Game Of Thrones - Greek Community
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου [Asoiaf] (https://agameofthrones.gr/forum-5.html)
+--- Forum: ASOIAF - Γενική Συζήτηση [Spoilers] (https://agameofthrones.gr/forum-32.html)
+--- Thread: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? (/thread-521.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - sunspear - 23-06-2014

(Ακολουθεί φλασιά- τρολάρισμα) 8)

Λέτε ο Martin να μας ετοιμάζει στο τέλος την Πρώτη Δημοκρατία του Westeros;;;;!!!! lol! Smile

Οn a more serious note, πιστέυω ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να γυρισεί το Westeros στην προ Κατάκτησης πολιτική πραγματικότητα. Seven Kingdoms δηλαδή, με επτά Bασιλιάδες. (Οπότε Bran δαγκωτό για King of the North, ακόμα και αν
Show Content

Επίσης, θεωρώ ότι έιναι πιθανό το Westeros να μετατραπεί σε μια ''χαλαρή'' ομοσπονδία. Δηλαδή να υπάρχει  ένας Βασιλιάς μεν, αλλά στην ουσία τα πρώην Επτά Βασίλεια να λειτουργούν αυτόνομα. Στο στυλ της Κοινοπολιτείας ένα πράγμα.


Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Σιέρα - 23-06-2014

(23-06-2014, 05:02 PM)sunspear link Wrote: Επίσης, θεωρώ ότι έιναι πιθανό το Westeros να μετατραπεί σε μια ''χαλαρή'' ομοσπονδία. Δηλαδή να υπάρχει  ένας Βασιλιάς μεν, αλλά στην ουσία τα πρώην Επτά Βασίλεια να λειτουργούν αυτόνομα. Στο στυλ της Κοινοπολιτείας ένα πράγμα.

Αυτό ήταν και επί Ταργκάρυεν.


Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - sunspear - 23-06-2014

(23-06-2014, 05:06 PM)Σιέρα link Wrote: [quote author=sunspear link=topic=10355.msg12800#msg12800 date=1403542944]


Επίσης, θεωρώ ότι έιναι πιθανό το Westeros να μετατραπεί σε μια ''χαλαρή'' ομοσπονδία. Δηλαδή να υπάρχει  ένας Βασιλιάς μεν, αλλά στην ουσία τα πρώην Επτά Βασίλεια να λειτουργούν αυτόνομα. Στο στυλ της Κοινοπολιτείας ένα πράγμα.

Αυτό ήταν και επί Ταργκάρυεν.
[/quote]

Eννοώ ακόμα πιο χαλαρή, με Bασιλιά σε καθαρά διακοσμητικό ρόλο: για παρελάσεις, γάμους, κηδείες κ.λ.π.


Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - Σιέρα - 23-06-2014

(23-06-2014, 05:27 PM)sunspear link Wrote: [quote author=Σιέρα link=topic=10355.msg12801#msg12801 date=1403543216]
[quote author=sunspear link=topic=10355.msg12800#msg12800 date=1403542944]


Επίσης, θεωρώ ότι έιναι πιθανό το Westeros να μετατραπεί σε μια ''χαλαρή'' ομοσπονδία. Δηλαδή να υπάρχει  ένας Βασιλιάς μεν, αλλά στην ουσία τα πρώην Επτά Βασίλεια να λειτουργούν αυτόνομα. Στο στυλ της Κοινοπολιτείας ένα πράγμα.

Αυτό ήταν και επί Ταργκάρυεν.
[/quote]

Eννοώ ακόμα πιο χαλαρή, με Bασιλιά σε καθαρά διακοσμητικό ρόλο: για παρελάσεις, γάμους, κηδείες κ.λ.π.
[/quote]

Ένας ακόμα λόγος που μου λείπει ο Ρένλυ. Φαντάζεσαι τον Στάννις σε παρέλαση? Το κρασί θα ξίνιζε και τα παιδάκια θα κλαίγανε.


Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - jons spearwife - 23-06-2014

(23-06-2014, 04:37 PM)nirne link Wrote: Αυτή βέβαια είναι η δική σου άποψη για τον Τύριον. Η δική μου είναι ότι ο Τύριον έχει όλα όσα δεν του αναγνωρίζεις στην ανάρτησή σου και κάτι παραπάνω. Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν από τους καλύτερους βασιλιάδες και μάλιστα καλύτερος από όλους όσοι αναφέρθηκαν, με εξαίρεση τον Τζον.
Ίσως το πιο σημαντικό στοιχειό ενός βασιλιά είναι να βάζει τους άλλους πριν τον ίδιο, το καλό των πολλών είναι πριν το καλό του ιδίου, ο Tyrion είναι ανίκανος να κάνει κάτι τέτοιο. Ο Tyrion δεν έχει δείξει ποτέ να είναι δίκαιος και δεν είναι ούτε στο ελάχιστο ανιδιοτελής ενώ είναι μικροπρεπής και πολύς φόρες κακός. Πως μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να είναι κάλος βασιλιάς? Τι έχει ο Tyrion πιο πολύ από τον Stannis ή τον Mance που τον κάνει kingmatterial?


Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - nirne - 23-06-2014

(23-06-2014, 05:49 PM)Jons Spearwife link Wrote: [quote author=nirne link=topic=10355.msg12799#msg12799 date=1403541427]
Αυτή βέβαια είναι η δική σου άποψη για τον Τύριον. Η δική μου είναι ότι ο Τύριον έχει όλα όσα δεν του αναγνωρίζεις στην ανάρτησή σου και κάτι παραπάνω. Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν από τους καλύτερους βασιλιάδες και μάλιστα καλύτερος από όλους όσοι αναφέρθηκαν, με εξαίρεση τον Τζον.
Ίσως το πιο σημαντικό στοιχειό ενός βασιλιά είναι να βάζει τους άλλους πριν τον ίδιο, το καλό των πολλών είναι πριν το καλό του ιδίου, ο Tyrion είναι ανίκανος να κάνει κάτι τέτοιο. Ο Tyrion δεν έχει δείξει ποτέ να είναι δίκαιος και δεν είναι ούτε στο ελάχιστο ανιδιοτελής ενώ είναι μικροπρεπής και πολύς φόρες κακός. Πως μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να είναι κάλος βασιλιάς? Τι έχει ο Tyrion πιο πολύ από τον Stannis ή τον Mance που τον κάνει kingmatterial?
[/quote]

Μα δε συμφωνώ καθόλου στο πώς χαρακτηρίζεις και περιγράφεις τον Τύριον! Δεν τον αναγνωρίζω καν στα λόγια σου! Εγώ στα βιβλία έναν εντελώς διαφορετικό Τύριον γνώρισα! Έναν άνθρωπο με ελαττώματα όπως όλοι μας, αλλά όχι τόσο σοβαρά ώστε να μην είναι καλός βασιλιάς! Το αντίθετο μάλιστα!

Όσο για το Μανς, δεν τον ξέρω τόσο καλά, θεωρώ ότι δεν έχω τις κατάλληλες πληροφορίες από τα βιβλία για να μπορώ να ξέρω ακριβώς το χαρακτήρα του με λεπτομέρειες.

Για τον Στάννις... έχω πει κι άλλες φορές τη γνώμη μου. Δεν τον θεωρώ καν δίκαιο, πιστεύω ότι έχει μια μάλλον... διαστροφική έννοια της δικαιοσύνης μέσα του.  Και δεν πιστεύω καθόλου πως ο Στάννις έχει τα κατάλληλα προσόντα για να γίνει ένας πετυχημένος βασιλιάς. Είναι πολύ ευθύς, πολύ απόλυτος, καθόλου συμπονετικός, μνησίκακος ώρες ώρες και καθόλου διπλωμάτης. Smile


Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - sunspear - 23-06-2014

(23-06-2014, 05:37 PM)Σιέρα link Wrote: [quote author=sunspear link=topic=10355.msg12804#msg12804 date=1403544434]
[quote author=Σιέρα link=topic=10355.msg12801#msg12801 date=1403543216]
[quote author=sunspear link=topic=10355.msg12800#msg12800 date=1403542944]


Επίσης, θεωρώ ότι έιναι πιθανό το Westeros να μετατραπεί σε μια ''χαλαρή'' ομοσπονδία. Δηλαδή να υπάρχει  ένας Βασιλιάς μεν, αλλά στην ουσία τα πρώην Επτά Βασίλεια να λειτουργούν αυτόνομα. Στο στυλ της Κοινοπολιτείας ένα πράγμα.

Αυτό ήταν και επί Ταργκάρυεν.
[/quote]

Eννοώ ακόμα πιο χαλαρή, με Bασιλιά σε καθαρά διακοσμητικό ρόλο: για παρελάσεις, γάμους, κηδείες κ.λ.π.
[/quote]

Ένας ακόμα λόγος που μου λείπει ο Ρένλυ. Φαντάζεσαι τον Στάννις σε παρέλαση? Το κρασί θα ξίνιζε και τα παιδάκια θα κλαίγανε.
[/quote]

Δεν ξέρω, μπορεί αν καθήσει στο θρόνo να του φύγει αυτή η ''ξινίλα'', να μεταμορφωθεί σε party animal, και να ξημεροβραδιάζεται στην Τσατάγια σαν τον σ'χωρεμένο τον αδελφό του!!!

Βοήθεια μας!!!  ;D ;D ;D

Ο Renly θα ήταν σαν τον Obama (στη δεύτερη θητεία του): Lifestyle President δηλαδή.

Νοt a bad choice for King, this Renly guy... 8) 8) 8)






Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτι - jons spearwife - 23-06-2014

(23-06-2014, 06:06 PM)nirne link Wrote: Μα δε συμφωνώ καθόλου στο πώς χαρακτηρίζεις και περιγράφεις τον Τύριον! Δεν τον αναγνωρίζω καν στα λόγια σου! Εγώ στα βιβλία έναν εντελώς διαφορετικό Τύριον γνώρισα! Έναν άνθρωπο με ελαττώματα όπως όλοι μας, αλλά όχι τόσο σοβαρά ώστε να μην είναι καλός βασιλιάς! Το αντίθετο μάλιστα!

Όσο για το Μανς, δεν τον ξέρω τόσο καλά, θεωρώ ότι δεν έχω τις κατάλληλες πληροφορίες από τα βιβλία για να μπορώ να ξέρω ακριβώς το χαρακτήρα του με λεπτομέρειες.

Για τον Στάννις... έχω πει κι άλλες φορές τη γνώμη μου. Δεν τον θεωρώ καν δίκαιο, πιστεύω ότι έχει μια μάλλον... διαστροφική έννοια της δικαιοσύνης μέσα του.  Και δεν πιστεύω καθόλου πως ο Στάννις έχει τα κατάλληλα προσόντα για να γίνει ένας πετυχημένος βασιλιάς. Είναι πολύ ευθύς, πολύ απόλυτος, καθόλου συμπονετικός, μνησίκακος ώρες ώρες και καθόλου διπλωμάτης. Smile
Είναι μνησίκακος ο Stannis και ο Tyrion που σκότωσε ανθρώπους για το τίποτα είναι οκ? Τι έκανε ο Stannis που τον κάνει μνησίκακο? Το ότι δεν παραδόθηκε στον Renly? Έλα τώρα... Ο Tyrion είναι ένας άνθρωπος που ναι είναι έξυπνος οκ αλλά μέχρι εκεί. Ούτε δίκαιος ούτε ανιδιοτελής ούτε και ούτε καν ενδιαφέρετε να προσπαθήσει έστω να γίνει κάτι από αυτά. Σε μια post apocalyptic κοινωνία χρειάζεται κάποιος που μπορεί να βάλει τον εαυτό του «κάτω» από τους άλλους (Jon), που μπορεί να κερδίσει συμμάχους (Mance) κ που ναι είναι δίκαιος (Stannis). Όλοι μα όλοι στα βιβλία λένε ποσό δίκαιος είναι ο Stannis, αλύγιστος ναι αλλά δίκαιος και μιας και η γνώμη των πολλών μέτριοι για το τι είναι ο καθένας όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις γκουχ  γκουχ Rhaegar, γιατί ο Stannis να είναι κάτι διαφορετικό? Καλύτερα καθόλου διπλωμάτης αλλά κάλος άνθρωπος παρά κακός αδιάφορος για το πλησίον του άνθρωπος αλλά καλός διπλωμάτης, που ούτε αυτό είναι.

(23-06-2014, 06:11 PM)sunspear link Wrote: Νοt a bad choice for King, this Renly guy... 8) 8) 8)
Olenna disagrees.


Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα π - nirne - 23-06-2014

(23-06-2014, 06:21 PM)Jons Spearwife link Wrote: και μιας και η γνώμη των πολλών μέτριοι για το τι είναι ο καθένας όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις γκουχ  γκουχ Rhaegar, γιατί ο Stannis να είναι κάτι διαφορετικό?

Το ότι η γνώμη των πολλών για το Ραίγκαρ είναι θετική, δεν κάνει εσένα να συμφωνείς μαζί τους, έτσι δεν είναι; Ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα  Wink. Έτσι κι εγώ δεν είναι ανάγκη να συμφωνώ με τους πολλούς στο ότι ο Στάννις είναι δίκαιος! Άλλωστε, αυτό έχει να κάνει γενικά με το πώς αντιλαμβάνεται κανείς τη δικαιοσύνη και τις άλλες αφηρημένες έννοιες κι εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι όπως εσύ προφανώς.  Smile


Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - SANDOR CLEGANE - 23-06-2014

Γεια σας και πάλι!
Νομίζω ότι ο τίτλος ήταν " Ποιον βασιλιά προτιμούσατε;"
Είχα να γράψω κι αστεία αλλά και μη. Αλλά νομίζω ότι τελευταία "παρασοβάρεψε" ...
ΟΚ, αρχικά (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) θα έλεγαν "Νεντ". Αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι, ούτε κι αυτός έκανε. Κι έρχομαι στο προηγούμενο σχόλιο " ... παρά κακός διπλωμάτης" . Ορίστε πού καταλήξαμε... σφαγές , σφαγές. Παραήταν τίμιος ή αν θέλετε κι ένας "ηλίθιος" (ιεροσυλία - βλασφημία για "Νεντ-Μπόρομιρ") τίμιος (φαντάζεστε να ήταν στη θέση του Ρομπ κι ερχότανε τελικά ο Τζον να τον βοηθήσει ... θα του έκοβε το κεφάλι!!) .
Δυστυχώς σε μια διακυβέρνηση χρειάζεται διπλωματία για να είναι όλοι ικανοποιημένοι ή αλλιώς όλοι "μη ικανοποιημένοι" επαρκώς. 
Θα έβαζα ως δεύτερη επιλογή "Τζον" , ο οποίος έχει ξεκινήσει από χαμηλά κι έχει όλες τις προδιαγραφές αλλά του λείπει η εμπειρία και κυρίως η πονηριά (και διαβάσαμε τι έγινε και στη συνέχεια ξεκινήσαμε τα "ελπιδοφόρα" σενάρια) οπότε ούτε κι αυτός.
Για τον Στάνις που ανέφερα στην αρχή (κι έγραψα για πλάκα  να κάνει παρέα για κανέναν χρόνο με τον Τύριον, ίσως τελικά να ήταν κάποια "αλήθεια". Ο "άνθρωπος" ...  ακόμα και η δικαιοσύνη πρέπει να κοιτάζει πολλές φορές την Ανθρωπιά και το πνεύμα του νόμου. Πιστεύω ότι μετά από λίγον καιρό θα είχαμε πάλι επαναστάσεις γιατί ο τύπος ... άσε που μου θυμίζει ότι για να πετύχεις κάτι πρέπει να κοιτάζεις "άστρα, ταρώ, μάντισσες" και να τρέχεις πίσω απ' αυτές.
Για τη Ντάνυ , συμπαθής, αλλά δεν μου λέει ... Αν τελικά το αξίζει, μακάρι.
Τύριον, άξιος αλλά  όπως το "φως και τα κουνούπια"  θα πέσουν κατά σειρά πάνω του,
νομίζοντας τον εύκολο στόχο, ώσπου εκεί που δεν το περιμένεις (τι λες Μάρτιν) πάρτον κάτω ...
Τελικά καταλήγω κι εγώ, όπως κι ο Sunspear στη δημοκρατία!!
(ρε παιδιά δεν είμαι τόσο της τεχνολογίας πώς ανεβάζω Φωτο,  ήθελα να βάλω σε μια εικόνα
τον Μακιαβέλι να γράφει και να έχει πόστερ τον Τάιγουιν ! )
ή αν επιμένετε :            Βασιλιάς  >  Τζον
                        Χέρι του βασιλιά  >  Τζέιμι (κι ας λείπει το δεξί) αλλά πιστός (άντε ρε,
                                                                δώστε του τη Σέρσεϊ  και μετά από καμιά
                                                                βδομάδα ούτε να θέλει να την δει)
                "υπουργός" οικονομικών > Μπέιλις (άλλαξα τελευταία στιγμή, είχα τον Τύριον)
                    >>      δικαιοσύνης  > Στάνις 
                    >> διπλωματίας, μαλαγανιάς και κατασκοπίας > Βάρυς
                    >>  παιδείας και μαγειρικής > Σαμ
                    >>    υγείας και πειραμάτων  >  Κουάιμπερν
                    >>    εμπορικής ναυτιλίας      >  ο Κρεμμυδάς (κολλάει το μυαλό και ξεχνώ
                                                                                        ονόματα)
                      ρε παιδιά το Πρωτοκλασσάτο Σέλεχος ο Μέγιστος  Τύριον πού να μπεί; (help)