Game Of Thrones - Greek Community
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 5η Σεζόν [2015] (https://agameofthrones.gr/forum-26.html)
+---- Thread: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy (/thread-672.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - elefantas - 16-06-2015

(16-06-2015, 02:24 PM)Venier link Wrote: Πρώτα πρώτα να απαντήσω στον [member=2992]elefantas[/member] για το σχόλιο με τη Μυρσέλα: τραγικά σεξιστικό κ σιχαμένο. Ακόμα κ αν το ανέφερες λόγω του γυμνού που αφειδώς δείχνει η σειρά, εξακολουθεί να είναι σιχαμένο σχόλιο.


Μαλιστα...ειμαι δλδ σεξιστης και σιχαμενος..το σχολιο μου ερχεται αφου εχει τελειωσει μια σεζον που στην ιστορια του Ντορν δε βλεπουμε τπτ...μηδεν ουσια...θελουν να μας παρουσιασουν τους εκει ηρωες χωρις να εχουν να πουν κατι για αυτους...εχουν στειλει εκει ενα κεντρικο ηρωα για να υπαρχει καποια συνδεση με τον υπολοιπο κοσμο...μαπα το καρπουζι δλδ...
Θα επρεπε να καταλαβεις [member=2882]Venier[/member] οτι το σχολιο ειναι για αποδοκιμασια των b/w και οχι γιατι περιμενα να δω ενα 16χρονο ποτε θα δειξει το στηθος της...μπορει ν το χαρακτηρισεος υπερβολικο αλλα οχι ετσι...
Δε μπορω να καταλαβω γιατι τετοια επιθεση...και μαλιστα για σχολιασμο σε φορουμ που βαση εχει σεναριο μυθοπλασιας...
Παντως ευχαριστω για το σχολιο σου.Απο εδω και περα θα γραφω σαν μην υπαρχουν σκηνες οργιων βιασμων αγριων δολοφονιων κτλ...
Αλλα βλεπεις αν η τηλεοπτικη σειρα δειξει τυπους σε οικους ανοχης να την βρισκουν με παιδακια και τα παιδακια με τη σειρα τους βγαλουν τα ματια, τους κομματιασουν το στηθος και τους κοψουν το λαιμο,ειναι αριστουργημα...ομως ο σχολιασμος τηλεθεατη...εστω ο υπερβολικος...αμεσως να χαρακτηριστει χωρις να σκςφτεις γιατι να το εγραψε...



Διορθώθηκε το πρόβλημα στην παράθεση  Smile - mod


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - elefantas - 16-06-2015

Συγνωμη στους υπολοιπους αναγνωστες που απαντησα εδω,σε αυτο το ποστ..το σταματω εδω...ειναι το τελευταιο μνμ μου σε αυτο το θεμα που δεν εχει σχεση με το τιτλο του... Αλλα επρεπε να το κανω γιατι προσβαλομαι δημοσια και οχι σε π.μ...


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - Fixxxer - 16-06-2015

Αυτο που κραταω απο την φετινη σεζον ειναι η μαχη στο Hardhome, η δολοφονια του Jon και το walk of shame της Cersei...
Ολα τα υπολοιπα και ειδικα το Dorne ηταν ακυρα ακομα και η βαρετη ιστορια της Daenerys που εδωσε λιγο χρωμα ο Tyrion...
Αν η σειρα δεν ειχε ξεφυγει απο παλαιοτερες σεζον τοσο πολυ απο τα βιβλια και ηταν κοντα στα βιβλια κατα 90% η 5η σεζον δεν θα ηταν βαρετη...
Η ιστορια της Αrya στο Braavos εχει αρκετο ενδιαφερον στα βιβλια, στην σειρα περναει γρηγορα...
Επισης μεγαλο μειον ειναι η μη εμφανιση απο περσι κιολας της LS...
Η ιστορια της Brienne μονο και μονο για να δωσει την χαριστικη βολη στον Stannis ειναι ανουσια...
Η εμφανιση της Melisandre στο Μαυρο Καστρο ισως να εχει μια βαση για την ανασταση Jon...
Aυτο που εκαναν με τη Sansa και τον Theon (πτωση απ τα 20 μετρα) ειναι ακατανοητη...


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - K. - 16-06-2015

Ένα μικρό δίκιο ο elefantas το 'χει εδώ που τα 'λέμε... όλων των ειδών οι σεξουλαικές προτιμήσεις, αιμομιξία, παιδοφιλία, βασανισμοί (Θήον πχ.) και τόοοσα άλλα...

Ας θάψετε το τσεκούρι του πολέμου, υπάρχουν στον γραπτό λόγο αυτά!!!

On Topic τώρα: θα σας άρεσε να κάνουμε ένα topic με κάπως πιο "φιλολογική" ματιά στην γραφή του Martin;! Το "έχουν" αρκετά παιδιά από εδώ!!!

Όταν έγραψα το "τεχνίτης του λόγου", δεν τον κατέταξα χαμηλά, απλώς δεν πιάνει ούτε ύφος γραφής τύπου Χέμινγουεϊ, Ντοστογιέφσκι, Καμύ, Έκο, Ζολά ή καμιά 20αριά Ελλήνων, μην αρχίσω να αναφέρω τώρα. Και ούτε πιστεύω πως αυτόν τον σκοπό είχε, απλά μια παράμετρο στην κουβέντα θέλω.

Στο επεισόδιο έχω να παρατηρήσω και τον κομάντο Stanis με την έκφραση στο πρόσωπο "την έκανα την λαλακία" Smile


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - chris - 16-06-2015

          Παρακολουθω σαιτ και φορουμ αρκετο καιρο και θαθελα να πω δυο λογια. Δεν εχω διαβασει τα βιβλια ακομα θα τα παρω οταν κυλοφορισει και το 7ο. Οσο για την σειρα την θεορω μια απο τισ καλλιτερες, με τις οποιες εληψεις η αλλαγες.Εκτος των εμποριοοικονομικων λογων, δεν ειναι και ευκολο να μεταφερεις ενα βιβλιο 700-1000 σελιδων σε 10 ςρων εικονα.
Οσον αφορα τα τεκτενομενα, πολυ στεναχωραθηκα με την τυχη που ειχε ο Γιαννακης μας, σαν τον Κουρκουλο στον Αστραπογιαννο πηγε κι αυτος. Ομως καπου φταει και ο ιδιος, εκανε βασικα λαθη στην διοικηση. (σαν να διοριζε ο Τσιπρας, αντιπροεδρο της κυβερνησης τον Σαμαρα,ασ πουμε) Δεν λεω ωραιος και λεβεντης χαρακτηρας ο Γιαννακης δεν σοτωνει τους πολιτικους του αντιπαλους, και για κατι τετοια τον αγαπαμε, αλλα ρε παιδι μου στειλτους στα Γκουλαγκ ( στα μη επανδρωμενα καστρα ) με συνοδεια 5 αντρων κι αστους να φρουρουν εκει μεχρι να γινουν κρυσταλλα. Ο Στανις τον ειχε προειδοποιησει παντως.
Για τον Στανις φανηκε οτι οδευε προς τον χαμο του. Εμπειρος στρατιωτικος  διοικητης και να την πατησει ετσι (που πας ρε καραμητροοοο) με τους μισους μισθοφορους να την εχουν κοπανησει και χωρις επιμελιτεια. Κανε λιγο πισω πρεσεγγισε τα γυρω χωρια παρε με το μερος σου τους δυσαρεστημενους, με τους Μπολτον, ντοπιους. Μαλλον παρασυρθηκε απο την ευκολη νικη κατα των εξαντλημενων Γουαιλντινγκς. Οι Μπολτον ομως παιζουν στην εδρα τους με πιστους οπαδους. Περιμενα καλλιτερη τακτικη απο αυτον.
Αρυα, ανοφισιαλ καπου διαβασα, δεν ξερω αν ειναι σωστο, οτι η τυφλωση της αποτελει μερος της εκπευσης της. Ας ελπισουμε οτι θαναι καπως ετσι. Επισης οτι η Μελη θα αναστησει τον Γιαννη, γιατι κι αυτος ο Μαρτιν τους εχει ξεσκισει τους Σταρκ.
Οσο για Σανσα και ΘηοΡικ σηγουρα σε καποιο καρο με σανο θα πεσουν και θα σωθουν γιατι αν δεν γινει κι αυτο τοτε θελει σηγουρα σφαλιαρες ο Μαρτιν
Δεν περιμενα αυτη την εκβαση στο Ντορν, αλλα ουτε οτι θα εφευγε η ομαδα χωρις κατι να γινει .
Η Σερση πολυ εξυπνα το χειρηστικε παραδεχομενη τις μισες κατηγοριες την γλυτωσε φτηνα.
Η Μελη καπου το περιμενα οτι θα την εφερνε στον Στανις, ιερεια ειναι εξαλλου δεν εχει σημασια ποιας θρησκειας. Οι μεγαλοιερεις μια ζωη Ο.Φ.Α. ειναι.
:Αντε υπομονη μεχρι του χρονου να δουμε πως θα εξελιχθει η ιστορια. Κι εσεις βρε παιδια που ξερετε δωστε μας καποιο σημαδακι. Δεν λεω να μας τα πητε ολα, αλλα πεταξτε λιγες σταγονες γνωσης. Τες πα γλυτωνει καποιος Σταρκ τελικα η τους τρςει ολους το μαυρο σκοταδι.\
Θα παρακολουθω το φορουμ τακτικοτατα


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - arwyn - 16-06-2015

Είδα την επισημη φωτογραφία από το HBO με τον Τζον γονατισμένο μπροστά στον Ολλυ (σορρυ, δεν ξερω πώς να σας τη δώσω), μετά ξαπλωμένο στο χιόνι με το αίμα του να ρέει και μου ηρθε φλασιά:

Rubies flew like drops of blood from the chest of a dying prince, and he sank to his knees in the water and with his last breath murmured a woman's name.

Ειναι και η υπογραφη της [member=194]nirne[/member]  Wink

Εαν ισχυει το R+L=J, ο Τζον 'πεθαίνει' σαν τον πατέρα του, Ραιγκαρ. Δεν λεει το ονομα γυναικας μεν, αλλά έτσι οπως γονατιζει και μετά κυλάει το αίμα...

Σε αντιθεση με τον Ραιγκαρ ομως, πιστευω ακραδαντα οτι ο Τζον δεν ειναι νεκρος-νεκρος. Με καποιο κολπο θα ξαναζησει.

Smile




Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - elefantas - 16-06-2015

(16-06-2015, 04:38 PM)arwyn link Wrote: Είδα την επισημη φωτογραφία από το HBO με τον Τζον γονατισμένο μπροστά στον Ολλυ (σορρυ, δεν ξερω πώς να σας τη δώσω), μετά ξαπλωμένο στο χιόνι με το αίμα του να ρέει και μου ηρθε φλασιά:

Rubies flew like drops of blood from the chest of a dying prince, and he sank to his knees in the water and with his last breath murmured a woman's name.

Ειναι και η υπογραφη της [member=194]nirne[/member]  Wink

Εαν ισχυει το R+L=J, ο Τζον 'πεθαίνει' σαν τον πατέρα του, Ραιγκαρ. Δεν λεει το ονομα γυναικας μεν, αλλά έτσι οπως γονατιζει και μετά κυλάει το αίμα...

Σε αντιθεση με τον Ραιγκαρ ομως, πιστευω ακραδαντα οτι ο Τζον δεν ειναι νεκρος-νεκρος. Με καποιο κολπο θα ξαναζησει.

Smile

Πολυ ωραια σκεψη να το συνδιασεις με το θανατο του πατερα του...ομως αν αναστηθει θα ειναι ο ιδιος Τζον...θα εχει το μυαλο και το χαρακτηρα του ή θα γινει κανα ανθρωπομορφο τερας που θα ελεγαν και στις σαπουνοπερες;


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - karmarmi - 16-06-2015

[member=396]arwyn[/member]

Νομίζω ότι καταλαβαίνω σε ποια δημιουργία αναφέρεσαι.  Wink + από εμένα για την συνδυαστική σου ικανότητα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

[Image: tumblr_nq0a61JnDV1s5656zo4_500.gif]

[Image: tumblr_nq0a61JnDV1s5656zo2_500.gif]

[Image: tumblr_nq0a61JnDV1s5656zo1_500.gif]

[Image: tumblr_nq0a61JnDV1s5656zo3_500.gif]

Source: http://princemaglors.tumblr.com/post/121620524841/and-he-sank-to-his-knees-in-the-water-and-with


Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - Prousalis - 16-06-2015

Eγώ προσωπικά πιστευω ότι η Μελισαντρα έφυγε γιατί γνώριζε πως, μετά την εκτέλεση της Συριν, την αυτοκτονία της Σελυς και την φυγή του μισού στρατεύματος του Στανις, -γεγονός που προκαθόριζε το δεδομένο της ήττας και της διάψευσης των προφητειών της, το μέλλον της ήταν προδιαγεγραμμένο να τιμωρηθεί σκληρά. Μολις στο προηγούμενο επεισόδιο ο Στανις ζητησε να τιμωρηθουν οι νυχτερινοι σκοποι επειδη είτε κοιμήθηκαν είτε τους πρόδωσαν. πόσο μάλλον την Μελισαντρα που το βαρος των πραξεων της ηταν τεραστιο...

από την άλλη δε ξέρω κατά πόσο εκτελέστηκε πράγματι.
αφηνω ενα μικρό ενδεχόμενο να μην εκτελεστηκε τελικα απο την Μπριεν.
Μια θέση στο τείχος θα ηταν ότι πρέπει για τον Στανις.



Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - ManyFacedGoddess - 16-06-2015

Καλησπέρα!
Αρχισα να παρακολουθώ την σειρά μετά από προτροπή ενός φίλου, μετά την τρίτη σεζόν διάβασα μονορούφι όλα τα βιβλία, και φυσικά συνέχισα να παρακολουθώ την σειρά και να περιμένω το επόμενο βιβλίο όπως πολύς κόσμος εδώ!
Λοιπον παρακολουθώ το φορουμ αρκετο καιρό και απολαμβάνω τα σχόλιά σας και είπα να μοιραστώ μία ιδέα που μου έχει καρφωθεί στο μυαλό για το μέλλον του John  και δεν έχω διαβάσει κάπου!.... και ταιριάζει τόσο στα βιβλία όσο και στη σειρά.
Λογικά αν έχουν έστω και μια σταλιά μυαλό εκεί στο Castle black μετά από την "δολοφονία" θα πρέπει να κάψουν το πτώμα για να μην έχουν έναν dead man walking αναμεσά του σε κανα δυο ωρίτσες.....Αν πάρουμε σαν δεδομένο την θεωρία L+R=J ποιος μας λεει ότι όταν το σώμα του "παγωμένου" John ερθει σε επαφή με την φωτιά δεν θα ενεργοποιηθεί το αιμα Targaryen που εχει μέσα του και δεν θα συμβεί κάτι "μαγικο" που θα το εξελίξει σε ΑΑ? Ακόμα καλύτερα αν πάνε να τον κάψουν με το γαμψόνυχο και τον δουμε να βγαίνει απο τις φλόγες με ένα φλεγόμενο σπαθί!
Ετσι γλυτώνουμε και την κατάσταση ζομπι, και την μαύρη μαγεία της Μελ και κατα κάποιο τρόπο επιβεβαιώνεται και η θεωρία που αρέσει τόσο στους αναγνώστες!
Συγχωρέστε με αν έχει ειπωθεί αυτή η θεωρία ξανά αλλα δεν το έχω δει και είπα να μοιραστώ την σκέψη μου μαζί σας!
Keep up the good work!