Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#1
Συζητηση για το δεκατο επεισοδιο [Mother's Mercy] 

Προσοχη, σπoιλερς!!!!!

ενα επεισοδιο με ανατροπες σε ολους σχεδον τους χαρακτηρες!!!
1.ο σταννις χανει σαν ερασιτεχνης μια μαχη την οποια περιμεναμε 9 επεισοδια και κρατησε 2 δευτερολεπτα.οσο για την μοιρα του,επιτρεψτε μου να αμφιβαλω για το αν ειναι νεκρος ή οχι(proof or never happened),γιατι τον συμπαθουσα για 4,5 σεζον Tongue
2.η αρια μετα τις πρωτοβουλιες της δεχεται τις συνεπειες...
3.στο ντορν για εμενα δεν μ αρεσε τπτ ολη την σεζον.σκετη παρανοια ολα οσα εγιναν εκει,και εγω αναρωτιεμαι,τον τρισταν ο τζειμι θα τον αφησει να ζησει;;;
4.η σερσει κανει εναν υγιεινο περιπατο
5.Η ντανι μπλεκει για τα καλα....(τελικα ο δρακος δεν την πηγε στο  westeros) και τελος....
6.No internet connection....
  (αυτο που εκαναν με τον μπεντζεν θα μου το πληρωσουν εκει στο hbo!!!)

ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ σας,παροτι σας διαβαζω καιρο Smile


Reply
#2
[member=3145]Tormund[/member]

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Smile

Συμφωνώ απόλυτα με το ότι ξαφνικά ο Στάννις ήταν σαν ερασιτέχνης. Η Ντάνυ στο Γουέστερος ήταν παρατραβηγμένο ως θεωρία. Με τους Ντοθράκι έχει νόημα. Άλλωστε στα βιβλία "πρέπει να πάει πίσω για να πάει μπροστά".
Τώρα γενικά για το επεισόδιο

Τόσα πολλά.....
Ο Στάννις πάλι με κέρδισε, αλλά κάποια σημεία ήταν τσαπατσούλικα.
Η μάχη -ας το πούμε  μάχη - ήταν καλή σκηνή.
Η αυτοκτονία της Σελίς μου θύμισε λίγο από Λαίδη Μάκβεθ, η οποία αυτοκτόνησε αφότου εκείνη και ο άντρας δολοφόνησαν αθώους για την εξουσία.
Η Μπριεν είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική. Η σκηνή ήταν κάτι σαν θεία δίκη. Ο Ρένλυ, η Σιρήν και όχι μόνο, υπέφεραν για τις πράξεις του.
Το σημείο που με μπέρδεψε ήταν η φυγή της Μελισάντρα...
Έτσι ξαφνικά? Γιατί έπαψε να υποστηρίζει τον Στάννις? Ήταν πολύ απότομο και αναρωτιέμαι εαν άξιζε να απορροφήσει το Χάρντχομ όλο τον προυπολογισμό.... Θα έπρεπε να είχαμε πιο εντυπωσιακή σκηνή μάχης και ήττας.
Από την στιγμή που έφυγε η Μελ, η μοίρα του Στάννις ήταν προκαθορισμένη, θάνατος.


Όσο για το Ντορν, δεν μου έκανε εντύπωση ο θάνατος της Μυρσέλλα. Ο Όμπερυν θα στριφογυρίζει στον τάφο του. Μου κάνει εντύπωση η αντίδραση του Τρύσταν. Έχει αντίδοτο και αυτός? Το πλοίο θα γυρίσει πίσω? Πώς θα αντιδράσουν οι Λάννιστερ στον θάνατο της Μυρσέλλα? Και το πιο σημαντικό-τί θα απογίνει ο Τρίσταν? Θα επιστρέψει στο Ντορν? Θα πάει στο ΚΛ?

https://www.youtube.com/watch?v=xt8lJ3RohL0


Όσο για τον Όλλυ, αν και το περίμενα, ΔΕΝ μπορώ να το χωνέψω. Θα προτιμούσα να του είχε δώσει το τελικό χτύπημα ένας άντρας, ο Θορν ή ο Μαρς, όχι το πιτσιρίκι.


He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#3
Κατ' αρχήν, καλώς όρισες, Tormund!!!  Smile Smile Smile

Όσον αφορά το επεισόδιο.

Αν όλη αυτή η ιστορία του Στάννις βγει αληθινή στα βιβλία, λυπάμαι τους οπαδούς του, ειλικρινά. Και δεν μιλάω για τις επιμέρους λεπτομέρειες, αλλά για την ήττα στη μάχη και το θάνατό του (αν πέθανε). Ήταν η μόνη ιστορία από το επεισόδιο που την παρακολουθούσα με ανοιχτό το στόμα και δεν πίστευα στα μάτια μου... Είδα ένα Στάννις που δεν περίμενα.

Η Μπριέν λοιπόν πέρασε όλη την πέμπτη σεζόν κοιτώντας έναν πύργο, μόνο και μόνο για να σκοτώσει τον Στάννις στο τέλος. Μάλιστα. Ευτυχώς, που άλλαξαν την ιστορία της, γιατί στα βιβλία ήταν πολύ βαρετή...  :Smile

Κατά τα άλλα πολύ θανατικό, βρε παιδί μου: Σελύς, Στάννις, Μυρσέλλα, Μυράντα, Τζον και αν δεν έβγαλαν φτερά, τότε πρέπει να σκοτώθηκαν και η Σάνσα και ο Θήον από εκεί που έπεσαν. Αμφιβάλλω για τους τελευταίους βέβαια, αλλά πολύυυυυ ύψος, ρε παιδιά....

Ωραία σκηνή η επέλαση των Μπόλτον ενάντια στο στρατό του Στάννις. Θεαματικότατη έστω κι αν ήταν τόσο σύντομη.

Ο Σαμ στο Oldtown! Yeah! Το βλέμμα του Τζον όταν τον αποχαιρετούσε, ήταν σπαραξικάρδιο...

Καλή η σκηνή της Άρυα που σκοτώνει τον Μέρυν Τραντ (αν και αηδιαστική, γύρισα το πρόσωπο αλλού πολλές φορές), αλλά όταν επέστρεψε στο ναό, μια σύγχυση σκέτη με τις μάσκες και τα πρόσωπα και τον διπλό Ζάκεν... Γιατί την έκαναν αυτήν την μπερδεψοδουλειά; Για να μας ρωτάνε οι τηλεθεατές να τους εξηγήσουμε τι σήμαιναν όλα αυτά και να αναγκαζόμαστε να λέμε να ξεχάσουν τα πάντα γιατί ήταν για εντυπωσιασμό και μόνο; Εκτός κι αν είχε κανένα βαθύ νόημα που εγώ αδυνατώ να συλλάβω...

Το Ντορν... Ω, το Ντορν... Όπως ξεκίνησε στην αρχή της σεζόν, έτσι ακριβώς τελείωσε. Άσκοπη σπατάλη πολύτιμου τηλεοπτικού χρόνου. Και η σκηνή Τζέιμι-Μυρσέλλα στο πλοίο, λες και απευθυνόταν σε παιδάκια δημοτικού. Enough said!

Οδός της Εξιλέωσης της Σέρσεϊ. Αυτό με συγκίνησε ως άνθρωπο. Πολύ. Όχι όσο όταν διάβαζα το βιβλίο και παρακολουθούσα κάθε σκέψη της, αλλά και πάλι. Ειδικά όταν τα μάτια της κοιτούσαν τον Κόκκινο Φρούριο. Το στόχο της. Μ' άρεσε που κράτησαν αυτή τη λεπτομέρεια από τα βιβλία.

Και ερχόμαστε στο παιδί μας... Κατ' αρχήν, μοιάζει να τον σκότωσαν. Έξι μαχαιριές και οι έξι στην κοιλιά και το στήθος... Είναι νεκρός ο Τζον μας.  :'( :'( :'( Επομένως, τώρα που κατέφθασε η Μελισάντρα, το πιο πιθανό είναι να γίνει αυτό που δεν ήθελα με τίποτα. Να τον αναστήσει αυτή και να γίνει ένας άλλος άνθρωπος. Ελπίζω πως στα βιβλία δεν θα γίνει έτσι...
Αλλά ο Γκόουστ πού ήταν; Δεν θυμάμαι να τον είχε μαντρώσει ο Τζον και αν ήταν λυτός, δεν υπήρχε περίπτωση να άφηνε να γίνει αυτό που έγινε. Τον ξέχασαν τον Γκόουστ;;;;;;;;;;
Για τον Όλλυ, τι να πω;;;; Τα είπαμε όλη τη σεζόν. Μόνο που εκνευρίστηκα επιπλέον όταν είπε κι αυτός "Για τη Φρουρά". "Για τη Μαμά και τον Μπαμπά" έπρεπε να πει! Έλεος δηλαδή....
Επίσης, δεν υπήρχε Ροζ Γράμμα. Οι αδερφοί του τον σκότωσαν επειδή έφερε μέσα τους Άγριους. Μάλιστα...

Γενικά, το επεισόδιο είχε πολύ δυνατές σκηνές και κάποιες κλασικά εκνευριστικές ή άσκοπες ή κακογραμμένες. Θα έλεγα ότι ήταν καλό ως σύνολο.

Τέλος, θέλω να τονίσω πόσο πολύ μου άρεσε ο τρόπος που έπαιξε ο ηθοποιός που υποδύεται τον Ντέιβος, όταν κατάλαβε ότι είναι νεκρή η Σιρήν. Θεέ μου, πώς το καταφέρνουν αυτό οι ηθοποιοί και κάνουν έτσι το πρόσωπό τους; Προσκυνώ!


[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#4
Inside the Episode!
https://www.youtube.com/watch?v=xHMuqH7yOQc
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#5
Ξεκινάω από βορρά

Βλέπουμε τον stannis να πιάνει τόπο η θυσεία και να λιώνουν τα χιόνια.Πεθένει η selyse και συνηδιτοπιεί ότι έχει χάσει τα πάντα.(Η melissadre έφυγε πριν ή μετά την μάχη).Ο theon επιτέλους ξύπνησε και βοήθησε την sansa.Πολύ λειπητερό που πέθαναν.Από την μια χέρομαι που η brienne δεν σκότωσε τον stannis αλλά στεναχορήθηκα που πέθανε.Πάντως αν και οι bolton έχασαν την sansa πλέον μετά την νίκη δεν είναι πολύ μεγάλη απόλεια.


Στο bravos

Πολύ χάρηκα που η arya σκότωσε τον ser meryn αν και αυτό της κόστησε την όραση.Αλλά αν το πάνε όπως τα βιβλία δεν υπάρχει λόγος ανυσιχείας. Πάντως έδηξε ότι είναι έτοιμη.



Στο dorn

Εκεί που λέω να κάτι ευχάριστο πεθένει η myrsella. Αν και ύπουλο κόλπο ήταν έξυπνο.Αναρωτιέμε αν θα την υποπτευθούνε.


Στο meerin
Δεν έχω να πω πολλά.Το μόνο που αναρωτιέμε είναι τι θα γίνει με τους dothraki.Θα είναι σύμμαχοι ή εχθροί.


Στο kings landing
Ένα καλό του επισοδίου ήταν που είδαμε την cersei γυμνή.Πάντως αυτόν τον εξεφτελισμό που ένιωσε δεν νομίζω να το αφήσει έτσι ειδηκά τώρα με τον ser robbert.


Στο τείχος
Με πείραξε που ο jon δεν έμαθε για την sansa. Το βλαμμένο ο olly αν και ήξερα ότι θα κάνει την βλακεία με πήραξε. Πάντως όσοι περιμέναμε benjen πήραμε απογοήτευση.Μακάρι η melissadre να τον βοηθίσει τον jon.Από την μια χέρομαι που γλήτοσε ο sam αλλά θα ήταν πιο σοκαριστικό αν ήταν εκεί.


Με αυτά και με αυτά η 5η season τελείωσε.Το 10ο επισόδιο είχε τους πιο σοκαριστικούς θανάτους
selyse, brienne, stannis (αν και δεν τον είδαμε να πεθένει μάλλον μας άφησε χρόνους),sansa και theon, arya τυφλώθηκε, myrsella, walk of shame και το χειρότερο jon
Να δω τώρα ποιος θα πολεμήσει τους άλλους


Αντικαταστάθηκαν κάποιες υβριστικές/χυδαίες λέξεις με άλλες. Θα παρακαλούσα πολύ να μην χρησιμοποιούνται τέτοιες εκφράσεις στις αναρτήσεις. Ευχαριστώ. - mod
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#6
Πολύ περίεργο επεισόδιο από την άποψη πως τώρα όλα χάνουν τον δρόμο τους...
Καταρχήν ο Στάννις δεν νομίζω ότι έκανε λάθος για το θέμα της μάχης. Αρχικά αφού έχασε τόσο στρατό μπορούσε να μην συνεχίσει. Κατάλαβε το λάθος του, έχασε και την Σελύζ και η Μελισσάνδρα τον παράτησε, οπότε συνειδητοποίησε ότι δεν είχε πλέον ελπίδες.
Η Ντάνυ που βρίσκεται;; Σαν Ντοθράκυ ήταν αυτοί που εμφανίστηκαν.
Η Αρύα δεν νομίζω ότι θα πάθει κάτι απλά να την τρομάξει θα ήθελε...
Ο Θήον με την Σάνσα δεν νομίζω να πεθάνουν, αλλά ο Littlefinger νόμιζα ότι κάτι είχε στο μυαλό του για αυτή ή δεν την πρόλαβε ή απλά την παράτησε...
Στο Ντορν ήταν πολύ περίεργο το αποχαιρετηστήριο φιλί και μου έκανε εντύπωση αν και δεν κατάλαβα τι ετοίμαζε.
Όταν να μάθει τι έγινε η Σέρσει.... Αλλά μπορεί να κάνει και κάτι γιατί από ότι φαίνεται δεν έχει και τόση εξουσία πλέον, μόνο το Βουνό.
Για το θέμα Snow δεν το περίμενα. Έβλεπα τον μικρό και έλεγα θα τον δηλητηριάσει. Ακόμα χάνεται η ροή, γιατί τώρα έχουν έρθει η Wildlings. Αυτό θα είχε περισσότερο νόημα να γινόταν πριν τώρα τι θα κάνουν; Αν επιλέξουν να τους κρατήσουν δεν είχαν λόγο να τον σκοτώσουν ίσα-ίσα τον χρειάζονταν κιόλας να τους οργανώσει. Δύο εκδοχές λοιπόν ή αρχίζουν να σφάζουν ή η Μελισσάνδρα θα τον φέρει πίσω.
The Lannisters send their regards.
Reply
#7
Λύστε μου μια απορια ρε παιδια εσεις που εχετε διαβασει τα βιβλια..τα γεγονοτα που ειδαμε στο 10ο επεισοδιο ειναι και τα τελευταια που εχετε διαβασει στα βιβλια εσεις?ή ξερετε κατι παραπανω για τους χαρακτηρες που ειδαμε να πεθαινουν,να πεφτουν απο καστρακαι ,για την νταινερυς,την αρυα κλπ...


[Image: 7d0klh425ancqybnz8tb.jpg]
House of Stark
Reply
#8
Για τον Τζον και την Νταινέρυς είναι τα τελευταία πράγματα που γνωρίζουμε. Η Άρυα έχει κι άλλη ιστορία στα βιβλία όπως και ο Θήον. Της Άρυα μπορούν να την ακολουθήσουν, του Θήον, αμφιβάλλω γιατί άλλαξαν άλλα πράγματα και τώρα δεν είναι εύκολο να τον βάλουν να κάνει ό, τι και στο βιβλίο. Η Σάνσα έχει εντελώς διαφορετική ιστορία, βρίσκεται στο Έυρι και είναι ασφαλής. Του Στάννις την ιστορία την προχώρησαν και πέρα από εκεί που μας τον αφήνει στα βιβλία. Επομένως, δεν ξέρουμε αν έχουν ακολουθήσει την ιστορία του βιβλίου ή αυτοσχεδίασαν εδώ.  Επίσης, οι χαρακτήρες έκαναν πολλά πριν από το τέλος που μας δίνει το επεισόδιο αλλά εκείνα δεν θα τα δούμε φυσικά.

Α, και ο Τύριον προς το παρόν έχει άλλη ιστορία στα βιβλία. Στη σειρά πήρε πλέον το ρόλο του Μπάρρισταν Σέλμυ και θα κάνει ό, τι περίπου κι εκείνος.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#9
Καλησπέρα, είμαι φάν των βιβλίων αλλά και της σειράς όπου μας έδωσε την δυνατότητα της εικόνας. Ταυτίσαμε δηλαδή κάποιος χαρακτήρες με πρόσωπα κ αυτό βοήθησε πάρα πολύ καθώς είναι αμέτρητοι οι χαρακτήρες.

Νομίζω οτι όλο το concept ειναι φοβερό!

Οσο βέβαια αυξανόταν η επιτυχία της σειράς ήταν αναπόφευκτο να βάλουν σε δεύτερη μοίρα τα βιβλία.Το λέω αυτό γιατι κάποιοι χαρακτήρες ακόμα στα βιβλία ειναι ζωντανοί κ δεν ειναι ωραίο, ούτε σωστό να το μαθαίνεις απο την σειρά. Το ανάποδο είναι ενδεδειγμένο.

Τώρα στα του τελευταίου επεισοδίου, καταπληκτικό κατ εμέ. ..

Θα σταθώ στο τέλος οπου βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν την Μελισσάνδρη στο Μαύρο Κάστρο. Δείχνει στην εκφρασή της πως συνειδητοποιεί οτι ο Στάνις δεν είναι ο εκλεκτός και χωρίς δεύτερη κουβέντα ρίχνει μαύρη πέτρα και τρέχει στον Γιαννάκη.
Reply
#10
Μόλις είδα το επεισόδιο... Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε τέτοια φάση - [Image: smileys-sad-030938.gif] [Image: smileys-sad-132595.gif] [Image: smileys-sad-727268.gif] [Image: smileys-sad-111554.gif]

Είχα να κλάψω τόσο από τον ματωμένο γάμο...

Αν καταλάβατε, η Ελαρία είχε δηλητήριο στο στόμα της... Για αυτό φίλησε την Μυρσέλα...
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)