Game Of Thrones - Greek Community
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter (/thread-843.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Σιέρα - 28-06-2016

(28-06-2016, 05:23 AM)First of his name link Wrote: Καλημέρα. Με τη λήξη της σεζόν θα τολμήσω μία εικασία. Όπως μας έδειξε η σειρά, η Cersey καθάρισε τους εχθρούς της με τον ίδιο τρόπο που τους καθάριζε ο Δον Κορλεόνε στον Νονό. Στο τέλος εστέφη βασίλισσα, όπως ακριβώς οι διάφοροι αρχηγοί οικογενειών έδειχναν υποταγή στον Δον Κορλεόνε. Είναι βασίλισσα ακριβώς τέτοιου είδους. Όμως στην ουσία έγινε Aerys όταν χρησιμοποίησε τη φωτιά για να τους "Burn them all". Ίσως τελικά ο Jamie γίνει Queenslayer αυτή τη φορά και με μια αντιστροφή των γεγονότων σκοτώσει μία Λάννιστερ για να παραδώσει το βασίλειο σε μια Targaryen.


Πάρα μα πάρα πολύ πιθανό.


Βέβαια εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Νταινέρυς θα καταδικάσει τον Τζέιμυ για βασιλοκτονία και ο Τύριον θα τον σώσει, και έτσι θα γίνει η προδοσία της Ντάνυ για την αγάπη.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Σιέρα - 28-06-2016

(28-06-2016, 09:12 AM)chrmarl link Wrote: Αυτό με τα παιδάκια που τα έχουν κάνει δολοφόνους, ίσως είναι το πιο σκληρό θέαμα που έχει προβληθεί στη σειρά.


Επίσης μου κάνει εντύπωση που το συμπεριλάβαν στη σειρά γιατί φαντάζομαι ότι θα υπήρχαν κάποιες αντιδράσεις στην Αμερική ή στην Ευρώπη.


Δεν ξέρω αν ακούγεται πολύ συντηρητικό, πάντως εμένα μου κακοφάνηκε.  (shake)


Όντως ήταν πολύ σκληρό...


Και το χειρότερο είναι μόλις καταλάβεις γιατί είναι τόσο μα τόσο σιωπηλά...Διεστραμμένε Βάρυς.




Όμως είχε και κάποιες όμορφες σκηνές το επεισόδιο, όπως η βιβλιοθήκη της Ακρόπολης.
Πραγματικά είναι υπέροχη και ειδικά η συσκευή με τους καθρέπτες που φωτίζει κάθε γωνιά!
[member=3251]Muaddib[/member] Ναι! Όντως! Αυτό θυμιζει! (clap)

https://www.youtube.com/watch?v=S6x2epcK5rU


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - summer - 28-06-2016

Quote:α) Υπάρχει ξεκάθαρο θέμα με το γεγονός ότι η Σάνσα, το νόμιμο τέκνο του Ένταρντ Σταρκ και το άτομο που κατά την εκδοχή της σειράς έσωσε την κατάσταση την τελευταία στιγμή, μπαίνει σε δεύτερη μοίρα εξαιτίας ενός ατόμου που (αν το δούμε εντελώς ψυχρά) είναι μπάσταρδος (και άρα Snow, όχι Σταρκ, σε αντίθεση με τα λεγόμενα της μικρής Μόρμοντ) και αποδείχθηκε ότι είναι μέτριος ηγέτης με βάση αυτά που έδειξε στο μόλις προηγούμενο επεισόδιο. Οι παραγωγοί ήθελαν για κάποιο λόγο (φαντάζομαι θα τον μάθουμε του χρόνου) ο Τζον να γίνει Βασιλιάς του Βορρά, και επομένως δεν δίστασαν να πραγματοποιήσουν την επιθυμία τους αυτή άσχετα από το αν δεν στέκει με βάση τη λογική.


Πέραν από τους παραγωγούς, φαίνεται σαν να προτιμούν οι Βόρειοι ένα αρσενικό τέκνο (ακόμα και μπάσταρδο), που να ηγείται σε μάχες, από μία ας πούμε νόμιμη θηλυκή κληρονόμο, ακόμα και αν αυτή φέρνει συμμαχίες. Αλλά τι να πούμε; μεσαίωνες, πολεμικές συγκρούσεις, ίσως η αρχηγία του Τζον να φαίνεται πιο στιβαρή και ασφαλής από την αρχηγία της Σάνσας, άλλωστε αυτός είναι που μιλάει επί το πλείστον μαζί τους για τα στρατιωτικά. Η Σάνσα μου φάνηκε πως και η ίδια ήθελε να μείνει πιο πολύ στο παρασκήνιο.


Ps. Αν έκανε το χατήρι στον Μικροδάχτυλο και έπαιρνε την εξουσία, άντε να τον ξεκολλήσει μετά...τώρα έχει και μία διπλωματική μέθοδο να του διαφύγει.


Quote:Το μεγάλο παράδοξο, ωστόσο, των γεγονότων στο Κινγς Λάντινγκ είναι η στέψη της Σέρσεϊ ως Βασίλισσα των 7 Βασιλείων. Η Σέρσεϊ είναι Λάννιστερ, όχι Μπαράθηον, πράγμα που σημαίνει ό,τι δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα στον θρόνο. Η θέση της εξαρτάται άμεσα από τα παιδιά της, τα οποία είναι Μπαράθηον και όχι Λάννιστερ. Η δυναστεία των Μπαράθηον είναι εκείνη που κυβερνά, όχι των Λάννιστερ. Βεβαίως, δεν είναι η πρώτη φορά που μια μητέρα “κληρονομεί” τον θρόνο μέσω του γιου της, αλλά η συγκεκριμένη μόλις διέπραξε ένα από τα φρικτότερα εγκλήματα στην ιστορία του Γουέστερος. Για ποιον λόγο να θελήσει κάποιος να την υπηρετήσει, πόσο μάλλον να την αναγνωρίσει ως Βασίλισσα ύστερα από όλα αυτά;


Μ..γιατί δεν υπάρχει και κανένας άλλος που να συνδέεται με το στέμμα; Ούτε κάποια άλλη διοικητική αρχή που να αποφασίζει αυτόνομα για τέτοιες περιπτώσεις; πχ. στους Σιδηρογέννητους υπάρχει άλλο σύστημα, αλλά όχι στο KL.


Φαντάζομαι πως η Σέρσει μόνη της στέφθηκε, εφόσον και δεν υπήρχε κανείς να διεκδικήσει το θρόνο.








Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Σιέρα - 28-06-2016

(27-06-2016, 08:21 PM)Κωνσταντινος link Wrote: Και τώρα ξεκινούν οι απορρίες?
Μετά των θάνατο όλων των Φρέυ ποιός θα είναι ο Άρχοντας των παραποτάμιων,ο Έντμιούρ ?  (giggle)
Το βλέμμα της Σάνσα τελικά τι ήταν απογοήτευσης η ειρωνικό προς τον Μικροδάχτυλο?
Ο Τζέιμυ τα έχει ψιλοπάρει με την αδερφή του η έμεινε κάγκελο?
Οι Βόρειοι όταν μάθουν οτι δεν κυλλάει το αίμα του Νέντ στις φλέβες του Τζόν πως θα αντιδράσουν?
Ποιός ο ρόλος των ΑΧΛ και του Σάντορ αφού έπαιξαν ενα επεισόδιο και τι................ ?
Ο uncle Benjen θεωρείται νεκρός και δεν μπορεί να περάσει το τοίχος?Για ποιον λόγο άραγε αφου δεν ειναι Άλλος?


Σωστές απορίες.


Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.
  • Ο Φρέυ έχει πολλούς γιούς και ακόμα περισσότερους εγγονούς. Λογικά προηγούνται της Ρόσλιν στην διαδοχή.
  • Ίσως λίγο από όλα. Η Σάνσα είναι σε ένα μεταίχμιο. ίσως στον 7ο κύκλο ο Τζον να την δώσει σε κάποιον άρχοντα με αντάλλαγμα υποταγή και εκείνη να αρνηθεί. Θα δούμε.
  • Ο Τζέιμυ δεν έχει εμφανιστεί στην σειρά στους τελευταίους κύκλους. Από το Χάρρενχαλ αγνοείται. Στα βιβλία έχει από το 3ο βιβλίο, αποστασιοποιηθεί από την αδερφή και την έχει αψηφήσει και εγκαταλείψει.
  • Καλό ρώτημα. Ας μην ξεχάσουμε ότι οι Ταργκάρυεν κατέκτησαν τους Βόρειους και ότι ο παππούς του Τζον δολοφόνησε και βασάνισε τον άλλο παππού του Τζον και τον θείο του. Και εαν  ο Τζον έχει κληρονομικό δικαίωμα στην τρέλα των Ταργκάρυεν?
  • Τώρα να σου πω ότι στην σκηνή με τους Φρέι περίμενα να μπουκάρει η ΑΔΛ και να ξεκινήσουν να σφάζουν?



Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - mdelihas - 28-06-2016

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι η Dany άφησε τον Daario πίσω στο Essos λέγοντάς του ότι για να κάνει συμμαχίες στο Westeros υπάρχει ένας εύκολος τρόπος... ο γάμος (think) !!! Επίσης φάνηκε ότι δεν την ενόχλησε καθόλου αυτός ο αποχωρισμός. Κατευθείαν μου ήρθε στο μυαλό το γεγονός ότι οι Targ συνήθιζαν (σχεδόν) πάντα να παντρεύονται μεταξύ τους. Αλλά για στάσου......!!! Πλέον και ο Jon είναι Targaryen (έστω κ αν δεν το ξέρει κανείς πέραν του Bran). Πιστεύω να καταλαβαίνετε όλοι που το πάω (devil) (angel) (devil) (angel) (devil) !  Θα μπορούσαν λοιπόν με έναν τέτοιο γάμο να σχηματίσουν μια τρομερή συμμαχία ανάμεσα στο Βορρά (Jon) και το Νότο (Dany).

Πώς σας φαίνετε σαν σενάριο?


edit: διορθώθηκε ο κώδικας - mod


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - summer - 28-06-2016

Quote:Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι η Dany άφησε τον Daario πίσω στο Essos λέγοντάς του ότι για να κάνει συμμαχίες στο Westeros υπάρχει ένας εύκολος τρόπος... ο γάμος !!! Επίσης φάνηκε ότι δεν την ενόχλησε καθόλου αυτός ο αποχωρισμός. Κατευθείαν μου ήρθε στο μυαλό το γεγονός ότι οι Targ συνήθιζαν (σχεδόν) πάντα να παντρεύονται μεταξύ τους. Αλλά για στάσου......!!! Πλέον και ο Jon είναι Targaryen (έστω κ αν δεν το ξέρει κανείς πέραν του Bran). Πιστεύω να καταλαβαίνετε όλοι που το πάω      !  Θα μπορούσαν λοιπόν με έναν τέτοιο γάμο να σχηματίσουν μια τρομερή συμμαχία ανάμεσα στο Βορρά (Jon) και το Νότο (Dany).



καλά η δικαιολογία με την οποία άφησε τον Ντάριο ήταν  8-| 8-| 8-|


είναι δυνατόν ο Τύριον να σκέφτηκε τέτοιο σχέδιο με συμμαχίες και γαμπρούς;


Δηλαδή τι θα κάνει; θα γυρνά τις επαρχίες: "Δράκο έχουμε, όνομα έχουμε, λεφτά έχουμε, ένα καλό παιδί μας λείπει"


Κάτσε να δούμε συμμαχίες (και να πέσουμε κάτω από τα γέλια):


1) Γιαγιά Ολένα - μπορεί να πειστεί με κανένα δράκο


2) Ελάρια Μαρτέλ - να γίνουμε πολλές γιατί δεν είμαστε


3) Γιάρα - καπετάνισσα έτοιμη για όλα


4) Σέρσει - για να την πνίξει ο Τύριον στον ύπνο


5) Τζον (ξέρω ένα καλό παιδί από το Βορρά)


6) Μικροδάχτυλος (τι να την κάνω αυτή τη Σάνσα αφού μπορώ να έχω εσένα; Ούτε ένα δράκο δεν έχει)


7) Σερ Τζέιμι - έσφαξα τον μπαμπάκα αλλά τα πάντα στη ζωή ξεπερνιούνται. Θες να γίνουμε φίλοι;


8) Τόρμουντ - Εμείς από το Βορρά έχουμε όλη τη γλύκα


Μεγάλη επιτυχία σας λέω...Τι άλλο θα ακούσω...


Πλάκα - πλάκα γυναικοκρατία, θα πρέπει να αλλάξει γούστα η Ντάνυ...


Ps. αν η Σάνσα έπαιρνε και το Winterfell θα έπεφτε πολύ ζήλια από Γιάρα... "Τι καλύτερο έχει αυτή από μένα; Εγώ σε είδα πρώτη"...





Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - odykal - 28-06-2016

(28-06-2016, 09:33 AM)summer link Wrote:
Quote:α) Υπάρχει ξεκάθαρο θέμα με το γεγονός ότι η Σάνσα, το νόμιμο τέκνο του Ένταρντ Σταρκ και το άτομο που κατά την εκδοχή της σειράς έσωσε την κατάσταση την τελευταία στιγμή, μπαίνει σε δεύτερη μοίρα εξαιτίας ενός ατόμου που (αν το δούμε εντελώς ψυχρά) είναι μπάσταρδος (και άρα Snow, όχι Σταρκ, σε αντίθεση με τα λεγόμενα της μικρής Μόρμοντ) και αποδείχθηκε ότι είναι μέτριος ηγέτης με βάση αυτά που έδειξε στο μόλις προηγούμενο επεισόδιο. Οι παραγωγοί ήθελαν για κάποιο λόγο (φαντάζομαι θα τον μάθουμε του χρόνου) ο Τζον να γίνει Βασιλιάς του Βορρά, και επομένως δεν δίστασαν να πραγματοποιήσουν την επιθυμία τους αυτή άσχετα από το αν δεν στέκει με βάση τη λογική.


Πέραν από τους παραγωγούς, φαίνεται σαν να προτιμούν οι Βόρειοι ένα αρσενικό τέκνο (ακόμα και μπάσταρδο), που να ηγείται σε μάχες, από μία ας πούμε νόμιμη θηλυκή κληρονόμο, ακόμα και αν αυτή φέρνει συμμαχίες. Αλλά τι να πούμε; μεσαίωνες, πολεμικές συγκρούσεις, ίσως η αρχηγία του Τζον να φαίνεται πιο στιβαρή και ασφαλής από την αρχηγία της Σάνσας, άλλωστε αυτός είναι που μιλάει επί το πλείστον μαζί τους για τα στρατιωτικά. Η Σάνσα μου φάνηκε πως και η ίδια ήθελε να μείνει πιο πολύ στο παρασκήνιο.

Αρσενικό τέκνο είναι, ηγείται σε μάχες, αλλά αυτό δεν αναιρεί την καταγωγή του, η οποία παίζει σίγουρα ρόλο, και την απογοητευτική παρουσία του στο μόλις προηγούμενο επεισόδιο (σε στρατιωτικά θέματα). Από την άλλη, η Σάνσα είναι εκείνη χάρη στην οποία σώθηκε η κατάσταση φέρνοντας μια σημαντική συμμαχία (όπως σωστά αναφέρεις) και είναι Σταρκ. Oι καιροί είναι πράγματι ταραχώδεις, αλλά δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει πολλά. Γιατί μια γυναίκα να είναι απαραίτητα χειρότερη επιλογή από έναν άντρα σε μια τέτοια εποχή;


Quote:Το μεγάλο παράδοξο, ωστόσο, των γεγονότων στο Κινγς Λάντινγκ είναι η στέψη της Σέρσεϊ ως Βασίλισσα των 7 Βασιλείων. Η Σέρσεϊ είναι Λάννιστερ, όχι Μπαράθηον, πράγμα που σημαίνει ό,τι δεν έχει το παραμικρό δικαίωμα στον θρόνο. Η θέση της εξαρτάται άμεσα από τα παιδιά της, τα οποία είναι Μπαράθηον και όχι Λάννιστερ. Η δυναστεία των Μπαράθηον είναι εκείνη που κυβερνά, όχι των Λάννιστερ. Βεβαίως, δεν είναι η πρώτη φορά που μια μητέρα “κληρονομεί” τον θρόνο μέσω του γιου της, αλλά η συγκεκριμένη μόλις διέπραξε ένα από τα φρικτότερα εγκλήματα στην ιστορία του Γουέστερος. Για ποιον λόγο να θελήσει κάποιος να την υπηρετήσει, πόσο μάλλον να την αναγνωρίσει ως Βασίλισσα ύστερα από όλα αυτά;

(28-06-2016, 09:33 AM)summer link Wrote: Μ..γιατί δεν υπάρχει και κανένας άλλος που να συνδέεται με το στέμμα; Ούτε κάποια άλλη διοικητική αρχή που να αποφασίζει αυτόνομα για τέτοιες περιπτώσεις; πχ. στους Σιδηρογέννητους υπάρχει άλλο σύστημα, αλλά όχι στο KL.


Φαντάζομαι πως η Σέρσει μόνη της στέφθηκε, εφόσον και δεν υπήρχε κανείς να διεκδικήσει το θρόνο.

Από πλευράς Σέρσεϊ το κατανοώ και δεν διαφωνώ, είναι απόλυτα φυσιολογικό να θελήσει να πάρει τον θρόνο. Η ένστασή μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι όλοι οι υπόλοιποι την ακολουθούν σα να μη συμβαίνει τίποτα παρότι έχει σκοτώσει τον Υψηλό Σέπτον και όλους τους υπόλοιπους που βρίσκονταν εκεί μέσα, ενώ την ίδια στιγμή δεν έχει δικαίωμα στον θρόνο.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - nirne - 28-06-2016

Ακριβώς το γεγονός ότι η σειρά δεν έχει αφήσει σχεδόν καθόλου ταιριαστούς γαμπρούς για την Ντάνυ, με κάνει να πιστεύω ότι προσθέτοντας τη φάση με την εγκατάλειψη του Νταάριο και τη δικαιολόγησή της, οι παραγωγοί είτε πρόκειται να παντρέψουν την Νταινέρυς με τον Τζον, είτε αυτό θέλουν να πιστέψει το κοινό τους, έστω και αν δεν το κάνουν τελικά.

Γενικά πάντως σ' εκείνες τις εποχές ο γάμος ήταν μια πολιτική πράξη και ήταν πάρα πολύ σημαντικός. Μην ξεχνάμε ότι σε παρόμοια περίπτωση στα βιβλία ο Τζον Κόννινγκτον επιμένει πως ο Αίγκον πρέπει να μείνει ανύπαντρος για να μπορεί να παντρευτεί την Ντάνυ όταν θα έρθει η ώρα.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Σιέρα - 28-06-2016

Θα έχει πλάκα εαν ο Τζον παντρευτεί για πολιτικούς λόγους την Ντάνυ αλλά ο Τύριον την ερωτευτεί.
Στο μεταξύ, ο γάμος Σάνσα-Τύριον νομίζω ακόμα ισχύει.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - GregoryGero - 28-06-2016

(28-06-2016, 10:26 AM)nirne link Wrote: Ακριβώς το γεγονός ότι η σειρά δεν έχει αφήσει σχεδόν καθόλου ταιριαστούς γαμπρούς για την Ντάνυ, με κάνει να πιστεύω ότι προσθέτοντας τη φάση με την εγκατάλειψη του Νταάριο και τη δικαιολόγησή της, οι παραγωγοί είτε πρόκειται να παντρέψουν την Νταινέρυς με τον Τζον, είτε αυτό θέλουν να πιστέψει το κοινό τους, έστω και αν δεν το κάνουν τελικά.

Γενικά πάντως σ' εκείνες τις εποχές ο γάμος ήταν μια πολιτική πράξη και ήταν πάρα πολύ σημαντικός. Μην ξεχνάμε ότι σε παρόμοια περίπτωση στα βιβλία ο Τζον Κόννινγκτον επιμένει πως ο Αίγκον πρέπει να μείνει ανύπαντρος για να μπορεί να παντρευτεί την Ντάνυ όταν θα έρθει η ώρα.
Δεν νομίζω να πραγματοποιηθεί γάμος μεταξύ τζον και Νταινέρυς. Παρόλο που και εμένα μου πέρασε απο το μυαλό λόγω του κακού προηγούμενου που έχουν οι Ταργκάρυεν. Μην ξεχνάτε όμως ότι στη σειρά (δεν ξέρω για τα βιβλία) έχει κρατηθεί μια αρνητική σκοπιά πάνω στην αιμομιξία έστω και αν οι Ταργκάρυεν τη θεωρούσαν θεμιτή για να διατηρήσουν την καθαρότητα της δυναστείας τους.

Πχ ο λαός έχει στοχοποιήσει τους Λάννιστερ (Σέρσει & Τζέιμι) για αυτό το λόγο....