Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 6ο - Unbowed, Unbent, Unbroken
#91
Χασαμε και τον χοντρο με ολα αυτα! Για να δουμε ποτε θα ξεμυτισει  8)
Reply
#92
(22-05-2015, 11:45 AM)Nica link Wrote:Χασαμε και τον χοντρο με ολα αυτα! Για να δουμε ποτε θα ξεμυτισει  8)

Ποιον εννοεις...;
Reply
#93
Αυτόν:
http://ianthomasmalone.com/wp-content/up...rys-11.jpg
Reply
#94
Βλέποντας το trailer του 7ου Επεισοδίου δεν έχω πολλές προσδοκίες οτι η Σάνσα θα χειραγωγήσει τον τρελάρα. Πιο πολύ νομίζω οτι βρήκε τον νέο Τζόφρει!!

https://www.youtube.com/watch?v=GZDO2ptEBcg

Looking forward......

“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#95
@polemarxos
Στα βιβλία ο ΜΔ έχει την Κοιλάδα, τις Παραποτάμιες Περιοχές και έχει βάλει στο μάτι τον Βορρά.
Επίσης λέει στην Σάνσα το αινιγματικό ότι το Γουέστερος δεν θα αντέξει τον πόλεμο των τριών βασιλισσων. Aκόμα δεν ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, και σε ποιές αναφέρεται.
Ο Στάννις πάντως αν και μισεί τον Βάρυς, από όσο θυμάμαι δεν έχει πει κάτι για ΜΔ.

@Laiono στα βιβλία ο ΜΔ ζητάει από την Σερσει να του στείλει τις ταπισερί των Ταργκάρυεν. Σύμφωνα με μια θεωρία ο ΜΔ θα στηρίξει Ντάνυ.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να υποθέσω για την πλοκή του.
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
#96
Ο ΜΔ (παραπέμπουν και σε κάτι άλλο τα αρχικά ε?  Tongue ) για μένα έχει γίνει ο πιο δυνατός παίκτης στο παιχνίδι μιας και έχοντας μηδαμινή δύναμη ως προς το όνομα του έχει καταφέρει αυτά που έχουμε δει.

Ντάνυ,Τζον Σνόου δεν θέλω με τίποτα στον θρόνο. Η πρώτη είναι το ΚΚΕ της εποχής και ο δεύτερος πιστεύω καλύτερα σε δευτεροκλασάτες θέσεις παρά στην βασιλική.

YΓ.Με Σέρσι στα βιβλία τι γίνεται?
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#97
Σήμερα είδα το επεισόδιο, ενώ μπορούσα απ' την πρώτη μέρα. Γιατί; Γιατί πλέον η τηλεοπτική συνέχεια της σειράς δεν με τραβάει. Νομιζω ότι το ξανάγραψα ότι αν ξεκινούσα τώρα να βλέπω τη σειρά, ούτε τους προηγούμενους κύκλους θα έβλεπα ούτε τα βιβλία θα  διάβαζα (παρεπιπτόντος τώρα κουτσοβλέπω τον μεγάλο Σον Μπην στο "Νησί" ).
Κι αφού το είδα πριν από λίγο απο περιέργεια μπήκα στην παρούσα συζήτηση και διαπίστωσα ότι λίγο- πολύ απογοητευμένοι (εως πάρα πολύ) όπως κι εγώ  κι οι τοποθετήσεις σας είναι περίπου σαν τις δικές μου.
Ας αναφερθώ για το συγκεκριμένο επεισόδιο και πω για τις εντυπωσεις μου, που είχα καθώς το παρακολουθουσα :
Ο Τύριον χωρίς να εντυπωσιάζει, "τραβάει", αλλά αν πω ότι γέλασα (στο βιβλίο έχω πραγματικά γελάσει μ' αυτόν και μ' άλλους χαρακτήρες, κυρίως "Θλιμμένος Εντ"  και τότε διαπίστωνα το μείον του βιβλίου [γενικότερα] το να μην γελάς παρέα με άλλον εκείνη τη στιγμή) ή πλησίαζα σ' αυτό το ρήμα  ήταν η αμφίεση των 2 εισβολέων-καταδρομέων στο Ντορν και η ατάκα (που προαναφέρατε) του Τζέιμι. Μου θύμισε "Χαν Σόλο" στο Star Wars και Intian Jones, και όλη η συνέχειά τους μια περιπέτεια στιλ "Ζορό"  κι αισθάνθηκα μια αδικία για το πρόσωπο Τζέιμι , διότι μου φάνηκε ως γελοιοποίση όλο αυτό, ενώ στα βιβλία, κατά τη γνώμη μου, έδειξε "από τι είναι φτιγμένος".
Για να μην πολυλογώ το κίνητρο μου για γράψιμο  ήταν η παράξενη παράκαμψη ή και διαστρέβλωση της ιστορίας της Σάνσα (ακόμη δεν δεν ξ΄ρουμε αν ο συγγραφέας θα πάει κατά κει,  μας έχει αφήσει σε αγωνία για το τι γίνεται στο Γουίντερφελντ και φυσικά σε όλες τις άλλες ιστορίες του) και τον μονόδρομο που θα ακολουθούσε (μου θυμίζει ... άντε δε γράφω για πολιτικά  και για Ελλάδα )  και αναρωτιόμουν  για τη "θυσία" της Σάνσα ( η οποία ομολογουμένως υπήρξε πολύ κ...φαρδη μέχρι τώρα , άντε λες είχε αγγελάκι )  κι επίσης παρότι ήταν μια σκηνή βίας και σεξ ,δεν έδειξε τ΄ποτα ( σα να φοβόντουσαν το ΕΣΡ, τα λέω ειρωνικά αυτα , γιατί μέχρι τωρα μας είχαν ταράξει) παρά μόνο φωνές (δηλ. κραυγές) (σα να γύρισαν όλοι οι τηλεθεατές αλλού το κεφάλι ) εμένα πιο πολύ με πείραξε. (άρα αυτό για τους παραγωγούς: "1ον  Δε χρειάζεται να δείχνετε κάποιες προσωπικές στιγμές - αφού το ΄ργο δεν είναι τσόντα -  και πετυχένετε πιο πολλά  όταν κάτι υποννοείται  και 2ον Εξοικονομείτε χρήσιμο χρόνο " )
Α, όσο για την Άρια, καλά πάμε  μιας κι όταν διάβαζα τα αντίστοιχα κεφάλαια, έλεγα πότε θα τελειώσουν (όπως και της Μπριέν),  όπως μου άρεσε η επανεμφάνιση του Χάκεν.
Συγνώμη αν σας κούρασα,  ούτε ήξερα πώς θ' αρχιζα ούτε πώς θα τελείωνα.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#98
(22-05-2015, 07:03 PM)Σιέρα link Wrote:Επίσης λέει στην Σάνσα το αινιγματικό ότι το Γουέστερος δεν θα αντέξει τον πόλεμο των τριών βασιλισσων. Aκόμα δεν ξέρουμε τι σημαίνει αυτό, και σε ποιές αναφέρεται.
Γιατί να μην υποθέσουμε το προφανές Σέρσεϊ-Μάρτζερυ-Ντάνυ; Τι άλλο μπορεί να σημαίνει δλδ; ???
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
#99
@Sandor
Δεν είσαι μόνος. Όσο η σειρά απομακρύνεται από την βασική δομή των βιβλίων γίνεται τουλάχιστον ανιαρή. Ειδικά το Ντορν είναι τετριμμένο και υπερβολικό-ακόμα και για σειρά φαντασίας.Αν ο Μάρτιν δεν βγάλει το βιβλίο έγκαιρα, φαντάσου τι θα γίνει του χρόνου..

@Venier
Καλά, η Μαργκ και η Σερσει είναι οι δύο, η τρίτη όμως? Αν είναι η Ντάνυ, πως στο καλό το ξέρει? Μήπως είναι η Αριάν? Άλλωστε την προόριζε για βασίλισσα ο Ντόραν. Η Μυρσέλλα?

@polemarxos
Στα βιβλία

Show Content
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply
Το βιβλιο απ οτι ακουγεται θα βγει ισως λιγο πριν την πρεμιερα της 6ης σεζον...
Αντε και το βγαζει το 6ο, βγαινει και η 6η σεζον τα τελειωνουμε και τα 2, το 7ο ποτε εχει σκοπο να το βγαλει το 2020?
Και το 2021 θα βγει ο 7ος κυκλος?  Tongue
Εκτος αν η σειρα προλαβει το τελος πριν απο τα βιβλια, τοτε θα τα εχουμε "δει" ολα απ τους παραγωγους... Big Grin
Νίκος
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)