Game Of Thrones - Greek Community
[Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 4η Σεζόν [2014] (https://agameofthrones.gr/forum-21.html)
+---- Thread: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview (/thread-543.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - godric - 11-06-2014

O Μάρτιν δε γράφει το σενάριο, αλλά είναι ο co-executive producer οπότε είναι σίγουρο πως τίποτα δε γίνεται στο κουτουρού (ωραία λέξη, καιρό είχα να τη χρησιμοποιήσω  :-X ). Δε θα άφηνε δηλαδή να "ξεσκίσουν" την εικόνα ενός χαρακτήρα σε σχέση με το πως εμφανίζεται στα βιβλία. Όλα γίνονται με τη σύμφωνη γνώμη του, ή έστω με την ανοχή του.

Όταν λέω πως κάποια πράγματα ίσως να τα είχε αλλιώς στο μυαλό του, ή να είχε πάνω από μια ιδέες για το πως να τα υλοποιήσει, το λέω για παράδειγμα στην περίπτωση του Πυπ και του Γκρεν, που στο 9ο σκοτώθηκαν. Απ' ότι διάβασα εδώ μέσα και σε άλλα φόρουμ (γιατί είμαι ακόμα στο πρώτο βιβλίο), στα βιβλία δεν έχουν σκοτωθεί. Προσωπικά όμως, προτιμώ περισσότερο που πέθαναν με αυτό τον επικό θάνατο, παρά την εκδοχή των βιβλίων που ναι μεν ζουν, αλλά "απενεργοποιήθηκαν" επειδή στάλθηκαν κάπου μακριά

Επίσης θυμάμαι στην πρώτη σεζόν όταν έφτασε ο Νεντ στο Κινγκς Λάντινγκ που στην τηλεοπτική έκδοση του λέει κάποιος πως πρέπει να πάει στο συμβούλιο. Τον ρωτάει όμως αν πρέπει να φορέσει κάτι πιο επίσημο και ο Νεντ τον κοιτάει με ένα απαξιωτικό βλέμμα, του στυλ "εδώ ο κόσμος καίγεται και εσύ μας λες για ρούχα". Αντιθέτως, όταν διάβασα τη σκηνή στο βιβλίο, με το που φτάνει του λέει ο τύπος "πρέπει να πας στο συμβούλιο" και ο Νεντ απαντάει, πρέπει πρώτα να φορέσω κάτι πιο επίσημο.
Ε, ΟΚ η αντίδραση του Νεντ στη σειρά, μ' άρεσε περισσότερο απ' ότι στο βιβλίο. Ήταν πιο "Νεντ".

Επίσης ο Σίριο Φορέλ, στην τηλεοπτική έκδοση σε κερδίζει περισσότερο από ότι αυτός των βιβλίων.

Από την άλλη, το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η σειρά είναι πως δε μπορεί να δείξει το πως σκέφτεται ο κάθε χαρακτήρας και ο τηλεθεατής δε μπορεί να μπει στην ψυχολογία του (νομίζω το έχει αναφέρει και ο Μάρτιν αυτό, αναφερόμενος στη σκηνή με το "βιασμό") οπότε κατά τη δημιουργία της σειράς, κάποια πράγματα αναγκαστικά αλλάζουν γιατί δε δημιουργήθηκε αποκλειστικά για όσους διάβασαν τα βιβλία και τώρα θέλουν να έχουν μια οπτική απεικόνιση των γεγονότων, αλλά και για να κερδίσει νέους "οπαδούς" που βλέποντας τη σειρά, θα ξεκινήσουν να διαβάζουν τα βιβλία

Ναι κάποια πράγματα θα ξενίσουν και τα ξενερώσουν όσους τα διάβασαν, άλλα όμως θα φανεί ότι καλώς μπήκαν. Όπως και να χει, επειδή μιλάμε πάντα για προσωπικές προτιμήσεις, ποτέ δε θα είναι όλοι ικανοποιημένοι με το τελικό αποτέλεσμα (ή έστω με επιμέρους σημεία αυτού)

Πφφφφ πρέπει να πάω στη δουλειά και έμεινα στο βιβλίο στο γεγονός που πέθανε ο Ρόμπερτ  Tongue

Καλή μέρα σε όλους  Smile


Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - nirne - 11-06-2014

(11-06-2014, 04:21 AM)Godric link Wrote: O Μάρτιν δε γράφει το σενάριο... Όλα γίνονται... ή έστω με την ανοχή του.

Για μένα τα είπες όλα όταν είπες αυτό. Το συμβόλαιο που έχει κάνει με το ΗΒΟ δεν το ξέρει κανείς μας, αλλά από τις απαντήσεις του ίδιου εγώ καταλαβαίνω πολλά.

Eπίσης, λες ότι ο Μάρτιν μπορεί κάποια πράγματα να τα είχε αλλιώς στο μυαλό του ή να είχε παραπάνω ιδέες κλπ. Στην πιο πρόσφατη συνέντευξη που έδωσε όταν ρωτήθηκε για τις σκηνές που κόβουν ή αλλάζουν στη σειρά, απάντησε ότι όχι, καμιά σκηνή του βιβλίου του δεν είναι περιττή κι όλα εκεί μέσα έχουν το λόγο τους που υπάρχουν.
Όλα τα άλλα είναι καθαρές εικασίες δικές μας.

Το ποιος είναι πιο "Νεντ" ο Νεντ του βιβλίου ή ο Νεντ της σειράς, δε νομίζω ότι θα έπρεπε να το συζητάμε καν.

Αφού λοιπόν λες κι εσύ ότι είναι θέμα προτίμησης, είναι θέμα προτίμησης και αν σε κάποιον αρέσει η σειρά περισσότερο από τα βιβλία σε τελευταία ανάλυση. Προσωπικά θεωρώ τα βιβλία αξεπέραστα και κατανοώ κάποιες αλλαγές στη σειρά που γίνονται αναγκαστικά. Τις υπόλοιπες έχω κάθε λόγο  να τις κρίνω θετικά ή αρνητικά. Θεωρώ ότι ως αναγνώστες και τηλεθεατές την ίδια στιγμή έχουμε το δικαίωμα να μη μας αρέσουν κάποιες αλλαγές χωρίς να είμαστε υπόλογοι κάθε φορά που το επισημαίνουμε αυτό έστω και με μια και μόνη φράση όπως έκανα εγώ και ο φίλος Fixxxer.

Τέλος, θα ήθελα να πω το εξής: αν ένας άνθρωπος δεν έχει διαβάσει όλα τα βιβλία και δεν έχει δει και τη σειρά, δεν μπορεί να νοηθεί φερέγγυος κριτής γιατί δεν έχει όλα τα δεδομένα στα χέρια του. Σκεφτείτε έναν άνθρωπο που διάβασε τα βιβλία και χωρίς να δει τη σειρά, αλλά διάβασε από δω κι από κεί γι΄ αυτήν ή κάποιος του είπε απλά την υπόθεση της τηλεοπτικής σειράς και έρχεται και σας λέει ότι η σειρά δεν είναι καλή για παράδειγμα ή ότι κάνουν πολλές πατάτες ή η τάδε σκηνή είναι καλύτερη στα βιβλία...

Τέλος πάντων, έχουμε ξεφύγει από το θέμα και μιας και πιστεύω ότι ο καθένας μας είπε την άποψή του, καλό θα ήταν να επιστρέφαμε στο θέμα του θρεντ και πάλι.  Smile


Απ: Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - atropos - 11-06-2014

(10-06-2014, 11:11 PM)nirne link Wrote: ...

To σενάριο της σειράς δυστυχώς δεν το γράφει ο Μάρτιν, απ' ό, τι έχω καταλάβει έχει ένα ρόλο μάλλον και απλά συμβουλευτικό κι όταν τον ρωτούν γιατί γίνεται η μια αλλαγή και η άλλη, συνήθως δικαιολογεί την όλη κατάσταση με τη φράση: "Είναι το φαινόμενο της πεταλούδας", επειδή άλλαξαν κάποια πράγματα στην αρχή στις ιστορίες, τώρα αναγκαστικά πρέπει να αλλάξουν και τη συνέχεια για να δέσει. Όταν τον ρώτησαν για το βιασμό της Σέρσεϊ από το Τζέιμι είπε για την πεταλούδα όπως επίσης είπε ότι αυτή είναι η δική του υπόθεση μιας και δε συζήτησε ποτέ γι' αυτή την αλλαγή με τους παραγωγούς.
Όμως και σαν απλός θεατής-αναγνώστης καταλαβαίνεις πότε μια αλλαγή γίνεται για να "ανεβάσει" μια ήδη υπάρχουσα σκηνή στο βιβλίο (πχ. λεηλασία του Ασταπόρ, το δρεπάνι στο Τείχος) και πότε είναι φίλλερ, είτε για να κερδηθεί χρόνος, είτε για να κάνουν οικονομία, είτε επειδή θα είναι απλά πιασάρικη μια σκηνή (αμερικανιά).
Αυτές οι παρά τρίχα συναντήσεις αδερφών, θειάδων, μπατζανάκηδων κλπ κλπ ή και οι συναντήσεις χαρακτήρων με διαφορετικές ιστορίες που δεν έχουν κανένα σκοπό και δεν προάγουν την ιστορία (Μπριέν-Άρυα), ή οι ανώφελες επιθέσεις στο κουτουρού και το βάζω στα πόδια (Γιάρα στο κάστρο των Μπόλτον) ή οι αλλαγές ενός ολόκληρου κύριου χαρακτήρα δεν είναι στο πνεύμα των βιβλίων του Μάρτιν και δεν είναι ευχάριστο για πολλούς αναγνώστες να τις παρακολουθούν.
Το αν πρέπει ή δεν πρέπει να μας αρέσουν οι αλλαγές πιστεύω ότι είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός κι έχει να κάνει με τα γούστα και την αισθητική του. Δεν ισχύουν όλα για όλους.

οφ τοπικ δι εντ  ;D

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάπως με την οπτική σου. Το θέμα είναι ότι η σειρά είναι αναγκασμένη να προσπαθεί να ικανοποιήσει 2 ομάδες ανθρώπων που δεν αλληλοκαλύπτονται ΚΑΘΟΛΟΥ. Αυτούς που έχουν διαβάσει τα βιβλία και αυτούς που δεν τα έχουν διαβάσει. Και να τονίσω ότι οι 2 αυτές ομάδες έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία και οπτική.

Πχ η σκηνή του "βιασμού" που μπορεί εσένα μπορεί να σου φάνηκε χαζή, ίσως εξυπηρετεί το να "θυμίσει" στους θεατές που δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία για το πόσο ιδιαίτερα "άρρωστη" είναι η σχέση των δύο. Εγώ και εσύ το θυμόμαστε καλά, αλλά οι θεατές; Ειδικά εφόσον στο επόμενο επεισόδιο τα αδέρφια ήταν σαν να μην εγινε και τίποτα, και να μη θυμόταν κάποιος τίποτα, τώρα..

Επίσης για τις άκυρες συναντήσεις όπως του Μπραν με τον Τζον, και εμένα μου φάνηκε ψιλοχαζομάρα. Αλλά όταν βλέπω κάποιο επόμενο επεισόδιο με φίλους που δεν τάχουν διαβάσει, και τους βλέπω να μπερδεύουν βασικά πράγματα (πχ απο ποια μεριά του τοίχους είναι η παρέα του Τόρμουντ, ή που είναι το Molestown κλπ κλπ....) βλέπω ότι τέτοια "τρικ" βοηθάνε τέτοια άτομα να πάρουν μπρος Tongue .

Αντίθετα, μπορεί κάποιος που δεν έχει διαβάσει τα βιβλία, να μη τον ένοιαξε και καθόλου όταν ο Μέιστερ Αίμον είπε ότι είναι Ταργκάρυεν και μιλούσε για την παλιά του αγάπη, ενώ εγώ το βρήκα συναρπαστικό. Μπορεί και να μη παίξει ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ρόλο στη σειρά, παρόλα αυτά η σκηνή να μπήκε για "χάρη" των αναγνωστών.

Τέλος πάντων, για να μη το κουράζω, πιστεύω ότι ΚΑΘΕ σκηνή εξυπηρετεί ένα σκοπό. Τα βιβλία έχουν ΧΙΛΙΑΔΕΣ πράγματα, οπότε το να χρησιμοποιούν απλά φίλερς, μου ακούγεται πολύ πεζό για να ισχύει. Απλά κάποιες σκηνές είναι στοχευμένες σε άτομα όπως εγώ ή εσύ, άλλες για τον φίλο μου που δεν έχει διαβάσει αλλά έχει ψάξει όλα τα spoilers και άλλες για τον απλό θεατή που θέλει να δει μια ωραία σειρά και να μη χάνεται στον τεράστιο αυτό κόσμο που μόλις γνώρισε.

Μπορεί φυσικά και να κάνω και λάθος Tongue


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - nirne - 11-06-2014

Μάλλον δεν έδωσα να καταλάβετε καλά τι εννοώ...
Επιμένω ότι μου επιτρέπεται να μου αρέσει ή όχι κάτι ή να το θεωρώ χαζό ή έξυπνο, να το θεωρώ ανώφελο ή "εγκληματικό" και να μπορώ να το λέω σε ένα φόρουμ χωρίς να πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να με "επαναφέρει στην τάξη", σωστά; Κι αν ακούγομαι επιθετική (πράγμα που ειλικρινά δεν το θέλω καθόλου), είναι ότι γενικά δεν είναι και πολύ ωραίο να λέμε σε κάποιον που λέει τη γνώμη του ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ή ότι ΠΡΕΠΕΙ να του αρέσουν ή όχι όλα στη σειρά ή στα βιβλία και να μη τα κρίνει. Σ' αυτό απάντησα εγώ κυρίως και κατέθεσα και τα επιχειρήματά μου. Τώρα αν κάποιος έχει άλλη άποψη πάνω στα φίλλερς της σειράς, είναι ευπρόσδεκτος να την πει, άλλωστε αυτό ακριβώς είναι το θέμα του θρεντ. Πάνω στο θέμα του θρεντ λοιπόν κατέθεσα την άποψή μου όπως έκανε και ο Fixxer όσον αφορά το φίλλερ της πιθανής συνάντησης της Άρυα και της Μπριέν. Δε θα έλεγα τίποτα αν κάποιος δε συμφωνούσε μαζί μου και εξέθετε τα επιχειρήματά του για το γιατί θεωρούσε το φίλλερ απαραίτητο. Όμως δεν έγινε ακριβώς έτσι και γι' αυτό η συζήτηση πήγε αλλού.


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - atropos - 11-06-2014

Μάλλον με κάποιο τρόπο σε εκνεύρισα  ??? αλλά δεν είχα καμία πρόθεση. Ίσως εσύ δεν κατάλαβες τι εννοούσα, ή σε μπέρδεψε ο τόνος μου. Να σε επαναφέρω στην τάξη  :o;! Απλά είπα την άποψη μου πάνω στη δική σου! Τέλος πάντων, ίσως με κάποιο τρόπο σε προσέβαλα και λυπάμαι γι' αυτό ειλικρινά.

Δικαίωμα σου είναι και προφανώς και θα έχεις άποψη για τη σειρά, και θα σχολιάζεις κάτι ως χαζό ή έξυπνο. Όταν λες όμως ότι κάτι είναι ανώφελο, απλά ήθελα να σου δείξω και μια άλλη οπτική, όπως τη δική μου που δεν θεωρεί τίποτα ανώφελο για τη σειρά, εφόσον μπορεί πιθανότατα να ωφελεί μια άλλη ομάδα θεατών. Αν εσύ συνεχίζεις να το θεωρείς έτσι και διαφωνείς μαζί μου, με γειά σου με χαρά σου, δε γίνεται να συμφωνούμε σε όλα όλοι..

Επαναλαμβάνω, απλά ήθελα να δείξω μια άλλη οπτική, δεν έχω το δικαίωμα; Δεν σε "επανέφερα στην τάξη", ούτε είπα τι πρέπει να σου αρέσει και τι όχι... Απλά είχα διαφορετική άποψη και την είπα....


Απ: Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - nirne - 11-06-2014

(11-06-2014, 07:02 AM)atropos link Wrote: Μάλλον με κάποιο τρόπο σε εκνεύρισα  ??? αλλά δεν είχα καμία πρόθεση. Ίσως εσύ δεν κατάλαβες τι εννοούσα, ή σε μπέρδεψε ο τόνος μου. Να σε επαναφέρω στην τάξη  :o;! Απλά είπα την άποψη μου πάνω στη δική σου! Τέλος πάντων, ίσως με κάποιο τρόπο σε προσέβαλα και λυπάμαι γι' αυτό ειλικρινά.

Δικαίωμα σου είναι και προφανώς και θα έχεις άποψη για τη σειρά, και θα σχολιάζεις κάτι ως χαζό ή έξυπνο. Όταν λες όμως ότι κάτι είναι ανώφελο, απλά ήθελα να σου δείξω και μια άλλη οπτική, όπως τη δική μου που δεν θεωρεί τίποτα ανώφελο για τη σειρά, εφόσον μπορεί πιθανότατα να ωφελεί μια άλλη ομάδα θεατών. Αν εσύ συνεχίζεις να το θεωρείς έτσι και διαφωνείς μαζί μου, με γειά σου με χαρά σου, δε γίνεται να συμφωνούμε σε όλα όλοι..

Επαναλαμβάνω, απλά ήθελα να δείξω μια άλλη οπτική, δεν έχω το δικαίωμα; Δεν σε "επανέφερα στην τάξη", ούτε είπα τι πρέπει να σου αρέσει και τι όχι... Απλά είχα διαφορετική άποψη και την είπα....

Συγγνώμη! Δεν εννοούσα εσένα μ' αυτό που είπα: "να με επαναφέρουν στην τάξη"! Αν διαβάσεις πιο πριν πώς ξεκίνησε η κουβέντα, θα καταλάβεις τι εννοούσα. Γι΄αυτό και δεν έκανα παράθεση τα δικά σου λόγια άλλωστε! Χίλια συγγνώμη και πάλι αν φάνηκε έτσι, αλλά σίγουρα δεν πήγαινε σ' εσένα αυτό που έγραψα! Απλώς, σου εξήγησα γιατί έγραψα ό, τι έγραψα εξαρχής!
Και πάλι συγγνώμη!  Sad


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Fixxxer - 11-06-2014

Εγω θελω να δω την LS γιατι ειναι ταμαμ σκηνη για κλεισιμο κυκλου...

End of story...


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - atropos - 11-06-2014

100% μαζί σου.

Ειδικά μετά το χλιαρότατο τέλος της προηγούμενης σαιζόν, επιβάλλεται!


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Fixxxer - 11-06-2014

http://www.spoilertv.com/2014/06/game-of-thrones-episode-410-children_10.html

Ενα extended promo trailer...


Απ: [Spoilers] 10ο-Επεισόδιο-Preview - Danae - 11-06-2014

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω εδώ. Ήθελα να ρωτήσω, στο τρέιλερ καλά βλέπω ότι κάποιος σκοτώνει τον Τζον;