Game Of Thrones - Greek Community
Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν (/thread-683.html)



Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - marialulu - 29-10-2015

Κάτι βρήκα και για τον Jon!
[Image: 7f749ba0ee7d9b745bb6b800ea92bd7c.jpg]

Σχετικά με τον Σταννις από το κομμάτι της Μπριεν
Show Content



Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - nirne - 29-10-2015

Ευχαριστούμε!  (bow) (bow) (bow)

Οπότε το θέμα είναι το εξής:

Show Content



Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - atropos - 29-10-2015

(28-10-2015, 11:44 PM)Prousalis link Wrote: δε μου κανει καμια εντυπωση οτι πολλοι αναγνωστες των βιβλιων εχουν σταματησει να παρακολουθουν ή να παρακαλουθουν με μικροτερο ενδιαφερον την σειρα.

Επίσης πολλοί αναγνώστες βαρέθηκαν τα βιβλία και προτιμουν τη σειρά, ή δε τα βαρέθηκαν αλλα η σειρά τους αρέσει πολυ!


Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - nirne - 29-10-2015

(28-10-2015, 11:44 PM)Prousalis link Wrote: δε μου κανει καμια εντυπωση οτι πολλοι αναγνωστες των βιβλιων εχουν σταματησει να παρακολουθουν ή να παρακαλουθουν με μικροτερο ενδιαφερον την σειρα.

Δυστυχώς, όσο γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα, συνέχεια και συνέπεια της ιστορίας, όλο και περισσότεροι θα κρατάνε αποστάσεις από τη σειρά. Κι είναι κρίμα γιατί ξεκίνησε τόσο καλά.


Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - K. - 29-10-2015

Εγώ βρίσκομαι στο μεταίχμιο: αντιμετωπίζω σαν κάτι εντελώς διαφορετικό την σειρά από τα βιβλία, παρ' όλο που οι δυο πρώτοι κύκλοι έχουν πολλά σημεία επαφής.

Το ίδιο κάνω και στο The Walking Dead όπου έχω διαβάσει τα comic, τα οποία από πολύ νωρίς έχουν διαφοροποιηθεί απ' την σειρά.

Κι αυτό για τα βιβλία το λέει κι η Γκρέϋτζόυ:

http://www.aceshowbiz.com/news/view/00090249.html


Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - nirne - 29-10-2015

Για μένα προσωπικά το πρόβλημα δεν είναι ότι η σειρά διαφέρει από τα βιβλία, αλλά ότι η ίδια η ιστορία της σειράς δεν είναι συνεπής με τον εαυτό της ή δεν δικαιολογείται από τα γεγονότα, τα κίνητρα των χαρακτήρων δεν έχουν βάση κλπ κλπ. Και γι' αυτό μίλησα για έκπτωση κι όχι για διαφοροποίηση από τα βιβλία.

Πάντως, τα νέα που μας έρχονται από τη σειρά, μοιάζουν να συμφωνούν με τη διαρροή που έγινε πριν λίγο καιρό (αληθινή ή μη δεν γνωρίζουμε ακόμη). Οι πληροφορίες από τα γυρίσματα στο Βορρά συνηγορούν στο να αρχίσουμε να μπαίνουμε σε υποψίες για τη γνησιότητα της διαρροής. Για του λόγου το αληθές, το χθεσινό άρθρο των Watchers on the Wall, όπου μαθαίνουμε διάφορα για πρόσωπα που θα είναι παρόντα σε μια μεγάλη μάχη και γεγονότα που θα συμβούν.

Προσοχή σπόιλερ

http://watchersonthewall.com/game-of-thrones-battlefield-spoilers-out-of-northern-ireland-and-more/


Κι αυτά είναι που μας είχε δώσει η διαρροή:
Show Content




Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - Σιέρα - 29-10-2015

[member=2126]Laiono[/member]


Υπάρχει μεγάλη διαφορά απο το WD.
Το κόμικ δεν βασίζεται σε κάποια συγκεκριμένη πλοκή, ούτε σε ένα τελικό αποτέλεσμα.
Το θέμα είναι πως βιώνουν ορισμένοι χαρακτήρες τον κόσμο με τα ζόμπι.
Οι αλλαγές από το κόμικ στην σειρά δεν είναι απαραίτητα κακές.
Για παράδειγμα, στο κόμικ η Κάρολ ήταν μια όμορφη νοικοκυρά σε απόγνωση που βρίσκεται απόλυτα
έξω από τα νερά όταν εμφανίζονται τα ζόμπι.
Στην σειρά είναι μια γυναίκα βασανισμένη, απελπισμένη και κακοποιημένη από τον άντρα της πολύ πριν εμφανιστούν
τα ζόμπι.
Η αλλαγή οφειλεται στο ότι ο σκηνοθέτης ήθελε για τον ρόλο την συγκεκριμένη ηθοποιό με την οποία έχει συνεργαστεί ξανά
και στο παρελθόν. Δεν "χάλασε" η ιστορία, απλώς διαοφοροποιήθηκε.
Το ίδιο συμβαίνει και με το True Blood.
Τα βιβλία του Μάρτιν όμως έχουν μια καθορισμένη πορεία από την αρχή και η εξέλιξη των χαρακτήρων, Τζέιμυ, Τζον, Σάνσα, Τύριον, Σέρσει, Μπριεν, Σαμ είναι ουσιώδης.
Δεν γίνεται επί 4 κύκλους να εμφανίζουν τον ΜΔ ως τον απόλυτο παίκτη, που προσεκτικά έστρεψε Σταρκ εναντίον Λάννιστερ και μετά να τον βάζουν να παραδίδει την Σάνσα στους Μπόλτον.
Ούτε τον Τζέιμυ να μην ζητάει από την Σερσει να παντρευτούν και να πάει στο Ντορν.
Ούτε να διαγράψουν την Αριαν, την μοναδική Μαρτέλ που πραγματικά έχει ουσιαστικό ρόλο στην πλοκή και να την αντικαταστήσουν με τα Φίδια και την τραγική Ελλάρια.
Ούτε να αλλάξουν τον Ντόραν από τον προσεκτικό ηγέτη στον τύπο που επιτρέπει στα Φίδια να δηλητηριάσουν την πριγκίπισσα Μυρσέλλα όταν απομακρύνεται από το Ντορν μαζί με τους Τζειμυ, Τρυσταν και Ντορν.
Δεν με ενοχλούν οι αλλαγές, με ενοχλεί η ασάφεια και η απόλυτη αδιαφορία για τα βιβλία. Δεν απαιτώ να γυρίσουν όλες τις σκηνές των βιβλίων αλλά θέλω αυτό που βλέπω να έχει νόημα. Και όσο απομακρύνονται από τα βιβλία, το νόημα χάνεται.


(29-10-2015, 08:10 AM)nirne link Wrote: Δυστυχώς, όσο γίνονται εκπτώσεις στην ποιότητα, συνέχεια και συνέπεια της ιστορίας, όλο και περισσότεροι θα κρατάνε αποστάσεις από τη σειρά. Κι είναι κρίμα γιατί ξεκίνησε τόσο καλά.


Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κρίμα να βλέπεις ότι η σειρά κατέληξε παρωδία του ίδιου της του εαυτού.





Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - SANDOR CLEGANE - 29-10-2015

Εγώ δεν ξέρω πώς θα μου φαινόταν η τηλεοπτική σειρά αν είχα διαβάσει πιο μπροστά τα βιβλία. Επειδή όμως είδα τους δυο πρωτους κύκλους και μετά ξεκίνησα τα βιβλία , κι έτσι κι αλλιώς μέχρι εκεί ήταν σχεδόν πιστή με τα βιβλία ,  θεωρούσα τα βιβλία και σειρά αλληλένδετα  και συμπλήρωνε το ένα το άλλο,  όπως για παράδειγμα με την tv σειρά έβλεπα τα πρόσωπα και τοπία , στα δε βιβλία τις λεπτομέρειες και κυρίως τις σκέψεις και συναισθήματα.
Στη συνέχεια απ' την ανυπομονησία μου διάβασα όσα βιβλία έχουν βγει μέχρι τώρα.  Τη σειρά, εικόνα  πλέον δεν τη χρειαζόμουν , την είχα στο μυαλό μου σα να τους έβλεπα να παίζουν  και  πολλά απ' τα τελευταία βιβλία έχω την απατηλή εντύπωση ότι τα είδα ενώ στην πραγματικότητα όχι.
Όταν ξέφυγε  κυρίως  στον τηλεοπτικό τελευταίο κύκλο, η σειρά,  μου φάνηκε όλο αυτό κάτι σαν ξένο  ή το αντίστροφο κάτι το ξένο αλλά αλλόκοτα οικείο.
Επαναλαμβάνω, πλέον,  αν μου πούνε ότι η σειρά ξαφνικά σταματάει ,  θα με αφήσει αδιάφορο *  ,
αλλά αυτό που με καίει  είναι το πώς (και πότε με το καλό)  θα τελειώσει η ιστορία  και μέχρι να τελειώσει να 'ναι καλά ο συγγραφέας (κι εγώ - κι εμείς) .
Αργότερα όποιος άξιος μπορεί , ας κάνει ό,τι συνέχειες θέλει  κι όσες παραλλαγές βγουν , ας βγουν.
Αυτή τη στιγμή η τηλεοπτική σειρά μου φαίνεται  ως ένα ευπαρουσίαστο φαγητό αλλά άνοστο μετά την πρώτη μπουκιά  (μη μου πείτε βάλε αλάτι - εννοώ ότι τρώγεται όχι πλέον με όρεξη).

* το μόνο που με [δεν βρίσκω το σωτό ρήμα] ενδιαφέρει  είναι ότι όταν παίζεται  η σειρά  έχει παραπάνω κίνηση στο φόρουμ .
Απο Τροποποίηση :  Α,  κι ότι δε θα δω κάποια αγαπημένα πρόσωπα,  απλώς και μόνο να παίζουν.


Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - SANDOR CLEGANE - 29-10-2015

[member=3148]Lady Stark[/member] ,
ευχαριστώ-ούμε  για τα σπόιλερ φωτο, 
αλλά έχω μια απορία :
πώς τα βρήκες;  Σα να πήγες κρυφά  με μικροκάμερα  ή τα σκάναρες (έτσι φαίνονται οι εικόνες)  στα απόκρυφα δωμάτια που ήταν παραχωνιασμένα!
Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη ως αντίδραση όταν είδα τις εικόνες!  (  Sherlock Lady Stark Holmes  )


Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - Alyssane - 29-10-2015

(29-10-2015, 09:10 AM)nirne link Wrote: Κι αυτά είναι που μας είχε δώσει η διαρροή:
Show Content
Δεν γίνεται να
Show Content