Game Of Thrones - Greek Community
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones (/thread-627.html)



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 17-09-2015

Quote: Να πω με τη σειρά μου χρόνια πολλά στις Ελπίδες, Αγάπες και Πίστεις

Στη  " Μαριάνα  Φέιθφουλ"  γιορτάζει το επίθετό της;

Γιορτάζει κι ο  Πιστός Κάστρος;   
Show Content



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - nirne - 17-09-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Big Grin Big Grin Big Grin


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 21-09-2015

Ρετρό Κουίζ
(βέβαια το βιντεάκι που θα σας δείξω  - δηλ. η ταινία [ εδώ απόσπασμα] -  βγήκε το 1968 !! )

Πριν προχωρήσω θα ήθελα να πω ότι είναι μια απ' τις καλύτερες ταινίες  που έχω γελάσει  με όλους τους τρόπους (από άφωνο γέλιο μέχρι δακρύων)
και δεν ξέρω πώς μου ήρθε σήμερα (και πριν από λίγο)  καθώς "έπαιζα" στην TV  με Y-tube  και συγχωρήστε με για το εντελώς άσχετο  με GoT.

Η ερώτηση-κουίζ    είναι    τι  συμβαίνει με τον μελαμψό τύπο (Ινδό)  :

  https://youtu.be/_KEwPO3femI 

ΥΓ : Για τους πολύ νεώτερους
Show Content



Απ: Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - odykal - 21-09-2015

(21-09-2015, 12:33 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:Ρετρό Κουίζ
(βέβαια το βιντεάκι που θα σας δείξω  - δηλ. η ταινία [ εδώ απόσπασμα] -  βγήκε το 1968 !! )

Πριν προχωρήσω θα ήθελα να πω ότι είναι μια απ' τις καλύτερες ταινίες  που έχω γελάσει  με όλους τους τρόπους (από άφωνο γέλιο μέχρι δακρύων)
και δεν ξέρω πώς μου ήρθε σήμερα (και πριν από λίγο)  καθώς "έπαιζα" στην TV  με Y-tube  και συγχωρήστε με για το εντελώς άσχετο  με GoT.

Η ερώτηση-κουίζ    είναι    τι  συμβαίνει με τον μελαμψό τύπο (Ινδό)  :

  https://youtu.be/_KEwPO3femI 

ΥΓ : Για τους πολύ νεώτερους
Show Content

Ο ... "Ινδός" πρόκειται φυσικά για τον Πήτερ Σέλλερς στην απίθανη κωμωδία "το Πάρτυ".

Εάν θυμάμαι καλά, και από όσα μπορώ να διακρίνω από τις κινήσεις του, τη συγκεκριμένη στιγμή προσπαθεί να κρατηθεί και να βρει μια τουαλέτα προτού να είναι αργά.

Big Grin Big Grin Big Grin


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 21-09-2015

[member=2820]odykal[/member] ,
you win!!
Και χαίρμομαι διπλά που γνωρίζεις τον Πήτερ Σέλερς  αλλά και το "Πάρτυ" !

Τώρα μην ψάχνεις-ετε  πώς μου ήρθε η ιδέα,  αλλά να πω την αλήθεια  όταν το (ξανά)είδα σήμερα  το μυαλό μου πήγε σε  "Μαρτέλ" (χι, χι )


Απ: Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - odykal - 21-09-2015

(21-09-2015, 04:44 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:[member=2820]odykal[/member] ,
you win!!
Και χαίρμομαι διπλά που γνωρίζεις τον Πήτερ Σέλερς  αλλά και το "Πάρτυ" !

Τώρα μην ψάχνεις-ετε  πώς μου ήρθε η ιδέα,  αλλά να πω την αλήθεια  όταν το (ξανά)είδα σήμερα  το μυαλό μου πήγε σε  "Μαρτέλ" (χι, χι )


Δεν γίνεται να μην γνωρίζω τον Σέλλερς και την συγκεκριμένη κωμωδία. Από τις αγαπημένες ταινίες και από τους αγαπημένους ηθοποιούς.  Smile




Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 22-09-2015

Με αφορμή  απ' την πρώτη εικόνα της σελίδας μας  και "Γνωρίστε τους Τάρλυ"  (ως τίτλος είναι Γ.μάτος = Γεμάτος !! [δηλ. ό,τι φανταστήκατε στην πρώτη λέξη] )  και πάντα βλέποντας τη φωτο του Σαμ

[Image: 37d163b88a4522bd852de06260df3d98_M.jpg]  ,

μου ξυπνάει συνειρμούς και ακαδημαϊκες-ψυχολογικές ερωτήσεις.

Ξεκινώντας απ' το δεύτερο,  αν βλέπατε  πρώτη φορά το Σαμ  ή σας παρουσίαζαν  ως καστ  ή σκηνή απ' το επόμενο  και δε γνωρίζατε το Σαμ και
το χαρακτ'ηρα του,  τι θα λέγατε γι' αυτόν; (Προσοχή στη φωτο  γυαλίζει το μάτι του)
Στο πρώτο τώρα,  στους συνειρμούς.  Είχα δει πολύ παλιά μια ταινία αντιπολεμική (με τι θέμα άραγε; το Βιετνάμ - η κορυφαία για μένα το Πλατούν, το οποίο το είχα και σε βίπερ, αλλά δε μου επέστρεψαν,  αλλά και σε βινύλιο  [δίσκος μουσικής] )  "Full Metal Jacket",  στην οποία ένας αγαθός γίγαντας
μεταμορφώθηκε σε υστερικό, δηλ. απ' το ένα άκρο  καρδιά μωρού  σε  επικίνδυνο φονιά :

[Image: images?q=tbn:ANd9GcSJkFysGNBLPS7ZiepdPxI...0KDRNQs8UM]
[Image: images?q=tbn:ANd9GcR4y3iYnLahIqhnXvG0wOa...PVM4Ij68ky]

Λέτε να δούμε τον Sam the killer  να αλλάζει;  στο μελλον γιατί στο Oldtown δεν το βλέπω.  Βέβαια αποκλείω το "υστερικο"  αλλά εννοώ σαν μεταμόρφωση  από δειλός  σε κάτι πολύ πιο άγριο απ' τον πατέρα του. (δεν το νομίζω,  απλώς αναρωτιέμαι αν θεωρητικά θα μπορούσε και πώς)



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - K. - 23-09-2015

Sandor θα διαφωνίσω...

Ο Λόρενς δεν μεταμορφώθηκε. Ήταν ήδη ένα παράδειγμα του καχεκτικού Αμερικανικού μορφώματος των 60's, ένα "προϊόν" της κοινωνίας που χρειαζόταν κάποιου είδους βοήθεια στον αυτισμό του, όμως η ενίσχυση των τάξεων του Στρατού για τον πόλεμο εναντίον των Χμερ δεν μπορο΄σε να περιμένει.

Έτσι κάθε λογής "αδύναμος" έγινε επιλαχών στο στράτευμα και του δόθηκε ένα όπλο. Βάλε τώρα στην συνάρτηση τον πολιτικό φανατισμό, τον υιμπεριαλισμό των Αμερικανών και την στρατιωτική νοοτροπία που υπάρχει παντού και παίρνεις το αποτέλεσμα.

Δεν κάνω πολιτική τοποθέτηση!!! Προσοχή!!! Αναλύω τον χαρακτήρα του Λόρενς που σκότωσε με το όπλο του (αυτή είναι η σκηνή που έβαλε ο Sandor) τον Χάρτμαν!!! Δεν ήταν δηλαδή οι Χμερ καλύτεροι που έφτιαξαν στρατόπεδα βασανισμού των συμπατριωτών τους που δεν άνηκαν στο Κόμμα και ολόκληρες ορδές από σεξουαλικές σκλάβες...

Τέλος πάντων... ο Σάμγουελ Τάρλυ είναι κάτι εντελώς το διαφορετικό. Το κυριότερό του χαρακτηριστικό είναι η δειλία, όμως σαν χαρακτήρας έχει βάθος. Για θυμηθείτε όταν στο εύτερο βιβλίο πήγαν στο Δάσος για να βρουν τον Μπέντζεν και όλοι φοβόντουσαν... μόνο ο Σαμ δεν φοβόταν όπως λέει, γιατί είχε το επιστημονικό πάθος με τους χάρτες.

Ενώ ο Λόρενς είναι ένας αυτιστικός νεαρός που κατατάσεται στους Πεζοναύτες, ο Σαμ είναι ένας καλλιεργημένος έφηβος που αναζητά την ευκαιρία να αξιοποιήσει το "ταλέντο" του στην γνώση.

Υπό αυτό το πρίσμα, η μετεξέλιξη του Σαμ, μόνο προς το καλύτερο μπορεί να γίνει και όχι σε άγριο.


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 08-10-2015

Ο Έουρον Γκρέιτζόι 
έφερε απ' τα νησιά του Θέρους 
αυτόν τον  κελτικής καταγωγής παπαγάλο :

  https://youtu.be/7tzLjIrfk7M 


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Σιέρα - 08-10-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]


Τι γλυκούλι το παπαγαλάκι!!!!!!!!!!!!!




Όσο για τον Σαμ, επίτηδες επέλεξα αυτή την φωτό όπου είναι τσαντισμένος.
Έχω την εντύπωση πως όταν ξαναβρεθεί με την οικογένεια του θα έχει πολλά
να πει.


Πολύ ενδιαφέρουσα η σύγκριση με το Φουλ Μεταλ Τζάκετ-πάει χρόνια που την είδα την ταινία.
Ίσως θα άξιζε να έφτιαχνες ένα ξεχωριστό θρεντ.


Δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει ο Σαμ, αλλά τον βλέπω να γίνεται πιο ύπουλος. Ήδη χειραγώγησε τα μέλη της ΝΦ ώστε να
στηρίξουν Τζον.
Ίσως να διαδεχτεί τον ΜΔ στην διαπλοκή και τις συνομωσίες.


Βέβαια ακόμα περιμένουμε την αντίδραση του στον θάνατο του Τζον. Αυτό πιστεύω ότι θα τον κάνει να επαναπροσδιορίσει πολλά πράγματα.