Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#71
(20-05-2015, 07:49 PM)Nica link Wrote:Ειναι να απορεις η βιβλικη Μαρτζορι τι ελπιδες μπορει να ειχε οτι θα τον χειραγωγισει. Παιδι της μαμας ακομα.

Η... βιβλική Μάργκαιρυ κέρδιζε απλά την αγάπη του μικρού, κάνοντάς του παρέα και χαρίζοντάς του γατάκια. Τίποτα άλλο δεν συνέβαινε, γιατί μιλάμε για ένα παιδάκι οχτώ χρονών, που μάλιστα δεν κυβερνούσε κιόλας. Η μάνα του κυβερνούσε. Όλο το σκηνικό ήταν διαφορετικό στα βιβλία.

Α, και τώρα που το θυμήθηκα. Ρώτησες νομίζω νωρίτερα αν στα βιβλία συλλαμβάνεται και η Μάργκαιρυ. Στα βιβλία συλλαμβάνεται ΜΟΝΟ η Μάργκαιρυ για προδοσία ενάντια στο βασίλειο ή κάτι τέτοιο. Την κατηγόρησαν μετά από ίντριγκα της Σέρσεϊ ότι δεν ήταν παρθένα κι ότι πήγαινε με άντρες. Η προδοσία συνίσταται στο ότι αν η βασίλισσα πηγαίνει με άλλους, τότε οι διάδοχοι του βασιλείου ενδέχεται να μην είναι παιδιά του βασιλιά και άρα της δυναστείας που κυβερνάει. Ήταν δηλαδή πιο σοβαρό θέμα (για τη μοναρχία) από το με ποιον ξάπλωνε ο Λόρας και με ποιον όχι. Και με την ίδια κατηγορία συνελήφθη και η Σέρσεϊ αργότερα αν δεν κάνω λάθος.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#72
Α μαλιστα!!! Εσκαψε το λακκο της κανονικα. Και αν ειναι ευκολο, πως ξεμπλεξε η Μαρτζορυ?
Reply
#73
Αν σου πω ότι δεν θυμάμαι;;;;;;;;;  ;D ;D ;D

Πρέπει να ξαναδιαβάσω επειγόντως το βιβλίο, απ' ό, τι διαπιστώνω!!!!!!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#74
Eφθασα να την λυπαμαι την φουκαριαρα χαχαχχχχ
Reply
#75
(20-05-2015, 09:19 PM)Nica link Wrote:Α μαλιστα!!! Εσκαψε το λακκο της κανονικα. Και αν ειναι ευκολο, πως ξεμπλεξε η Μαρτζορυ?

Έληξε η προφυλάκισή της και αντικαταστάθηκε με περιοριστικούς όρους διότι ένας από τους μάρτυρες κατηγορίας εναντίον της (πιόνι της Cersei) ανασκεύασε την αρχική του κατάθεση  ;D.

Να σημειώσω για την Cersei ότι στα βιβλία είναι πολύ πιο ...ζωηρή σεξουαλικώς, γι' αυτό και βρίσκει ο Τύριον πάτημα να την καρφώσει τον Jaime πριν την απόδρασή του, πειραματιζόμενη ( ; ) ακόμη και με μία ακόλουθό της, όπως επίσης και ότι στα βιβλία σταδιακά αποκτά βάρος διότι είναι μονίμως με ένα ποτήρι κρασί στο χέρι - ιδίως από τον θάνατο του Tywin και μετά.

Γενικά η βιβλική Cersei δεν παίζεται με τίποτα  Tongue
Reply
#76
(20-05-2015, 05:00 PM)nirne link Wrote:Ναι, Nica, αυτό ακριβώς έγινε, αλλά το να πεις απλά ψέματα σ' έναν άσχετο, δεν είναι κάτι δύσκολο. Το έχει κάνει εκατό φορές η Άρυα ως τώρα. Κυκλοφορούσε με ψεύτικα ονόματα σ' όλο το Γουέστερος.

Τέλος πάντων, δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν στη σειρά.

Σίγουρα τα πράγματα δεν ειναι τόσο απλοϊκά όσο τα παρουσιάζουν στη σειρά. Αν εμβάθυναν όμως περισσότερο, οι γκρίνιες όσων λένε "ότι δε γίνεται τίποτα αυτη τη σαιζον" θα ήταν τραγικότερες...

(20-05-2015, 07:52 PM)bilbo link Wrote:...χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, η σειρά μέχρι και τον προηγούμενο κύκλο ήταν καταπληκτική.
ο 5ος κύκλος είναι μέχρι τώρα μία απογοήτευση...και αυτό που λέτε εσείς παιδιά , ότι δεν έχει καμία σχέση με τα βιβλία, αυτό φαίνεται...δυστυχώς...
Όντως η απομάκρυνση απο τα βιβλία δεν έκανε καλό, αλλα ειδικά το 4ο βιβλίο ειναι ΠΟΛΥ αργό και ΕΝΤΕΛΩΣ αντιτηλεοπτικά όσα γίνονται. Δηλαδή αν έμεναν κοντά στα βιβλία και βλέπαμε τον Τύριον μονάχο να πλέει για 1 σαιζον, τη Σάνσα να μη κάνει απολύτως τίποτα, το Winterfel χωρις κύριο χαρακτήρα και το Dorne χωρις ΚΑΝΕΝΑ σχεδον γνωστό μας, η σαιζον δε θα βλεπόταν. + πάμπολλους νέους χαρακτήρες που θα γνωρίζαμε στα ταξίδια των παραπάνω, για να μη πω τι θα γινόταν αν έμπαιναν και  οισιδερογέννητοι.. θα έχανε η μάνα το παιδί.
Θα ήταν πιο αυθεντική με καλύτερα κείμενα και διαλόγους η σαιζον, αλλα θα έχανε το 50% του κοινού της και εσένα μαζί πιθανότατα  :Smile. It is what it is.

ΥΓ: Προτείνω η Μπριέν να σώσει τη Σάνσα και να την πάει στον ΠΑΙΧΤΑΡΑ τον Μάντερλυ! TV Westeros needs more pies Smile !
Reply
#77
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχουν μόνο δύο επιλογές σε μια διασκευή ενός βιβλίου για την τηλεόραση. Δηλαδή, δεν είναι υποχρεωμένοι είτε να πάρουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ από τα βιβλία και να κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ ό, τι γίνεται εκεί χωρίς παρεκκλίσεις είτε να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ και να μην κάνουν τίποτα από τα βιβλία. Υπάρχει και μέση οδός. Να πάρουν ας πούμε τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα γεγονότα, να κόψουν τις σάλτσες και τα βαρετά και ΑΝ είναι απόλυτη ανάγκη, ας εφεύρουν και τίποτα. Αυτοί σ' αυτήν την σεζόν, κράτησαν μερικούς χαρακτήρες (τα ονόματά τους δηλαδή) και άλλαξαν όλα τα άλλα. Κι από τα βιβλία, μόνο στο τέλος της σεζόν ίσως δούμε τίποτα που να αξίζει.

Και να πεις κι ότι γράφουν και καλά, πα στο διάολο...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#78
Για το κακό γράψιμο έχεις δίκιο. Αλλα εισαι λίγο υπερβολική... Η ιστορία στο τείχος, η ιστορία της Άρυα, η ιστορία στο Kings Landing, ακόμα και της Ντάνυ δεν έχουν "ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ" απο τα βιβλία Tongue. Κατ εμέ, αυτη τη μέση οδό που αναφέρεις ότι θα ήθελες, αυτη βλέπω να ακολουθούν. Πετυχημένα πάντα; Όχι. Αλλα δεν ειναι τόσο χάλια τα πράγματα, με τίποτα δε μπορώ να σε κάνω να το δεις λιιιγο πιο θετικά;  Tongue Τόσες μέρες παλεύω!
Reply
#79
Αν και σωστά αναφέρθηκε ότι ο περιορισμένος τηλεοπτικό χρόνος μπορεί να συρρικνώσει και να απλουστεύσει τις ιστορίες των ηρώων, παρόλα αυτά, αν θυμάμαι σωστά πριν την έναρξη της σαιζόν είχα διαβάσει ότι η ιστορία της Άρυα ως το σημείο που έχει παρουσιαστεί στα βιβλία ολοκληρώνεται σ αυτόν τον κύκλο. Με 2 ή 3 κύκλους να απομένουν θα μπορούσαν φαντάζομαι να το πάνε πιο αργά ή τουλάχιστον να φθάσει σ αυτό το σημείο στο τέλος της σαιζόν και όχι στα μέσα.
Η ιστορία της Άρυα είναι από τις πιο ενεργητικές και ενδιαφέρουσες και δεν έχει δοθεί η απαιτούμενη σημασία νομίζω στο τι πρόκειται να συμβεί σ αυτό το κορίτσι, τι σημαίνει να χάσει την ταυτότητά της, η εσωτερική της διαμάχη, τη στιγμή που δείχνουν μόνο ένα γκρινιάρικο κοριτσάκι να ανυπομονεί να δει τι είναι πίσω από μια πόρτα.

Όσον αφορά την ιστορία της Σέρσεϊ είναι από τις πιο αριστουργηματικά δοσμένες. Ουσιαστικά μεταμορφώνεται στον άνθρωπο που μισεί, στον άνθρωπο που θεωρεί υπαίτιο για τα δεινά της, τον Ρόμπερτ Μπαράθηον. Το πιοτό, η σεξουαλική ασυδοσία και η λάθος διακυβέρνηση είναι κάποια από αυτά.

Σχετικά με τη Σάνσα, δε νομίζω ότι θα προσπαθήσει να χειραγωγήσει τον Ράμσεϊ. Όπως έκανε τόσο εύστοχα και συγκαλυμμένα με τον χαζο-Τζόφρυ. Ίσως αυτό που θα υποκινηθεί από τη Σάνσα, είναι αυτό που γίνεται από τους Μάντερλυ στα βιβλία, η συνωμοσία των Βορείων δλδ.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply
#80
;D ;D ;D @ atropos

Όταν βλέπω κάτι που "μου χτυπάει άσχημα στο μάτι" είναι λιγάκι δύσκολο να το δω διαφορετικά επειδή κάποιος άλλος μου λέει ότι δεν πρέπει να "μου χτυπάει άσχημα στο μάτι", πρέπει να ομολογήσω. Αλλά μέχρι πέρυσι, ναι, μπορούσα να δω θετικά τα πράγματα, η σειρά δεν δοκίμαζε τα "όριά" μου ως τηλεθεατή με αξιώσεις. Φέτος όμως... Και πάλι τη βλέπω, κάνω φιλότιμες προσπάθειες, γιατί ΘΕΛΩ να μου αρέσει. Είναι ο κόσμος της φωτιάς και του πάγου, for God sake! Είμαι τρελή γι' αυτόν τον κόσμο! Αλλά σκέψου, ακόμη και στις ιστορίες που ανέφερες που υποτίθεται ότι έμειναν πιστοί, κουτσουρεύουν τα καλύτερα σημεία τους, κόβουν τις καλύτερες ατάκες, αλλάζουν εντελώς τις προσωπικότητες των χαρακτήρων, οπότε τι απομένει;;;;;;;;  Sad

Για να το πω με άλλα λόγια: Αν ήμουν τώρα στη θέση που ήμουν πριν τρία χρόνια όταν ξεκίνησα τη σειρά και με ξετρέλανε, δεν θα την παρακολουθούσα. Ειλικρινά, σου μιλάω. Πλέον έχει περισσότερα πράγματα που μου θυμίζουν φθηνή τηλεόραση μολονότι ρίχνουν περισσότερα λεφτά απ' ό, τι έριξαν στην πρώτη και δεύτερη σεζόν.  Κι αυτό κάτι λέει για μένα.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)