Game Of Thrones - Greek Community
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-6.html)
+--- Forum: Γενική Συζήτηση (https://agameofthrones.gr/forum-41.html)
+--- Thread: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones (/thread-627.html)



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Venier - 11-06-2015

Τι ευγενική φυσιογνωμία ο Lee! Είναι στενάχωρο να φεύγουν άνθρωποι που έχουν αφήσει τέτοια ιστορία αλλά αν μη τι άλλο ήταν πλήρης ημερών. Ελπίζω να έφυγε ικανοποιημένος απ΄τη ζωή του.


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Σιέρα - 12-06-2015

Καταπληκτικός ηθοποιός....

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]  κυκλοφορεί σε αγγλική και ελληνική έκδοση. Είναι πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό ποιήμα..

Κάτι που ίσως βρείτε ενδιαφέρον. Ήταν συγγενής του Ίαν Φλέμινγκ και αρχικά τον προόριζε για να ερμηνεύσει τον Δόκτωρ Νο.


Απ: Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - Venier - 12-06-2015

(12-06-2015, 10:25 AM)Σιέρα link Wrote:αρχικά τον προόριζε για να ερμηνεύσει τον Δόκτωρ Νο.
:o
Θα του ταίριαζε απόλυτα πάντως!!!!!!


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 13-06-2015

:-\
Το παρόν είναι κάτι σαν συνέχεια απ' το  " 9ο επεισόδιο - σπόιλερς ",  αλλά δεν ήθελα να κουράσω εκεί, έτσι κι αλλιώς είχαμε ξεφύγει με θέμα " Άλυστερ Θορν" .
Χθες διάβασα το σημείο στο 1ο βιβλίο όπου ήταν Τύριον  και Θορν* . Εκεί διάβασα  για την επιλογή του Θορν και μου πέσαν λίγο τα αυτιά. Περίμενα το πρωί  για να ξαναδιαβάσω το συγκεκριμένο στο σάιτ  και να διορθώσω, άλλα αργησα να μπω  γιατί διαβάζοντας το ASOIF πάλι ξεχάστηκα,  μέχρι πριν από λίγο.
Ας ξεκινήσω λίγο διαφορετικά:  είναι τελικα εντελώς ανθρώπινο (όχι όμως και σωστό)
να ακούς  αυτό που θέλεις  και πριν δευτερόλεπτα  διαπίστωσα  ότι ισχύει και το :
να διαβάζεις αυτό που θέλεις !
Διαβάζοντας κι εγώ για Θορν  και καθώς με έπιασε ένας ενθουσιασμός  στο να  " απ' το κακό να βγάλουμε το καλό  και να υπερισχύσει αυτό" ,  έμειναν στα μάτια μου η απάντηση της
karmarmi
Quote:O Thorne έχει καταγωγή από τα Crownlands, και η οικογένειά του όφειλε όρκο πίστης στους Targaryen, οπότε μετά την επανάσταση του Robert αρνήθηκε να υποστηρίξει τη νέα δυναστεία και τον εξόρισαν στο Τείχος.
  και δεν έδωσα την πρέπουσα προσοχή  της Nirne** που αμέσως διόρθωσε " θάνατος  ή Τείχος *** "  καθώς και στο δεύτερο καμπανάκι της  με την παραπομπή της στο wiki, το οποίο το διάβασα  αλλά τα μάτια μου ήταν πάλι "τυφλά" ... 

*** η "εύκολη" επιλογή (αλλά και η λογική)  ήταν  "Τείχος"  (κι εγώ αυτό θα έκανα),
η άλλη επιλογή απ' το δίλλημα " Τείχος ή προσκύνημα"  σήκωνε πολύ συζήτηση  κι εγώ παρασύρθηκα  απ'το "μη προσκύνημα" ...  (αλλά αυτό δεν υπήρξε  - δίλλημα)

**  Nirne  σ’ ευχαριστώ  για την  άμεση παρέμβασή σου,  για τα 3 διακριτικά καμπανάκια  και τέλος για την τελική απάντησή σου ( αφού είδες κι αποείδες)  η οποία ήταν πολλή αβρή  { πρέπει να είσαι πολύ γλυκιά …  [ προσέξτε οι άλλοι τι θα πείτε] }

* αυτό που θα γράψω τώρα είναι για όλους τους Γκειμθρονάδες και κυρίως αυτούς που δεν διαβάζουν (κι απαντάει στην ερώτηση πολλών  αν πρεπει να αγοράσουν ή όχι τα βιβλία):
Μετά τη λεκτική μονομαχία του Τύριον-Θορν  (νικητής, εννοείται, ο Τύριον)  σε ένα σχόλιό του για το Θορν : " ... Ξέρω πεθαμένους που γελάνε περισσότερο από τον Σερ Άλλιστερ."  (βέβαια ξέρουμε γιατί δεν "πήγαινε" ο Θορν τον Τυριον)  Πέθανα στο γέλιο  (ξανά) !!!





Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - nirne - 13-06-2015

Γλυκέ μου, καλέ μου Σάντορ, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!  Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile

Αυτό που ήθελα να ξεκαθαρίσω εδώ, μιας και το ανέφερες, είναι ότι στην συζήτηση εκείνη δεν είχα σκοπό να σε "διορθώσω" για κάτι. Δεν θεωρώ δειλό κατ' αρχήν τον Θορν, αλλά - για να το πω ευγενικά - κακό άνθρωπο, πολύ κακό και μνησίκακο άνθρωπο. Με λίγα λόγια, θα μπορούσε να είναι γενναίος και κακός την ίδια στιγμή ( ο Μάρτιν ως γνωστόν μας συνηθίζει σε τέτοια, δεν του αρέσει να παρουσιάζει τους χαρακτήρες καλούς ή κακούς ώστε να μας κάνει εύκολη τη δουλειά να τους κρίνουμε). Μ' αυτό που λέω εννοώ ότι δεν είχα επιχειρήσει να αποδείξω ότι έκανες λάθος αν "θαύμαζες" την επιλογή του ανάμεσα στο Τείχος ή προσκύνημα, αλλά να σημειώσω ότι για μένα δεν είχε τόση σημασία η επιλογή που έκανε στο τέλος του πολέμου όση σημασία είχαν όλες οι απαίσιες επιλογές που έκανε επί χρόνια στο Τείχος πλήρη συνειδήσει.

Υ.Γ. Και μην νομίζεις ότι δεν απόλαυσα όσο και οι υπόλοιποι εδώ μέσα την περιγραφή των σκέψεων του Θορν που έκανες!!!  Wink Wink Wink Wink


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 13-06-2015

[member=2769]Nica[/member] , αλλά  κι όσους θα παραθερίσουν:


(επειδή είναι επεξεργασία το στέλνω αναγκαστικά ως συνημμένο
κι απ' ότι έχω δει ως τώρα  όταν είσαι εκτός σύνδεσης δεν φαίνονται)
[Image: wsG3Bf4.png]

  Τροπ/ση  λόγω  αντικατάστασης  φωτο από συνημμένο


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - nirne - 13-06-2015

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτή η φωτό είναι θεϊκή!!!!!!!!!!!!!!!


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - karmarmi - 13-06-2015

Η δημιουργικότητα που χαρακτηρίζει τις κοινότητες των φαν για τους οποίους η σειρά A Song of Ice and Fire/Game of Thrones αποτελεί πηγή καλλιτεχνικής έμπνευσης συχνά με καταπλήσσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο ανθρωπομορφισμός των ηρώων που γνωρίσαμε από τις ταινίες της Disney για τις ανάγκες της απεικόνισης των μελών των αγαπημένων μας οικογενειών της Westeros έχει θαυμαστά αποτελέσματα:

[Image: house_lannister_by_marimoreno-d72l8km.jpg]

[Image: house_stark_by_marimoreno-d72l8a4.jpg]

[Image: house_baratheon_by_marimoreno-d72l8p6.jpg]

[Image: house_targaryen_by_marimoreno-d72l8tb.jpg]



Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - SANDOR CLEGANE - 13-06-2015

η οικογένεια Λάνιστερ είναι καταπλητκική!!!  Ο αρχηγός είναι ίδιος ο Τάιγουιν  αλλά όλα τα λεφτά είναι  το μικρό γενειοφόρο λιονταράκι-Τύριον !!!...  (τα θαυμαστικά είναι άπειρα)

[member=3139]karmarmi[/member]  ένα +


Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - karmarmi - 13-06-2015

[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]
Συμφωνώ μαζί σου.  Wink Οι Lannister είναι όντως σαγηνευτικοί σε αυτή την απόδοση. Μεγάλη αγάπη και για το maester Aemon από τους Targaryen.  Big Grin

ΕΤΑ: Για όσους ενδιαφέρονται, επισυνάπτω το σύνδεσμο για τις ανωτέρω απεικονίσεις: http://marimoreno.deviantart.com/art/House-Lannister-427613350