Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 7ο - The Broken Man
#41
Σχετικά με τον Τζον, επειδή έχει αναφερθεί ήδη αρκετές φορές, νομίζω πως το γεγονός ό,τι φαίνεται τόσο έξω από τα νερά του ύστερα από την επιστροφή του οφείλεται στο ό,τι η πλοκή που του έχει δοθεί στον 6ο κύκλο είναι η πλοκή ενός άλλου χαρακτήρα που η σειρά βιάστηκε να αφήσει απέξω. Ο Στάννις είναι εκείνος που στέλνει γράμματα στους Οίκους του Βορρά, πηγαίνει αυτοπροσώπως στις Ορεινές Φατριές του Βορρά, στέλνει τον Ντάβος στους Μάντερλυ για να διαπραγματευτεί μια πιθανή συμμαχία, και ελευθερώνει το Deepwood Motte. Η επιλογή της σειράς να τον τελειώσει νωρίτερα από την ώρα του έχει σημαντικό αντίκτυπο και στον Τζον, αφού για να επικεντρωθεί στην απειλή των Άλλων πρέπει πρώτα να κλείσει τη δουλειά που άφησε στη μέση ο Στάννις, δηλαδή να κερδίσει τους Μπόλτον και δημιουργήσει μια σταθερή βάση στον Βορρά η οποία θα μπορέσει να λειτουργήσει ως προπύργιο για να αντιμετωπίσει τους Άλλους [όταν πέσει το Τείχος]. Και για να τελειώσει με τους Μπόλτον, πρέπει πρώτα να φτιάξει στρατό, οπότε αναγκαστικά ταξιδεύει από οίκο σε οίκο του Βορρά για να ζητήσει την υποστήριξή τους, το ίδιο πράγμα που έκανε ο Στάννις πάνω-κάτω δηλαδή.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#42
Καλησπερα παιδια. Μια ερώτηση γιατι εχω μπερδευτεί. Η αδελφότητα χωρίς σημαίες  (brotherhood without banners) δεν υποτήθεται οτι είναι χωρικοί που προσπάθησαν να ξεφύγουν απο τους άρχοντες τους? Τότε πως τους δείχνει τώρα σαν φονταμελιστές και πλιατσικολόγους, και σφάζουν χωρικούς. Θεωρητικά αυτή είναι η πηγή στρατολόγιση τους.
Reply
#43
[color=rgb(34, 34, 34)]Δύο θεωρίες για το τι πραγματικά συνέβη με την Άρια[/color]
http://roxx.gr/2016/06/07/dio-exeretikes...f-thrones/
Reply
#44
Επίσης στο ίδιο site έχει άρθρο με τίτλο "Ένας τύπος κατάφερε να διαβάσει τι έγραφε το γράμμα της Σάνσα στο Game of Thrones"

http://roxx.gr/2016/06/07/enas-tipos-kat...me-thrones
Reply
#45
[member=3327]Μπαμπης[/member]

Αρχικά η Αδερφότητα δίχως Λάβαρα ήταν μια ομάδα ατόμων που είχε στείλει ο Νεντ στο πρώτο βιβλίο/κύκλο ενώ ενεργούσε ως Χέρι του Βασιλιά (ο Ρόμπερτ ήταν απών) για να συλλάβει το Βουνό και τους στρατιώτες του που είχαν αρχίσει ήδη να λεηλατούν τις Παραποτάμιες Περιοχές με εντολή του Τάιγουιν. Το σχέδιο του Τάιγουιν ήταν να εξαναγκάσει τον ίδιο τον Νεντ να έρθει αυτοπροσώπως στην περιοχή και να τον συλλάβει για να τον ανταλλάξει με τον ήδη αιχμάλωτο Τύριον. Το σχέδιό του, ωστόσο, ναυαγεί καθώς ο Νεντ (λόγω του τραυματισμού του στο πόδι αν θυμάμαι καλά) στέλνει μια αντιπροσωπεία με επικεφαλής τον Μπέρικ Ντοντάρριον. Άλλοι που απαρτίζουν το απόσπασμα αυτό είναι ορισμένοι δικοί του στρατιώτες και ο Θόρος του Μυρ μαζί με κάποιους άλλους ιππότες. Η ομάδα αυτή, ωστόσο, όταν φτάνει στα σύνορα των Ρίβερλαντς-Γουέστερλαντς πέφτει σε ενέδρα των Λάννιστερ, και αποδεκατίζεται (στο ενδιάμεσο, μέχρι η ομάδα να φτάσει από το Κινγς Λάντινγκ στα Γουέστερλαντς/Ρίβερλαντς, έχουμε τον θάνατο του Ρόμπερτ στο Κινγκς Λάντινγκ και την αρχή της εισβολής των Λάννιστερ στα Ρίβερλαντς). Οι επιζώντες του αποσπάσματος που έστειλε ο Νεντ αποτελούν τον αρχικό πυρήνα της Αδερφότητας δίχως Λάβαρα.

Στη συνέχεια, στην Αδερφότητα προσχωρούν και άλλοι στρατιώτες, λιποτάκτες, αλλά και ορισμένοι χωρικοί από τις περιοχές που έχουν πληγεί άμεσα από τον πόλεμο.

Σχετικά με το πρόσφατο επεισόδιο, τώρα, η "καινούρια νοοτροπία" των ανδρών που ανήκουν στην Αδερφότητα και έδειξε η σειρά πολύ πιθανόν να έχει να κάνει με την ανάληψη της ηγεσίας από
Show Content
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#46
[member=2820]odykal[/member]

Σε ευχαρηστώ. Αρκετά κατατοπιστική η απάντηση σου. Οποτε τελικά θα κάνουν το χατήρι των αναγνωστών  και θα γήνει η εμφάνιση της. Θα σου έδινα και ενα yang αλλα δεν έχω ιδέα πως να το κάνω Wink
Reply
#47
Χαρά μου [member=3327]Μπαμπης[/member]!

Νομίζω πως πλέον εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα και όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, είναι πλέον πιθανό να εμφανιστεί. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply
#48
[member=2820]odykal[/member],
πολύ κατατοπιστικός ,  σύντομος και περιεκτικός. 
Μήπως όμως θα έπρεπε  να το στείλουμε και στους DD ;      να ψηφίσουμε στο κάτω κάτω, ρε παιδιά !
Odykal ,  αναλαμβάνεις αποστολή  " mission impossible "

[member=2123][/member]Μπάμπης  ( δε βγαίνει το μπλε σηματάκι  για ειδοποίηση - διότι δεν βγαίνει αυτόματα -  άρα  έχεις άλλο  nickname )
η ερώτησή σου  είναι  καθαρά  για το "Γκρινιάζοντας ... " !!  (δεν έχεις καθόλου άδικο,  θα μας τρελάνουν οι ΝτιΝτι,  εκτός αν βγάζουν καινούριο φρούτο! )

[member=893]yiannste[/member] ,  ωραία τα έγραψες,  αλλά μήπως  και να τα ζωγράφιζες;!! ( αστειεύομαι,  για να "ζεσταθείς" )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply
#49
Οι αδελφότητα χωρίς λάβαρα ήταν αυτοί οι 3 αλογατάρηδες? Εμένα για κοινοί εγκληματίες μου φάνηκαν που προσφέρουν προστασία!
“Your words will disappear. Your house will disappear. Your name will disappear. All memory of you will disappear.”  The revenge of Sansa Stark.

"The last thing you're ever going to see is a Stark smiling down at you as you die." "Winter came for House Frey". The revenge of Arya Stark.
Reply
#50
Καλησπέρα και από έμενα! Σαν καινούρια στην παρέα έχω ενθουσιαστεί!

Δεν θα σχολιάσω γενικά το επεισόδιο, μου άρεσε πολύ!

Με βάση το παρακάτω της φίλης είχα μια αναλαμπή! Πως είναι δυνατόν η Άρυα να μην είναι υποψιασμένη για αυτό που θα την περίμενε; Και κυκλοφορούσε άνετη και κυρία; Επίσης που ήταν η βελόνα; δεν την είδα κρεμασμένη! Μήπως είχε βάλει το πρόσωπό της σε κάποιον άλλον?
Και μία απορία. Τα λεφτά που τα βρήκε?

Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω την αναθεματισμένη εικόνα μου και πως βάζω spoiler???  :[member=2123][/member] :[member=2123][/member] :[member=2123][/member] :[member=2123][/member]

(07-06-2016, 04:45 AM)nofear link Wrote: Προσωπικά όλες οι σκηνές Σανσα-Τζον μου φαίνονται πολύ κακογραμμένες αλλά νομίζω πως βρήκα the rightful king of westeros (giggle)  all hail Lady Lyanna Mormont  (party)
Μπορεί να είναι και χαζομάρα άλλα πρόσεξε κανένας αυτό ?
Show Content
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)