Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Η Απαγωγή της Λυάννα Σταρκ
#17
@ my fair Lady nirne:

''Αυτό το πήρε άσχημα ο βασιλιάς γιατί ήταν σίγουρος ότι κάποιος κοντινός του άνθρωπος  είχε ειδοποιήσει “αυτόν τον προδότη που δεν ήθελε να δείξει το πρόσωπό του”.

Το παραπάνω ακριβώς απόσπασμα από το The World μου έκανε το κλικ, αυτό που πόσταρες εσύ στο OP!!! Δεν ξέρω γιατί, απλά αυτό το λιγάκι-λιγουλάκι παραπάνω της παράνοιας του Mad King, ε, ήρθε και έδεσε το γλυκό. Δεν είναι το ακλόνητο αποδεικτικό στοιχείο, αλλά, σκέψου ότι ήταν αρκετό για να πέισει εμένα, τον μεγαλύτερο σκεπτικιστή και πολέμιο (της θεωρίας R + L = J) this side of Westeros ... !!!!  Big Grin Big Grin Big Grin

Όσο για τα υπόλοιπα:

1) Θα διορθώσω τον εαυτό μου σχετικά με το αν ο GRRM διάβασε την θεωρία σε κάποιο forum. Έχεις δίκιο σε αυτό, το internet δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το 1996 (χρονιά έκδοσης του AGOT). ΑΛΛΑ, υπήρχαν άλλοι τρόποι interaction του συγγραφέα με τους fans του: Υπογραφές βιβλίων, εκθέσεις κ.λ.π. Οπότε μπορεί ο GRRM να ''τσίμπησε'' την ιδέα από εκεί... Είναι μια πιθανότητα και αυτό. Μικρή, θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά υπαρκτή πιθανότητα.
(Ένα σχετικά ισχυρό αποδεικτικό στοιχείο του παραπάνω ισχυρισμού μου θα ήταν η ύπαρξη μιας δημοσίευσης (σχετικής με το R + L = J) σε κάποιο forum λίγο μετά την δημοσίευση του ACOK (1998) ή , ενδεχομένως, και λίγο μετά την δημοσίευση του ASOS (2000). Αλλά δεν νομίζω να βρω κάτι τόσο παλιό... Tέλος πάντων, νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα απαιτούσε να είχα το ταλέντο ενός investιgative reporter πρώτης γραμμής, κάτι που δεν έχω με την καμία!!!  Tongue)
Επομένως δεν θέλω να επιμείνω και υπερβολικά στους ισχυρισμούς των προηγουμένων μου post, λόγω του ότι δεν έχω και ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία για να τους στηρίξω... Για αυτό και το αρχικό μου post επί του θέματος ήταν σε μορφή ερωτήσεων..

2) Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πολυπιστεύω και αυτά που λέει ο φίλτατος Martin... Για την ακρίβεια, πιστεύω περίπου τα μισά... ??? :Smile Διότι , πλέον , το ASOIAF είναι ένα γιγαντιαίο project που αποφέρει στον δημιουργό του τεράστια κέρδη. Και ως γνωστόν, όπου εμπλέκεται το χρήμα, η Αλήθεια πάει (τις περισσότερες φορές) στο Τοίχος για να καταταγεί στη Νυχτερινή Φρουρά...Ειδάλλως, κινδυνεύει να της πάρουν το κεφάλι...

...όπως θα πάω και εγώ μόλις διαβάσω το κεφάλαιο στα βιβλία όπου ο Jon θα μάθει την αλήθεια για τους γονείς του...

...διότι...

3) Ναι, σιχαίνομαι την θεωρία R + L = J !!!! Δεν θα με ενοχλούσε αν βγάζανε τα μάτια τους στα Επτά Βασίλεια επιδεικτικά και κατ΄εξακολούθηση... αρκεί ο γιος τους να μην ήταν ο Jon!!! Έναν ταπεινής καταγωγής λαϊκό super-hero θαυμάζω και εγώ ο αναρχο-κομμουνιστής , και πας ρε Martin να μου τον κάνεις διάδοχο του Iron Throne!!!! μπλιαααααααχ!!!! Γιατιιιιιιί;;;;;;
;D ;D ;D




Και ένα ενδιαφέρον thread από το westeros.org...:

http://asoiaf.westeros.org/index.php/top...j-origins/

επιπρόσθετα , περί του ''αστικού μύθου'' R + L = J:

http://www.quora.com/Who-originally-came...of-Thrones

Regards,

Unbowed, Unbent, Unbroken
Reply


Messages In This Thread
Απ: Η Απαγωγή της Λυάννα Σταρκ - by sunspear - 22-04-2015, 10:45 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)