Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς]- Επεισόδιο 8ο - Hardhome
#71
Laiono, συμφωνω απολυτα, και εγω δεν μπορω να περιμενω μεχρι την επομενη δευτερα.

@nirne
μαλλον στους wildlings που εμειναν απο εξω τους επιτεθηκαν καποια wights γιατι αλλιως πως πεθαναν, ηταν παρα πολλοι.Επισης ομως κατι που με παραξενεψε ηταν που δεν συμμετειχαν στη μαχη oi Wight Walkers εκτος απο αυτον που σκοτωθηκε απο τον Τζον.Απλά καθοταν και εβλεπαν, σαν να καμαρωναν για το στρατο τους. Big Grin
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply
#72
(02-06-2015, 07:08 AM)nirne link Wrote:[quote author=priamos76 link=topic=10496.msg15124#msg15124 date=1433228628]
[quote author=christosv200 link=topic=10496.msg15050#msg15050 date=1433148196]
μηπως κάποιος μπορεί να μου πει τα ρούχα που φορούσε ο αρχηγός των white walkers, από ποιον οίκο ήταν ή μήπως ήταν κοράκι???

H HBO ανακοινωσε πως ο ο μεγαλος white walker ειναι Stark 8000 ετων.
[/quote]

Αυτό είναι πάρα πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μπορείς να μας δώσεις κάποιο λινκ;

Καλώς μας ήρθες, επί τη ευκαιρία!  Smile
[/quote]

Kαλως σας βρηκα

επειδη ειμαι στην εργασια δεν μπορω να βρω το λινκ απο την hbo αλλ βρηκα κατι σαν αυτο
¨http://awoiaf.westeros.org/index.php/Night's_King¨
Reply
#73
(01-06-2015, 11:49 PM)nirne link Wrote:Αυτός είναι ο Βασιλιάς της Νύχτας που στην τέταρτη σεζόν μετέτρεψε το μωρό του Κρέιστερ σε Άλλον και σήμερα τον είδαμε να κοιτάζει από ψηλά τον Τζον κι έπειτα στην αποβάθρα. Δεν τον σκότωσε κανείς αυτόν. Δεν τον ξαναείδαμε κοντά σε ανθρώπους σε κανένα επεισόδιο εκτός από το σημερινό.

Ο Άλλος που κουβάλησε το μωρό του Κρέιστερ και το έδωσε στον Βασιλιά της Νύχτας δεν ήταν ο ίδιος μ' εκείνον που πήγε να αρπάξει το μωρό της Γκίλλυ και τον σκότωσε ο Σαμ. Απλά, μοιάζουν μεταξύ τους.

Σε αυτόν που κουβάλησε το μωρό αναφερόμουν,εφόσον είναι διαφορετικός οκ Smile Απλά μου έμοιαζαν πολύ και λέω μπας και δεν τον σκότωσε τελικά.
Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply
#74
Είχες δίκιο να μπερδευτείς, γιατί εκείνοι οι μεμονωμένοι Άλλοι έμοιαζαν πολύ. Πιθανολογώ ότι κάποιοι από αυτούς φορούσαν την ίδια στολή και μάσκα και γι' αυτό υπήρξε αυτή η σύγχυση.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#75
1  Παιδιά, λίγο καλμάρετε (πιστεύω μετά τον πρώτο ενθουσιασμό σιγά σιγά να γίνεται),  επειδή έδειξε μια "μάχη" (που δεν ήταν καν μάχη, αλλά επέλαση-εισβολή)  με "ζόμπι"  λίγο εκστασιαστήκαμε! Τότε ας βλέπαμε κάτι άλλο , ας πούμε θρίλερ με ζόμπι  και με ιππότες. Εδώ αυτό που τραβάει είναι πιο πολύ το μυστήριο (σχετικά με τους Άλλους) και οι ίντριγκες  γενικότερα στο Got,  και σίγουρα δεν είναι το καλύτερο (απ' τη φετινή σεζόν, ίσως ... μέχρι το επόμενο) της σειράς .
Τώρα για το επεισόδιο (απ’ την αρχή) :
(αν και είναι όλα διαφορετικά απ’ το βιβλίο)  Μου άρεσε η παρουσία  και «πάντρεμα» Τύριον-Ντάνυ  κι απηύδησα  με την εμμονή κι επιμονή του Τζόρα (αλλά οκ, είναι ερωτευμένος ) .
Είδαμε τη Σέρσεϊ ( οκ, πολύ καλή ηθοποιός ) στα γνωστά ξεσπάσματά της  και  μου «έβγαλε» αυτά που διάβαζα στο βιβλίο,
Για: Ράμσεϊ,  έδειξε και τον αλαζονικό χαρακτήρα του  και την υπέρμετρη σιγουριά του («δώσε μου 20 καλούς άντρες»).
Για:  Όλλυ,  πιστεύω  ότι  αν υπήρχαν εταιρίες στοιχημάτων για το GoT,  (στο τι μας προϊδεάζει) θα έπαιρνε από 1  εως και -1 !
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#76
2 Και στην αποκορύφωση του επεισοδίου:  αγωνία, ένταση, καρδιοχτύπι  αλλά και ταυτόχρονα απορίες.
  Οι άγριοι ήξεραν εως ένα βαθμό τι θα αντιμετώπιζαν.  Πού ήταν οι αμυντικές τους γραμμές; Κι απ’ τη στιγμή που δεν ήξεραν ότι θα έρθει βοήθεια να τους πάρει ή και κάποιοι αποφάσισαν να μη φύγουν θα έπρεπε να ήταν  λίγο παραπάνω ασφαλισμένοι. Πώς και τι αμυντικές γραμμές; Μα φυσικά με περιμετρικές οχυρώσεις με φωτιά  και  ενδιάμεσα στον καταυλισμό πολλές εστίες φωτιάς. Αυτή ήταν η πρώτη εντύπωση κατά τη στιγμή της επίθεσης.
  Στη συνέχεια, παρότι μας έχουν δείξει ήδη τα «ζόμπι» τα οποία ήταν αργά,  αυτά έτρεχαν κι επιτίθονταν  σαν σεληνιασμένα και ντοπαρισμένα!  Θυμάμαι  ότι μόνο οι White Walkers μπορούσαν να κινηθούν (το λιγότερο ή περισσότερο ) ως άνθρωποι. Αυτή η αλλαγή δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε, μάλλον το αντίθετο.  Κι θεαματική βουτιά των «ζόμπι»,  οκ, σηκώθηκαν, αλλά «λογικά»  θα έπρεπε να σηκωθούν με λιγότερα κόκαλα  κι όχι να φεύγουν σφαίρα!!  Και κατευθείαν  μου γεννήθηκε άλλη απορία:  πώς μπόρεσαν  να επιβιώσουν , έστω και λίγοι,  στην κανονική μάχη  στη  «Γροθιά των πρώτων ανθρώπων»  (τότε με τον Μόρμοντ διοικητή) ;
  Για τη νεοανάσταση των νεκρών το θεώρησα δεδομένο, αλλά όντως παρουσιάστηκε θεαματικά  και η οπτική αντιπαράθεση  general White Walker – Jon  ήταν συγκλονιστική  με πολλές προσδοκίες …

Θεωρώ γενικότερα , τη «μάχη» του Χαρντχομ  ως χρονικό μπάλωμα (πολύ ωραίο) για Τζον  κι ένα χρυσωμένο χάπι  για την πραγματική μάχη που δεν έδειξαν  ( «Γροθιά των πρώτων ανθρώπων» ) (πολύ καλό «χάπι» κι αυτό  αλλά θεωρώ υπερβολή  την ταχύτητα κι ενέργεια των νεκροζώντανων [ τελευταία νομίζω  έχουν βγει κάτι ταινίες με ζόμπι «Σπίντι Γκονζάλες» ] )

ΥΓ: δεν περιμένω να συμφωνήσετε όλοι μαζί μου, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου  κι  επειδή μακρυγόρησα  «σπάω» το κέιμενο σε δυο
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#77
Σάντορ, μη νομίζεις, για μένα προσωπικά το υπόλοιπο επεισόδιο ήταν μέτριο. Απλά δεν μου ανέβασε την πίεση, όπως τα περισσότερα από τα προηγούμενα της σεζόν. Ήταν decent που θα έλεγαν και οι αγγλόφωνοι  Tongue. Υπήρξαν πράγματα που δεν μου άρεσαν (όπως η υποκριτική της Κλαρκ που αρχίζω να μην την αντέχω καθόλου πλέον) και άλλα, αλλά δεν ήθελα να επεκταθώ στα αρνητικά αυτή τη φορά γιατί πιστεύω ότι δεν ήταν τραγικά.

Και η μάχη είχε πολλές τρύπες χωρίς αμφιβολία. Μία απ' όλες μάλιστα ανέφερα μερικές αναρτήσεις παραπάνω. Ένα άλλο παράδειγμα είναι oι σκελετοί για την επιλογή των οποίων από την προηγούμενη ακόμη σεζόν είχαν δεχτεί δριμεία κριτική οι παραγωγοί. Ή η ταχύτητα των Στοιχειών που επίσης την είχαν εισάγει από τον προηγούμενο κύκλο και η οποία είχε μοναδικό σκοπό την ένταση της αγωνίας. Και άλλα ίσως που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Ωστόσο, ήταν μια μάχη-επέλαση-σφαγή (όπως θέλεις ονόμασέ την, μέσα θα' σαι) που εμένα με ξετρέλανε. Και ΟΧΙ επειδή ήταν μάχη και είχε δράση. Τις βαριέμαι αφορητα τις μάχες γενικά, και τις ξιφομαχίες, και την στεγνή δράση. Όταν ξεκινάει κάτι τέτοιο στις ταινίες που βλέπω, βρίσκω πάντα ευκαιρία να κάνω καμιά δουλειά μέχρι να τελειώσει η σκηνή. Άρα, τουλάχιστον για μένα δεν ισχύει αυτό που είπες ξεκινώντας την ανάρτησή σου.

Η μάχη αυτή κακώς θεωρείται ότι δεν συνέβη στα βιβλία. ΣΥΝΕΒΗ στα βιβλία. Απλά δεν την είδαμε. Είδαμε/ακούσαμε μόνο το αποτέλεσμα: Dead things in the water (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς). Η διαφορά ήταν ότι δεν είχε πάρει μέρος σ' αυτήν ο Τζον.

Τον Τζον πιστεύω ότι τον έβαλαν για δύο λόγους. Ένας είναι η ένταση της αγωνίας, φυσικά. Οι τηλεθεατές "τα' καναν πάνω τους" πιστεύοντας ότι ο αγαπημένος τους χαρακτήρας θα σκοτωθεί από τον Άλλον. Ο δεύτερος λόγος είναι η εδραίωσή του Τζον ως ήρωα που πρόκειται να παίξει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο στην ιστορία με τους Άλλους, έτσι ώστε όταν θα έρθουν αργότερα οι αποκαλύψεις για την ταυτότητά του, να υπάρχει το υπόβαθρο στη συνείδηση του κόσμου. Έτσι το αντιλήφθηκα εγώ βέβαια. Μπορεί να κάνω και λάθος. Με όλες αυτές όμως τις νύξεις σε θέματα των βιβλίων που είχαμε χθες, νομίζω ότι δεν πέφτω πολύ έξω.

Θεωρώ λοιπόν ότι η συγκεκριμένη μάχη ήταν διαποτισμένη από το πνεύμα των βιβλίων και μας έδωσε στοιχεία που δεν γνωρίζαμε ακόμη στα βιβλία και τα περιμέναμε πώς και πώς κάνοντας θεωρίες επί θεωριών. Βαλυριανό Ατσάλι=Δρακοατσάλι, πώς γίνονται Στοιχειά οι νεκροί, είναι ο Τζον ο Άζορ Αχάι; Είδαμε επίσης Βασιλιά της Νύχτας, είδαμε τον ΒτΝ να "αναγνωρίζει" τον Τζον και άλλα που τώρα δεν μπορώ να ανακαλέσω.

Με λίγα λόγια οι αναγνώστες των βιβλίων νομίζω ότι ευχαριστήθηκαν τη μάχη, όχι μόνο επειδή ήταν αγωνιώδης και καλογυρισμένη αλλά κι επειδή ήταν σαν να τους επιτράπηκε να ρίξουν μια κλεφτή μεν, καλή δε ματιά σε επόμενα βιβλία όσον αφορά τα πιο μεγάλα μυστήριά τους.

Δεν είναι λίγο αυτό, έτσι δεν είναι;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
#78
Nirne,συμφωνω απολυτα μαζι σου. Εγινε η μαχη στο βιβλιο, απλα δεν ηταν ο Jon εκει. Δε θα πω οτι ηταν το καλυτερο επεισοδιο της σειρας ,οπως λενε πολλοι, αλλα σιγουρα ενα απο τα πιο δυνατα. Εγω παντως αυτο που περιμενω να δω στα επομενα, ειναι τι θα γινει με Stannis (the mannis) και Bolton...
\'\'The Iron Throne is mine, by right!\'\'
Reply
#79
(02-06-2015, 12:10 PM)robb stark of the north link Wrote:Laiono, συμφωνω απολυτα, και εγω δεν μπορω να περιμενω μεχρι την επομενη δευτερα.

@nirne
μαλλον στους wildlings που εμειναν απο εξω τους επιτεθηκαν καποια wights γιατι αλλιως πως πεθαναν, ηταν παρα πολλοι.Επισης ομως κατι που με παραξενεψε ηταν που δεν συμμετειχαν στη μαχη oi Wight Walkers εκτος απο αυτον που σκοτωθηκε απο τον Τζον.Απλά καθοταν και εβλεπαν, σαν να καμαρωναν για το στρατο τους. Big Grin
Ποιο πολύ σαν επείδιξη δύναμης ήταν
"Προσπαθούσα να κερδίσω το θρόνο για να σώσω το βασίλειο, όταν θα έπρεπε να σώσω το βασίλειο για να κερδίσω το θρόνο."
Reply
#80
(02-06-2015, 06:57 PM)WardenOfTheNorth1 link Wrote:[quote author=robb stark of the north link=topic=10496.msg15155#msg15155 date=1433247031]
Laiono, συμφωνω απολυτα, και εγω δεν μπορω να περιμενω μεχρι την επομενη δευτερα.

@nirne
μαλλον στους wildlings που εμειναν απο εξω τους επιτεθηκαν καποια wights γιατι αλλιως πως πεθαναν, ηταν παρα πολλοι.Επισης ομως κατι που με παραξενεψε ηταν που δεν συμμετειχαν στη μαχη oi Wight Walkers εκτος απο αυτον που σκοτωθηκε απο τον Τζον.Απλά καθοταν και εβλεπαν, σαν να καμαρωναν για το στρατο τους. Big Grin
Ποιο πολύ σαν επείδιξη δύναμης ήταν
[/quote]
Στο τέλος συμμετείχαν περισσότερο οι white walkers, στο αποτελείωμα. Ιδού και η εικόνα που δείχνει δύο από αυτούς:


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)