Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κάτλυν Τάλλυ - Συμπαθής ή Αντιπαθής;
#24
(28-04-2015, 05:32 PM)robb stark of the north link Wrote:Βασικά John Spearwife, η Κάτλυν μπορεί να λειτούργησε πολλές φορές εγωιστικά και με σκληρή καρδιά,όμως εν τέλει ήταν αφοσιωμένη μητέρα και έδωσε στον Robb καλές συμβουλές.
  Sorry αλλά και η Cersei, η Hellicent και άλλες,  ήταν αφοσιωμένες μανάδες  για τα παιδιά τους  αυτό δεν σημαίνει κάτι. Όσο για το κατά πόσο καλές ήταν οι συμβουλές της ας το αφήσουμε
(28-04-2015, 09:51 PM)Venier link Wrote:Σχετικά με τη συμπεριφορά της απέναντι στον Τζον έχω να πω ότι πραγματικά δε γινεται να κατηγορείται κάποια επειδή δε θέλει το νόθο παιδί του συντρόφου της. Τον Νεντ τον αγαπούσε και ο Τζον της θύμιζε συνεχώς την (έστω υποτιθέμενη) προδοσία του άντρα της. Εκτός αυτού, μπορεί να είχε κάποια (λανθασμένη, κατευθυνόμενη από αλλού) πληροφορία για τον Τζον που να την έκανε να τον αντιμετωπίζει όπως η Σοράγια τη Μαρία της γειτονιάς Tongue Περισσότερο ύποπτες μου φαίνονται οι αντιδράσεις της παρά αδικαιολόγητες.
Άλλο το δεν μου αρέσει κάποιος και άλλο τον κακοποιώ ψυχολογικά και εύχομαι τον θάνατο του.  Και έμενα δεν μου αρέσουν κάποιοι άνθρωποι αλλά δεν τους κακοποιώ ψυχολογικά ούτε εύχομαι να πεθάνουν και ειδικά όταν πρόκειται για ένα ΠΑΙΔΙ. Γιατί ο Jon δεν ήταν πάντα 14 όπως τον βρίσκουμε στο πρώτο βιβλίο. Πιστεύω ότι σε αυτό το σημείο η σειρά έδωσε πολύ καλή στιγμή.
(28-04-2015, 09:51 PM)Venier link Wrote:Η απελευθέρωση του Τζέιμι ήταν ένα λάθος αλλά μάλλον προσδοκούσε στην απελευθέρωση της Σάνσα οπότε ας πω ότι ήταν... καλοπροαίρετο.
Ναι μωρέ καλοπροαίρετο. Το ότι πρώτον σε κανένα σύμπαν ούτε σε ένα galaxy far, far away ο οιοσδήποτε άνθρωπος με βασική νοημοσύνη δεν θα πίστευε ότι κάποιος θα άφηνε τον ποιο σημαντικό αιχμάλωτο του ελεύθερο καλή την πιστή και δεύτερων ότι δεύτερων η πράξη της έλισσε τα χεριά του Tυwin και Νταν νταν νταν RED WEDDING!
(28-04-2015, 09:51 PM)Venier link Wrote:Σαφώς και ήταν η εμπειρία της αυτή που υπαγόρευε τις πολιτικές της σκέψεις και ακριβώς γι'αυτό δε θα έπρεπε να είναι αμελητέα η άποψή της.

Μπορείς να μου πεις ποια ακριβώς ήταν η εμπειρία της και που την απέκτησε?

(28-04-2015, 09:51 PM)Venier link Wrote:Σαφώς και ήταν η εμπειρία της αυτή που υπαγόρευε τις πολιτικές της σκέψεις και ακριβώς γι'αυτό δε θα έπρεπε να είναι αμελητέα η άποψή της.

Τον αδερφό της δεν ήταν ότι τον υποτιμούσε, όπως το ερμήνευσα εγώ, αλλά η ίδια λέει συνέχεια (μέχρι τα μισά του 2ου βιβλίου που είμαι, διευκρινίζω) ότι η θέση της είναι στο Γουίντερφελ, ότι κανονικά θα έπρεπε να φροντίζει τον Μπραν που είναι άρρωστος δλδ βάζει πάνω απ'όλα την οικογένειά της και αντιτίθεται στο ότι βλέπει τον πόλεμο να διευρύνεται αντί να τελειώσει κ εκείνη απλά θέλει να πάει σπίτι της με τα παιδιά της κ να πενθήσει τον άντρα της με την ησυχία της. Δε μου φαίνεται παράλογο αυτό.

Αναγκάστηκε να αφήσει το Γουίντερφελ 1. γιατί δεν εμπιστευόταν κανέναν άλλον να μεταφέρει το στιλέτο του επίδοξου δολοφόνου του Μπραν (λογικό) και 2. έπρεπε να συνοδεύσει τον Ρομπ γιατί εκείνη είχε τον τρόπο και τις διασυνδέσεις με τους άρχοντες των γύρω περιοχών, τους γνώριζε χρόνια απ΄τον πατέρα της και σιγά μην εμπιστευόταν τους παρατρεχάμενους στρατηγούς για να καθοδηγήσουν τον άπειρο γιο της. Εξάλλου οι εχρθικοί στρατοί ήταν μακριά απ΄το Γουίντερφελ τότε οπότε ο Ρίκον κ ο Μπραν ήταν όντως ασφαλείς εκεί.


Κάνεις δεν την ανάγκασε να μην γυρίσει στο WF, ΔΙΑΛΕΞΕ  να μην το κάνει γιατί hey she felt like it.

(28-04-2015, 09:51 PM)Venier link Wrote:Ο Jinglebell δεν ξέρω ποιος είναι, μου θύμιζε τάρανδο του Άη-Βασίλη, σορρυ :-\

Ένας αθώος ήταν.
(28-04-2015, 02:28 PM)Jons Spearwife link Wrote:[quote author=nirne link=topic=10457.msg14051#msg14051 date=1430231232]
Κανείς. Μιλάμε για δυο παιδάκια......
Όχι στο Westeros.
[/quote]Να εξηγήσω;  στο  Westeros περίπου 11-12 ετών και άνω δεν θεωρούνται παιδιά.
Niemand ist eine größerer Feind als der seinem wohltäter gegenüber undankbare~Unknown.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Κάτλυν Τάλλυ - Συμπαθής ή Αντιπαθής; - by jons spearwife - 29-04-2015, 06:59 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 5 Guest(s)