bolton αφού πήγαν στο Winterfell και έχουν ξεκληριστεί οι Stark αυτοί αξίζουν να είναι οι άρχοντες του Winterfell.Αυτό που προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω είναι πως οι Targaryen αξίζουν να είναι βασιλιάδες γιατί αυτοί ήταν που χτίσαν το βασίλειο,το ένωσαν και βασίλευαν τόσα χρόνια.Είναι ακριβώς η ίδια λογική με τους Stark.Είναι σα να μου λες πως αφού έγινε ο γάμος κτλπ με την (ψεύτικη) Arya Stark τώρα άλλαξε η σειρά διαδοχής και άρχοντες του Winterfell πρέπει να μείνουν οι Bolton.Ό,τι έγινε στο παρελθόν δεν μπορεί να αλλάξει φυσικά και ούτε δεν μπορούσαν οι άλλοι οίκοι να ανεχτούν αυτά που έκανε ο Aerys αλλά τώρα οι Targaryen πρέπει και αξίζουν περισσότερο από όλους να ανεβούν στον Σιδερένιο Θρόνο ΤΟΥΣ.

Καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά συνεχίζω να διαφωνώ! Δε μπορείς κατ εμέ να εξισώνεις τους Stark που με τον υδρώτα τους και με την αξία τους έγιναν οι κοινά (στο μεγαλύτερο κομμάτι του βορρά) αποδεκτοί wardens of the north, με τους Targaryen που παίζει να μη συμπάθισε ποτέ και ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος στο westeros... Ήρθαν καβάλα στους δράκους τους, πήρανε τον θρόνο και απλά κάνανε ότι γουστάρανε... Κάνανε ΠΟΛΛΑ καλά, δεκτό. Βοήθισαν τον λαό να ορθοποδήσει, δεκτό. Αλλά ειλικρινά, στεναχωρήθηκε κανένας όταν ο Ρόμπερτ πήρε την πόλη; Το πολύ πολύ λίγοι να είπαν "μα μου, δεν είναι σωστό, ναι αλλά...", ως εκεί!

Γι αυτό και κατ εμέ απο ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ μετά το θάνατο του Ρόμπερτ, αληθινός Βασιλιάς ήταν ο Ρένλι. Μπορεί να μην ήταν 1ος στη διαδοχή, αλλά είχε τη δύναμη και βασικότερο όλων, είχε και το ΛΑΟ να τον θέλει. Μεγάλο πράγμα (κατ εμέ Tongue).

PS: Death to the Boltons.  >Sad


Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Aerion Targaryen - 23-06-2014

(23-06-2014, 10:01 AM)atropos link Wrote: [quote author=Aerion Targaryen link=topic=10355.msg12772#msg12772 date=1403516179]
Καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά συνεχίζω να διαφωνώ! Δε μπορείς κατ εμέ να εξισώνεις τους Stark που με τον υδρώτα τους και με την αξία τους έγιναν οι κοινά (στο μεγαλύτερο κομμάτι του βορρά) αποδεκτοί wardens of the north, με τους Targaryen που παίζει να μη συμπάθισε ποτέ και ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος στο westeros... Ήρθαν καβάλα στους δράκους τους, πήρανε τον θρόνο και απλά κάνανε ότι γουστάρανε... Κάνανε ΠΟΛΛΑ καλά, δεκτό. Βοήθισαν τον λαό να ορθοποδήσει, δεκτό. Αλλά ειλικρινά, στεναχωρήθηκε κανένας όταν ο Ρόμπερτ πήρε την πόλη; Το πολύ πολύ λίγοι να είπαν "μα μου, δεν είναι σωστό, ναι αλλά...", ως εκεί!

Γι αυτό και κατ εμέ απο ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ μετά το θάνατο του Ρόμπερτ, αληθινός Βασιλιάς ήταν ο Ρένλι. Μπορεί να μην ήταν 1ος στη διαδοχή, αλλά είχε τη δύναμη και βασικότερο όλων, είχε και το ΛΑΟ να τον θέλει. Μεγάλο πράγμα (κατ εμέ Tongue).

PS: Death to the Boltons.  >Sad
[/quote]

Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή κατέκτησαν με τη βία τα βασίλεια ότι δεν τα πήραν με τον ιδρώτα τους.Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Σε όλες τις αυτοκρατορίες,στους οίκους κτλπ υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή ο Aerys ήταν τρελός οι Targaryen έπαψαν να είναι αγαπητοί ή δεν στεναχωρήθηκαν πάρα πολλοί άνθρωποι.


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - atropos - 23-06-2014

Έχεις διαβάσει δηλαδή πουθενά για στεναχωρημένο λαό με την πτώση των Ταργκάρυεν; Εκτός απο τα παραμύθια που άκουγε απο μικρή η Ντάνυ..;

Και τέλος πάντων αν η νεαρή μάθει απο τα λάθη της διακυβέρνησης της στο Meeren και έρθει στο Γουέστερος και κερδίσει το θρόνο με το σπαθί της, μπράβο της. (γιατί εδώ που τα λέμε, κανένας δεν είναι πραγματικά αγαπητός στο λαό πλέον).