Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
(26-02-2016, 06:51 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:* δεν κατάλαβα ποτέ γιατί βιάστηκαν να "σκοτώσουν" τον Μπάρισταν,  μήπως ο ηθοποιός αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας  όπως αυτός του Ίλυν Πέιν;  ή δεν  "τραβούσε"  ο χαρακτήρας του;  ο Μπάρισταν επίσης είχε παραστάσεις  "απο πρώτο χέρι"  πχ  για  Ραίγκαρ κλπ,    μήπως δε θα δούμε ή μάθουμε κάτι παραπάνω γι' αυτούς  ή την  "πάτησαν"  οι D&D ;!!



Αν θυμάμαι καλά, ο ηθοποιός που υποδυόταν τον Μπάρισταν είχε πει πως δεν ήταν ευχαριστημένος (κάτι τέτοιο τουλάχιστον) που τον είχαν σκοτώσει στη σειρά. Άρα ήταν επιλογή των D&D να βγει ο ρόλος του...
[Image: TDkHDHl.gif]
Reply
(26-02-2016, 06:51 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:[member=2820]odykal[/member] ,
συμφωνώ μαζί σου    και στο προηγούμενό μου κάτι μου πέρασε απ' το μυαλό για Ντοθράκι  αλλά τον Μπάρισταν τον ξέχασα τελείως
γιατί έχω πιο φρέσκιες μνήμες απ' το βιβλίο (όταν έφτανα σε "Ντοθράκι" διάβαζα πιο βιαστικά ) και ήδη στα υπάρχοντα γνωστά βιβλία ο Μπάρισταν *  έπαιζε-παίζει μεγάλο ρόλο  και στη σειρά  τον έδωσαν ή θα δώσουν βιαστικά στον Τύριον ,  που αργότερα ίσως  - και το πιστεύω - θα παίξει κι αυτός μεγάλο ρόλο.

(giggle) Δεν είναι είσαι ο μόνος που όταν διάβαζε για τους Ντοθράκι διάβαζε πιο βιαστικά.  Tongue

Σχετικά με τον ρόλο του Μπάρρισταν, και μόνο το γεγονός ότι Μάρτιν τον ανέδειξε ως POV χαρακτήρα σημαίνει πως ο ρόλος του είναι τουλάχιστον αρκετά σημαντικός. Τώρα το πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος αυτός κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει μέχρι να έχουμε στα χέρια μας όλα τα βιβλία, αλλά όπως λες και εσύ, με βάση αυτά που γνωρίζουμε από τα ήδη υπάρχοντα βιβλία, ο ρόλος του σίγουρα δεν είναι αμελητέος. Πρόκειται άλλωστε για τον στρατηγό που ηγείται των δυνάμεων της Μηρήν εναντίον του Γιουνκάι σε μια κρισιμότατη μάχη.
Όσο για τον Τυρίον, νομίζω πως εννοείται ότι κάποια στιγμή θα έχει καθοριστική συμβολή στην ιστορία (όχι βέβαια ότι δεν έχει ήδη). Δεν έχει περάσει όσα πέρασε χωρίς λόγο.

(26-02-2016, 06:51 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:* δεν κατάλαβα ποτέ γιατί βιάστηκαν να "σκοτώσουν" τον Μπάρισταν,  μήπως ο ηθοποιός αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας  όπως αυτός του Ίλυν Πέιν;  ή δεν  "τραβούσε"  ο χαρακτήρας του;  ο Μπάρισταν επίσης είχε παραστάσεις  "απο πρώτο χέρι"  πχ  για  Ραίγκαρ κλπ,    μήπως δε θα δούμε ή μάθουμε κάτι παραπάνω γι' αυτούς  ή την  "πάτησαν"  οι D&D ;!!

Απ' όσα γνωρίζω, δεν νομίζω πως ο ηθοποιός αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα υγείας. Αυτό που ξέρω, ωστόσο, είναι ότι ο ηθοποιός είχε διαβάσει τα βιβλία πριν την έναρξη του 5ου κύκλου και περίμενε πως και πως την ανάληψη ενός αρκετά σημαντικότερου ρόλου από αυτού είχε προηγουμένως. Αντιθέτως, τα πράγματα δεν ήρθαν όπως προσδοκούσε καθώς ο ρόλος του τελείωσε πρόωρα και ξαφνικά, γεγονός που τον "ξένισε" κάπως. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι από τις δηλώσεις του.

Τώρα γιατί οι δύο γνωστοί παραγωγοί αποφάσισαν κατ' αυτόν τον τρόπο μόνο οι ίδιοι το ξέρουν, εμείς μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

EDIT:https://twitter.com/serianmc/status/598942905307377664
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
[member=2820]odykal[/member]  και [member=3148]Lady Stark[/member] ,
σας ευχαριστώ,
τουλάχιστον μου εμεινε η μια απορία (γιατί τον έβγαλαν - τον Μπάρισταν)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
[member=2032]SANDOR CLEGANE[/member]

Κατά τη γνώμη μου ήθελαν να δώσουν στον Τύριον τον ρόλο του. Ο Τύριον δεν είχε άλλο ρόλο στα βιβλία σ' εκείνη τη χρονική περίοδο από το να ταξιδεύει, πράγμα που προφανώς δεν θεωρούν τηλεοπτικό οι παραγωγοί. Άρα, έπρεπε να του δώσουν κάποιον πιο ενδιαφέροντα και πιο πρωταγωνιστικό ρόλο (και βέβαια, να τον κάνουν να συναντήσει την Ντάνυ!). Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη εξήγηση. Ο Μπάρρισταν Σέλμυ στα κεφάλαια του Χορού των Δράκων και στην αρχή των Ανέμων του Χειμώνα έχει αρκετά πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Ντάνυ φεύγει και ο Σέλμυ στην ουσία παίρνει τη θέση της στη διοίκηση του Μηρήν και στη μάχη που θα ακολουθήσει. Όλα αυτά τώρα θα τα κάνει ο Τύριον που είναι το "αγαπημένο" παιδί των D$D. Είχε γίνει ήδη άγιος, τώρα θα γίνει και άξιος διοικητής διορθώνοντας τα λάθη της Νταινέρυς.........

Όσο για τον ηθοποιό που υποδύθηκε τον Μπάρρισταν, ο [member=2820]odykal[/member] και η [member=3148]Lady Stark[/member] έχoυν απόλυτο δίκιο. Σε συνέντευξή του μετά τον τηλεοπτικό θάνατο του Σέλμυ είχε δηλώσει ότι είχε διαβάσει τα βιβλία και περίμενε πώς και πώς το ότι θα έπαιζε πολύ πιο σημαντικό ρόλο στην πλοκή. Η είδηση της απόλυσής του ήταν σοκ γι' αυτόν. Τόσο πολύ που επικοινώνησε με τους υπευθύνους για να το επιβεβαιώσει. Άλλωστε, στη συνέντευξη των D$D στο Oxford Union όπου ήταν μαζί και ο Κιτ και ο ηθοποιός που υποδύεται τον Σαμ, ο Denioff είπε ότι κάποιος ηθοποιός που ο χαρακτήρας του επρόκειτο να πεθάνει στη σειρά και είχε διαβάσει τα βιβλία τους πήρε τηλέφωνο προκειμένου να τους πείσει γιατί αυτό δεν ήταν καλή ιδέα. Ο παραγωγός σχολίασε ότι αυτό τους έκανε να θέλουν ακόμη πιο πολύ να τον σκοτώσουν  :x. Το fandom μετά από όλα αυτά δεν ήταν καθόλου δύσκολο να καταλάβει για ποιον επρόκειτο...

(Αν θέλετε το λινκ από τη συνέντευξη στο Όξφορντ Γιούνιον, μπορείτε να μου πείτε για να ψάξω να βρω το βίντεο και το ακριβές σημείο όπου ο Ντένιοφ μιλάει για τον εν λόγω ηθοποιό)

edit: Για τον ίδιο λόγο άλλωστε δεν σκότωσαν πριν την ώρα του κατά τα φαινόμενα και τον Στάννις ; Για να δώσουν τον ρόλο του στον Τζον που είναι άλλο ένα αγαπημένο παιδί των τηλεθεατών;
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
(27-02-2016, 05:40 PM)nirne link Wrote:, ο Denioff είπε ότι κάποιος ηθοποιός που ο χαρακτήρας του επρόκειτο να πεθάνει στη σειρά και είχε διαβάσει τα βιβλία τους πήρε τηλέφωνο προκειμένου να τους πείσει γιατί αυτό δεν ήταν καλή ιδέα. Ο παραγωγός σχολίασε ότι αυτό τους έκανε να θέλουν ακόμη πιο πολύ να τον σκοτώσουν  :x .
Μιλάμε έχουν ερωτευτεί το φαν-φίξιον που γράφουν... γι' αυτό υπάρχει τόσο στίγμα κατά των βιβλίων. Αποθαρρύνουν τους ηθοποιούς από το να τα διαβάσουν, αν είναι δυνατόν! Πώς θα καταλάβεις έναν χαρακτήρα αν δεν διαβάσεις τα βιβλία; Στο Χάρι Πότερ και το Lotr αποθάρρυνε κανείς τους ηθοποιούς; Όχι, νομίζω το αντίθετο, τους έλεγαν να τα διαβάσουν. Και οι μεταφορές αυτές είναι πολύ ωραίες κατά τη γνώμη μου... Και μετά η Μέιζι βγαίνει και λέει για τους "σνομπ αναγνώστες", για να υπερασπιστεί το σόου- μόνο που το υπερασπίζονται όλοι αυτοί χωρίς ποτέ να ανοίξουν τα αυτιά τους στη κριτική. Με άλλα λόγια, δεν ξέρουν από τι το υπερασπίζουν. Απλά το κάνουν.
Μάλλον γι' αυτό φάγανε τη Σιρήν. Θέλω να πω, το κοριτσάκι ήταν book snob. Διάβαζε την ιστορία του Μάνκαν on air! Ήταν καταδικασμένη...
She was his most trusted counsellor and his right hand
Reply
Στα γυρίσματα του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ο Ίαν μακ Κέλλεν, ο ηθοποιός που υποδυόταν τον Γκάνταλφ, κυκλοφορούσε με το βιβλίο του Τόλκιν στο χέρι, απ' ό, τι δήλωσε....
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply
Γνώμη μου :
Όταν παίζει ένας ηθοποιός έναν ρόλο ,  κι εννοείται ότι ο ρόλος βασίζεται σε βιβλίο,  Πρέπει ο ο ηθοποιός να διαβάσει ή να έχει διαβάσει  το βιβλίο,  για να μπει καλύτερα στο ρόλο του. 
Πότε δεν διαβάζει;    Όταν δεν ξέρουν το παρακάτω.
Γιατί να μην ξέρουν το παρακάτω; 
(Μα κι οι παραγωγοί δεν ξέρουν το ακριβώς παρακάτω, στο συγκεκριμένο. Αλλά η ερώτηση είναι για τα ήδη γραμμένα  και στα  "μη"  έχουν μια αόριστη ή στο περίπου  ιδεα απ' το συγγραφέα * )
Γιατί,  για λόγους παραγωγής, θα ξεφύγουν κι ήδη έχουν ξεφύγει  πολλές μοίρες.
Η συνέχεια;    (απάντηση με ερώτηση) Πώς να διορθώσεις  όταν έχεις μπερδέψεις όλα τα χρώματα, γεύσεις κλπ  κοινώς μπάχαλο;

* Ένα δυνατό σημείο (για μένα) της σειράς  ήταν ότι έφερνε  "εικόνα κι ήχο "  σ'  "ένα"  πολύ καλό βιβλίο,  με εξαιρετική δουλειά.
Ο 1ος κύκλος ήταν περίπου κατά 90-95%  μεταφορά απ' το βιβλίο    Μεγάλη επιτυχία ( οκ, δεν το ήξερε κι ο κόσμος ,  εδώ πάρα πολύ μεγάλος κερδισμένος ο συγγραφέας  κι εννοείται κι η παραγωγή  λόγω της μεγάλης απήχησης )
Το αδύνατο σημείο:  δεν έχουν ολοκληρωθεί τα βιβλία.
  Ένας άλλος μεγάος λόγος που  πίστεψα στη σειρά , όταν είχε ξεκινήσει  (γιατί έχω ξενερώσει σε άλλες)  ήταν ότι ακολουθούσε γραμμένα βιβλία  με "λογικούς"  παραδρόμους.
  Ένας μεγάλος φόβος μου:  Ότι έλειπε το τέλος,  με τις όποιες συνέπειες  για τη μεταφορά της ιστορίας πέραν των βιβλίων.

ΥΓ: [member=194]nirne[/member] ,  συμφωνώ μαζί σου  για Μπάρισταν-Τύριον    και συμπάσχω με ηθοποιό του Μπάρισταν.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
"κλικ" στο "κλικ"  βρέθηκα εδώ  http://winteriscoming.net/2016/02/27/exploring-the-lesser-known-branches-of-the-lannister-family-tree/    ,  γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον,  αν και δεν μπήκα στον κόπο (λόγω ελλιπών γνώσεων αγγλικής γλώσσας) :
Quote:  Exploring the Lesser Known Branches of the Lannister Family Tree

  [Image: Lannister-family1-810x456.jpg]

αλλά η έκπληξη κι απορία μου είναι (κάτι σαν κουίζ : βρες τι δεν ταιριάζει)  το τι ζητάει στο family tree η Μπριέν !! γιατί τυχαία  φωτό από γυρίσματα δεν είναι - πώς  και σε ποια γυρίσματα βρεθήκαν όλοι μαζί κι η Μπριέν μαζί,  να ΄ναι μοντάζ,  πάλι τι ζητάει η Μπ.
ΥΓ: Μη σκάτε ιδιαίτερα, όπως δε σκάω κι εγώ,  αλλά ήταν  θα λέγαμε η "απορία της στιγμής" ( ή η άχρηστη απορία της ημέρας )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
Ah yeah.... we're jumpin'... I wanna jumpin' with youuuu!...  (party)  (party)


[Image: vlcsnap-2016-03-09-10h36m54s167_zps1phpqmbs.png]




[Image: vlcsnap-2016-03-09-10h39m02s248_zpszurvvg7b.png]


We're jumpin', we're jumpin', hope you like jumpin' too!...


Σορρυ, από το πρωί αυτό σκεφτομαι. Αρυα Σταρκ (Game of Thrones trailer), Μπάκυ Μπαρνς (Captain America:Civil War trailer), πηδήξτε σαν κι εμας!


(rofl) (rofl)
Promise me, Ned...
Reply
[member=396]arwyn[/member] κάνει parkour Tongue
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)