Game Of Thrones - Greek Community
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Printable Version

+- Game Of Thrones - Greek Community (https://agameofthrones.gr)
+-- Forum: Game of Thrones [HBO] (https://agameofthrones.gr/forum-4.html)
+--- Forum: Προηγούμενες Σεζόν (https://agameofthrones.gr/forum-17.html)
+---- Forum: 6η Σεζόν [2016] (https://agameofthrones.gr/forum-27.html)
+---- Thread: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter (/thread-843.html)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Σιέρα - 28-06-2016

(28-06-2016, 11:03 AM)GregoryGero link Wrote: Πχ ο λαός έχει στοχοποιήσει τους Λάννιστερ (Σέρσει & Τζέιμι) για αυτό το λόγο....


Η αιμομιξεία είναι κατακριτέα εκτός κι αν πρόκειται για τους Ταργκάρυεν.  :o
Εφόσον έχεις δράκους και ένα βράχο να παντρευτείς, κανείς δεν θα φέρει αντίρρηση.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - jermn - 28-06-2016

(28-06-2016, 10:19 AM)summer link Wrote:

Δηλαδή τι θα κάνει; θα γυρνά τις επαρχίες: "Δράκο έχουμε, όνομα έχουμε, λεφτά έχουμε, ένα καλό παιδί μας λείπει"


Aχ ξεχάσατε το νούμερο ένα τεκνό και υποψήφιο γαμπρό που θέλει να κάτσει στον Σιδερένιο Θρόνο, Μικροδάχτυλο (αν και προτιμάει ότι υπάρχει σε Τάρλυ)!


Βασικά οι δυνάμεις έχουν συσπειρωθεί σε 4 στρατόπεδα (Ταρκάρυεν, Σταρκ, Λάνιστερ, θείος Γκρέιτζοι) εκ των οποίων μόνο τα δύο μπορούν να συμμαχήσουν λόγω κοινού σκοπού σύν ότι τους ενώνει η έχθρα για τους Λάνιστερ (εκτός αν η Κοιλάδα κάνει καμιά κίνηση μόνη της). Εγώ για γάμο δύσκολα το βλέπω πάντως.




Edit: εικασίες για την επόμενη σεζόν θα αρχίσουμε.


Edit 2: Μόνο εγώ περίμενα χθές και σήμερα να κάνει καμιά τρελή έκπληξη ο Μάρτιν και να ανακοινώσει ακριβής ημερομηνία για το βιβλίο! Αααχχχχ


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - summer - 28-06-2016

Δεν θυμάμαι για ποιον λέει η Ντάνυ (στα βιβλία μου φαίνεται τουλάχιστον) πως αν ήταν Ταργκάρυεν θα τον παντρευόταν; Για τον Άιγκον;


Καημό το έχει να παντρευτεί έναν δικό της.


Αυτή η συμμαχία μπορεί να παιχτεί περίεργα πχ. ο Τζον είναι Σταρκ και επίσημα βασιλιάς του Βορρά. Οι Ταργκ και οι Σταρκ δεν έχουν καλό προηγούμενο, καθότι οι τελευταίοι σύμμαχοι του Ρόμπερτ που σημαίνει επίσημα στα μάτια της Ντάνυ ο Τζον είναι επίσημα από τη μεριά αυτών που θέλησαν να βλάψουν τους Ταργκ.


Η συμμαχία θα μπορούσε να προκύψει από την αποκάλυψη Ραίγκαρ-Λυάννας...σαν να λέμε θα σκοτώσει ή θα τα βάλει με τον τελευταίο απόγονο του Ράιγκαρ; Ή θα προτιμήσει να μην είναι πια η μόνη Ταργκ στον κόσμο (δείτε μάστερ Έημος);


Ενδιαφέρουσα προοπτική...


Παρόλα αυτά δεν τους συγχωρώ για το Ντάριο, αρκούσε αυτό με τη διαφύλαξη της Μήριν. Πως του το πέταξαν έτσι μες τα μούτρα;


[member=3086]Aslan[/member] τον έβαλα...ποιοι Τάρλι; Κάτσε να δει τον δράκο και βλέπω την Σάνσα να γίνεται "περασμένες μου αγάπες"...


Θεωρώ το πρόβλημα του με τον Τζον (το μοναδικό που στην ουσία έχει) είναι που δεν είναι γυναίκα, να τον παντρευτεί, να ησυχάσει.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - Σιέρα - 28-06-2016

(28-06-2016, 11:40 AM)summer link Wrote: Δεν θυμάμαι για ποιον λέει η Ντάνυ (στα βιβλία μου φαίνεται τουλάχιστον) πως αν ήταν Ταργκάρυεν θα τον παντρευόταν; Για τον Άιγκον;




Quote:Αν είχε ζήσει, ίσως να τον είχα παντρευτεί. Ο Αίγκον θα ήταν ηλικιακά πιο κοντά σε εμένα από τον Βισέρυς.[color=rgb(51, 51, 51)] [/color][/size]



Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - summer - 28-06-2016

[member=2123][/member] thanks Σιέρα


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - gringa - 28-06-2016

Λίγο-πολύ τα είπατε όλα, αλλά ας κάνω κι εγώ την ανασκόπησή μου για το τελευταίο επεισόδιο της σεζόν το οποίο -σημειωτέον- μου άρεσε πολύ.

Kings Landing: Από τις λίγες φορές που δε βαρέθηκα. Ήταν μια προβλεπόμενη μεν εξέλιξη να καεί το σύμπαν, αλλά παρ' όλα αυτά, το γεγονός πυροδότησε παράλληλα και πολλαπλές εξελίξεις. Εξαιρετική η μουσική, τόσο στο Σεπτ, όσο και στην ενθρόνιση της Σέρσεϊ. Με σόκαρε η εικόνα των παιδιών να κομματιάζουν τον Παϊσέλ. Με σόκαρε η αντίδραση της Σέρσεϊ στο πτώμα του παιδιού της. Μου θύμισε την κυνικότητα του Ράμεσεϊ για το σώμα της Μιράντα.

Μου έκανε εντύπωση που η Σέρσεϊ φοράει τα μαύρα πένθιμα ρούχα ΠΡΙΝ την αυτοκτονία του Τόμμεν. Ίσως να είναι σύμπτωση. Στη σκηή της ενθρόνισης, αν εξαιρέσει κανείς τη φούστα, από τη μέση και πάνω είναι ντυμένη σαν άντρας. Θυμήθηκα που έλεγε στον πατέρα της ότι "αυτή θα έπρεπε να είναι ο γιος και ο διάδοχός του". (λέτε γι΄αυτό να κρατάει αυτό το άθλιο μαλλί?)

Το βλέμμα που της ρίχνει ο Τζέιμυ είναι όλα τα λεφτά. Νομίζω ότι δεν αναγνωρίζει πια τη γυναίκα που αγάπησε, ότι την κοιτά για πρώτη φορά όπως πραγματικά είναι: ένα διεστραμμένο τέρας. Στοιχηματίζω ότι αυτός είναι ο Βαλονκάρ. Στοιχηματίζω επίσης ότι η νέα, πιο όμορφη βασίλισσα είναι η Ντάνυ.

Μιρρήν: Επιτέλους ξεκουνήθηκε η Ντάνυ, βαρέθηκα να τη βλέπω μισή δεκαετία να σέρνεται στις ερήμους. Ωραία και συγκινητική στιγμή όταν προσφέρει το αξίωμα του χεριού στον Τύριον. Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή. Εντυπωσιακές οι σκηνές με τον απόπλου της αρμάδας της και τους δράκους να πετάνε τριγύρω.

Δίδυμοι: Αρκετά έξυπνη η συζήτηση του Φρέυ με τον Τζέιμυ, ο δεύτερος μοιάζει αηδιασμένος με τη σκέψη ότι ο μπαρμπα-Γουόλντερ συγκρίνεται μαζί του. Η Άρυα από την άλλη είναι του πουλέν μου, οπότε η χαρά της εκδίκησης είναι διπλή! Πάρε τη βελόνα, κοριτσάρα μου, και κέντα το σύμπαν λέμε! Ανυπομονώ να τη δω να ανηφορίζει στο Γουίντερφελ, αν και δεν το κόβω πιθανό. Εικάζω ίσως επανένωση με Κυνηγόσκυλο. Ωραίο παρεάκι ήταν αυτοί οι 2  (nod)

Όλαντάουν: Για κάποιο λόγο που δεν έχω ξεκαθαρίσει, ο Σαμ είναι σημαντικός. Μένει να δούμε πώς θα εξελιχθεί το πράμα. Με συγκίνησε το δέος και η φιλομάθειά του μέσα στη βιβλιοθήκη. Η λαχτάρα του να μάθει, ένας άνθρωπος που βρήκε τη θέση του και τον προορισμό του μέσα στον κόσμο. Η Γκιλυ και το μωρό πού θα πάνε άραγε;

Ντορν: ασχολίαστο.

Τείχος: Απερίγραπτη χαρά για την επιβεβαίωση αυτού που όλοι ξέραμε. Αν και περίμενα τη σκηνή πολύ πιο εντυπωσιακή, παρ΄όλα αυτά ηταν καλογυρισμένη και on point.

Γουίντερφελ: Ρε συ Λυάννα Μόρμοντ, τί πουλέν είσαι εσύ, μάνα μου; Άντε να μεγαλώσεις 2-3 χρονάκια, να σε παντρέψουμε με τον Γιαννάκη, να κλείσω κι εγώ τα μάτια μου ευτυχισμένη.

Στη σκηνή που η πιτσιρίκα λέει τα :

But house Mormont remembers. The North remembers. We know no king, but the King in the North, who's name is Stark. I don't care if he is a bastard, Ned Stark's blood runs through his veins. He is my king. From this day, untill his last day"

ένιωσα σαν να μου πέταξαν έναν κουβά παγωμένο νερό στη ραχοκοκαλιά. Ο Γιαννάκης μοιάζει λίγο αμήχανος, αλλά το θεωρώ αναμενόμενο. Το μεγάλο ερωτηματικό είναι η Σάνσα. Το τελευταίο της βλέμμα στον Μικροδάχτυλο μοιάζει ανήσυχο, αλλά δε νομίζω πως θα δημιουργήσει προβλήματα. Άλλωστε, στην προηγούμενη σκηνή στο Ιερό Δάσος ανέφερε ότι ήταν ηλίθια που ζητούσε πράγματα που δεν είχε και ότι θα έπρεπε να είναι ευγνώμων για όσα έχει.

Ο Μικροδάχτυλος έφαγε τρελό πιστόλι και καλά να πάθει, αυτός τον ξεκίνησε τον χαμό. Βέβαια, κακό σκυλί ψόφο δεν έχει, οπότε τον περιμένω να κάνει δυναμικό καμ μπακ, ο άθλιος.





Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - chrmarl - 28-06-2016

[size=1em]Ο αδερφός μου, που είναι φαν των βιβλίων, μου είπε ότι η Ντάνυ δεν μπορεί να γίνει βασίλισσα καθώς δεν μπορεί να κάνει παιδιά και ότι ναι, αυτός είναι πολύ σοβαρός λόγος για να μην μπορεί κάποια να γίνει βασίλισσα.[/size]
[size=1em]Εικάζει ότι λόγω αυτής της δυσκολίας η Ντάνυ αφού πολεμήσει με τους Άλλους, λογικά θα πεθάνει ηρωικά και την βασιλεία θα την αναλάβει κάποιος άλλος, δηλαδή ο Τζον. [/size]

Το επεισόδιο γενικά ήταν φοβερό (για να είμαστε και εντός θέματος)


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - jermn - 28-06-2016

[member=3005]summer[/member] sorry δεν το πρόσεξα καλά!




Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - gringa - 28-06-2016

... Συνέχεια (γιατί το ποστ βγαίνει σεντόνι)

Σκόρπιες σκέψεις

Ο μόνος που μπορεί να επιβεβαιώσει την καταγωγή του Τζον είναι ο Χάουλαντ Ρηντ. Πού βρίσκεται αυτός; Θυμάται κανείς; Έχω χρόνια που διάβασα τα βιβλία.

Για κάποιο λόγο όλοι ξεχνάμε τον Τζέντρυ, ο οποίος είναι ο "νόμιμος" διάδοχος του Ρόμπερτ (αν δεν θεωρήσουμε τον Ρόμπερτ σφετεριστή). Ακόμα κουπί κάνει ο δόλιος; Νομίζω πως ο Μάρτιν σε μια συνέντευξή του είπε πως θα επανεμφανιστεί. Άι να δούμε.

Λέτε η Μελισσάνδρη να συναντήσει την αδερφότητα; Γιατί κάπου πρέπει να πάει κι αυτή, δε νομίζω ότι τελείωσε η ιστορία της.

Αυτά και σόρρυ αν σας κούρασα.


Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - gringa - 28-06-2016

(28-06-2016, 12:00 PM)chrmarl link Wrote: [size=1em]Ο αδερφός μου, που είναι φαν των βιβλίων, μου είπε ότι η Ντάνυ δεν μπορεί να γίνει βασίλισσα καθώς δεν μπορεί να κάνει παιδιά και ότι ναι, αυτός είναι πολύ σοβαρός λόγος για να μην μπορεί κάποια να γίνει βασίλισσα.[/size]

ισχύει, το θυμάμαι κι εγώ αυτό από τα βιβλία