Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η Απαγωγή της Λυάννα Σταρκ
#13
(22-04-2015, 12:09 AM)sunspear link Wrote:Από την άλλη...

Μήπως ο GRRM ''αναγκάστηκε'' να επιβεβαιώσει , έστω και έμμεσα, την μαζική φαντασίωση χιλιάδων fans που φανατισμένα πιστεύουν σε αυτή τη θεωρία; Μήπως τελικά το fan fiction επικράτησε , ακόμα και αν ο GRRM είναι εναντίον του;

Suspear, αυτό θα μπορούσε να ειπωθεί, αν ο Μάρτιν στα βιβλία, δεν είχε "φυτέψει" στοιχεία για το R+L=J και ξαφνικά στο WoW ή στο επόμενο βιβλίο μας πάσαρε την ιστορία από το πουθενά. Αυτό όμως δεν ισχύει καθώς όπως ξέρουμε το R+L=J δεν είναι ευφάνταστη θεωρία (μαζική φαντασίωση όπως την χαρακτήρισες  Tongue) των αναγνωστών, αλλά βασίζεται σε πληθώρα στοιχείων που υπάρχουν κυρίως στο πρώτο βιβλίο. Καμιά απ' όσες θεωρίες έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια για το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου δεν έχει τόσα στοιχεία για να την υποστηρίξουν.

Επίσης, ο Μάρτιν έχει δηλώσει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τη βασική κατεύθυνση των βιβλίων. Τελευταία, σε μια συνέντευξή του, είπε ότι ήταν μόλις είχε εκδόσει το δεύτερο βιβλίο του όταν διάβασε στο ίντερνετ τη θεωρία κάποιων που είχαν βρει τη λύση του κύριου μυστηρίου της σειράς των βιβλίων (ή το τέλος των βιβλίων, δεν θυμάμαι καλά τώρα) και του πέρασε τότε από το μυαλό η ιδέα να το αλλάξει. Σκέφτηκε όμως ότι όλα τα στοιχεία που είχε με τόση φροντίδα φυτέψει σε δύο ολόκληρα βιβλία, δεν θα οδηγούσαν πουθενά και θα έπρεπε να βάλει κι άλλα (διαφορετικά στοιχεία πια που θα στήριζαν τη νέα λύση του) στα επόμενα και το όλο εγχείρημα θα κατέστρεφε απλά τη σειρά των βιβλίων του. Επανέλαβε το χαρακτηριστικό παράδειγμά του με τον μπάτλερ (όταν όλα τα στοιχεία οδηγούν στον μπάτλερ τότε ο μπάτλερ είναι ο δολοφόνος ή κάπως έτσι). Κι έτσι, είπε, συνέχισε κανονικά ελπίζοντας ότι πάντα θα υπήρχαν αναγνώστες που δεν θα είχαν διαβάσει όσα κυκλοφορούσαν κι ότι θα ένιωθαν έκπληξη όταν θα έγραφε το τέλος.
Επιπλέον, σε άλλη συνέντευξη είπε ότι δεν θα έκανε ποτέ αυτό που έκαναν οι σεναριογράφοι του Lost στους φαν τους, όπου τους παρουσίασαν ένα τέλος που ήταν κουφό και δεν κούμπωνε σε κανένα από τα στοιχεία που είχαν δώσει και σε καμιά από τις θεωρίες που είχαν γίνει, απογοητεύοντας οικτρά τους πάντες. Ήθελε λέει να γράψει αυτό που ξεκίνησε εξαρχής να γράφει και να δώσει ικανοποίηση σε όσους διάβασαν τα βιβλία του προσεκτικά ψάχνοντας για στοιχεία, κι όχι να τραβήξει το χαλί κάτω από τα πόδια των αναγνωστών του.

Quote:Μήπως η όλη καθυστέρηση της έκδοσης του TWOW είναι ΚΑΙ ηθελημένη , ώστε ο GRRM να βάλει περισσότερα φράγκα στην τσέπη του εισπράττοντας όλο αυτό το hype του R+L=J;;;
Το τελευταίο , δε,  με πείθει ότι θα μπει το 2017 και ακόμα θα συζητάμε για το πότε θα εκδοθεί το TWOW... :-[ >Sad

Πρόσφατα ο Μάρτιν δήλωσε ότι σκοπός του είναι να τελειώσει το βιβλίο του μέσα στο 2016. Δεν ξέρω αν πρέπει να τον πιστέψουμε, όχι επειδή είναι ψεύτης ο άνθρωπος, αλλά επειδή ποτέ μέχρι τώρα δεν κατάφερε να μείνει πιστός στις ημερομηνίες που έδινε.
Ωστόσο, αν παρακολουθείς τι συμβαίνει τα τελευταία δύο χρόνια, θα παρατηρήσεις ότι έχει κάνει δύο τουλάχιστον κινήσεις που δείχνουν ότι θέλει σαν τρελός να δώσει τη δική του εκδοχή της ιστορίας, πριν το κάνει η τηλεοπτική σειρά. Τρανό παράδειγμα η δημοσίευση του κεφαλαίου της Μέρσυ (Άρυα) λίγο πριν την έναρξη της περσινής σεζόν και κυρίως, η φετινή δημοσίευση του κεφαλαίου της Αλέιν (Σάνσα) λίγο πριν την έναρξη αυτής της σεζόν, όπου μας δείχνει το πού βρίσκεται (στην πραγματικότητα) η Σάνσα και τι κάνει.
Για να είμαι ειλικρινής, για μένα δεν υπάρχει καν καθυστέρηση. Πρώτον, αν δει κανείς τα διαστήματα ανάμεσα στις εκδόσεις των τελευταίων βιβλίων του, θα καταλάβει ότι δεν έχει καθυστερήσει καν. Δεύτερον, αν όπως λέει, το βιβλίο είναι 1500 σελίδες, τότε μιλάμε ότι αυτό ισοδυναμεί με 5 (!) βιβλία των 300 σελίδων. Ποιος γράφει 5 τόσο μεγάλα βιβλία σε τρία και τέσσερα χρόνια; Εγώ πάντως δεν γνωρίζω πολλούς. Κι αν υπάρχουν, είμαι σίγουρη ότι δεν μιλάμε για βιβλία της προκοπής...
Αλλά αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη, απλά.  Smile

Quote:Y.Γ. @nirne : εξαιρετικό, όπως πάντα, opening post!!!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ,  Άρχοντά μου!  Smile


Υ.Γ: Ποια κρίσιμη πληροφορία από το World σε έπεισε για το R+L=J, αν επιτρέπεται;

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Η Απαγωγή της Λυάννα Σταρκ - by nirne - 22-04-2015, 05:46 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 26 Guest(s)