Game Of Thrones - Greek Community
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones (/thread-627.html)



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 23-06-2015

[member=2941]dervil13[/member]

a) [Image: 5c1e48cbb3611b1c9518f4b33a11b7b5.jpg]

http://www.citymaps.xyz/game-of-thrones-map/



kai  b) [Image: interactive_game_of_thrones_map_1.jpg]


Με πρώτη ματιά φαίνεται σωστός ο Β' χάρτης , αλλά νομίζω ότι την Α' τοποθεσία την είδα κι αλλού. 
Σίγουρα στο "opening theme"  θα φανεί καθαρά το  "πού" .
Αλλά επαναλαμβάνω  η παρατήρηση της Σιέρα  είναι "κλειδί" (φιλοξενήθηκε η Ντάνι στο Ντορν;!! )





Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - odykal - 23-06-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Απ' ότι βλέπω τώρα μπροστά μου στον χάρτη που μου δόθηκε μαζί με τα βιβλία, ο πρώτος χάρτης είναι λάθος. Το Μπράαβος βρίσκεται πολύ πιο βόρεια, στο ύψος των Fingers, όπως δείχνει ο δεύτερος χάρτης. Αλλά η θέση του Μπράαβος δεν είναι το μόνο λάθος στον πρώτο χάρτη. Πχ. το Tyrosh και το Lys βρίσκονται νοτιότερα, ενώ η πραγματική τοποθεσία του Lorath δεν έχει καμία σχέση με αυτή που δείχνει στον χάρτη, βρίσκεται στη Shivering Sea ανατολικά του Μπράαβος. Εκτός κι αν είναι λάθος ο χάρτης μου...


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 24-06-2015

Τώρα με καθαρό μυαλό  έκανα το αυτονόητο  * . Θυμήθηκα (μου το θύμισε στην πραγματικότητα ο Odykal ) ότι στα τελευταία 2 βιβλία "χορος των δράκων" , περιλαμβάνει (επιτέλους) αυτούς τους χάρτες  και ο σωστός βέβαια ειναι ο 2ος.  (Όταν προσπαθείς να κάνεις σχεδόν ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα στο τέλος την πατάς. Πιστεύω τις φορολογικές δηλώσεις να τις έκανα σωστές.)
Τους χάρτες αυτούς για Μπράαβος κλπ  τους έψαχνα απ' το 1ο βιβλίο ** και τότε (παλιά) τους βρήκα  και όντως υπήρχαν διαφορές.  Όπως ανέφερα παραπάνω, τα τελευταία βιβλία περιλαμβάνουν  όλς τις επίμαχες τοποθεσίες.
Πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι ο Μάρτιν δεν έκανε λάθος  ως προς τη γεωγραφία και στα φυτά στο πού ευδοκιμούν.
Η δικιά μου ένσταση ως προς τον κόσμο του Μάρτιν ... (σβήνω τα παρακάτω γιατί τελικά μακρυγόρησα και κάνω ένα "τόπικ" μ' αυτό το θέμα)

Πάντως στέλνω ένα + στη Σιέρα, η οποία πρέπει να έχει πάρα πολλά γιγα-τεραμπάιτ μνήμη ραμ
κι αμέσως θυμήθηκε  (σ' αυτά οι γυναίκες δεν παίζονται !!! ) αυτό που έγραψε.

Τροποποίηση: * το αυτονόητο ήταν επίσης να κοιτάξω τους χάρτες απ' το westeros.gr ** , αλλά πολλές φορές το μυαλό κολλάει.

**  εκείνη την εποχή, ούτε στα βιβλία υπήρχαν πληροφορίες  και απ' το παρόν σάιτ νομίζω ότι δεν είχε



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 29-06-2015

  Σήμερα Δευτέρα 29 6ου η ημέρα  και γενικότερα οι ημέρες είναι πολύ πρωτόγνωρες για μας κι η ατμόσφαιρα βαριά. Κι εγώ όπως και όλοι μας είμαστε μέσα σ' αυτό το κλίμα.
  Τι δουλειά έχω και γράφω εδώ; Απ' τη στιγμή που δεν έχω κάτι  επείγον ή κάτι μεγαλύτερης σημασίας να κάνω βρίσκω μια "όαση" στο παρόν φόρουμ, όπως και το τελευταίο διάστημα. Φυσικά δε θα αναφερθώ στο τι γίνεται σήμερα και στα προβλήματα που υπάρχουν όπως και παλιότερα. Μπορεί βέβαια να μου πείτε ότι "ο κόσμος καίγεται  κι εσύ ... " ,  επειδή γράφω εδώ  (και τώρα) και ασχολούμαι με κόσμο φαντασίας.  Πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε τα δικά μας προβλήματα  και μας ενώνει (παρ' ότι έχουμε καμιά φορά διαφωνίες) ο κόσμος της φαντασίας  και συγκεκριμένα του Μάρτιν.

  Έτσι μπαίνω γράφοντας κάτι (όπως ετοιμάζω ένα θέμα, το οποίο στοχεύει στο "να μην χαθούμε"  , όπως έγραψα κάπου αλλού)  να σπάσω τον πάγο.
 
edit: [member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]
Ο τομέας μέσα στο φόρουμ όπου επιτρέπονται τα σπόιλερ, είναι ο τομέας που αφορά τα βιβλία και συγκεκριμένα ο "ASOIAF-Γενική Συζήτηση [Spoilers]"
Για να συζητηθεί η θεωρία την οποία αναφέρεις παραπάνω, μπορείς να ανοίξεις θέμα στον τομέα που αφορά τα βιβλία που, άλλωστε καθώς πιστεύω, είναι και πιο σχετικός με το θέμα.  Smile - mod


Ok,  "συμμορφώθηκα"  , το έσβησα από εδώ κι άνοιξα τόπικ  με θέμα: " Sandor V Mountain "


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Venier - 02-07-2015

Φλασιά #883569 η εκπαίδευση στο Γουέστερος. Απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι ιδιωτική υπόθεση και αφορά στις ανώτερες τάξεις. Μάλιστα, δεν υπάρχει κάποιο Πανεπιστήμιο/Ανώτερη Σχολή το οποίο να απευθύνεται αποκλειστικά στους άντρες πχ, οι μόνοι που παρακολουθούν κάποιο είδος ανώτερων σπουδών είναι όσοι εκπαιδεύονται για να γίνουν Μέιστερ στο Όλντάουν.

Το σκεφτόμουν χθες, δεν ξέρω πώς μου ήρθε. Αναρωτιόμουν για την εκπαίδευση της Σάνσα και αν θα μπορούσε να πάει πανεπιστήμιο Big Grin


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 02-07-2015

Ξεκίνησα να γράφω σχετικά με παρατήρηση  Venier,  αλλά σιγά σιγά διαπίστωσα ότι κάλλιστα κολλούσε στο τόπικ " Η  "ιδιομορφία" του κόσμου του Μάρτιν ", οπότε συνεχίζω εκεί.
Βέβαια εδώ κολλάει μια απορία σχετικά με Venier:
[member=2882]Venier[/member] , το
Quote:Φλασιά #883569 η εκπαίδευση στο Γουέστερος
το νούμερο ήταν "εκ παραδρομής"  ή να το εκλάβω ως κωδικό του "η εκπαίδευση στο Γουέστερος" ;!!

PS:  έγραψα κι άλλα αλλά παρασύρθηκα κι έγραψα πολλά  οπότε  ακολουθεί επόμενο


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 02-07-2015

Μια παρατήρησή μου:
" Μέλη του westeros (στην Ελλάδα) πού βρίσκεστε;      Να μαντέψω το γιατί:

α) Το αβέβαιο μέλλον της χώρας μας
β) Καλοκαιρινές διακοπές
γ) Τέλος η τηλεοπτική προβολή  άρα τέλος κι από παρατηρήσεις σχόλια
δ) Μη ενδιαφέρον στα τόπικ 
ε) Νέος έρωτας; 

Για : 
α)  όλοι μας έχουμε την ίδια ανησυχία, άλλος λιγότερους ή περισσότερους φόβους  - το σημαντικό είναι να μείνουμε ενωμένοι κι όχι να κατηγορούμε ο ένας τον άλλο -  αλλά όπως ανέφερα σε πιο πάνω μνμ μου , εδώ είναι μια "όαση"  και το μόνο εθιστικό είναι όταν γράφεις θέλεις να ξαναγράφεις (βέβαια υπάρχει καμιά φορά κι απογοήτευση όταν δεν υπάρχει κάποια ανταπόκριση... )  και το γράψιμο είναι κάτι σαν "εξομολόγηση"  είτε ιδεών είτε απόψεων είτε συναισθημάτων είτε...  και συνήθως μετά από μια τέτοια "εξομολόγηση"  αισθάνεσαι ένα ξαλάφρωμα παράλληλα με ένα "τρακ" (ως προς το "πώς" θα εκλάβουν τα λεγόμενά σου τα άλλα μέλη -  κάτι που αν το παραλλήλιζα θα ήταν σχετικά κοντά  αλλά αρκετά μακριά  απ' το "τρακ"  ενός νεοερωτευμένου  που δεν ξέρει καθαρά τις προθέσεις και συναισθήματα του "πλησίον" του ) .

β)  Ε, στη σημερινή εποχή  αυτό δεν είναι πρόβλημα , υπάρχουν ένα σωρό σύγχρονα μέσα που οι νεώτεροι τα ξέρετε καλύτερα (πχ αναφέρθηκε κάποια στιγμή - γκρικ το μι - "ταμπα ταλκ" κι αναρωτιόμουν τι να 'ναι αυτό! )

γ)  Αν είσαι μέλος του westerros  νομίζω ότι δε θα μείνεις μόνο εκεί ( το β' ενικό  αφορά όλους μας)  και γι' αυτό νομίζω γίναμε μέλη ...  Βέβαια πολλές φορές τυχαίνει όταν ξαναβλέπεις μια ταινία να δεις κάτι που δεν πρόσεξες την πρώτη φορά  και όσο για τα βιβλία  σίγουρα οι πιθανότητες αυξάνονται πάρα πολύ.  Απ' την άλλη αν πούμε ότι δεν μας ξέφυγε τίποτα (τώρα πώς τα κατάφερα και το γύρισα σε  α' πλήθ. ;!! )  είτε η tv σειρά αλλά πολύ περισσότερο  ως Μάρτιν συγγραφέας,  υπάρχει υπεράφθονο "υλικό προς επεξεργασία" ...

δ) Συμφωνώ ότι μπορούμε να βρούμε κι αδιάφορα για κάποιους ,  αλλά μπορούμε και να βρούμε κι ενδιαφέροντα  όπως και να γράψουμε κάτι δικό μας. [Αν διαβάσετε το πρώτο μνμ  που έγραψα στο παρόν τόπικ,  το κίνητρό μου ήταν να γράφουν κι αυτοί που δεν είναι τόσο μυημένοι ή διστάζουν να πουν τη γνώμη τους (για πολλούς λόγους) στα τόπικ που έχουν κάποιο ειδικό θέμα. ]

ε)  Δικαιολογείστε απόλυτα...!! 
Από δω και πέρα μόνο η σιωπή ακούγεται , αλλά γι' αυτήν την περίπτωση ετοίμαζα τραγούδι των Scorpions (πέρσι είχα βάλει κάπου το Holiday - όσοι είστε ερωτευμένοι μην το αφήσετε να ςσας "ξεφύγει" ... ) το  "still lovin you" , αλλά ήρθε και σε μένα φλασιά  γιατί μια που μιλάμε για Γουέστερος, Σταρκ, Σνόου κλπ. , ιδού  :  "winter time" - St. Miller Band

(υπομονή μέχρι το 0:22  τότε μπαίνει η φυσαρμόνικα -  παιδιά άλλο στο H/Υ  κι άλλο στο στερεοφωνικό  )


https://www.youtube.com/watch?v=m2I4JpryN20

ΥΓ: είμαι ένα απλό μέλος και τίποτε άλλο (άρχισα από πέρσι *  δειλά να γράφω...  )

* από τροποποίηση: μάλλον από πρόπερσι, αλλά για μένα όλα φαίνονται "χθες" ...



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 02-07-2015

και σαν συνέχεια ακριβώς εκεί που σταμάτησα ,
για τους πολύ ερωτευμένους,  γι' αυτούς που δεν το γνωρίζουν ακόμη αλλά αναρωτιούνται ή νιώθουν απόγνωση:

https://www.youtube.com/watch?v=raNGeq3_DtM


προσέξτε στο 1:55 τα τηλέφωνα της εποχής  και θα καταλάβετε γιατί  τα τηλέφωνα της ντουζιέρας τα λέμε  "τηλέφωνα¨ !


Απ: Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Venier - 02-07-2015

(02-07-2015, 07:41 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:Ξεκίνησα να γράφω σχετικά με παρατήρηση  Venier,  αλλά σιγά σιγά διαπίστωσα ότι κάλλιστα κολλούσε στο τόπικ " Η  "ιδιομορφία" του κόσμου του Μάρτιν ", οπότε συνεχίζω εκεί.
Βέβαια εδώ κολλάει μια απορία σχετικά με Venier:
[member=2882]Venier[/member] , το
Quote:Φλασιά #883569 η εκπαίδευση στο Γουέστερος
το νούμερο ήταν "εκ παραδρομής"  ή να το εκλάβω ως κωδικό του "η εκπαίδευση στο Γουέστερος" ;!!

PS:  έγραψα κι άλλα αλλά παρασύρθηκα κι έγραψα πολλά  οπότε  ακολουθεί επόμενο
Ο αριθμός είναι εντελώς άσχετος, περισσότερο θα τον χαρακτήριζα ως παιχνίδι και σαρκασμό για τις φλασιές που μου έρχονται κατά καιρούς στα καλά καθούμενα για διάφορα θέματα. Το συγκεκριμένο το σκεφτόμουν χθες το βράδυ, γύρω στις 4 τα ξημερώματα, αφού είχα κλείσει το λαπτοπ και δεν ήθελα να το ξανανοίξω (για να μην... ξημερώσω κυριολεκτικά), και όταν ξύπνησα, το θυμήθηκα και το έγραψα εδώ.


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 03-07-2015

Quote:Φλασιά #883569 η εκπαίδευση στο Γουέστερος
Quote:το νούμερο ήταν "εκ παραδρομής"  ή να το εκλάβω ως κωδικό του "η εκπαίδευση στο Γουέστερος" ;!!
Quote:Ο αριθμός είναι εντελώς άσχετος, περισσότερο θα τον χαρακτήριζα ως παιχνίδι και σαρκασμό για τις φλασιές που μου έρχονται κατά καιρούς στα καλά καθούμενα για διάφορα θέματα.
[member=2882]Venier[/member] ,
καλή ιδέα!  θα τη χρησιμοποιήσω κι εγώ,  μόνο που θα βάζω μπροστά και γράμματα :
πχ η προηγούμενη σειρά κωδικοποιείται ως  " SGetQ000-179-001-520 "