Game Of Thrones - Greek Community
Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν (/thread-683.html)



Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - jermn - 14-06-2016

(14-06-2016, 08:31 AM)Lady Stark link Wrote: Μήπως το Μηρην το σώσουν οι Γκρειτζοι και στο τέλος έχουμε καμία ναυμαχία;
Πάντως ελπίζω να μην μας εμφανιστεί κανένας Εουρον με τα 1000 πλοία του...

Λες να δούμε και τον Έουρον να έχει φτιάξει τόσο γρήγορα 1.000 πλοία (σε νησιά που δεν υπάρχουν δέντρα)?



Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - bouzk77 - 14-06-2016

Προφητικό για τον Γιάνη τον Χιονιά:

Μήτε νικών αμφάδην αγάλλεο, μήτε νικηθείς, εν οίκω καταπεσών οδύρεο.

Αρχίλοχος, 725-650 π.Χ., Αρχαίος ιαμβογράφος

μτφρ: μήτε αν νικήσεις να χαίρεσαι πολύ ούτε αν νικηθείς να κλαις και να οδύρεσαι στο σπίτι σου

(gnomikologikon.gr)


Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - jermn - 14-06-2016

[member=504]bouzk77[/member] +1 για το ρητό!




Θυμάται κανείς σειρά στην οποίο ο καλός και αγαπημένος χαρακτήρας να μην νικάει τον "κακό" ακόμα και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του? Μήπως μας επιφυλάσσουν καμία εξαίρεση?


Ας ευχηθώ στην Σάνσα Στάρκ σαν μια άλλη Katniss Everdeen (μοιάζει και το στήσιμο) "May the odds be ever in their favor!"
Αν και ρομαντικός οπαδός των Σταρκ θα ήθελα μια φορά να δώ αυτούς που υποστηρίζει και ταυτίζεται η μάζα να σπάνε τα μούτρα τους και ο μισητός "κακός" να θριαμβεύει!


Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Sword of the morning - 14-06-2016

(14-06-2016, 04:19 PM)bouzk77 link Wrote: Προφητικό για τον Γιάνη τον Χιονιά:

Μήτε νικών αμφάδην αγάλλεο, μήτε νικηθείς, εν οίκω καταπεσών οδύρεο.

Αρχίλοχος, 725-650 π.Χ., Αρχαίος ιαμβογράφος

μτφρ: μήτε αν νικήσεις να χαίρεσαι πολύ ούτε αν νικηθείς να κλαις και να οδύρεσαι στο σπίτι σου

(gnomikologikon.gr)

Εξαιρετικά εύστοχη ρήση! Δεν ξέρω [member=504]bouzk77[/member] αν είναι προφητικό για το αγόρι μας αλλά σίγουρα είναι αυτό που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας εμείς οι φαν των Σταρκ. Στο κάτω κάτω είναι απλά μιά μάχη. Ή θα νικήσουν ή θα χάσουν.

Γιατί βρε [member=3086]jermn[/member] να θριαμβεύσει "ο κακός". Μην το γρουσουζεύεις! Κρίμα κι άδικο. Sad Αυτό συμβαίνει συνέχεια στην πραγματική ζωή...Ας δούμε και κάτι διαφορετικό έτσι για να φαντασιώνουμε ότι ίσως και στην πραγμαρικότητα μπορεί...ίσως... ποιός ξέρει...μια μέρα...



Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Σιέρα - 15-06-2016

[member=504]bouzk77[/member]


Ένα + και από εμένα!


[member=3086]jermn[/member]


Ο Μάρτιν δεν πιστεύει σε καλό και κακό.
Αν και νομίζω ότι οι Σταρκ θα νικήσουν, θα το επιτύχουν με πολλές θυσίες.


Υπάρχει κάτι άλλο που με προβληματίζει.
Ο Κήβαν


Show Content




Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - jermn - 15-06-2016

[member=157]Σιέρα[/member] ναι δεν υπάρχει καλό και κακό στον κόσμο του Μάρτιν (αν και δεν είμαι σίγουρος οι Λευκοί Οδοιπόροι που εντάσσονται). Έβαλα την ρετσινιά του κακού με αυτάκια στον Ράμσει ώστε να μπορέσω να το διατυπώσω. Απλά δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να ξαναδώ τους αγαπημένους χαρακτηρε να κερδίζουν έστω και αν δεν έχουν πιθανότητες (αν και να μου πείς είναι Game of Thrones που το λέει και ο τίτλος; παιχνίδι και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί).

Και εμένα με απασχολεί η περίπτωση του Κήβαν και ποίος ακριβώς είναι ο ρόλος του στον οίκο των Λάνιστερ. Βλέποντας το Ρίβεραν που οι διαταγές του Μελανιχθύ δεν είχαν καμία σημασία απέναντι στις διαταγές του Εντμουρτ συμπεραίνω ότι τώρα ο Τζέιμυ κρατάει τα ηνία των Λάνιστερ ως ο μεγάλος γιός του Tywin?




Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Σιέρα - 15-06-2016

Ο Τζέιμυ έχει εξουσία ως Άρχοντας Διοικητής της Βασιλικής Φρουράς.
Στα βιβλία η Σέρσεϊ είναι διάδοχος του πατέρα τους.


Συμφωνώ για τον Ράμσεϋ, αν και υπάρχει η πιθανότητα να δούμε μια σκοτεινή εκδοχή του Τζον ή της Σάνσα εαν αποκαλυφθεί ότι ο Τζον είναι Ταργκ...


Τώρα ο Κήβαν


Show Content



Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - phoenix - 15-06-2016

Κάποια στιγμή ακούγεται "thousands of men don't need to die....only one of us" , λέτε να προτείνει ο Ράμσεϋ single combat στον Τζον;

Πάντως, αν όντως νικήσει ο Τζον τους Μπόλτον με τη βοήθεια της Κοιλάδας, είναι σαν να νικά η Κοιλάδα τον Βορρά στην ουσία, για να επιστρέψει ο Βορράς στους Σταρκ....άθλιο!!
Ακόμα περιμένω, μεταστροφή την τελευταία στιγμή των Άμπερ και να πέσουν στα πετόπισθεν των Μπόλτον αν και χλωμό.. Πάντως θα ήταν έπικ, να φωνάξει ο Άμπερ την τελευταία στιγμή στον Ράμσευ, "Bolton.. the North remembers" και να επιτεθούν, αλλά μπα...


Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Muaddib - 16-06-2016

(15-06-2016, 02:31 PM)phoenix link Wrote: Κάποια στιγμή ακούγεται "thousands of men don't need to die....only one of us" , λέτε να προτείνει ο Ράμσεϋ single combat στον Τζον;
Ο Τζον θα το προτείνει, αλλα σιγά μη δεχθει ο Ραμσευ
Εχει το στρατηγικό πλεονέκτημα γιατί να το χάσει?
(15-06-2016, 02:31 PM)phoenix link Wrote: Ακόμα περιμένω, μεταστροφή την τελευταία στιγμή των Άμπερ και να πέσουν στα πετόπισθεν των Μπόλτον αν και χλωμό.. Πάντως θα ήταν έπικ, να φωνάξει ο Άμπερ την τελευταία στιγμή στον Ράμσευ, "Bolton.. the North remembers" και να επιτεθούν, αλλά μπα...
Μμμμ ..... οι Άμπερ, αυτοί που παρέδωσαν τον Ρίκον τον φαινομενικά διάδοχο του βορά? Χλωμο...
Αν ο Ραμσευ καθαρήσει με συνοπτικές διαδικασίες το Ρίκον τι θα πει ο ΣμολΤζον?
Θυσιάσαμε το μικρό Σταρκ  για να μη μας παρει είδηση ο Μπολτον οτι υποστηρίζουμε τους Στάρκς?
Βεβαια μετά τις μπαρούφες του Ντορν του Ρίβεραν και του Μπράβος όλα να τα περιμένει κανείς απο τους D&D



Απ: Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν - Nica - 18-06-2016

Διαβασα καπου οτι στο επομενο καταφθανει στη Μηρηην η Γιαρα, υποθετω θα βοηθησει στη μαχη.

Η Ντανερις θα εκφρασει το θαυμασμο της για τη Γιαρα (γυναικα ηγετης αφου) και οι δυο γυναικες θα κανουν καλη συμμαχια. (δεν την βλεπω καλα τη Γιαρα  (rofl) )