Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Τώρα έτυχε να δω το βιντεάκι που ανέβασε η Venier στο τόπικ "Τραγούδια που ταιριάζουν στους χαρακτήρες ",  κι είπα  " ώπα, να χαλαρώσουμε " και το μυαλό μου καγτευθείαν πήγε και κόλλησε στην Μισσάντεϊ  και μετά είδα το σχόλιο  ότι ήταν αφιερωμένο σ' αυτήν ,  οπότε οι απόψεις μας σ' αυτό συμπίπτουν.
Αλλά, συνεχίζοντας τον συνειρμό των σκέψεων  παρακολουθώντας το βιντεάκι, μου ήρθε η φλασιά νο: SGdds001-850-007  η οποία λέει το εξής:
Φαντάσου στον κόσμο του Μάρτιν  να υπήρχε κι ένα μέρος που θα παρέπεμπε στην Ελλάδα και Έλληνες !  Το ενδιαφέρον θα ήταν σε overload !  Σίγουρα θα πήγαινε κάποια στιγμή κι εκεί ο Τύριον... 
... σε καμιά ταβέρνα ...
... ο Λίττλφίνγκερ να είχε ένα παράρτημα εκεί, με κοπέλες να χορεύουν συρτάκι , ο άρχοντας Ταϊρέλ με σταφύλια στα μαλλιά  κι ο Θόρος του Μυρ  σε μια αναβαθμισμένη ανατολίτικη γωνιά με ναργιλέ ...  (φτάνει, φτάνει,  θα εκτεθώ .... )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
Παρ. 3-7  Συγχαρητήρια στην Εθνική Μπάσκετ κάτω των 19  που νίκησε την αντίστοιχη της Ισπανίας  και παίζουμε αύριο με ΗΠΑ για πρόκριση στον τελικό.

ΥΓ: Όσοι είστε Κρήτη σπεύδετε στο Ηράκλειο
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
(03-07-2015, 11:16 AM)SANDOR CLEGANE link Wrote:Αλλά, συνεχίζοντας τον συνειρμό των σκέψεων  παρακολουθώντας το βιντεάκι, μου ήρθε η φλασιά νο: SGdds001-850-007  η οποία λέει το εξής:
Φαντάσου στον κόσμο του Μάρτιν  να υπήρχε κι ένα μέρος που θα παρέπεμπε στην Ελλάδα και Έλληνες !
Μα υπάρχει, οι ελεύθερες  πόλεις του Έσσος παραπέμπουν στα Ελληνιστικά Βασίλεια.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
(03-07-2015, 11:25 PM)Venier link Wrote:[quote author=SANDOR CLEGANE link=topic=10470.msg16517#msg16517 date=1435922192]

Αλλά, συνεχίζοντας τον συνειρμό των σκέψεων  παρακολουθώντας το βιντεάκι, μου ήρθε η φλασιά νο: SGdds001-850-007  η οποία λέει το εξής:
Φαντάσου στον κόσμο του Μάρτιν  να υπήρχε κι ένα μέρος που θα παρέπεμπε στην Ελλάδα και Έλληνες !
Μα υπάρχει, οι ελεύθερες  πόλεις του Έσσος παραπέμπουν στα Ελληνιστικά Βασίλεια.
[/quote]

Γενικά ο πόλεμος για τα 7 βασίλεια θυμίζει τις διαμάχες, τις συμμαχίες, ακόμη και τις προδοσίες των επιγόνων του Μ. Αλεξάνδρου... ίσως ποτέ ο Martin να μην έχει κοιτάξει αυτό το κομμάτι της Ιστορίας, αλλά σίγουρα μπορούν να γίνουν κάποιοι, ασφαλείς θα τολμούσα να πω, παραλληλισμοί...
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply
Δε θα έλεγα ότι θυμίζει κατ'αποκλειστικότητα τα μετά του Μεγάλου Αλεξάνδρου, μάλλον είναι ένα ακόμη δείγμα του ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται. Τα ίδια γινόντουσαν και στην Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία, τα ίδια με τους Τυδώρ και και τους Φράγκους... να 'χαμε να λέγαμε Tongue
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply
Ψάχνοντας για εικόνες στο Google (και μπορώ να ψάχνω για πολλή ώρα μέχρι να μου κάνει κάτι "κλικ" )  βρήκα εύκολα κάτι απ' αυτό που θα ήθελα να στείλω. Να στείλω σε όλους εμάς , κάτι σαν μήνυμα, ειδικά αυτές τις πρωτόγνωρες ημέρες ,  αλλά και γενικότερα  γιατί είναι μήνυμα διαχρονικό :

[Image: WIN.jpg]

A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
Τι ωραίο, Sandor! Σ' ευχαριστούμε που μας ανεβάζεις το ηθικό! Νομίζω το έχουμε όλοι ανάγκη στις μέρες που διανύουμε!
(hug)
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
Εδώ στο Βορρά έχουμε μια γεύση από  "Ευρώπη" !!

https://www.youtube.com/watch?v=1x-hi_gHsqs

και τι  " rain " !! 
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
Ας πούμε-ευχηθούμε ότι είναι η τελευταία δυσάρεστη είδηση  που ακούσαμε και θα ακούσουμε, έστω στα επόμενα 24ωρα :
έφυγε απ' τη ζωή ένας μεγάλος ηθοποιός ο  Ομάρ Σαρίφ .
Αν έπαιζε (σε νεώτερη ηλικία) στο GoT θα μπορούσε να ήταν κάποιος Μαρτέλ

[Image: omar-sarif.jpg]

[Image: fhd965DZV_Omar_Sharif_025@022824.jpg]
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member] , έχεις απόλυτο δίκιο! Θα μπορούσε άνετα να είναι Μαρτέλ!

Καλό ταξίδι, Ομάρ!
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)