Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κάτλυν Τάλλυ - Συμπαθής ή Αντιπαθής;
#27
(29-04-2015, 11:30 AM)Venier link Wrote:Nirne!!! το διάβασες όλο!!!! ;D

Ως προς τη συμπεριφορά της απέναντι στον Τζον ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για εποχή αντίστοιχη του Μεσαίωνα κ τα νόθα παιδιά (με εξαίρεση τη Βενετία) αντιμετωπίζονταν σαν παρακατιανοί και στο σπίτι αναλάμβαναν υποδεέστερες δουλειές κ υποχρεώσεις. Η συμπεριφορά της Κατ είναι μάλλον απόρροια της εποχής της και όχι εξαίρεση.

@Venier!!!Το διάβασα!!! Πώς αλλιώς θα κάνουμε κουβεντούλα, άλλωστε;  Big Grin

Σ' αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Η θέση των νόθων εκείνη την εποχή δεν ήταν όπως σήμερα. Σε πολλές περιπτώσεις αντιμετώπιζαν και την καχυποψία ως προς την εντιμότητά τους. Παρατηρούμε βέβαια, ότι στον κόσμο του Μάρτιν έχουμε πολλές περιπτώσεις νόθων που κατείχαν αξιώματα και ήταν μέλη της αυλής του βασιλιά (Ωρέιν Γουότερς), ή ζούσαν αρχοντικά με αγάπη και εκτίμηση (Έντρικ Στορμ). Δεν θέλω βέβαια να πω ότι όλοι οι νόθοι ήταν το ίδιο, αλλά φαίνεται ότι τουλάχιστον κάποιοι νόθοι των οποίων οι γονείς ήταν άρχοντες, πολύ συχνά απολάμβαναν πολύ καλή μεταχείριση. Το ίδιο ίσχυε και για τον Τζον, μιας και είχε γίνει δεκτός στο σπίτι του πατέρα του και μεγάλωνε με τα αδέρφια του με τον ίδιο περίπου τρόπο που μεγάλωναν κι αυτά (εννοώ ότι πέρα από τα επίσημα δείπνα, όπου ο Τζον δεν παρίστατο, έκανε ό, τι και τα άλλα παιδιά του άρχοντα Ένταρντ Σταρκ). Άρα κατά τη γνώμη μου, το πρόβλημα δεν ήταν τόσο η νοοτροπία της εποχής, μιας και ο Τζον ήταν αγαπητός σε όλο τον κόσμο του Γουίντερφελ και δεν αντιμετώπιζε τέτοιου είδους προβλήματα. Θεωρώ ότι το πρόβλημα ήταν καθαρά της Κάτλυν και είχε να κάνει με τα προσωπικά της αισθήματα απέναντι σ' αυτό που έκανε ο Νεντ. Άλλωστε, το παραδέχεται και η ίδια στις σκέψεις της.

(29-04-2015, 08:48 PM)Jons Spearwife link Wrote:Να εξηγήσω;  στο  Westeros περίπου 11-12 ετών και άνω δεν θεωρούνται παιδιά.

Το κατάλαβα από την πρώτη φορά που το είπες. Θεωρώ όμως ότι το ότι οι Γουεστεριανοί ήταν τόσο "λειψοί" ώστε να μη θεωρούν παιδιά τα 11χρονα και 12χρονα, δεν σημαίνει ότι θα έχω κι εγώ την ίδια άποψη μ' αυτούς και θα τα κρίνω σαν να έχουν μυαλό ενήλικα. Θα αξιολογήσω την κρίση τους σύμφωνα με την ηλικία τους.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Κάτλυν Τάλλυ - Συμπαθής ή Αντιπαθής; - by nirne - 29-04-2015, 09:20 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 7 Guest(s)