Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#41
Σχόλια πάνω στο επεισόδιο.
.
Καταρχάς με εκνεύρισε αρκετα η σκηνή που ο Littlefinger φτάνει στο Kings Landing.Συναντά εκεί τον Lansel Lannister.Ο Lansel στα βιβλία ήταν αλαζόνας και ανόητος και μετά τον τραυματισμό του εγινε θρήσκος ευσεβής και κατά τη γνώμη μου ανόητος.Φλώρος θα έλεγα.Και μετα εδώ μας δείχνουν ένα φοβερό και τρομερό Brother Lansel με το επτακκτινο αστέρι στο μέτωπο και πουλάει τρέλα.Εντάξει ήρεμα μαγκα, μη μας δειρεις...

Arya

Οι σκήνές τις Arya ήταν αρκετα καλές αν και με εμένα συγκεκριμένα μου φαίνονται βαρετές, εκτος απο αυτην στην αίθουσα με τα πρόσωπα.Αυτη ηταν amazing.

Tyrion and Jorah

Nα πω την αλήθεια μου αρέσουν οι σκηνές Tyrion και Jorah και το κάπως πιο φιλικο κλιμα που εχουν αναπτύξει μεταξύ τους σε αντιθεση με αυτο που γινοταν στα βιβλία.καταλήγω να συμπαθώ τον Jorah και νομίζω ότι και ο ηθοποιός κανει καλη δουλεια.
Όσο για την ατάκα του δουλέμπορου για το πουλί του Tyrion και  τις μαγικές ιδιοτητες , ε, εκεί δεν μπόρεσα να μην γελάσω αν και θα προτιμούσα να το έλεγε ο Haldon Halfmaester.


Dorne


Οι σκηνές στο Dorne ήταν απογοητευτικές. Αν και μου αρέσουν οι ηθοποιοί που επιλέχτηκαν για τους ρόλους του Doran και του Areo.Οι μάχη όμως ήταν αντιπροσωπευτική κατώτερων ταινιών και παραγωγών όπως και εχει ηδη αναφερθεί.
και τα Sand Snakes επίσης με απογοητέυουν
Η Tyene υποτίθεται ότι εκπέμπει αθωότητα και είναι ξανθή με άδολα γαλάζια μάτια.Στα βιβλία παρουσιάζεται ήρεμη και δεν τραβάει υποψίες.Έτσι λοιπόν το γεγονός ότι ορμάει στον Bronn αφου της λέει:''Για κοριτσι δεν πολεμας ασχημα'' ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ
Η Nymeria υποτίθεται ότι έχει τα χαρακτηριστικά της Βαλύρια αλλά εδω την εκαναν κλωνο της Obara.
H Obara καλή ήταν πάντως.(I fight for DORNE.WHO DO U FIGHT FOR???) εκει πέρα θα ειχε πλακα να της ελεγε ο Αρηο ''For ur mother'', θα ηταν και αληθινο ;D Big Grin ;D Wink ;D
Ο Trystan από την άλλη... ήρεμα ρε μάγκα την ειδες μαναρι... πας να δειρεις και τον Μπρον... :o

Οσο για τον Littlfinger, οταν εβλεπα το επεισοδιο ειχε ανοιχτη κληση σκαιπ με ενα φιλο μου.Η πρώτη μου αντίδραση όταν τον ειδα να μιλάει στη Σέρσει ηταν:''Ε, στο Got εχει ενα τρομερο π*****.Έτσι οπως τον εχουν κανει τα σχεδια του πραγματικά ειναι δυσνοητα...

θα συμφωνησω με τον Godric για την δικη του Λορας(οτι να ναι) και τα στοιχεια που τον εκριναν ενοχο

Και τώρα, Σανσα time.
Απογοητευτικές σκηνές.Ανεπίσημος Γάμος.
Δεν θα ελεγα την ολοκληρωση του γαμου βιασμο, αλλα  με εκπλήσσουν τα οσα ειπε η Sophie Turner για αυτο που συνεβη στη Σανσα.
http://www.ew.com/article/2015/05/17/gam...sa-wedding
Αν πραγματικά θέλει να συμμετάσχει ο Θήον είμαι βεβαιος πως δεν εχει ιδεα τι την περιμενει με βαση οσα συνεβησαν στα βιβλια.Τα θελει και ο κωλος της lol.

Σε γενικές γραμμές το επεισοδιο ειχε καποιες καλες στιγμές αλλα μαλλον ηταν αδιαφορο και λιγο απογοητευτικο.
Οχι μονο γελοιοποιουν καποιους χαρακτήρες αλλά νομίζω είναι φανερό πως οι παραγωγοί και ο σεναριογράφος δεν καταλαβαίνουν τι πραγματικά παιζεται.

Σορυ που σας κουρασα αλλα ειμαι φλυαρος τι να κανουμε; Smile
και το επεισοδιο αυτο εχει προκαλεισει πραγματικα πολλη συζητηση στα ξενα φορουμ

Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#42
Αναφερει εδω το σκεπτικο των σεναριογραφων

Besides, Cogman pointed out: “You have this storyline with Ramsay. Do you have one of your leading ladies—who is an incredibly talented actor who we’ve followed for five years and viewers love and adore—do it? Or do you bring in a new character to do it? To me, the question answers itself: You use the character the audience is invested in.”

That said, just because the writers are mining another character’s storylline for Sansa, it doesn’t mean what happens next on HBO’s series will be the same as it was for that other character in the books. So while Martin’s fans might think they now know where Sansa’s story is headed, the showrunners could have more twists planned.

Benioff also provided some thoughts on why Sansa chose to go along with Littelfinger’s scheme. “Sansa started as such a naive innocent,” he said. “She’s been traumatized by what she’s seen and she spent almost a couple years in shell shock. At a certain point she’s either going to die or survive and become stronger. She’s chosen the latter option and she’s learned from an incredibly devious teacher in Littlefinger. The interesting thing about Littlefinger is he seems to have no almost no weaknesses aside from his affection for Sansa. He’s been obsessed with her since that early episode at the joust.”

When I noted that it’s surprising LIttlefinger would give up Sansa to another man, Benioff replied, “That’s the thing about Littlefinger—as much as he might care for Sansa, he cares for nothing more than power. And now he sees an opportunity to gain more power for himself.”


http://www.ew.com/article/2015/04/26/gam...-interview


Εγω ακομα εχω την απορια γιατι ενημερωσε την Σερσει, τι πιστευει θα αποκομισει. Ισως να χασει την συμμαχια των Μπολτον και να διαλυσει την υποστηριξη.
Reply
#43
Οι παραγωγοί έβγαλαν επεξηγηματικά βίντεο.

Εδώ μιλάνε για τον Τζόρα και την αντίδραση του στον θάνατο του μπαμπά του, τον Μικροδάχτυλο και την αποτυχημένη αποστολή του Τζέιμυ.
https://www.youtube.com/watch?v=8BYUHB6ub1M

Πάντως τραγικό να μαθαίνεις ότι είσαι ορφανός από τον Τύριον Λάννιστερ. Για θυμήστε μου, στα βιβλία ο γερο Μορμοντ προτού πεθάνει μίλησε για τον Τζόρα, έγινε το ίδιο στην σειρά?


Εδώ οι ηθοποιοί μιλάνε για την σκηνή

https://www.youtube.com/watch?v=bj5jyyK1rG8

Μερικές διευκρινίσεις για την Άρυα

https://www.youtube.com/watch?v=YrNiER8xWWE

Και ο Μάρτιν μας χαρίζει τα φώτα του για την Άρυα

https://www.youtube.com/watch?v=WRhyTBKv2nM
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#44
Δεν μπορώ να πω το επεισόδιο απογοητευτικό αλλά με ξένισε απίστευτα η σκηνή με την Ολένα στην άμαξα (περίμενα να δω καμιά επίθεση) και η σκηνή μεταξύ Σέρσεϊ και Μικροδάχτυλου - η σκέψη μου ήταν "μα αυτή δεν τον κάλεσε; τι τον ρωτάει κιόλας;".

Πιστεύω πως ο ΜΔ θέλει τη Σάνσα για τον εαυτό του ώστε να νομιμοποιήσει τη θέση του Φύλακα του Βορρά.

Όσον αφορά τον χαρακτήρα της Σάνσα... τείνω στο ότι τρενάρουν την πυγμή της μέχρι να ξυπνήσει ο Θήον γιατί φάνηκε ένα μικρό δείγμα της εξέλιξης που μας είχαν δείξει στον προηγούμενο κύκλο όταν ξέχεσε με το γάντι τη Μιράντα.
Σίγουρα δεν είναι ακόμη... player γιατί δεν έχει επιλογές για ό,τι κάνει - ήταν υποχρεωμένη να ακολουθήσει τον ΜΔ στο Έυρι όπως ήταν υποχρεωμένη να παντρευτεί τον Μπόλτον - δεν έχει πού να πάει, είναι μόνη της. Κ μη μου πείτε για τη Μπριέν κ για την άλλη που της είπε για το κερί, δεν ξέρει κανέναν από αυτούς κ δεν έχει λόγους να τους εμπιστευτεί. Ευελπιστώ όμως ότι όντως θα χειραγωγήσει το σιχαμένο ανώμαλο κ θα τον οδηγήσει σε φρικτά βασανιστήρια είτε ψυχολογικά είτε σωματικά (because he's worth it, μετά θα το κάνει διαφήμιση κ η L'oreal). Από τον προηγούμενο κύκλο, πάντως, τη συμπαθώ πολύ.

Στη μάχη στους Κήπους περίμενα να καρδιοχτυπήσω και, για την ακρίβεια, περίμενα να δω τραυματισμό ή/και θάνατο του Μπρον, αντίθετα τη γλύτωσε με μια... γρατζουνιά. Σίγουρα δε θέλω να δω αποκεφαλισμό/τιμωρία της Ελάρια, θα ξενερώσω. Επιπλέον δε μας δίνουν/δεν υπάρχει ο χρόνος να δούμε ξεχωριστά την προσωπικότητα του κάθε Φιδιού κ τα κάνουν λίγο σούπα (κρατάω επιφυλάξεις όμως γιατί αυτή η ιστορία δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα).

Μου την έδωσε η Σέρσεϊ... αν και δεν έχω σε εκτίμηση τη Μάρτζερυ, ανυπομονώ για το επεισόδιο που η so called Queenmother θα εξευτελιστεί (κ η L'oreal θα κερδίσει άλλη μια διαφήμιση Tongue)

Εννοείται ότι η μεγαλειώδης σκηνή του επεισοδίου ήταν η Άρυα στην αίθουσα με τα πρόσωπα.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#45
(19-05-2015, 10:27 PM)Venier link Wrote:Στη μάχη στους Κήπους περίμενα να καρδιοχτυπήσω και, για την ακρίβεια, περίμενα να δω τραυματισμό ή/και θάνατο του Μπρον, αντίθετα τη γλύτωσε με μια... γρατζουνιά.

Είμαστε σίγουροι γι' αυτό; Πολλοί υπέθεσαν ότι μπορεί να είχε δηλητήριο η λάμα, ακριβώς επειδή εστίασε η κάμερα στην... γρατζουνιά.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#46
Ααα λες ε; Δεν το σκέφτηκα καθόλου! Μακάρι!
Απλά σκέφτηκα ότι εστίασε στον μοναδικό τραυματισμό στη μάχη μεταξύ τόσο δυνατών πολεμιστών (όπως δλδ μας έχει παρουσιάσει η σειρά Τζέιμι κ Μπρον κ όπως αφήνει να εννοηθεί για τις κόρες του Όμπερυν).

Νομίζω ότι με έχει εθίσει τόσο πολύ στα... θανατικά αυτή η σειρά που επεισόδιο χωρίς σκοτωμούς μου φαίνεται άχαρο Tongue
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#47
"Μικροδάχτυλοι" και ευνούχοι κινούν τα νήματα στο παρασκήνιο και διάφορα καθιζήματα και υπάνθρωποι, όπως ο Ράμσεϊ, έχουν δύναμη.

Ακριβώς όπως στην πραγματική ζωή.

Η απάντηση όμως του Martin στο blog του για τον βιασμό της Sansa εμένα δεν με κάλυψε.

Σαν να θέλω ν' ακούσω Μίκη είμαι τώρα... "Λίγο ακόμα θα ιδούμε... λίγο ακόμα θα ιδούμε...", αλλά να βλασφημίσω κατά του Σεφέρη και να προσθέσω αντί για το "τις αμυγδαλιές ν' ανθίζουν", το "τον χειμώνα να 'ρχεται"...
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
#48
(19-05-2015, 10:31 PM)nirne link Wrote:[quote author=Venier link=topic=10473.msg14520#msg14520 date=1432074433]
Στη μάχη στους Κήπους περίμενα να καρδιοχτυπήσω και, για την ακρίβεια, περίμενα να δω τραυματισμό ή/και θάνατο του Μπρον, αντίθετα τη γλύτωσε με μια... γρατζουνιά.

Είμαστε σίγουροι γι' αυτό; Πολλοί υπέθεσαν ότι μπορεί να είχε δηλητήριο η λάμα, ακριβώς επειδή εστίασε η κάμερα στην... γρατζουνιά.
[/quote]
/clap
Δε το σκέφτηκα το διλητήριο των φιδιών, nicely done!

Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα μόνο εγώ βρήκα καλό το επεισόδιο..  :-\
Σίγουρα ήταν σκοτεινό και στενάχωρο σε πολλά μέτωπα, αλλα οδηγούμαστε σε καλύτερες μέρες...
Stannis is coming!
Jorion are going!
Περιμένω επίσης εντός της σαιζόν την αποκαλυψη της αλήθειας απ'το Θίον για Μπράν και Ρίκον,
ΣΥΝΤΟΜΑ την αποκαθήλωση της Σέρσει και προφανώς και μάχες & αίμα Ταργκάρυεν στο Τείχος  :-[ .
Reply
#49
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ περιμένω τα τελευταία επεισόδια με περισσότερη ανυπομονησία. Όχι επειδή θα έχει πιο "αισιόδοξα" πράγματα, γιατί από τη μια βλέπουμε Game of Thrones κι όχι το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι για να έχω αυταπάτες, κι από την άλλη με περιμένει η χειρότερη σκηνή των βιβλίων (βλέπε Τζον Σνόου!). Όμως, όπως και να το κάνουμε, όσο πλησιάζουμε στο τέλος, τόσο θα πάψουν τα... αεροπλανικά τους οι D&D και θα έχουμε major γεγονότα που τα περιμένουμε όλοι πολύ πιστεύω. Stannis is coming, ποια είναι η μάνα σου, Τζον Σνόου, ο... Περίπατος της Σέρσεϊ, και οι Ειδοί του Μαρτίου. Το τι θα απογίνει με τον άμοιρο τον Λόρας έτσι όπως τον έμπλεξαν, το φαντάζομαι. Θα πάει το παλικάρι σαν το σκυλί στο αμπέλι και πάλι θα χαλαστώ!!! Αλλά τουλάχιστον θα έχουμε πολλά και μεγάλα γεγονότα από τα βιβλία. Κι αυτό είναι κάτι που αξίζει να το περιμένεις!  Wink

edit:
@atropos, με πέθανες μ' αυτό το Jorion. Μια ώρα προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς!!!!  ;D Είμαι αργή μερικές φορές, το παραδέχομαι!!!!  Tongue

Και τώρα που το λες, ναι. Έχουμε να περιμένουμε και Τύριον-Ντάνυ και... βόλτα με το δράκο!!!!!!!!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#50
Μα το τρελό νέο δίδυμο Jorah + Tyrion φυσικά!

Εσύ με το "οι Ειδοί του Μαρτίου" σε τι αναφέρεσαι; Κάπου τοχει ξαναπάρει το μάτι μου να λέγεται αλλα δεν ειχα θάρρητα εκεί Tongue.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)