Game Of Thrones - Greek Community
[Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 4η Σεζόν [2014] (https://agameofthrones.gr/forum-21.html)
+---- Thread: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview (/thread-543.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - nirne - 11-06-2014

(11-06-2014, 10:37 AM)Danae link Wrote: Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω εδώ. Ήθελα να ρωτήσω, στο τρέιλερ καλά βλέπω ότι κάποιος σκοτώνει τον Τζον;

Δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο. Θα μπορούσες να μας πεις σε ποιο δευτερόλεπτο το είδες αυτό;


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Danae - 11-06-2014

Στο 0,27 περίπου, είναι πολύ σύντομη σκηνή.


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - iris - 11-06-2014

ενταάααξει αν το δω κ αυτό..θα τα βάλω όλα μπουρλότο!



Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - nirne - 11-06-2014

Στο 0:27 δείχνει απλώς να βάζουν στο λαιμό του Τζον ένα μαχαίρι. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να απειληθεί η ζωή του, όχι ότι σκοτώνεται σίγουρα.


Απ: Απ: Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Nica - 11-06-2014

(11-06-2014, 06:12 AM)atropos link Wrote: Τέλος πάντων, για να μη το κουράζω, πιστεύω ότι ΚΑΘΕ σκηνή εξυπηρετεί ένα σκοπό. Τα βιβλία έχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ πράγματα, οπότε το να χρησιμοποιούν απλά φίλερς, μου ακούγεται πολύ πεζό για να ισχύει. Απλά κάποιες σκηνές είναι στοχευμένες σε άτομα όπως εγώ ή εσύ, άλλες για τον φίλο μου που δεν έχει διαβάσει αλλά έχει ψάξει όλα τα spoilers και άλλες για τον απλό θεατή που θέλει να δει μια ωραία σειρά και να μη χάνεται στον τεράστιο αυτό κόσμο που μόλις γνώρισε.

Μπορεί φυσικά και να κάνω και λάθος Tongue

Θα συμφωνησω μαζι σου. Επειδη εχω σπουδασει κινηματογραφο λεω παντα οτι μια καλη ταινια η σειρα δεν εχει ποτε περιττες σκηνες, ολες εχουν το λογο τους. Ακομα κι αν δεν καταλαβαινουμε το λογο ακομα.

Για την Γιαρα που λετε, εμενα δεν μου φανηκε περιττη. Εβγαλε καταρχας κατι συναισθηματικο, η αδερφη που δεν εγκαταλειπει τον αδερφο αλλα μας βοηθησε και να καταλαβουμε σε τι βαθμο εχει γ@μηθει η ψυχολογια του Θηον, διοτι οπως ειπαμε δεν διαβαζουμε τα βιβλια και δεν μπορουμε να μπουμε στο μυαλο του καθενα. Εκει καταλαβαμε οτι εχει χασει την ταυτοτητα του.


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Nica - 11-06-2014

Για τον Μπραν τωρα νομιζω οτι ηθελαν να δωσουν δραση στην ιστορια του, λιγο σασπενς, συγκινηση γιατι να τον βλεπεις συνεχεια να τον κουβαλανε δεν εχει τοσο γουστο τηλεοπτικα. Και ταυτοχρονα μας δειχνουν πως εξελισσονται οι δυναμεις του.




Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Nica - 11-06-2014

Στο νεο τρειλερ (ευχαριστουμε Fixxxer!) φαινεται καθαρα οτι δραπετευει ο Τυριον και βρισκει την Σαε στο δωματιο. Απο την νωχελικη κι ακρως ερωτικη σταση της καταλαβαινουμε οτι θα το πανε οπως στα βιβλια και υποθετω θα του μιλησει πολυ προκλητικα για να φθασει στο σημειο να κανει οσα θα κανει.

Η απορια μου ειναι σχετικα με τον Βαρυς. Ειναι δυνατον ο Αρχοντας των ψιθυρων να μη γνωριζε τον πραγματικο ρολο της Σαε?  :Smile


Απ: Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - godric - 11-06-2014

(11-06-2014, 05:33 AM)nirne link Wrote: Το ποιος είναι πιο "Νεντ" ο Νεντ του βιβλίου ή ο Νεντ της σειράς, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να το συζητάμε καν.
Δεν είπα ότι ο Νεντ της σειράς είναι γενικά πιο "Νεντ" από τον Νεντ των βιβλίων. Είπα πως στη συγκεκριμένη στιγμή, ήταν πιο "Νεντ"
Δηλαδή ο ένας (των βιβλίων) λέει "πάω πρώτα να αλλάξω ρούχα"
Ο άλλος (της σειράς) ενώ του λέει ο τύπος να αλλάξει ρούχα (του στυλ: έτσι θα πας να παρουσιαστείς), αυτός τον κοίταξε απαξιωτικά

Σε αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή, η αντίδραση του Νεντ στη σειρά ήταν πιο "Νεντ" από αυτή των βιβλίων. Αυτή η προσθήκη/αλλαγή του ταιριάζει πιο πολύ σαν χαρακτήρα. Γιατί είναι ένας χαρακτήρας με τιμή και κοιτάζει την ουσία. Δεν ασχολείται με φρουφρου και αρώματα

Από εκεί και πέρα, μάλλον τα "πρέπει" και "δεν πρέπει" που αναφέρεις πηγαίνουν σε μένα. Αν σε πείραξαν οι συγκεκριμένες λέξεις, ανακαλώ. Ο γραπτός λόγος συχνά κρύβει παγίδες και αυτά που γράφουμε δεν είναι αυτά που θέλαμε να εκφράσουμε Smile

Όχι δεν έχει κανείς το δικαίωμα να σου επιβάλλει το πως "πρέπει να νιώθεις" παρακολουθώντας τη σειρά. Αυτό που είπα απλά, είναι πως μην περιμένετε οι αναγνώστες των βιβλίων να γίνονται στη σειρά όπως τα περιμένατε
Πάντα μια μεταφορά ενός βιβλίου στη μικρή ή μεγάλη οθόνη δε γίνεται αυτούσια
Οι λόγοι άλλες φορές είναι ξεκάθαροι, άλλες όχι
Είπα για παράδειγμα πως σε μια άλλη σειρά που προήλθε από κομικ, ο δημιουργός είπε πως ήθελε να πάρει μια διαφορετική τροπή για να μην μπορούν και οι αναγνώστες να προβλέψουν τι θα γίνει στη συνέχεια.
Σε άλλες περιπτώσεις ο σεναριογράφος θέλει να δώσει το δικό του στίγμα, να άλλη προοπτική κλπ
Είναι κάτι που το συναντάμε κατά κόρον
Ίσως κάτι που ξενίζει έναν αναγνώστη, σε κάποιον άλλο να αρέσει. Ίσως κάτι που περίμεναν οι αναγνώστες (πχ τον Coldhands) να μην το δουν ποτέ, αλλά οι σεναριογράφοι να θεώρησαν προτιμότερο να μην το εμφανίσουν γιατί δεν τους "βόλευε" τηλεοπτικά

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως ο Μάρτιν δε βλέπει τα επεισόδια μαζί με εμάς, τους υπόλοιπους "κοινούς θνητούς". Η επαφή του με τους σεναριογράφους είναι άμεση. Οπότε αν κάτι από αυτά που έβλεπε τον έθιγε ως συγγραφέα, ή δεν του άρεσε το τελικό αποτέλεσμα, είμαι σίγουρος ότι δε θα το βλέπαμε στη σειρά

Οπότε ας απολαύσουμε το τηλεοπτικό πακέτο που μας προσφέρεται. Έτσι κι αλλιώς αυτό που βλέπουμε σε γενικές γραμμές μας αρέσει, αλλιώς δε θα το παρακολουθούσαμε κιόλας.
Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που μέσα από αυτή τη σειρά κατάφερα να γνωρίσω τον Μάρτιν και να πάρω το ερέθισμα να αρχίσω να διαβάζω τα έργα του. Διαβάζοντας τα βιβλία, σίγουρα δε μ αρέσουν όλα όσα είδα στην τηλεοπτική version, αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί που ανέλαβαν το εγχείρημα. Και σίγουρα θέλουν πολύ περισσότερο από μένα να βγει όμορφο το αποτέλεσμα γιατί είναι η δουλειά τους.


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - nirne - 11-06-2014

Εγώ δε θα συζητήσω περισσότερο γι' αυτό το ζήτημα, γιατί είμαστε εκτός θέματος εδώ και πολλές αναρτήσεις. Πιστεύω πως ό, τι ήθελε ο καθένας μας να τονίσει στην παρούσα φάση, το έκανε. Αν θα θέλατε να ανοίξουμε ένα θέμα για τις διαφορές τηλεοπτικής σειράς-βιβλίων (αν υπάρχει ήδη, ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν τσέκαρα πριν ποστάρω εδώ), πολύ ευχαρίστως να το κάναμε. Η συζήτηση όμως εδώ θα έπρεπε να αφορά το preview του δέκατου επεισοδίου κι αν συνεχιστεί επ' αόριστον ο αντίλογος για το αν οι αλλαγές στη σειρά είναι καλές ή όχι (εμένα δεν ήταν καν ο σκοπός μου αυτός εξαρχής), φοβάμαι ότι θα μας κλειδώσουν το θρεντ και είναι κρίμα.


Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Σιέρα - 11-06-2014

(11-06-2014, 01:47 PM)Nica link Wrote: Η απορια μου ειναι σχετικα με τον Βαρυς. Ειναι δυνατον ο Αρχοντας των ψιθυρων να μη γνωριζε τον πραγματικο ρολο της Σαε?  :Smile
Το τι παιζει με την Σει και τον ευνουχο είναι άλλη ιστορία και νομίζω ότι αξίζει νέο θέμα.